Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ...Сега-съгласен ли си...
    Де'ш'ода.



    Като е тръгнала приказка за дренаж. Той е хубаво нещо по принцип, но в случая трябва да се подходи много внимателно. Като правило, основите на тези къщи представляват суха зидария (като така са и дренаж, но за 150год - гаранция е затлачен) на дълбочина не повече от 20-30см. Това си е напълно достатъчно за устойчивостта им във вида, в който са, но са много „капризни" към разни интервенции.

    Остави коментар:


  • Петьо Джартов
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Подкрепям!! От дренаж глава не боли.
    Преди да се заема със моя дренаж бях много скептичен,особенно при факта, че копая с багер на см от камъните, и си е мръсна и трудна работа.
    Разходите и те на са малки.Притеснен си и се съобразяваш със времето.С две думи -тежък процес.
    Обаче , резултатите показват ,че всичко по въпроса си струва.
    Няма влага,няма мухъл, всичко е сухо, камъните са фугирани със варов разтвор и си седи беличко,както е засъхнало въпреки че всичките са в земята.
    Най вероятно никой не ме пита, но препоръчвам дрениране !

    Остави коментар:


  • TigerHunter
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Нищо че няма къде да се заусти.
    Аз бих изкопал на метър околовръст ( или поне където е по-високо от пода) и положил вертикално на външния зид от същото копчесто нещо, както там го наричате, че не знам вече кое е мембрана, и кое не.
    Съответно, засипване с камъни или чакъл.

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Още малко любопитно инфо - в софийският култов квартал "Христо Ботев", е възприето като тяхна си "норма" в средата на всяко помещение дупка с камъни за дрениране. И върши работа.
    То варианти - бол. Решения - също.
    Само за протокола: роден и израсъл съм в сграда на пъпа на София на ул.Алабин. Отдолу са два етажа мазета и един трети дето е за дренажната помпа, щото канализацията е на -4.5м. Помпата е на -8м. Сградата е от 1939г.с 7 надземни етажа. Помпата е Сименс и до скоро си работеше.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Нещо със оразмеряването на снимките не е ОК, та трябва да се цъка върху тях.

    XPS- да 5мм , моя грешка в бързината.Дюшеме - да , дъбово, но както каза въпрос на вкус и пари- в случая дамски.

    За хидрогеология-идея си нямате , че дори за нови сгради в проектите не повече от 5 % са със реални сондажи и истински данни. Всичко станало е копи-пейст .
    И малко спам по въпроса: Понеже няма кладенци,шурфове и подобни по въпроса, сведението е разказ на единствената баба съседка , близо 90 годишна -навремето в двора като е имало кошара, при някакъв порой е потънало цяло агне.

    Иначе терена е доволно скалист и с добри дрениращи свойства.

    За дренажа- вече е планиран да се изпълни където е възможно, въпреки че няма къде да се заусти нормално. Ще се прави нещо като минипопивно поле с камъни.

    Затова си мисля от началото на темата само за защита от капилярната влага и сухото гниене на новата дървена конструкция.

    Още малко любопитно инфо - в софийският култов квартал "Христо Ботев", е възприето като тяхна си "норма" в средата на всяко помещение дупка с камъни за дрениране. И върши работа.

    Остави коментар:


  • TigerHunter
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Такова изпълнение имах предвид още в началото. Разбира се, аз бих избрал дюшеме от дъски. Повече се вписва. Но, това е въпрос на вкус.
    Относно дренажа, щом е под нивото на терена, мисля е задължително.

    ПП: Подложка XPS, вероятно си имал предвид 5мм...

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    А какво е хидрогеоложкото проучване на терена?Реки наблизо,ниво на подпочвени води и т.н./смятам че си по-запознат.....само като ти гледам почерка/.
    И няма ли да ти излезе по-евтино да спретнеш едно дренажче като Джартов и да си спестиш тия сложни подове?/тогава ще можеш да слезеш под нивото което е сега!
    Направи и някоя снимка на ландшафта от различни ракурси с ориентацията север-юг.
    Подкрепям!! От дренаж глава не боли.

    Остави коментар:


  • mihov_1969
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    А какво е хидрогеоложкото проучване на терена?Реки наблизо,ниво на подпочвени води и т.н./смятам че си по-запознат.....само като ти гледам почерка/.
    И няма ли да ти излезе по-евтино да спретнеш едно дренажче като Джартов и да си спестиш тия сложни подове?/тогава ще можеш да слезеш под нивото което е сега!
    Направи и някоя снимка на ландшафта от различни ракурси с ориентацията север-юг.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Снимките са правени набързо и не дават повече инфо според мен, но схемите по-долу са нещото, което е важно като бъдещо изпълнение:
    Мизерията :

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1319327.jpg
Прегледи:1
Размер:110.1 КБ
ID:5638771

    Оригинален крив таван от 19 век, "Лазар"го показва:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1319330.jpg
Прегледи:1
Размер:62.4 КБ
ID:5638773

    Схематизирах идеята, която обмислям:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P2039336.jpg
Прегледи:1
Размер:179.3 КБ
ID:5638775

    И завършек към стената , така че да могат и двете вентилации да работят:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P2039337.jpg
Прегледи:1
Размер:137.9 КБ
ID:5638776

    Ако има друг детайл-казвайте. Или подобрения по този.
    Иначе да сме здрави след 50г. да обсъдим резултата.

    Остави коментар:


  • CAESAR
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Проблема , както вече писах е , че става въпрос за подова конструкция на и под нивото на прилежащият терен- и това което си постнал е невъзможно. ..
    Ти си го писал, ама някой не го е прочел докрай. Мдааа - имаш си предизвикателство. Предполагам си обмислял варианта за извеждане на подовата кота над терена и това не те е удовлетворило като вариант по една или друга причина (вероятно поради височината на помещенията)... Ако си преценил, че ще запечатваш пръстеният под като вана - то аз бих препоръчал нанасяне на течна гума, но с машина, за да обере всички микрокаверни и съвсем да лиши от достъп на въздух пръстта (след пачия крак). Аз дори бих отишъл малко по-нататък и в предварителният етап бих отнел около 20 см от пръстта, бих изсушил буците на слънцето, бих ги минал през фреза и след това през ярмомелка и бих я внесъл обратно суха на прах, след което да я изтрамбовам и хидроизолирам. Или пък след като изнесеш двайсетина сантиметра - внасяш 10 см керамзит и още 10 см глина на прах и трамбоваш. Ще имаш и термоизолация.
    То нямаше да е лошо и някоя-друга снимчица да имаше, щото до голяма степен гадаем на тъмно...
    Последно редактирано от CAESAR; 03-02-15, 09:45.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
    едва ли ти казвам нещо ново, но все пак.... А в междината между дюшемето и пръстения под има ли вентилация за плесента е много трудно да се образува а камо ли и да вирее.
    Проблема , както вече писах е , че става въпрос за подова конструкция на и под нивото на прилежащият терен- и това което си постнал е невъзможно.
    Всъщност става въпрос за две вентилации-едната на капилярна влага и извеждането и с пародренаж-фундалин като вана.Отива в помещението покрай дървената настилка поради липса на друга възможност.
    И втората -на самата дървена конструкция във ваната от фундалин-скара + настилка, която да елиминира сухото гниене.Това също ще отиде в помещението -няма избор.Писах , че не съм го измислил още, но вече имам някаква идея за извеждането на двете вентилацийки в повдигнат на дистанционери хоризонтален перваз.

    По света са измислени вентилационни тухли , но стават при разстояние терен-подов гредоред.

    [QUOTE=davc;2691179..................., а ти упорито настояваш да постигнеш отново същият ефект, но вече с „модерни" материали. Глината като хидроизолация всъщност е класика в жанра (та е и дишаща, и паропропусклива). ...........[/QUOTE]

    За + и - на глината го коментирахме. Както и че глината няма да е финиш. Сега-съгласен ли си с детайла за осъвременяване на пода и ако да , че двата главни проблема са именно двете вентилирания като начин на циркулация,материали и отвеждане при вкопан под?

    Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
    Обикновено няма притеснения, докато не се появи достоверна информация и/или факти, които да ги предизвикат (разбира се всеки сам за себе си избира доколко дадена информация е достоверна и/или притеснителна, но това е друга тема, предполагам за друг форум). В тази връзка, конкретно за случая нямам какво да споделя, още повече че нямам личен опит. Просто се опитах да посоча евентуално възможен проблем, с който малко хора са запознати.
    Но мисля че донякъде ще може да си отговорите сам, запознавайки се по-подробно с наличната информация.
    ..........................
    Междувременно прочетох нещо по въпроса и разбрах следното: ще се усвоят едни пари за една бъдеща оценка на риска ,обаче няма технически стандарти въведени в строителството у нас/напразно щях да ровя в учението ми преди време/.Едни пари вече са усвоени около Кремиковци за обществени сгради и най-вероятно ще се усвояват тепърва и прочие съществени данни които по никакъв начин не могат да бъдат от полза в решаването на казуса който обсъждаме.

    А пък в една Англия, начините за отвеждане на радона/ако изобщо е необходимо/ са написани в един най-обикновен DIY Manual отпреди 15 години.
    Ако нещо съм изпуснал за радона , а е важно за вкопани подове и тяхното саниране, моля да бъде отразено в темата.

    Остави коментар:


  • Nikolov61
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    … Към колегата с опасенията за радиоактивност-понеже не си писал нищо конкретно свързано със случая, моля да поясниш по-подробно какви са притесненията. Къщата не е правена с глина от уранова мина вероятно , но е любопитно.
    За урановата мина го писах, защото това е една от причините къщата да не е близо до Трън...
    Обикновено няма притеснения, докато не се появи достоверна информация и/или факти, които да ги предизвикат (разбира се всеки сам за себе си избира доколко дадена информация е достоверна и/или притеснителна, но това е друга тема, предполагам за друг форум). В тази връзка, конкретно за случая нямам какво да споделя, още повече че нямам личен опит. Просто се опитах да посоча евентуално възможен проблем, с който малко хора са запознати.
    Но мисля че донякъде ще може да си отговорите сам, запознавайки се по-подробно с наличната информация.
    Проблематиката, свързана с радона, сравнително отскоро е започната да се разглежда в България, и поради тази причина е относително неизвестна за доста хора. Все още на мен не са ми известни нормативни документи, свързани с това.
    За да не преразказвам със свои думи (уважаемият „davc“ вече е дал първоначални насоки), може да се ориентирате относно тази тема в посочената по-долу интернет страница на Министерството на здравеопазването- „НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА НАМАЛЯВАНЕ ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА РАДОН В СГРАДИ ВЪРХУ ЗДРАВЕТО НА БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ“ :
    http://www.mh.government.bg/Articles...ategoryid=6380


    Тук, прочитайки по-внимателно, ще може да си отговорите на някои въпроси.

    PS Пак от тази страница ще разберете (а и други потребители, четящи тази тема), че не само в Трън е добиван уран.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    В идеята за трамбовката -"пачи крак" просто стигна до запечатка на глината , затова се повтарям , но.....:

    Обсъждаме детайл, който по същество да позволява финиш от дюшеме или osb/ и не само/ , с подобрени топлоизолационни качества , и най-важното според мен-да има влагозащита, която да елиминира недостатъците от миналото.Имам предвид най-вече отлагането на почвено съдържание на влага върху скарата и настилката от долната страна.
    Ако говорим за практически наблюдения, съм гледал много компрометирани дюшемета, а едно такова дюшеме в същите условия го гледам отдавна в старата част на базата ми-вече е станало на дреб за няколко десетки години.Хем скарата е правена върху легло от баластра.Поинтересувай се колко издържат дюшеметата така, доколко отдолу се развиват плесени и други гадости.
    Целта е да се изолира пакета категорично и за мен определения ,че топлата вода означава да се хвърли дюшеме директно върху глината са неприемливи и леко излизат от целта на дискусията.

    Не ми стана ясно дали някой се е борил с такъв проблем успешно и как е решил въпроса в зоната на перваза на готовата настилка. Засега се мисли върху някакъв разпробит дървен елемент.
    „Отлагане на почвено съдържание на влага" по настилката, се дължи единствено на обстоятелството че настилката в твоя случай представлява балатум, а ти упорито настояваш да постигнеш отново същият ефект, но вече с „модерни" материали. Глината като хидроизолация всъщност е класика в жанра (та е и дишаща, и паропропусклива). На дюшеметата отстрани така и така се оставя луфт, това си е предположено от собствената им технология, но като допълнителен ефект е и това, че оттам се проветрява. Разбира се не пречи и нарочна за целта перфорация (по периферията). И глината, и дървото, и въздушните камери са термоизолация по принцип, и по отделно - в комплекс са си направо съвременно адекватни, а допълнени с вата - изпълнение с перспектива

    Остави коментар:


  • CAESAR
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
    ... между дюшемето и пръстеният под се оставят технологични отвори отстрани на контура за вентилация...
    едва ли ти казвам нещо ново, но все пак...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fundament.jpg
Прегледи:1
Размер:138.3 КБ
ID:5638636

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1379536719_lenta.jpg
Прегледи:1
Размер:83.2 КБ
ID:5638637

    Нищо не пречи след окрайчване на детайлите по скарата преди монтаж да минат през автоклав. Нищо не пречи и самото дюшеме да мине през автоклав. А в междината между дюшемето и пръстения под има ли вентилация за плесента е много трудно да се образува а камо ли и да вирее.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
    Нищо не пречи да се сложи върху пръстеният под едно дюшеме, като между дюшемето и пръстеният под се оставят технологични отвори отстрани на контура за вентилация. Не е нужно да се открива топлата вода. Виждал съм го на стотици къщи от миналото, включително и на дядо ми.

    П.С. Пиша бавно и се случва мнението ми да повтаря това на преждепишевшия. Сори.
    В идеята за трамбовката -"пачи крак" просто стигна до запечатка на глината , затова се повтарям , но.....:

    Обсъждаме детайл, който по същество да позволява финиш от дюшеме или osb/ и не само/ , с подобрени топлоизолационни качества , и най-важното според мен-да има влагозащита, която да елиминира недостатъците от миналото.Имам предвид най-вече отлагането на почвено съдържание на влага върху скарата и настилката от долната страна.
    Ако говорим за практически наблюдения, съм гледал много компрометирани дюшемета, а едно такова дюшеме в същите условия го гледам отдавна в старата част на базата ми-вече е станало на дреб за няколко десетки години.Хем скарата е правена върху легло от баластра.Поинтересувай се колко издържат дюшеметата така, доколко отдолу се развиват плесени и други гадости.
    Целта е да се изолира пакета категорично и за мен определения ,че топлата вода означава да се хвърли дюшеме директно върху глината са неприемливи и леко излизат от целта на дискусията.

    Не ми стана ясно дали някой се е борил с такъв проблем успешно и как е решил въпроса в зоната на перваза на готовата настилка. Засега се мисли върху някакъв разпробит дървен елемент.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X