Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Най-елементарното решение е табло по онзи вехт стандарт, с бушон и на нулата. Кофтито на тази схема е, че при късо, или друг проблем (вътре в сградата), може да сработи защитата на нулата, а фазата да си остане под напрежение, ама като го имаш предвид не е чак такъв проблем. Но в случай като този ще ти свърши работа, също и при "бонуси" от енергото.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
    Трови живота ма Гинка -ЧЕЗ.Те са виновни за всичко !!!
    Абе не са .Коректно се появиха , смениха си електромера и ми препоръчаха да не слагам гръмоотвод да не събирам зорлем гръмотевиците.

    Та значи , мълнията е ударила мрежата някъде наоколо , гръмнала уличното осветление и по нулата , та у дОма.
    Картинката се допълва и от наличието на 4 бора , на около 8 метра от къщата и надвишаващи я с поне 10 метра. Мисля си , че и да падне гръмотевицата точно в двора , боровете по-скоро ще я "дръпнат". Т.е. защита по-скоро им трябва на тях.
    Събрах малко информация за защита на самата къща: инсталацията е двупроводна , което води след себе си липса на възможност за читаво заземление на самата инсталация.Гръмоотвод с оглед планинското местоположение си струва да се направи /като изключим боровете/, но камъка отдолу е под 10-15 см. хумус.Забиване е абсурдно и постигане на 10ома граничи с невъзможното.Не става въпрос за формално полагане, пикаене да излезе лаборатория и други тарикатлъци.

    Прагматичният въпрос който стои е: каква вътрешна защита, очевидно преди главният предпазител/за цялата инсталация , а не отделни уреди/ , която да изключва фаза и нула при пренапрежение? Това от опит възниква не са при мълнии, но и при аварии на "енергото".

    Другият подвъпрос е /при липса на горната защита/ е поне по време на отсъствие от къщата , с какъв надежден шалтер да се изключват фаза и нула?

    Предпочитам да има надеждно решение на първият въпрос.

    Разбира се , това става със съгласуване с "енергото" да спрат захранването за монтаж.Поели са ангажимент по въпроса.

    Остави коментар:


  • Петьо Джартов
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Трови живота ма Гинка -ЧЕЗ.Те са виновни за всичко !!!

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Заземила се е през нулите.
    Или е наблизо, но е влязла през нулите.

    Остави коментар:


  • Пенчо
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    След като е изключен главния - еднозначно мълния.
    Заземила се е през нулите.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Имам какво ново да покажа , но ще е по-натам.Сега имам ново предизвикателство:
    Значи , вчера е имало гръмотевична буря, дълга градушка, страхотен дъжд и прочее. Разстроени съседи ни информираха за бедствието . Сутринта наминахме бързо да видим растенията, но се оказаха други проблемите...
    При изключен главен предпазител ,намерих изхвърчали няколко капачки на ел. ключове. Първоначално не обърнах особено внимание , зает да разследвам доматито. Пуснах тока и се оказа че фази има , нули на няколко места-не. Дисплея на електромера е аут.
    Така... значи първата ми и единствена засега мисъл е ,че ни е посетила мълния. Някакви други подозрения?

    Ако съм прав, ще трябва да мисля и върху техническото решение.Междувременно ще се позанимаем с ЧЕЗ.

    П.п. Има такава тема ,незнайно защо е във форум "Ежедневна фантастика".

    Остави коментар:


  • Петьо Джартов
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Стават нещата добре,но тежък и бавен процес.
    Таман да си имаш работа,да не ти е скучно зимата !

    Остави коментар:


  • са6о
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    А с какво се импрегнират тухлите?

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Значи , прави сте и двамата,и благодаря за добрите думи конкретно от вас. Всички имаме нужда от морална подкрепа с къщите ни .
    Медала има и друга страна.Ситуацията е строго профилирана към паянтата, но и към мен.
    От една стана нямах едни пари накуп, нито можех времево да си позволя дългосрочно да се занимавам със строителство за себе си, заради такова за клиенти .
    От друга страна , се търсеше къща с дух , с околна обстановка, някакъв покрив да се преспи на пернишка печка не след години, а веднага, решаване на належащи здравословни проблеми които в града не става да оправиш, и не на последно място порастващите деца да има къде да се докоснат до земята и природата трайно.
    Може би съм го споделял, но като се избираше къщата, жената се кефеше на всичко като малко дете , а аз обмислях колко време и пари ще ми трябват да се измъкна от до болка познати проблеми.Тя беше хепи , а аз леко навъсен.
    Давах си сметка , че с това предизвикателство мога да се справя, с моята работа и ресурси. На друг не бих го препоръчал.Наблизо купиха подобна къща преди 2 години, още не могат да преспят в нея.
    Тогава на госпожата дадох до 5 години това да стане плетарка , събрала позитивите на миналото и настоящето. Гледам да се справям в срок.

    Решения на проблемите.
    Тръгнах от стабилна основа за пода, с преподпиране на покривната конструкция/ нищо особено- дренираща каменна възглавница, армирана замазка с добавка за водоплътност и успоредно подсилване на каменните основи.

    Стенният участък -подмяна на дървените елементи с вградени метални кутии.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170415_223712.jpg
Прегледи:1
Размер:153.3 КБ
ID:5777669

    Монтирах хоризонтални шини , които анкерирахме към пълнежа да работят съвместно.

    Комина- трябваше да е удобен за чистене ,тоест минимално във времето/не помня дали съм споменал, но жената абсолютно си държи на печките за твърдо гориво, и не иска и да чуе за радиатори , водни ризи и прочее/, да е конструктивно здрав сам за себе си по цялата височина,топлоизолиран срещу кондензати и да има ретроестетика.
    Реших го като комбинация от инокс тръби и елементи, вата, подбрани единични плътни тухли.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170423_132333.jpg
Прегледи:1
Размер:232.6 КБ
ID:5777670

    Неприятното бе , че с оглед на предстоящите покривни работи, въпросният комин трябваше да е готов предварително и да пробие старият покрив, тоест да си отворя още някаква язва отгоре. Направих временен покрив за комина и го завърших с мозаечна шапка с водобрани. Единичките се почистват с Кислол примерно, и се импрегнират .
    Така изглежда над старият покрив, без шапка.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170611_114514.jpg
Прегледи:1
Размер:184.6 КБ
ID:5777671

    ..........

    Остави коментар:


  • ctef
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Поздравления Алекс!
    Не бях попаднал на темата и сега я изчетох на един дъх.
    Тръгнал си по по-труден път от мене, а и по-несигурен, но знаеш какво и как да го направиш, и резултатите са много добри.

    Остави коментар:


  • Петьо Джартов
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение

    Така в един момент се оказа, че трябва да се мисли едновременно за покрив, стени , комин, под и хоризонтален гредоред в един участък.Дори опитни колеги които са виждали какво ли не , се притесниха да не срутим нещо в хаоса .
    Наложи се да им припомням, че на изток нямат йероглиф за криза, а за предизвикателство...
    Точно заради това аз тръгнах по другия път-тотално събаряне.
    Все резултатите ще са задоволителни.Не ме кефи.
    Успех иначе,ще го направиш,сигурен съм,но всичко си остава строго профилирано към паянтата.

    Остави коментар:


  • ag ro
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Днес си препрочетох Георги Данаилов и неговата "Къща отвъд света". Припомнете си я: http://www.slovo.bg/showwork.php3?Au...ID=538&Level=2

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    ИЗНЕНАДИТЕ...

    След подготовката по покривната конструкция, се заех и със пръстеният под.След доста умуване дали да не остане със съответните обработки на глината, все пак реших да го подменя. Причини-ревизия на основите и дървените хоризонтални греди върху тях отвътре, както и обстоятелството, че колкото и да е красив добре обработен с вакси глинен под, топлинният комфорт в сравнение с дюшеме е несравним.

    Намерих си стар зимник в пода.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170329_140024.jpg
Прегледи:1
Размер:187.5 КБ
ID:5776917

    Друг планиран основен проблем преди старта на покрива- старият кирпичен комин.Не заради това че не теглеше, колкото воден от опит , че това е изключително слабо място изобщо на старото строителство без значение от вида му.Сериозен мотив е и бъдещето добро почистване.

    За съжаление се оказах прав- поради неспазване на основни правила за весла до комин,както и лошата поддръжка на покрива, около комина си намерих нагоряли и загнили от продължителни течове елементи.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170329_171758.jpg
Прегледи:1
Размер:127.3 КБ
ID:5776918

    Това доведе до демонтаж на каратавана за ревизия и на целият хоризонтален гредоред.Гледката не беше особено приятна. Бойното поле се разширяваше извън очакванията.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170409_113112.jpg
Прегледи:1
Размер:165.7 КБ
ID:5776919



    Демонтирахме и гредореда ,като оставихме старите основни дъбови греди и преподпряхме конструкцията.
    Оказа че и това не е края на изненадите.Вертикалните паянти също бяха пострадали в различна степен.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170411_143159.jpg
Прегледи:1
Размер:156.9 КБ
ID:5776920


    Извадихме всички съмнителни стари паянти.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170418_182228.jpg
Прегледи:1
Размер:139.1 КБ
ID:5776921

    Така в един момент се оказа, че трябва да се мисли едновременно за покрив, стени , комин, под и хоризонтален гредоред в един участък.Дори опитни колеги които са виждали какво ли не , се притесниха да не срутим нещо в хаоса .
    Наложи се да им припомням, че на изток нямат йероглиф за криза, а за предизвикателство...

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
    Силно съм заинтригуван от импрегнирането и омасляването. Къде е нужно? Ако се смята за реклама може на лични.
    За гредореда защо не ползваш дъб, а иглолистен?
    И прдължава разказа, че стана съвсем интересно!
    Импрегнира се цялата дървения, на 100% .Препарата е Бохемит оптимал. Безкомпромисно , особено за случаи като този, където при реновиране на сградата , остават и стари дървени елементи,съответно повишен риск.Конкретният продукт е одобрен както за екстериор, така и за интериор, с различна продължителност на фунгицидно и бактерицидно действие.Работил съм и имам наблюдения с него отдавна , и смело го избрах за себе си.
    Което доведе след себе си и същата марка за маслото, за съвместимост.
    Омасляването гони най-вече оптическият ефект/но не само/, след двукратно нанасяне на топъл импрегнант върху дървесината, с леко междинно шлайфане. В конкретният случай , видими са стрехите, обшивките над тях, челните дъски.
    За рекламата мисля е доказано , че съм от обратната страна на търговците, нека да остане полезното.

    Остави коментар:


  • chris_vicom
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Силно съм заинтригуван от импрегнирането и омасляването. Къде е нужно? Ако се смята за реклама може на лични.
    За гредореда защо не ползваш дъб, а иглолистен?
    И прдължава разказа, че стана съвсем интересно!

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X