Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Климатици и Термопомпи - направи/доправи си сам

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Климатици и Термопомпи - направи/доправи си сам

    Не намирам подобна тема, а предвид енергийната ефективност, особено актуална напоследък, и предвид скока на режийните, много хора си слагат климатици и термопомпи (според желанията и възможностите) та мисля, че такава би била полезна, особено за тези които предпочитат, ако не всичко да бъде направено от тях самите, то поне лично да финализират нещата.

    Не случайно съм написал и "доправи си", защото както и всичката серийна техника може да бъде оптимизирана, то така и климатиците, а напоследък е доста актуално и преправянето на климатик в термопомпа, както и изграждането ѝ от 0 ползвайки стар или повреден климатик за база.

    Също така темата може да бъде информативна и полезна дори само за монтиране, или премонтиране, на климатици, защото повечето от монтажниците са случайнозанимаващи се с това, и правят страхотни простотии, особено при клиенти които нищо не разбират.

    Надявам се в тази тема всички хора с проблеми, или просто любознателни, да намерят отговорите на въпросите които ги вълнуват.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

  • #2
    След няколко преправяни климатици, си направих от нулата с нови части термопомпа вода-вода и работи вече 7 години напълно безгрижно. Къщата ми знаеш колко е голяма.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • I.Stoyanov
      I.Stoyanov коментира
      Редактиране на коментар
      Я раздухай малко повече по темата, аз много съм се навил на термопомпа вода-вода. Някаква литература да се образовам повече къде може да се намери ?

      Благодаря!

  • #3
    Понеже е баш по темата, а и мисля ще е интересно, качи някоя снимка, както и малко субтитри.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • Джоу (x3mrjoe)
      Джоу (x3mrjoe) коментира
      Редактиране на коментар
      Не знам защо, но не мога да дописвам след Имотите, та в коментар.
      ...

      Приготвил съм два климатика, един 18-ка и един 24-ка, да си ги преработвам на ТП, но първо искам да изчистя сметките с необходимата ми мощност, защото не искам да слагам хептен преоразмерена машина.
      Ще почвам занимавката поне след месец и половина, и ще се радвам на всичко показано в темата.

      ... разбира се, когато имам нещо на лице, ще кача всичко, а може и поетапно, според скороста с която ще тръгнат нещата.
      Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 20-03-22, 20:46.

  • #4
    Интересна тема ! Ще следя , защото и на мен ми минават такива мисли през главата !

    Коментар


    • #5
      Понеже в последната седмица го коментирах с няколко приятели, както и няколко колеги от Форума, ще драсна как да си направите сметка за необходимата ви мощност, което е много важно, когато подбирате климатик/ци, котел за отопление или термопомпа.

      Опростеният пример който ще дам е за масови жилища и обитаеми помещения, които се срещат в нашата мила родина.
      Говорим за относително масивни постройки без изолация, с класически двойни прозорци.

      Необходимата мощност за охлаждане е около 50W на m³, а необходимата мощност за отопление е около 70W.
      Ако сте с хубава дограма, съответно и с читав стъклопакет, и някаква изолация, тези мощности са с 20÷30% по-малки, а ако имате пасивна къща, тогава са на 50%, като дори може и по-малко мощност да е достатъчна.

      Та, простата изходна мощност за калкулация е 50W на m³ за охлаждане и 70W на m³ за отопление, като ако имате добре изолиран и остъклен дом, тази мощност е преоразмерена.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #6
        Интересно ми е защо на всички термопомпи дават КОПсамо при 35 гр. на водата,толкова ли е по-малък при 50 например,та ги е срам да го напишат.Повечето хора имат вече изградени инсталации и няма как тепърва да си къртят подовете,за да слагат подово.На мен например 50гр. на водата ми стигат и в най-големия студ,но искам да знам колко ток ще харча за тия 50гр.
        Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
        Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
        Враца

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Има и високотемпературни помпи.

          Те работят с други фреони, някои са двустъпални, цените им са едни квадратни и ПАК ефективността им е по-ниска.

          Защо - закон на Карно.

        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          С R32 спокойно се докарват 60°С, но ми прави впечатление, че най-големите, които забелязвам в табличен вид при производителите, са 14kW. По-мощните ТП са и с различни от R410a и R32 фреони.
          Защо ТП с R32 са до 14kW, нямам представа, но и не съм си поставял за цел да разбера.

          ... възможно е щото R32 е запалим (макар и трудно), за мощности над 14kW, необходимият фреон да прекантарва някаква критична маса и да отива към бомба, щото друго не ми минава през акъла на първо напъване.

      • #7
        Там е скрито кучето... като видиш копа къде отиде на - 10 външна и 50 градуса на водата и ти се отщя да я купиш.
        Пропускат и факта за електрическите нагреватели работещи при тези температури щото компресора не смогва от дефрости и....
        А относно веч изградените системи има високотемпературни термопомпи дето правят 80 градуса на водата и нямат ел. нагреватели във вътрешното тяло..
        ама цената....
        Няма страшно в умирачката...
        Страшното е да си жив!...

        Коментар


        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          КОП-а им е много малък, защото са каскадни машини.

        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          Така е, каскадните не са ефективни, съответно икономични, но работят при много ниска външна температура, както и правят 80°С.
          Който е опрял до подобни, обикновено това не го притеснява.

      • #8
        А вариант с обикновено ел.котле за най-студените дни и месеци, и по-нормална ценово термопомпа? Не знам тези ел.котлета колко ток дърпат, иначе ги гледах са евтини. Познат направил апартамент с такова, с малко дете над 250 лв. за ток не са плащали. Не знам за по-голяма отопляема площ как ще е, ако продължават да ми вдигат газта се замислям за такова.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          Очаква се за другия отоплителен сезон от 01.07. да вдигнат и цената за бита и да имаме време да претръпнем.

        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          Преди '89 имаше нафтостанции за битова нафта, както и донбаски въглища "с връзки".
          Десет години след като се демократизирахме, донбаските въглища все още конкурираха тока на цена 30÷40лв/тон, при това без "свои хора".
          По него време тока си конкурираше въглищата, особено за тези които не виждат смисъл в хамалогията.
          Към последните месеци на зимата, предвид пазарната логика, пелетите почнаха да стават относително неизгодни, като тенденцията едва ли ще се промени, както при всичко съблазнително, станало масово при потребителите.
          В момента ефективна домашна отоплителна инсталация с ел. нагреватели пак се оказва не лоша опция, а да не говорим за ТП с СОР 3±1, според външната температура.

        • Asen Kushlev
          Asen Kushlev коментира
          Редактиране на коментар
          Те тока ще го вдигнат с 3-4 ст. най-много, пък на мен газта ми я дигнаха х3 за година.

      • #9
        СОР-а е при +7°С, защото графиката при 5÷6°С пада рязко, и после пак си пада плавно.
        Защо е така, не знам, но явно е някаква константна специфика, защото графиката прави едно стъпало при всичко което съм гледал.
        Колкото техниката е по-ефективна, съответно с по-голям СОР, толкова това "стъпало" е по-ясно изразено.

        Защо при 35°С - защото СОР-а е доста по-голям, отколкото при t° на флуида 45°С, като при 50÷55°С разликата е още по-голяма.
        Читавите термопомпи имат графика с трите температури, за да може ползвателят да си направи сметката коя t° му е необходима за да може да ползва ТП възможно най-ефективно.

        Давам пример:

        Ако сте с подово отопление, 35°С са абсолютно достатъчни, също така ако сте с водни конвектори, както и с добре сметнати радиатори.
        Няма нужда да хабите енергия за да сгреете нещо до 55÷60°С, като след това трябва да ви сгрява помещението до 22÷24°С.
        Имате безсмислен разход, от което пада ефективността, което пък обезсмисля идеята на термопомпата.

        Ако искате да топлите и БГВ, то тогава ви трябват температура 60°С.
        Във връзка с казаното малко по-назад, може да си преоразмерите бойлера, като ще греете повече вода с 50°С, която ще разреждате по-малко, когато я ползвате за къпане, освен че и при 50°С изстиването е по-бавно (малко) от това при 60°С, като съответно и тези загуби ви намаляват.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Между 7 и 4-5 градуса ефективността спада рязко защото започва обледяването на външния топлообменник и свързаното с него размразяване.

          Съответно и ефективността започва да зависи и от влажността на въздуха, поради което при еднаква температура средно може и да е 3.3, а може и да е 1.3.


          Относно бойлера: предвидете поне веднъж на 2 седмици нагряване до 70 градуса. Това са 63 градуса от Луи Пастьор, 2 от термометъра и още 5 от мене за да може да дезинфекцира и тръбите.

          Иначе бойлерът и тръбите ще завъдят Легионела.

        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          При тези дезинфектанти, които ги влагат във водата едва ли е възможно да се случи това.

          Но е напълно възможно ако се захранва от собствен водоизточник.

        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Не се заблуждавай, проблемът е реален.

      • #10
        Ето примерна графика с СОР-а на термопомпа


        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Grafika-na-teoretichno-izchislen-COP-koeficient-na-transformaciya-na-termopompa-vazduh-voda-DAIKIN-8kW-v-zavisimost-ot-razlichni-temperaturi-na-vazduha.jpg Прегледи:0 Размер:70.7 КБ ID:6844093

        но е абсолютно схематична като информативна за крайният потребител.

        Ето и една примерна таблица за корекция на СОР-а, както и за коефициента при охлаждане.

        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Screenshot_20220407-121458-705.png Прегледи:0 Размер:366.3 КБ ID:6844094

        Таблицата е за конкретен модел, но е приблизително вярна за повечето стандартни термопомпи.

        Взимате примерен СОР 3.5 и си го корегирате според таблицата.



        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • genadi.tsvetkov
          genadi.tsvetkov коментира
          Редактиране на коментар
          Кофти данни,ако искам 50гр. на водата при -5 външна температура,КОПа ще ми падне към 2-лошо.Иначе до -5 да го ползвам- доволно,при по-ниска ще си догрявам на пелети, с които се топля в момента.То па колко дни има вече под -5.

        • Gadnyara
          Gadnyara коментира
          Редактиране на коментар
          Таблицата за корекция на мощността (втората вмъкната картинка) всъщност не коригира COP, както твърдите.
          Показва каква мощност е способна да отдаде машината при съответната температура. Разделено на COP (пак за същата t*C) дава консумираната енергия, това е ясно.

          Примерно, според таблицата машината ще даде 74%*8kW=6kW при -15*С околна и 35*С на водата. И според графиката за COP ще консумира 6 000/2.5=2.4kW.

          Тези таблици са за много прилична машина, според мен. Ще изнамеря данните за моята въздух-вода Тошиба, не са толкова красиви. Но пък от друга страна не помня досега да съм минавал 300 лв сметка за ток при 200кв.м къща @23*С вътрешна включая всички други битови разходи извън отоплението.


          Всъщност за София и околията именно -16 е изчислителната околна температура при сметките за топлозагуби на сграда.
          Последно редактирано от Gadnyara; 09-04-22, 23:51.

      • #11
        Реално температурата на изхода на подовото ми е равна на темп. на въздуха в стаите. Входящата на подовото рядко надхвърля 30гр. Затова от ТП първо подавам към радиаторите в стаите без подово и от техните изходи към подовото. Има и байпас поради умните вентили, ако всички затворят да не умре и подовото

        Коментар


        • Джоу (x3mrjoe)
          Джоу (x3mrjoe) коментира
          Редактиране на коментар
          За изграждане баш на подобна комбинация съм мислил, но предвидена още при строителството, за да е максимално ефективна, въпреки че подовото има много минуси според мен.
          До малко над стайната t°, и в помещения с подходящата настилка, е добра опция, но зависи за какво се ползват помещенията.
          Ако е комбинирано последователно, като в твоят случай, с конвектори или радиатори, трябва да има достатъчно мощност за да изкара подходящата температура, или поне приличен буфер.

          Всъщност, ще разкажеш ли повече за твоята ТП, както и за цялата система като мощност и комбинация ?

      • #12
        "Всъщност, ще разкажеш ли повече за твоята ТП, както и за цялата система като мощност и комбинация ?"
        Комбинирана - въздух вода и вода вода, изцяло направи сам. Втората се включва, когато първата почва да издиша, при външна темп. -5 някъде. Дебитът на водата ми е малък, поради двата плитки "сондажа" по 8 м., и те направи сам. Когато само дърпам от двата не стига, когато дърпам от единия и връщам във втория е по добре, когато връщам и в двата стана добре. Отдолу дърпам, отгоре връщам и топлообмена става. Две но нейм инверторни машини, едната древна на r22. Ми бачка си всичко, но подчертавам идеята преди десетина години беше с минимум или никакъв бюджет.

        Коментар


        • #13
          Кажи нещо за мощностите, съответно и фреона, както какво грееш с тях и как се справят.
          Ако споделиш и нещо за разхода, за което съм сигурен, че имаш статистика, също няма да е лошо.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #14
            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            "Всъщност, ще разкажеш ли повече за твоята ТП, както и за цялата система като мощност и комбинация ?"
            Комбинирана - въздух вода и вода вода, изцяло направи сам. Втората се включва, когато първата почва да издиша, при външна темп. -5 някъде. Дебитът на водата ми е малък, поради двата плитки "сондажа" по 8 м., и те направи сам. Когато само дърпам от двата не стига, когато дърпам от единия и връщам във втория е по добре, когато връщам и в двата стана добре. Отдолу дърпам, отгоре връщам и топлообмена става. Две но нейм инверторни машини, едната древна на r22. Ми бачка си всичко, но подчертавам идеята преди десетина години беше с минимум или никакъв бюджет.
            Интересно ми е как са свързани топлообменниците, за да работят заедноо в тандем и двете ТП.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #15
              Отоплявам 200 /около 570 кубика/ квадрата добре изолирани в Драгалевци с 16 киловатово ГРЕЕ... На предела на възможностите му е - поддържа 21 градуса в големите студове като го пренастройвам на 45 градуса на изходяща вода... Следващата зима ще се мъча да го заранвам през деня със 17КВп фотоволтаични панели... Най-вероятно ще се наложи да сложа бъферен съд

              TLC 200 V8
              TLC LJ79
              Toyota Prius2

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X