Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Климатици и Термопомпи - направи/доправи си сам

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Благодарско за информацията. А "отпадната" вода в сондажа ли я връщаш, или си направил втори?
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      Част от водата отива за битови нужди (не за пиене), а другата във втори по-плитък сондаж, че иначе не я побира обратно.

    • slatanic
      slatanic коментира
      Редактиране на коментар
      Напиши и че отива една не малка част направо в канала.Неизбежно е при тия системи.
      Просто изпомпаната вода не ще да се връща със скороста с която се изпомпва от земята.
      Факт какво да правиш.

    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      Аз затова питам, защото от малкото информация за ТП вода/въздух знам, че се прави втори сондаж за връщане. Което пък оскъпява доста нещата.

  • #92
    1кв помпа сондажна, циркулационна помпа на системата + консумираната от ТП се равнява на 6.5kW
    Т.е. това е разходът за двете помпи и дозатопляне на водата от 14 до 52 гр?
    Тия 2 Мвч за какъв период от време са?

    Коментар


    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      За месец 31 дни. Изразходваната електроенергия от 6.5kW е за работа на компресор, сондажна помпа и помпа за циркулация на водата в радиаторите. Водата от 14 градуса минава през кожухотръбен топлообменник и "затопля" фреона, по същия начин както го прави въздуха на ТП въздух-въздух. Ефективността идва от напрактика липсата на промени във външните условя, при всички случай водата от земята е 14*, тоест не варира спрямо външните условия.

    • MFr
      MFr коментира
      Редактиране на коментар
      Ясно, мерси 👍

    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      Моля.

  • #93
    Бях задал въпрос на предната страница, но никой не ми отговори:

    Как да добавя топлобменника на още 1 ТП?
    Ако е последователно на съществуващия КОП ойде у ряката.
    Ако е паралелно как ще разделя през кой ТО колко литра вода да преминава за единица време?
    А при дефрост на едната ТП как да се раздели?

    Варианта с буфер не ме устройва, защото е голяма и излишна в моя случай инвестиция.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #94
      Какво толкова му е на последователното свързване?

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Втората ТП работи с много топла входяща вода и КОП- спада.

    • #95
      С каква максимална разлика в температурата работиш?

      Иначе теорията разправя че да ги пуснеш в паралел е почти същото.

      Коментар


      • #96
        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Бях задал въпрос на предната страница, но никой не ми отговори:

        Как да добавя топлобменника на още 1 ТП?
        Ако е последователно на съществуващия КОП ойде у ряката.
        Ако е паралелно как ще разделя през кой ТО колко литра вода да преминава за единица време?
        А при дефрост на едната ТП как да се раздели?

        Варианта с буфер не ме устройва, защото е голяма и излишна в моя случай инвестиция.
        Независимо дали втората ТП е преправена от климатик или е купешка, имаш датчик за водата след ТО. Така че свързваш двата ТО в паралел, а всеки ще се саморегулира според датчика. Така печелиш дебит във водната система и съответно пренос на енергия. Дефрост на едната ТП за 5 минути няма да обърка системата, а съвпадане на двата дефроста ще е рядко явление.

        Коментар


        • #97
          Здравейте,
          Обмислям смяна на котле на твърдо гориво с термопомпа, гледам новите модели имат функция отопление + гореща вода. Има трипътен вентил който се управлява от термопомпата но не мога да разбера как точно работил При зададени примерно 35С на радиаторите и 55С на бойлера дали помпата работи на 55С или постоянно (колко често) ще превключва и съответно променя температурата на работа? Ако върти през бойлера водата в радиаторите ще спре да циркулира.

          Коментар


          • #98
            Имаш приоритет на отопление или БГВ.Което зададеш това първо ще гони да достигне до зададена температура.
            Докато работи едното не работи другото най-общо казано заради вентила.
            От твърдо към темопомпа е важно да се обърне внимание преди да го направиш да видиш тия температури които ще поддържаш дали ти вършат работа.
            Да не се окаже,че ти малеят и стоиш на студено.
            Освен това 55 градуса за бойлера са малко по принцип.
            Ако обема е голям т.е над 120-160литра и нагоре е добре,но при 80 литра ще имаш чувството,че водата ти свършва докато влезеш да се къпеш.
            Отделно е желателно веднъж на седмица да се гони легионелата от бойлера та се налага да се достигат 80 градуса на водата.
            Термопомпата би трябвало да си има график някакъв за тая работа,но си е според зависи.
            Да си знаеш.
            Няма страшно в умирачката...
            Страшното е да си жив!...

            Коментар


            • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
              ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
              Редактиране на коментар
              Ами обикновения бойлер, като е ограничен до 60 градуса , как премахва легионелата ?

          • #99
            Както и другият...точно никак.

            Гугъл казва ей това на първи преглед:

            Легионелните бактерии не могат да се размножават ако температурата на водата спадне под 20 С, а започват да умират във вода над 60 С. При температура над 70 С легионелата умира почти моментално. Изглежда, че решението е лесно – просто оставяме бойлера да работи на максимална температура и убиваме бактериите. За жалост при температура на водата над 60 С започва образуването на големи количества варовик във водосъдържателя. Също така разходите за електроенергия при постоянна работа на нагревателя на максимална температура са значително по-високи.

            Та всеки сам си знае.
            Няма страшно в умирачката...
            Страшното е да си жив!...

            Коментар


            • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
              ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
              Редактиране на коментар
              До колкото знам , съвременните бойлери не могат да нагряват повече от 60 градуса

          • Първоначално публикуван от Radoslav Преглед на мнение
            Здравейте,
            Обмислям смяна на котле на твърдо гориво с термопомпа, гледам новите модели имат функция отопление + гореща вода. Има трипътен вентил който се управлява от термопомпата но не мога да разбера как точно работил При зададени примерно 35С на радиаторите и 55С на бойлера дали помпата работи на 55С или постоянно (колко често) ще превключва и съответно променя температурата на работа? Ако върти през бойлера водата в радиаторите ще спре да циркулира.
            Не съм виждал на живо термопомпа, но принципа е същия, като на двуконтурно газово котле, което ползвам от 8 години. Та трипътния вентил ти разделя отопление от топла вода, топлообменника е един и същ Задаваш 35 на радиаторите и тя загрява водата в системата на толкова. Когато пуснеш някоя чешма за топла вода, в топлообменника вече влиза студена вода от водопровода и тя влиза в тръбите за топла вода към баня/ кухня, съответно като си нагласил 55 градуса термопомпата си дава зор и я загрява до толкова. Когато затвориш крана на чешмата трипътния вентил затваря водопровода и пуска в топлообменника водата от затворената система на парното, като намаля температурата на 35. Двете не могат да работят едновременно, защото топлообменника е един за двете подгрявания. Следващия важен момент е, че не ти трябва 55 градуса топла вода, а 40+ колкото ти е комфортно за къпане. Аз например зимата съм на 43, лятото на 38. Пот този начин загряваш колкото ти трябва топла водата, няма смисъл да я правиш 55 и после да я разхлаждаш - не вярвам да се къпеш с 55 градуса вода, а и пестиш енергия съответно.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • Не бутай газовите котлета при термопомпите,че хептем боза ще стане.
              Няма страшно в умирачката...
              Страшното е да си жив!...

              Коментар


              • Аз имам термопомпа,но не ползвам топлене на бойлер въпреки,че е подвързан.Причината е ,че топлата вода се ползва от един човек,а бойлера е голям.Обмислям зимата да топля бойлера с водата от буферния съд(40 градуса) с отделна помпа през едната серпентина(така няма да спира отоплението ),а лятото с трипътния вентил,но има предвидени и тръбни солари.

                Коментар


                • В момента съм с котле на твърдо гориво, бойлера и вързан към радиаторите и държа около 40-45С което ми е достатъчно за отопление и за къпане но за един човек. Когато трябва всички да се къпем спирам радиаторите и го оставям да работи на 55 или 60 и работи почти като проточен, вода бол. И затова се чудя при слагане на термопомпа да ползвам този режим за подгряване на вода но не искам термопомпата да работи на 55 постоянно тъй като пада СОП-а. Ако пък често превключва бойлер - радиатори пак е малко тъпо, хубавото е че се настройва хистерезис, явно така мога да регулирам колко често да превключва.








                  Коментар


                  • gy6ter
                    gy6ter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Защо не същата схема,пускаш ТП (ръчно и сменяш режима) да топли бойлер от дистанционното,може и през телефона,ако има смарт приставка,температурата е настроена на по-висока за БГВ и после обратно ?

                  • Asen Kushlev
                    Asen Kushlev коментира
                    Редактиране на коментар
                    Защо не искаш да използваш топла вода директно от ТП? Превключването ли те притеснява? Ако искаш да топлиш бойлер сложи още един по-голям и си дръж системата на 40 градуса и готово. Аз не виждам смисъл да топлиш бойлер, после да стои така някакво време, през което имаш топлинни загуби, и като потрябва да се ползва вода от него. Директно от ТП ти топли водата от водопровода като проточен бойлер и ползваш всичко на момента.

                • Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
                  Не бутай газовите котлета при термопомпите,че хептем боза ще стане.
                  Е той принципа на топлоотдаване е един и същ, дали газ ти дава топлото или електричество е все тая. Може и на дърва да я направиш същата схема, само с управлението ще е малко зор там .
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X