Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да повиша мощността на водната риза на камина?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да повиша мощността на водната риза на камина?

    Както става ясно от заглавието на темата,искам да повиша мощността на водната риза на камина.Имам камина Бултрон,модел Марк,с водна риза.На табелката отзад пише:номинална мощност:на камината 7,5кв,на водната риза 11,4кв.
    Проблема така да се каже идва от там че искам да повиша температурата на водата във водната риза(която при нормална работа досега е около 40-50 градуса,по термометъра сложен на водния път),и да огранича отдаването на топлина в стаята от камината.Ако ''задам огън'' на камината за да се вдигне температурата на водата в стаята където е монтирана не се диша от жега.Ще ми се,да отнема от топлината която отдава камината и да я пренасоча към водната риза.Сама по себе си,ризата представлява буквата ''П''като има и част от нея която стои над пламъка и хваща така наречения огнен език.Водна риза мога да си изработя сам,просто не знам с какви размери трябва да е,или какво трябва да добавя към вече съществуващата такава.Ще се радвам ако някой ми помогне със съвети,но не и такива като:''купи си нова печка''.Не че не мога,но съм решил да си преправя тази.
    Yamaha Yz450F
    Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
    Всичко с ''рошави''гуми!

  • #2
    От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

    Най-безобиден вариант е да добавите водна риза, като бойлер на димоотвода (може и част от бойлер на твърдо гориво).
    Ако приемем ,че тези 11.4 кв. са коректни, камината трябва да има повече от един квадратен метър активна нагревна площ и няма да е проблем да се добави още 30-50% нагревна площ.
    (Лично аз не бих се хванал с преработката, защото ще пострада първоначалния вид на камината и ще ме дразни като я погледна)

    Коментар


    • #3
      От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

      В комина вече ще е "късно", ако се добави нагревна площ. Топлината пак ще се е разпределила между вътрешната риза и корпуса към стаята. Освен това такова охлаждане ще предизвика отлагане на сажди, смоли и води до запушване.

      Трябва да се добави нагревна площ към вътрешната водна риза или да се преправи нацяло.

      Коментар


      • #4
        От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

        Мощността на камината е пряко свързана с площта която се нагрява от огъня. Та мисли как да я увеличиш тая площ.

        Например може да накараш дима да прави зиг-заг през система от прегради(които трябва да са пълни с вода естествено), така площта се увеличава значително.
        Или да сложиш сноп тръби(това е често използвано) на пътя на дима, като тръбите също трябва да са свързани с водната риза.

        И в двата случая говоря за "неща" вътре в печката, в горивната камера.

        Има и трето-ако освен водна риза-по стените има и тухли-може да си преустроиш водната риза така, че да заема мястото и на тухлите. Обаче внимавай, че така може съвсем да спре да топли в стаята. Имам горчив опит от такова преправяне.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение

          Трябва да се добави нагревна площ към вътрешната водна риза или да се преправи нацяло.
          http://bultron-ltd.com/wp-content/up...14/11/mark.jpg
          Ако изглежда като тази,какво правим??? По лесно ще направя нова и адекватно оразмерена, отколкото да преправям,НО колегата е доста категоричен.

          Коментар


          • #6
            От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

            Да като тази изглежда,съвсем малко по различна,като разликите са ''козметични''.И на мен ми хрумна да добавя тръби вътре в огнището.Ако трябва ще направя и нацяло нова водна риза,ама нали трябва да знам какво да променя спрямо старата......
            Yamaha Yz450F
            Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
            Всичко с ''рошави''гуми!

            Коментар


            • #7
              От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

              Какво и е на тази?
              Пипа се вътре, като се запазват габаритните и монтажни размери на ризата. Външния вид ще си остане същия.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                Именно,точно това искам да направя и аз.
                Yamaha Yz450F
                Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                Всичко с ''рошави''гуми!

                Коментар


                • #9
                  От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                  Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
                  ама нали трябва да знам какво да променя спрямо старата......
                  Просто трябва да увеличиш площта която се нагрява. Най лесно става както го писах по-горе. Режеш си в съществуващата риза отвори които да запушиш спрегради или тръби.
                  В професионално изпълнените котли има прегради и вътре във водната риза(във водата) с цел да накарат водата да циркулира по по-обиколен път и да може да се стопли по-добре, та помисли и в тази посока.

                  Топлообменник на дима преди да влезе в комина, който да подгрява водата преди да влезе в печката също е вариант, но имай предвид, че комина също трябва да се топли за да работи добре, да не отнемеш всичката топлина от дима.

                  Може отдолу вместо решетка да сложиш тръби, ама те трябва да са от жароустойчива стомана, и да са дебелостенни. И пак на няколко години ще трябва да ги сменяш. Не го препоръчвам като вариант.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                    Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
                    Да като тази изглежда,съвсем малко по различна,като разликите са ''козметични''.И на мен ми хрумна да добавя тръби вътре в огнището.Ако трябва ще направя и нацяло нова водна риза,ама нали трябва да знам какво да променя спрямо старата......
                    Има два варианта 1-Да предоставиш на някой, които има знанията и уменията за изработката на нова водна риза с подобрени характеристики 2 След съответната "подготовка" да се заемете самостоятелно.
                    -Топлотехниката и термодинамиката "наказват" незнанието. ( В първата ми самоделка допуснах "зона на завиране" още при 82 градуса от желание да топля възможно най -малкия воден обем с най-голямата възможна нагревна площ.Втория опит имаше проблем в оразмеряването на преходните сечения на димохода. Третия след "подковаване" ме топли повече от 20 години въпреки някой дребни пропуски, като мястото за подаване на вторичния въздух и липса на третичен)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                      Първия вариянт отпада,защото не познавам такъв човек.На мен ми трябва най важното-някой да ми каже какво и как да променя.Рязането и заварянето не са ми никакъв проблем-да кажем че са ми хоби.
                      Кольо,мислил съм го и това което предлагаш,и ако няма други идеи ще пробвам така.Знам също че тук има хора,които разбират и може да ми помогнат.
                      Yamaha Yz450F
                      Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                      Всичко с ''рошави''гуми!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                        Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                        от желание да топля възможно най -малкия воден обем с най-голямата възможна нагревна площ.
                        Винаги ми е било чудно защо всички искат ризата да е възможно най-тънка.
                        Така се постига по-бързи загряване на системата, но пък и бързо изстива, няма инертност демек. Което не е лошо, но не намирам практически смисъл от това.
                        Моята първа самоделка (преправяне на ризата де) беше с дебелина на ризата 3 см. Вярно-стоплянето е с 10-15 минути по-бавно, но нищо не ми пречи.
                        То и оригиналните ризи са с подобна дебелина, явно има защо.

                        Да се разберем-в накакъв случай не отричам теорията и науката, но на практика се получават нещата и без да се задълбаваме много.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                          Преди месец,си поиграх малко в гаража и направих това:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1090.jpg
Прегледи:1
Размер:118.5 КБ
ID:5718432Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1091.jpg
Прегледи:1
Размер:89.6 КБ
ID:5718433
                          Само че къде да го сложа-над самия пламък,залепено за отдолу на горния панел на оригиналната водна риза,или над панела,където минава дима?Ако е отдолу,и пламъците минават през тръбите и после се ''удрят'' във панела на водната риза,дали няма да се нагрява прекалено много,и водата в тръбите да започне да завира,или няма да има проблем,понеже помпата като върти и ще охлажда като не позволява да има завиране на водата в тръбите?
                          Yamaha Yz450F
                          Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                          Всичко с ''рошави''гуми!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                            Обикновено се слага директно над пламъците, но внимавай да не байпасираш някоя друга част от ризата. Трябва да знаеш как обикаля водата през нея, и да си правиш сметка.
                            А за помпата и завирането-ако водата която влиза в ризата е с доста ниска температура-няма опасност от завиране. То може да стане когато радиаторите се стоплят добре, и връщащата вода е с почти същата температура като на изхода. И ако не намалиш огъня разбира се.

                            От снимката гледам, че си ползвал стари тръби. Заеби това творение, купи си нови, дебелостенни, не по-малко от 3 мм стена, и направи наново каквото ти трябва.

                            С тези стари тръби не знаеш кога ще доизгние и ще започне да тече.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да повиша мощността на водната риза на камина?

                              Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
                              Преди месец,си поиграх малко в гаража и направих това:
                              [ATTACH=CONFIG]871168[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]871169[/ATTACH]
                              Само че къде да го сложа-над самия пламък,залепено за отдолу на горния панел на оригиналната водна риза,или над панела,където минава дима?Ако е отдолу,и пламъците минават през тръбите и после се ''удрят'' във панела на водната риза,дали няма да се нагрява прекалено много,и водата в тръбите да започне да завира,или няма да има проблем,понеже помпата като върти и ще охлажда като не позволява да има завиране на водата в тръбите?
                              Виждам ,че сте от нашета "черга' и ВИ сърбят ръцете.
                              Моето предложение е като на Кольо, нови материали ,ново проектиране и изработка.
                              Ако стане -кефа е неописуем. Внимателно преценете движението на течността във водната риза да бъде без "нисши" и "мъртви зони".Търсете симетрия на водните пътища (потоци).Като начало "разходка" и оглед на водните ризи в някой магазин ще е от полза.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X