Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Метален покрив на къща?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Метален покрив на къща?

    Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
    ... Относно четирите сантиметра дебелина на полиуретана.... ами май няма много други подходящи за употреба в този случай материали с по добри параметри. ...
    Би ли го превел това? Защото другите покривни покрития имат предназначение "водоотвеждане" и при тях термоизолация изобщо не се търси. Напротив, под покривното покритие нарочно се оставя отворено към околната среда пространство за вентилация, а за термоизолацията "отговарят" други елементи на покрива.

    Като ще говорим за термопанели въпросът следва да е: Осигуряват ли те сами по себе си достатъчна термоизолация за обитаеми помещения под покрива? Ако да - ОК. Ама нещо тези 4 см полиуретанова пяна ме съмнява да са достатъчни и, ако не стигат и трябва под тях да се слага още изолация, то аритметиката придобива съвсем друг вид ...

    А, доколкото термопанелите по същество са ламаринени керемиди с някакъв пълнеж, ми идват на ум и други въпроси. При покривите с други покрития, в т.ч. и метални, се предвижда "втора линия на защита", като под тях се поставя пародифузно фолио, което има за функция както да спира евентуално протекла през покритието вода, така и да пропуска в обратната посока влага, изпаряваща се от покривната конструкция и подпокривното пространство. Какво става в случая с термопанелите, където се предполага че правим икономия и нямаме това подсигуряване, ако все пак покривът протече - било през зоните на снаждане на панелите, било през отворите за винтовете, с които панелите се фиксират към конструкцията? Във втория казус (теч през отвор за винт) се сещам за един сценарий, който ми звучи неприятно: Течът остава незабелязан дълго време, защото водата попива в пълнежа на панела и не стига в достатъчно забележими количества от долната страна. При това положение имаме: а) влошени топлоизолационни качества на пълнежа и б) задържане на вода, която няма къде да се дене, от вътрешната - по-слабо защитена против корозия - страна на ламарината ...

    Също така, какво става с тези термопанели, като вземем да ги режем, защото при един четирискатен покрив няма как да стане иначе по краищата на всеки скат?
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • От: Метален покрив на къща?

      Какво знам аз, отзад напред. За рязането знам, че не е изобщо проблем, и аз съм рязал /за монтажни отвори/. Влага от помещенията не кондензира по долната им повърхност, от опит в отопляем офис директно под такива панели. Какво се прави, за да се отстранява влагата от помещенията и да не кондензира по стените, да речем, не знам. В този офис и стените бяха от стенни термопанели, конденз не съм видял 4 години. Друго, което правят в промишлените сгради е окачен таван от стенни панели. Понеже са с големи размери и премостват цялото помещение, монтажа им като таван е съвсем лесен. Забелязах, че панелите идват, разкроени предварително на необходимите дължини съгласно проекта. На обекта се режат само триъгълни парчета от ъглите, фирата при точни чертежи е пренебрежимо малка.
      Течове не се виждат, защото сглобките са лесни. Винтовете с гумичките под главите са на върха на реброто и оттам вода, дори и при лош винт, трудно ще влезе. Ако все пак влезе- не съм наясно какво се случва, но сигурно има хора, на които работата им е това да го знаят.
      Продължавам да мисля защо не ги виждам масово тези панели по покривите, освен на промишлените сгради. Какво пропускам?
      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

      Коментар


      • От: Метален покрив на къща?

        Тъй като въпроса е конкретно към мен съм длъжен да отговоря независимо, че друг колега е споделил доста информация по въпроса. Искам само да напомня, че не съм дипломиран строителен инженер и мненията ми за които решиш че си струва задължително ги обсъди с тесни специалисти/не търговци/ преди окончателно решение.
        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        Би ли го превел това? Защото другите покривни покрития имат предназначение "водоотвеждане" и при тях термоизолация изобщо не се търси. Напротив, под покривното покритие нарочно се оставя отворено към околната среда пространство за вентилация, а за термоизолацията "отговарят" други елементи на покрива.
        Тук нямаш пространства между различните елементи. Горната ламарина ти е керемидата. Под нея полиуретана без междина и със затворена клетъчна структура. Това не дава възможност да се образува конденз и респективно да се проветрява.

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        Като ще говорим за термопанели въпросът следва да е: Осигуряват ли те сами по себе си достатъчна термоизолация за обитаеми помещения под покрива? Ако да - ОК. Ама нещо тези 4 см полиуретанова пяна ме съмнява да са достатъчни и, ако не стигат и трябва под тях да се слага още изолация, то аритметиката придобива съвсем друг вид ...
        Дали осигуряват достатъчна термоизолация за обитаемо помещение е въпрос който за мен има две измерения.
        1. Съответствие със строителните норми към момента. Да съответстват. При мен са 5 см. дебели. Ще проверя още веднъж дали няма промени но дебелината при различните производители варира и можеш да ползваш и по-дебели.
        2. Субективното усещане. При мен под носещата им конструкция има декоративна ламперия 2см. Въздухът няма как да се движи много свободно и е някаква допълнителна изолация.

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        А, доколкото термопанелите по същество са ламаринени керемиди с някакъв пълнеж, ми идват на ум и други въпроси. При покривите с други покрития, в т.ч. и метални, се предвижда "втора линия на защита", като под тях се поставя пародифузно фолио, което има за функция както да спира евентуално протекла през покритието вода, така и да пропуска в обратната посока влага, изпаряваща се от покривната конструкция и подпокривното пространство. Какво става в случая с термопанелите, където се предполага че правим икономия и нямаме това подсигуряване, ако все пак покривът протече - било през зоните на снаждане на панелите, било през отворите за винтовете, с които панелите се фиксират към конструкцията? Във втория казус (теч през отвор за винт) се сещам за един сценарий, който ми звучи неприятно: Течът остава незабелязан дълго време, защото водата попива в пълнежа на панела и не стига в достатъчно забележими количества от долната страна. При това положение имаме: а) влошени топлоизолационни качества на пълнежа и б) задържане на вода, която няма къде да се дене, от вътрешната - по-слабо защитена против корозия - страна на ламарината ...
        Както ти писах и по-горе принципа е друг. Нямаш движение на пари и вода нагоре и надолу. Крепежните елементи са подсигурени с гумени шайби и на практика няма как да пропуснат. Мястото им на монтаж е в зоната на ребрата във високата част и дори да е само дупка без винт пак няма да протече. Просто разгледай внимателно монтажните схеми и ще се ориентираш прекрасно. http://www.buildtrade-bg.com/main/wo...10r010t010.jpg

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        Също така, какво става с тези термопанели, като вземем да ги режем, защото при един четирискатен покрив няма как да стане иначе по краищата на всеки скат?
        Рязането не е трудно. Или поне не по трудно от всяко друго твърдо покривно покритие. Реже се с електрически трион. Има известен отпадък както при всеки друг материал. Отпадъка е съизмерим като цена и много кратно компенсиран от факта, че всеки панел се поръчва според мястото си и от производител идва с уточнен размер за минимален отпадък/така процедирах аз/. А и на новите покриви си направих проекта за двускатни и реално нямах никакво рязане и отпадък.
        Май това са по важните неща иначе ако ти възникнат още въпроси ще съдействам.
        GPS системи https://www.easytracking.bg/
        Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

        Коментар


        • От: Метален покрив на къща?

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Аз съм взел не само окончателно решение, така че коментарите за термопанелите са от чисто "академичен интерес".
          Не съм и предполагал, че имаш работен интерес. Следя внимателно темите в които пиша и се опитвам да съм в час. Отговорите ми са продиктувани от желанието за споделяне на информация и опит от първа ръка за различни строителни материали и добри практики. Все пак и това е част от смисъла на общуването ни тук. И ако ние с теб и нашия "разговор" сме били полезни на някого то това е достатъчно смислено занимание.

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Примерно ми е интересно защо, след като 5 санта полиуретан изглежда да вършат работа като -найсе от други изолационни материали, няма по-широко разпространение?!?
          Ами не е като Бентлитата дето много не ги карат. Според мен вина има визията която доскоро беше доста "индустриална" и гилдията на "покривостроителите" които са си инертни и "едно си баба знае и едно си баба бае". Представи си ги вместо с тесла на кръста, въже на рамото и пирони в джоба с инвертор под мишница. Аз поне не мога. А за найсе санта от другите материали на фона на 5 санта полиуретан прегледай отново свойствата им особено в комбинация с конструкция и ще се самоориентираш.

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          А за рязането нямах предвид, че е трудно, а се чудя как се отразява на пълнежа досега с околната среда?
          Зле се отразява. От UV-то се разпада с по 2мм. на година. Ама си има лек и за това. Боя и затварящ профил от ламарина. Може и по отделно.
          GPS системи https://www.easytracking.bg/
          Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

          Коментар


          • От: Метален покрив на къща?

            Първоначално публикуван от D.Dimitrov Преглед на мнение
            ...
            Зле се отразява. От UV-то се разпада с по 2мм. на година. ...
            А може би това е и част от отговора защо не се използва толкова.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Метален покрив на къща?

              Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
              Иглолистната по-малко гние? По-малко я напада дървояд?
              Точно така. В резултат - резонно - се променят и механичните параметри. Всъщност, измежду местните дървесини, единствено тополата е по-зле от бука, по тези критерии. Говорим за натурална дървесина.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Метален покрив на къща?

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                А може би това е и част от отговора защо не се използва толкова.
                Това с разпада се получава само на местата където след срязване е оставена открита повърхността. който знае за това го обработва по предписаните начини. Който не знае го разбира след три-четири години/чак тогава започва да се забелязва/ и взима адекватни мерки. Та и за това не е.
                GPS системи https://www.easytracking.bg/
                Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                Коментар


                • От: Метален покрив на къща?

                  Откритите отрязани краища трябва да се затварят и защото врабчетата ровят и копаят там, за да си правят гнезда. Не че съм го виждал, но са ме предупреждавали. Аз моето решение го взех, окуражен, като не чух сериозен довод против сандвич панелите.
                  На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                  "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                  Коментар


                  • От: Метален покрив на къща?

                    Темата е стара, но по заглавие е подходяща, та ще си задам въпроса тука, ако позволите.
                    Та, това е един навес на село, на трийсе и повече години.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180310_142819[1].jpg
Прегледи:1
Размер:406.3 КБ
ID:5793977


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180310_143124[1].jpg
Прегледи:1
Размер:367.5 КБ
ID:5793978

                    Железен, дървена конструкция от салкъм и чам и на нея накована ламарина. С пирони с гумени шайби. През годините шайбите са изгорели, капката влиза в дървото надолу и охлабва пирона, че чак някои ги вадя на ръка. Искам да го заздравя това нещо като ми остане време. Имам две-три неща като варианти, но ще приема всякакви акъли с благодарност. Може да не е най-евтиното, но е желателно да е с малко труд. Над навеса има една стара круша и два пъти в годината газя здраво по ламарината - пролет режа, есен бера. Пръскам и по 2-3 пъти и ръждата е оттам. Така че и за боядисване може да ме ориентирате Да изкара поне още толкоз...

                    Коментар


                    • От: Метален покрив на къща?

                      Е, с най-малко труд сигурно ще е да извадиш старите пирони с изгорелите шайби и вместо тях да навиеш от онези винтове с изолационна шайба от EPDM, които са за монтаж на метални покриви.
                      Това, ако състоянието на ламарината и дървенията отдолу позволява де.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • От: Метален покрив на къща?

                        Отдолу под пироните предполагам, че има дървени трупчета. Вероятно ще трябва да се сменят, и тогава в дупките на болтовете да се навият болтове с гумено/метални шайби. И това при положение, че дървената конструкция е здрава. Боядисване - първо изчисти ръждата, след това миниум и грунд.
                        -Чем занимаетесь по жизни?
                        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                        Коментар


                        • От: Метален покрив на къща?

                          Колега, мини ръждивото с някой преобразувател за ръжда. Ще вдигнеш границата на живот с някоя друга годинка. Направих го с подобен покрив от същите ламарини и ако се отвори време, ще повторя. Нажулих ръждивото с дрелката и ония телени четки, дето се закрепят в патронника. После мазане. Става и без хулене, ама като го правиш, да е един път.


                          При мене е предстоящо да махам 30+ годишни болтове, крепящи ламарината за желязна конструкция... Има луфт по 1-2 сантима на места и пада дрънчене, когато е ветровито... Ма пуста работа, време няма..


                          Поздрави и успех!
                          Публикувайте отговор

                          Коментар


                          • От: Метален покрив на къща?

                            Ако няма да разглобявате конструкцията, много добре се фиксира винта за дърво, като преди да го навиете, натъпчете дупката от пирона с някакви влакна, напоени в епоксидна смола. Памук или кълчища - няма значение. Лошото е, че няколко минути след завиването, винта вече е неразвиваем.
                            Ако искате да съхраните разглобяваемост на конструкцията можете да затегнете винта с няколко клечки с лепило, пъхнати в дупката и винта завит между тях. Например клечките за зъби чудесно вършат тази работа.

                            Ако пироните с които сте ковали са с диаметър 3 мм, то винтовете, които навивате трябва да са 5 или 6 мм. Също е добре и да са малко по-дълги от пироните, които вадите. Това ще гарантира хващане за по-здраво дърво.
                            Добре е да са с изпъкнала глава. Е може и плоска, но задължително равни отдолу, а не от класическите винтове за дърво, на които главата е обърнат конус, който влиза във фрезенк. Шайбите трябва да са две - едната широка метална шайба, а под нея гумено или пластмасово уплътнение. Ламарината трябва да е чиста, иначе влагата минава по мърсотията.

                            Ето едни добри винтове за тази задача:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Vint_za_darvo.jpg
Прегледи:1
Размер:40.9 КБ
ID:5794120

                            Коментар


                            • От: Метален покрив на къща?

                              Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                              ...

                              Ето едни добри винтове за тази задача:
                              Има си готови винтове комплект с 2 шайби

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:samoprobivni-vintove.jpg
Прегледи:1
Размер:172.1 КБ
ID:5794121

                              Че тях може и да си ги монтира директно през ламарината, където се наложи.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • От: Метален покрив на къща?

                                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                                Има си готови винтове комплект с 2 шайби

                                [ATTACH=CONFIG]963670[/ATTACH]

                                Че тях може и да си ги монтира директно през ламарината, където се наложи.
                                Че може, може, но резбата не е толкова добра , както на горните за дърво.За подмяна първите са по-добри, а тези само за допълнително подсилване -самопробивни и самонарезни.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X