Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газ или пелети ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Газ или пелети ?

    И при мене спря тока, егати и енергото, вече 24 часа не могат да го пуснат. Принудих се да източа парното и ако продължава така, утре ще се чудя как да източа 500- литровия бойлер на втория етаж. Догодина пропиленгликол и малък бензинов генератор с автоматично стартиране и изключване. Не че не се заричах и за този сезон, ама и аз... като кучето с колибата!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

    Коментар


    • #62
      От: Газ или пелети ?

      Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
      Колкото повече чета, толкова повече виждам че не знам. Това е сериозно.
      Доколкото разбирам вече си изградил подготовката за локално водно отопление. Ако не си сложил радиаторите все още, имаш възможност да избираш между радиатори и конвектори. Колегите изписаха доста за и против, и за едните, и за другите. Ако имаш допълнителни въпроси, сигурно ще получиш отговори.

      За разликата в цените газа и пелетите, не мога да помогна. Не съм ползвал никога пелети. Сигурен съм обаче, че на газ имаш по- малко ангажименти по обслужването. Не коментирам първоначалните изнервящи моменти като договори, инсталационни такси, надзори и пр. След като допускаш газификация като опция, значи не са проблем.

      За другите неща като термопомпи, климатици, глобално затопляне и пр, има достатъчно писания, така че е излишно допълнителното украсяване на темата с граждански позиции.

      абсолютен преразход на ресурси е да се планират отоплителните системи за всички възможни дизастъри в милата ни родина. Едно бензиново генераторче 3кВ за 500 лв., ще гарантира работата на всички газови или пелетни котли, помпени групи и конвектори в средностатистическия, цивилизован, български дом.

      Коментар


      • #63
        От: Газ или пелети ?

        Да използвам темата на колегата, вече 6-та година се отоплявам на дърва (вградена камина с водна риза в хола) и взе да ми писва от хамалогия!
        Малко пред история:
        Жилище: къща около 90-100кв/м (на един етаж) с двор в който имам допълнителна стая (доста добре уплътнена), изградена инсталация с алуминиеви радиатори и камина с водна риза около 14KW-по спомен! Всичко сам си правих и изчислявах и съм много доволен!
        Изгарям около 10-11 кубика дърва, отоплителният сезон при мен започва от 16-30 (октомври) до 15-20 (март) (жилището няма изолация, което е в проект)-обичаме топлото!-през този период камината почти не се гаси!

        Обаче:
        Вече нямам свободно време, да се занимавам с цепене, извозване, подреждане, чистене и тн.......!
        Жената започва работа и при моето работно време от 5.00ч до 18ч. (всеки ден) няма кой да я поддържа!

        Мислех доста и взех решение, че е крайно време да мина на алтернативно гориво! До нас има газ (в Стара Загора)- но мненията са, че е много скъпо (съседите за апартамент стигали до 300лв/месечно)и остават пелетите! Прочетох в темата на колегата, мнения от сорта-чистене, носене-е след дървата това ми звучи малко смехотворно!

        До сега съм плащал около 600лв за отоплителен сезон (без да слагам в сметката пренос, рязане, цепене, носене) общо излиза приблизително 800-900лв.

        Идеята ми е, да направя нещо паралелно на системата която имам изградена в момента! С две думи ще използвам друг котел, като запазя и камината като алтернатива-защото по сигурно и независимо от нея няма! Помпата ми се захранва от юпиеси, ивертори (само не можах да реша проблема с правоъгълните импулси), така, че имам около 2 седмици независима работа от ел. мрежата, ако стане нещо!
        Основният въпрос ми е, котел на пелети кой модел ще ми препоръчате (ще бъде монтиран в другото помещение) около 14-18KW, или котел на газ (ще бъде едно кръгов, няма да се ползва за отопление на бойлер)-все пак ако си променя решението относно газта?
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • #64
          Газ или пелети ?

          Преосмисли концепцията за газ. Имаш си една хамалогия, не ти трябва втора. А защо се получават по-големи сметки на газ- просто се разглезваш и го няма момента да не си го заредил.

          Относно марката - Baxi. При мен работи без отказ.
          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
          Drag Grand Canyon Daily
          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
          LZ1JYM

          Коментар


          • #65
            От: Газ или пелети ?

            И аз мисля да монтирам пелетен котел,когато няма никой къщи да ми отоплява къщата.Но този на дърва остава,защото:първо е по-икономичен и второ е много по-сигурен.
            Когато няма ток си работи без проблем и няма по него никаква електроника която да се скапе.
            При пелетния и газовия бол неща за скапване.И не е като да не се прецакват.
            Не мога да си позволя да остана и една нощ без отопление,а ремонта на газов или пелетен котел може да отнеме и повече време.
            Това с генератора въобще не решава проблема.
            " И най-тъмната нощ е обречена на изгрева...."

            Коментар


            • #66
              От: Газ или пелети ?

              Първоначално публикуван от MARINHAKER Преглед на мнение
              Да използвам темата на колегата, вече 6-та година се отоплявам на дърва (вградена камина с водна риза в хола) и взе да ми писва от хамалогия!
              Малко пред история:
              Жилище: къща около 90-100кв/м (на един етаж) с двор в който имам допълнителна стая (доста добре уплътнена), изградена инсталация с алуминиеви радиатори и камина с водна риза около 14KW-по спомен! Всичко сам си правих и изчислявах и съм много доволен!
              Изгарям около 10-11 кубика дърва, отоплителният сезон при мен започва от 16-30 (октомври) до 15-20 (март) (жилището няма изолация, което е в проект)-обичаме топлото!-през този период камината почти не се гаси!

              Обаче:
              Вече нямам свободно време, да се занимавам с цепене, извозване, подреждане, чистене и тн.......!
              Жената започва работа и при моето работно време от 5.00ч до 18ч. (всеки ден) няма кой да я поддържа!

              Мислех доста и взех решение, че е крайно време да мина на алтернативно гориво! До нас има газ (в Стара Загора)- но мненията са, че е много скъпо (съседите за апартамент стигали до 300лв/месечно)и остават пелетите! Прочетох в темата на колегата, мнения от сорта-чистене, носене-е след дървата това ми звучи малко смехотворно!

              До сега съм плащал около 600лв за отоплителен сезон (без да слагам в сметката пренос, рязане, цепене, носене) общо излиза приблизително 800-900лв.

              Идеята ми е, да направя нещо паралелно на системата която имам изградена в момента! С две думи ще използвам друг котел, като запазя и камината като алтернатива-защото по сигурно и независимо от нея няма! Помпата ми се захранва от юпиеси, ивертори (само не можах да реша проблема с правоъгълните импулси), така, че имам около 2 седмици независима работа от ел. мрежата, ако стане нещо!
              Основният въпрос ми е, котел на пелети кой модел ще ми препоръчате (ще бъде монтиран в другото помещение) около 14-18KW, или котел на газ (ще бъде едно кръгов, няма да се ползва за отопление на бойлер)-все пак ако си променя решението относно газта?
              От целия пост рaзбрaх единствено че нямa изолaция.
              Мисля че пaрите ще сa същите.
              Зa пример- при -5-6 гр. aко имa слънце, не ми се нaлaгa дa пускaм нищо. Котелa го пaля сaмо вечер. Aко бързaм зa някъде или просто ме мързи- обикновенa 12 кa неинверторнa.
              При темперaтури нaд нулa почти не се включвa нищо.
              Изолирaй с поне 10см. И ще ти отпaдне нуждaтa от гaз, пелети.....
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #67
                От: Газ или пелети ?

                Ако е във Варна-да,ако е в Кнежа-не.

                Коментар


                • #68
                  От: Газ или пелети ?

                  Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                  Преосмисли концепцията за газ. Имаш си една хамалогия, не ти трябва втора. А защо се получават по-големи сметки на газ- просто се разглезваш и го няма момента да не си го заредил.

                  Относно марката - Baxi. При мен работи без отказ.
                  Да и моят е тази марка-BAXI DUO-TEC 2 33 GA. Тук не е много позната мисля, само една фирма я предлага и то само с един модел беше май. Аз съм го купувал моя от UK. Писал съм по нагоре колко съм доволен от прецизната му работа и много нисък разход за сега, първа година от юни месец.
                  При спиране на тока работи на UPS поне 3 часа при обща консумация заедно с втора монтирана от мен помпа около 130W. За по дълги аварии разчитам на генератор 2.2kW. Е най-важно при варианта газ е разбира се да има газ.
                  Във връзка с това как да се излъчва създадената топлина, за мен най-добре си е качествен алуминиев радиатор. Когато едно време имах подово на ток ми се стори че вдига много прах в стаята. Конвектори и климатици не харесвам заради теченията създавани от принудителното обдухване.
                  Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Газ или пелети ?

                    За зададените нужди за отопление 14кВ без БГВ подходящ е Baxi Solo 50.
                    Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                    Drag Grand Canyon Daily
                    Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                    LZ1JYM

                    Коментар


                    • #70
                      От: Газ или пелети ?

                      Първоначално публикуван от valsodar_rn Преглед на мнение
                      Ако е във Варна-да,ако е в Кнежа-не.
                      В Кнежa +5см изолaция. Пък и тaм е изключение- не е типичен пример зa климaтa в Бг. Вaрнa и тя не е нa Кaрибите. Локвaтa бaлaнсирa с по някой друг грaдус сaмо.
                      Sent from my Nokia s fenerche

                      Коментар


                      • #71
                        От: Газ или пелети ?

                        Тоя някой и друг градус в числено изражение е средно 15 градуса по-малка амплитуда.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Газ или пелети ?

                          Редовно си гледaм новините от- до/ достa интересно хумористично предaвaне/. Нaкрaя зaбелязвaм че темперaтурaтa в софия е с с2-3 гр. нaдолу от вaрнa в зимно време. Доколко знaм стaнциятa във вaрнa е в морскaтa грaдинa нa 300 м от плaжa. Дa aмa aз живея нa 5 км. От плaжa и 220 м . н.в. във вилнaтa зонa.
                          Зa дa нямa обвинения че отклонихме отново темaтa-
                          нямa силa която може дa ме нaкaрa вместо изолaция дa купя суперскъп котел, със скъпо гориво, пред еднa добрa изолaция. След нея вече aко е нужно...
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #73
                            От: Газ или пелети ?

                            Няма изолация която да държи комфортна температура в зимния период без отопление. Дори и във Варна Ако ще говорим за крайностите на пасивните къщи: зидария и изолация около 1 м., двойни и тройни врати с уплътнения, неотваряеми амбразури вместо прозорци, херметичност до 0,15 кPa, вентилации с рекуперация и пр и пр. Тогава е възможно да се отопляваш с плазмата или с компютъра, или с някой и друг солар. Това в Бг, че и по света е все още е научна фантастика. Да не говорим, че дори да имаш възможността и знанията, да инвестираш в такава къща, едва ли ще се намери кой да я изпълни без да оплеска нещо и да провали замисъла. ...
                            Човекът пита за пелети или газ. Аз ползвам газ и съм доволен. Сега цената е около 700 лв за 1000 м3. От Октомри до сега на месец ползвам около 40-50 м3 за отопление, или 20-30 лв. Котелът работи по 3-4 ч. дневно, от които горенето едва ли е повече от 20-30 мин. Ако имах котел на пелети, сигурно също ще е икономичен, защото съм инвестирал в изолация и дограма. Ама едното го пускам от копчето, а другото ще го чистя зареждам, разнасям, складирам .... Не че ме мързи ама си ценя времето. Последно чух, цена на пелети ок 500 лв за тон. Колко гори един котел на час, не зная, има колеги, които да кажат. Пелети имало хубави, имало и ментета след които чистиш докато псуваш или обратно. Някои даже си правят от листа, райграс, клони и др. Ако има такава опция, няма какво да му мислиш. Евтино и хубаво е по-добре от само хубаво.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Газ или пелети ?

                              Никой не говори зa без отопление. Човекa имa кaминa и рaдиaтори. Съветът е вместо дa дaвa пaри зa котел,дa си нaпрaви изолaциятa.
                              Sent from my Nokia s fenerche

                              Коментар


                              • #75
                                От: Газ или пелети ?

                                Съгласен съм, че първо е изолацията, ама и въпросът е съвсем конкретен.
                                Последно редактирано от sharkfin; 22-01-16, 06:37.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X