Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • gogoll
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Много добре си направил , това че си взел стара " съборетина " , на която всички сигурно ти казват ти си луд!!!
    Ла това е наистина къща със дух , аз съм раснал на село и съм живял в кирпичените къща на баби те ми . Мога да кажа сега като по голям че ми липсва !за това реших че с това рано или късно ще се занимавам .
    Правих преди нова година "кирпичи" на една еко къща с бали слама ,/ така беше решил собственика / , но от съвременния
    свят . Имам впредвид. Пресовани земни блокове . Трябваха за разпределения на етажите . А сега след празниците ще ходим да изпълняваме глинени мазилки по стените .Както по сламата така и по зидарията с блоковете .
    Но нямам намерения да ползвам " готов глинена мазилка нито на Рьофикс нито на други фирми . Тези неща ги правя на место , със пръста от изкопните работи . / естествено всичко което трябва го добавям аз!/
    знам че в Европа има доста фирми които предлагат готови такива продукти , но при нас излизат малко скъпички .
    А иначе. Ако си намерил човек от АСЕМ / асоциацията в която оснв. Е арх. Георгиев те мисля че знаят как се правят нещата.
    Мога ти пожелая успех и няма отказване .

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от gogoll Преглед на мнение
    Здравейте и честит празник на всички .Хритос Воскресе.

    Малко късно да се включа по темата и аз, /не съм от скоро във форума на до сега не се бях сетил да прочета теми извън тези свързани със 4х4 за което се регистрирах преди години!/ Не за друго но по професия съм строител или по точно стр.техник и освен конвенционалното съвременно високо строителство съм се интересувал /като хоби и не само!/ за методите по строителство със естествени материали .
    Адмирации за ..ALEX_Z и неговите перипети по реставриране на старата кирпичена къща .Повечето хора биха я съборили и построили на ново с бетон ,ютонг, картон ,вати и тям подобни "нови" материали ,които са много добри за бързото съвременно строителство ,но и не чак толкова най-добри за живеене в тях! В последните годи се заприказва по доста медии и форуми из нета за преимуществата на дом изграден с естествени материали ./има и доста "ентусиасти които са направили ,даже реализирали такива.
    До колегата -Алекс-Z ,, изчетох всички постове и въпросът ми е : Какво стана с решението за "проблемния "под с глина и балатум?
    Виждам че сте ремонтирали доста неща и нови даже по интериора и двора .Решенията за обработка на дървените елементи със "масло" е най- правилния подход който сте избрали.На пазара вече има голям избор на такива ,както за интериор така и за екстириор.
    Макар че има вариант и как може да си го направиш сам и да ти струва доста по евтино!
    Някой споменаваше че е бил на курс при арх.Георгиев ,/той един от първите такива ентусиасти ,който е и направил няколко такива проекта!/ аз не съм ходил при него ,но съм запознат с всичките техники които "обучават " курсистите ./От любопитство бях преди няколко години в Родопите на такъв семинар!/ Даже издадоха няколко книги на български за такъв тип стр.и реконструкции!
    Та на въпроса , ако не сте изпълнили още новия под с дюшемето , мога да помогна ...
    Здравей,колега!
    Огромният брой хора по мои професионални наблюдения, си купуват стоманобетонова сграда , и започват техните си перипетии , които със сигурност са по-бързи,лесни и евтини.Някакъв доста по-ограничен процент по финансови причини, постъпват както ти казваш.
    Съвсем ограничен са тези като мен , за които е по-важен духа на сградата,мястото ,и изобщо бягството от бетона и асфалта на големият град.Малко общо описание на ситуацията:
    В цялата махала,са почти само къщи плетарки, каменни или оградени с тръни дувари,пътчетата са черни ,калдъръмени.Живота е спрял някъде около Девети.Тогава във всяка плетарка е имало средно по 7 деца, добитък ,с прилежащи големи дворове и така.Една селска чешма е обслужвала всички къщи.След това по известни причини , всички тези хора заминават за големите градове, добитъка и той , и махала се превръща по-скоро във вилна зона и има малко пенсионери гледащи за себе си по някое животно.
    Позитивно е, че наскоро се появиха още едни "луди" софиянци като нас,купиха си понапукана плетарка с плевня и тръгват по моят път.
    Питах ги , защо са се зачукали като нас в тази дивотия ,отговора беше много смислен "Усетихме я , това ще е нашата къща".
    Този усет е най-голямата мотивация и според мен.
    Иначе за пода, предизвикателството мина и отмина успешно според детайла който съм поствал , дюшемето вече не стои на дневен ред като покритие.Засега ще се ползва с втори пласт OSB 3, шлайфано, байцвано и лакирано.Тези дни ще го приключа.
    Тепърва предстоят нови борби с другите подове,защото всички на пръст. Основните мероприятия за защита-дренаж и укрепване на дървеният скелет са изпълнени.
    След приключване на всички подове , ще мислим за крайното покритие-вероятно "селско" дюшеме от талпи.
    Междувременно се занимаваме и с реставриране на всички стари мебели, които си заслужават.
    Свързахме се и с един от най-големите сподвижници на арх. Георгиев , вече имаме от него една мострена глинена мазилка на Rofix.Предстои да мислим къде и как ще се направи визията с нея.
    Просто не ми остава достатъчно време за всичко , както и да пиша редовно.

    П.с. Вчера видях една обява във Форума за продажба на стара къща.Заслужава си да и се порадва човек.

    Остави коментар:


  • gogoll
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Здравей и добре дошъл.
    Виж темата отначало и целите на детайла.Идеята пак казвам е , да не се нарушават свойствата на глината, от друга страна да се подобрят качествата на пода от всякакво естество. Въпроса е дали нещо не се пропуска.
    Здравейте и честит празник на всички .Хритос Воскресе.

    Малко късно да се включа по темата и аз, /не съм от скоро във форума на до сега не се бях сетил да прочета теми извън тези свързани със 4х4 за което се регистрирах преди години!/ Не за друго но по професия съм строител или по точно стр.техник и освен конвенционалното съвременно високо строителство съм се интересувал /като хоби и не само!/ за методите по строителство със естествени материали .
    Адмирации за ..ALEX_Z и неговите перипети по реставриране на старата кирпичена къща .Повечето хора биха я съборили и построили на ново с бетон ,ютонг, картон ,вати и тям подобни "нови" материали ,които са много добри за бързото съвременно строителство ,но и не чак толкова най-добри за живеене в тях! В последните годи се заприказва по доста медии и форуми из нета за преимуществата на дом изграден с естествени материали ./има и доста "ентусиасти които са направили ,даже реализирали такива.
    До колегата -Алекс-Z ,, изчетох всички постове и въпросът ми е : Какво стана с решението за "проблемния "под с глина и балатум?
    Виждам че сте ремонтирали доста неща и нови даже по интериора и двора .Решенията за обработка на дървените елементи със "масло" е най- правилния подход който сте избрали.На пазара вече има голям избор на такива ,както за интериор така и за екстириор.
    Макар че има вариант и как може да си го направиш сам и да ти струва доста по евтино!
    Някой споменаваше че е бил на курс при арх.Георгиев ,/той един от първите такива ентусиасти ,който е и направил няколко такива проекта!/ аз не съм ходил при него ,но съм запознат с всичките техники които "обучават " курсистите ./От любопитство бях преди няколко години в Родопите на такъв семинар!/ Даже издадоха няколко книги на български за такъв тип стр.и реконструкции!
    Та на въпроса , ако не сте изпълнили още новия под с дюшемето , мога да помогна ...

    Остави коментар:


  • green
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Зависи какво търсиш. Най -лесно е с гипсокартон , ако ти харесва и имаш място за хващането му между гредите.При мен случая е по-особен, защото умишлено се бяга от неестествено гладки повърхности.
    Гипса е крехък материал за паянтови конструкции. Както писах за неудачният соцремонт, точно той ме вбеси и го разкарах тотално.
    Търсих съвременен материал , с еластична функция и обработка за ретро визия.
    Флексовото лепило е специален "теракол" за критични основи.

    Нали разбираш , че един кит върху гредите ти , води до кръпки,които няма да ти харесат при видимо дърво.Изяден участък и аз си имам , но конструктивно е здрав.Обработва се предварително и упорито с Лигносан за буболечки. Изшлайфах го и го обработих. В момента е ОК за целите.
    Най-добре пусни снимки да се прецени точно състоянието на тавана ти.
    Благодаря! Снимки след празниците! Да има възможност / аз така го мислех/ да сложа между гредите гипскартон! Даже гледах по "Мисия моят дом" филм как се прави

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    ...това флексово лепило/ не знам какво е ...
    "Флексово лепило" е армирано лепило, армирането като правило се реализира с полимерни влакна (има и метални). Нарицателното (народно) "флексово", тръгна от търговската марка Теракол флекс на фирмата Боро. Целта е еластичност. Влакна (фибри) се продават и отделно, т. е. могат да се добавят намясто във всякакви разтвори.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    Благодаря! При мен между гредите са дъските които държат глината на вторият етаж. Възможно ли е върху тях да сложа рабицата и да мина с гипсова шпакловка или с това флексово лепило/ не знам какво е /.Гредите ще трябва да ги поизгладя,изчистя и вероятно китосам на места защото имат проядено....
    Зависи какво търсиш. Най -лесно е с гипсокартон , ако ти харесва и имаш място за хващането му между гредите.При мен случая е по-особен, защото умишлено се бяга от неестествено гладки повърхности.
    Гипса е крехък материал за паянтови конструкции. Както писах за неудачният соцремонт, точно той ме вбеси и го разкарах тотално.
    Търсих съвременен материал , с еластична функция и обработка за ретро визия.
    Флексовото лепило е специален "теракол" за критични основи.

    Нали разбираш , че един кит върху гредите ти , води до кръпки,които няма да ти харесат при видимо дърво.Изяден участък и аз си имам , но конструктивно е здрав.Обработва се предварително и упорито с Лигносан за буболечки. Изшлайфах го и го обработих. В момента е ОК за целите.
    Най-добре пусни снимки да се прецени точно състоянието на тавана ти.

    Остави коментар:


  • green
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Масло за дърво, цвят и функция според случая.Примерно вратата на мазето я заварих в много лошо състояние.Приличаше ми да не е пипана и тя поне 100 години.Много мръсна,крива каса , избледняла и т.н.След основно чистене,шкурки, ПВЦ четки,миене и съхнене сложих тиково екстериорно масло.

    За гредите на тавана , се получи с масло от Икеа,което си е интериорно,хареса ми пробният участък на цвят.

    Общо взето, както писах някъде в началото, гледам да не нарушавам "дишането" и визията на елементите.Маслото функционално е ОК за дървенията, но все пак гледам да е в разумни финансови граници.Щото има и Осмо , където цифрите са много нагоре.Отделно, препоръките са 2 годишно да се минава дървенията.Аз ги тествам в момента тези препоръки.
    Тази врата вече 8-9 месеца е на външни условия/под стряха/, но на слънце и продължава да изглежда много добре.


    [ATTACH=CONFIG]864719[/ATTACH]
    Разбира се има и варианти с нафта, дизелово масло и битум, но не ми се ще да се осмърдяват нещата.Евентуално някой ден ако стигна до плевнята...





    Тук съм онагледил решението ми -След чистене на дърво и глинени участъци ,премостихме напречно надлъжните летви с рабицова мрежа, които носят глинените валци.Ако бяха по -прави елементите, съответно нямаше да има и такива аралъци летва-греда,но в случая заради тях направо се хванахме в гредите .Така се стесни видимият дървен участък, но пък защитата от всевъзможни пукнатини е гарантирана.Отделно рабица се дюбелира към глината под наклон с гвоздеи с широка глава.
    Оттам нататък има проби и с ръчна гипсова мазилка-много добре хваща и също "диша", и с флексово бяло лепило с фибри-също много добра адхезия.
    Тук помощниците малко не бяха внимавали в инструктажа, на село пък няма и подходящи материали , та -рабица трябваше да е поцинкован и да няма опасения от корозия.


    [ATTACH=CONFIG]864722[/ATTACH]

    Просто го покрихме изцяло ,получиха се малки удебеления, но си стана съвсем естествено за случая.

    [ATTACH=CONFIG]864724[/ATTACH]

    Благодаря! При мен между гредите са дъските които държат глината на вторият етаж. Възможно ли е върху тях да сложа рабицата и да мина с гипсова шпакловка или с това флексово лепило/ не знам какво е /.Гредите ще трябва да ги поизгладя,изчистя и вероятно китосам на места защото имат проядено....

    Остави коментар:


  • alexalex69
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    В района в който нивея има доста фирми които се занимавават в реставриране на керпич . Имат и изложбена зала където показват различните технологий . Явно има хляб и желаещи . Ще потърся инфо и ще покажа . Едно рекламно филмче https://www.youtube.com/watch?v=_TbnTD6jvBE .
    Последно редактирано от alexalex69; 28-04-16, 06:14.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    На два пъти споменаваш масло. Какво е това масло?
    Масло за дърво, цвят и функция според случая.Примерно вратата на мазето я заварих в много лошо състояние.Приличаше ми да не е пипана и тя поне 100 години.Много мръсна,крива каса , избледняла и т.н.След основно чистене,шкурки, ПВЦ четки,миене и съхнене сложих тиково екстериорно масло.

    За гредите на тавана , се получи с масло от Икеа,което си е интериорно,хареса ми пробният участък на цвят.

    Общо взето, както писах някъде в началото, гледам да не нарушавам "дишането" и визията на елементите.Маслото функционално е ОК за дървенията, но все пак гледам да е в разумни финансови граници.Щото има и Осмо , където цифрите са много нагоре.Отделно, препоръките са 2 годишно да се минава дървенията.Аз ги тествам в момента тези препоръки.
    Тази врата вече 8-9 месеца е на външни условия/под стряха/, но на слънце и продължава да изглежда много добре.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8280614.JPG
Прегледи:1
Размер:439.7 КБ
ID:5712465
    Разбира се има и варианти с нафта, дизелово масло и битум, но не ми се ще да се осмърдяват нещата.Евентуално някой ден ако стигна до плевнята...



    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    Дай повече подробности за тавана. Как , в какъв ред го прави и с какви материали? Благодаря!
    Тук съм онагледил решението ми -След чистене на дърво и глинени участъци ,премостихме напречно надлъжните летви с рабицова мрежа, които носят глинените валци.Ако бяха по -прави елементите, съответно нямаше да има и такива аралъци летва-греда,но в случая заради тях направо се хванахме в гредите .Така се стесни видимият дървен участък, но пък защитата от всевъзможни пукнатини е гарантирана.Отделно рабица се дюбелира към глината под наклон с гвоздеи с широка глава.
    Оттам нататък има проби и с ръчна гипсова мазилка-много добре хваща и също "диша", и с флексово бяло лепило с фибри-също много добра адхезия.
    Тук помощниците малко не бяха внимавали в инструктажа, на село пък няма и подходящи материали , та -рабица трябваше да е поцинкован и да няма опасения от корозия.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC061170.JPG
Прегледи:1
Размер:425.3 КБ
ID:5712468

    Просто го покрихме изцяло ,получиха се малки удебеления, но си стана съвсем естествено за случая.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240449.JPG
Прегледи:1
Размер:171.2 КБ
ID:5712470

    Остави коментар:


  • green
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Дай повече подробности за тавана. Как , в какъв ред го прави и с какви материали? Благодаря!

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    На два пъти споменаваш масло. Какво е това масло?

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    И пред офиса правят същото упражнение с бордюрите, но се ползват отново пренаредени.Така или иначе гранита не е подходящ за задачите, защото не е местен камък за региона.Отделно стъпаловидните каменни елементи са си правоъгълни , дялани с подходящи височини около 15 см.и нормални ширини около 35 см.Убеждавам се , че някога и без формули , са знаели какво е ергономично.Ако намеря още такъв материал , перфектно ще се наместят за стълби по дворни пътеки.

    Ей го оригинален глинен валец отпреди век и половина:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20160417_104040_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:100.2 КБ
ID:5712421

    Воден от максимата от дефекта-ефект ,проблема с тавана го реших по следният начин:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC051118.JPG
Прегледи:1
Размер:346.5 КБ
ID:5712425

    И като резултат към момента.Повърхността нарочно я оставих груба и обработена с гасена вар, като се има предвид че ще е кухня.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4230439.jpg
Прегледи:1
Размер:58.5 КБ
ID:5712422

    С масло изкарах дъбовият ефект:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240451.jpg
Прегледи:1
Размер:52.5 КБ
ID:5712424

    Изобщо, ако някога бяха използвали добре почистени дъбови греди от кори и слоя глина бе една идея по дебел върху тях , нямаше да има никакъв проблем и досега.През социализма е имало някакъв неудачен опит за ремонт с гипс . Та в момента се занимавам с проблемации от две епохи.
    Всички други площи -стени като дървения, оплетки, глини и тавана от валци се държат учудващо добре.

    Някои други занимавки , покрай основните:


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC061151.JPG
Прегледи:1
Размер:549.6 КБ
ID:5712426
    Сега мисля откъде да намеря подходящ дървесен ствол да опаковам водопроводната тръба.


    За проба , реших да видя историята на обработката на това вътрешно прозорче между стаите, то пък стана натюр рустик, винтидж и прочие модерни наименования. Хич няма и да се покрива с боя, само масло и матов лак.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P4240447.jpg
Прегледи:1
Размер:50.8 КБ
ID:5712423

    Което ме хвърля в размисъл като подбарам и другите дограми, какво ли ще излезе...

    Остави коментар:


  • alexalex69
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
    Да да.При нас в Габрово всико си прибраха общината.Едно павенце не може да се намери.
    Всичко им трябвало !
    В Габрово -габровци ! Знаеш каква слава ви се носи !

    Остави коментар:


  • Петьо Джартов
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Покрай разните "водни цикли" и пр. евросубсидирани начинания, масово в населени места, каменни тротоарни бордюри се подменят с бетонни. Понякога се продават на символични цени, понякога просто се изхвърлят на разтоварищата.
    Да да.При нас в Габрово всико си прибраха общината.Едно павенце не може да се намери.
    Всичко им трябвало !

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ...та ще трябват и стъпала...
    Покрай разните "водни цикли" и пр. евросубсидирани начинания, масово в населени места, каменни тротоарни бордюри се подменят с бетонни. Понякога се продават на символични цени, понякога просто се изхвърлят на разтоварищата.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X