Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • gogoll
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    Отварям си много работа така..иначе съм го мислил! На съседната стая правя баня и съм изринал всичко. 6 квадрата стая ,но поне две каруци глина съм изхвърлил. Истината е , че и гредите и дъските са надупчени....както казва колегата не са правени за красота. От наблюденията ,които имам балканските къщи са правени по "тертип" нашите /в Странджа/ макар и правени в един по късен период каратаваните са или с много лоша дървесина или по не знам си какви причини всичко е изгнило и проядено на макс.
    Тези надупчени СТАРИ греди и дъски предполагам че са от "МЕШЕ" или казано ДЪБ , и ако някой си е правил труда да опита да нареже със щилка примерно 2 такива проядени греди , освен че ще му замине веригата /щото е станало твърда като желязо тва дърво / и може да обърне внимание че червеите са влезли до сантиметър НЕ и по навътре !!!
    Колокото до споменаването на някой че са така от глината , ДА ама НЕ ! Глината има свойството да "пази " дървото ото всяква гад, и поддържа влажноста постоянна .Така дървото няма разширения от жега и сухо време и влажно и студено!
    Колкото до монтажа м/у гредите на гредореда ,ако си решил с Г.карт. ,можеш без да разваляш нищо да прихванеш към тея криви летви нови равни по дължина Или един UV" профил с рапиди за дърво и на него да си прихванеш картона .Ако ще се скрие гредата мини на 9мм.
    С ламперията е по готино , може се състари също и Алекс е прав :САМО МАСЛО за дърво /АЗ си го правя сам .със ленено масло терпентин и восък и малко парафи-твърд/ .Мирише на старата боя за обувки в казармата ама след 2-3 дни приключва .
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15072012192.jpg
Прегледи:1
Размер:132.5 КБ
ID:5717675
    Старото дърво се обработва по следния начин:/ ще споделя техники които са познати на малко хора!/
    Намокряш гредата /полесно с топла вода / да настръхне малко ! Направо си го измий с четка .
    Следва със малък шлайф/със регулиране на оборотите/ и телена четка на него / има по скъпи такива навиват се направо на резбата не най твърдата и не мека! / се четкосва ! Излизат си всички фладери , а повърхностнишя слой блесваи запазва старинния вид !
    По подобен начин се прави и с новото дърво ,но ими и други хватки за да се състари ./Неможах да кача снимка на една чамова/състарена принудително/ греда ,нещо нея харесва форума! Накрая като изсъхне -МАСЛО.
    И накрая Малко снимки от строителство с естествени материали което привя .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 3.JPG
Прегледи:1
Размер:142.1 КБ
ID:5717678Натиснете снимката за да я уголемите

Име:photo 5.JPG
Прегледи:2
Размер:93.7 КБ
ID:5717679Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CEB4.JPG
Прегледи:2
Размер:148.4 КБ
ID:5717680
    и глинени мазилки по зидарии и по стените с бали от слама .
    Все още не са положени последния финишен слой , който и дава приятен вид !...........

    ...Ами .... не се качват , сегурно форматът е голям .Ще ми трябва помощ ,,аз не знам как !

    поздрави на всички със инициативи и успех.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Направата на дренаж.
    Дренажа като процес е ясно, че е много трудоемък и скъп , и към него се прибягва след изчерпване на всички останали възможности. При сгради с такава конструкция , обаче може да е и по-зле.

    Принципно беше от планираните мероприятия.Както писах по горе, борбата с капилярната влага в едно от помещенията, не решаваше другият вид водна агресия -повърхностните води в друго помещение.
    Заварената ситуация:наклон от съседната ливада към стената,някакъв несериозен цокъл, никаква хоризонтална защита, неизвестно състояние на основите/по дефиниция от груба каменна зидария/, липса на естествено място за заустване,каменист терен за изкопите , и най-лошото -кота готов под на помещението под кота външен терен,вътре влага и плесен.


    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141123_142457.jpg
Прегледи:1
Размер:212.8 КБ
ID:5715213

    Цокъла и терена:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8290645.jpg
Прегледи:1
Размер:246.6 КБ
ID:5715214
    Моите подозрения за груба каменна основа , се оказаха много оптимистични.За основа на хидроизолация, обикновено върху камък е достатъчен нормално тънък циментов хастар върху почистеният и измит камък.Видя се , че така няма да стане.Другото което стана ясно е, че изкопа ще е по-скоро каменодобив.
    Дотук що-годе нещата все пак са в границите на приемливите затруднения.

    Потвърдиха се и подозренията ми , че тези дългогодишни дадености, няма как да не повлияят на конструктивните дървени елементи-въпреки липсата на видни симптоми.

    Тук хоризонталната греда на места е изгубила на 100 % носимоспособност:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P8290647.jpg
Прегледи:1
Размер:224.3 КБ
ID:5715215

    Предприех тотално отваряне на всички възли-хоризонтала и вертикални/наклонени паянти.Някои от тях просто бяха изчезнали през годините.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P9030071.jpg
Прегледи:1
Размер:278.9 КБ
ID:5715216

    Очевидно дренажните мероприятия трябваше да се отложат до конструктивното възстановяване.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
    Не съм чел темата нацяло но,категорично не ползвайте масло за импрегниране на дърво в жилищни помещения.
    Направих тази грешка преди повече от 10 години в една барака и още смърди.
    Петьо, нещо си объркал.Няма грам такова нещо.

    Остави коментар:


  • Петьо Джартов
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Не съм чел темата нацяло но,категорично не ползвайте масло за импрегниране на дърво в жилищни помещения.
    Направих тази грешка преди повече от 10 години в една барака и още смърди.

    Остави коментар:


  • chris_vicom
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Дали бъркаш , само ти си знаеш, в смисъл какви са ти очакванията. Имах предвид , че не можеш да докараш чам да изглежда стар дъб.Аз проведох поотделно експерименти с масло, байц,водоразтворим лак безцветен и цветен.Каквото и да се направи, имитацията си личи, особено при пряко сравнение на материала едни до друг.
    Направих експеримент и с една изостанала от друга задача стара чамова греда, необработвана по никакъв начин. Като я минах с виброшлайфа ,същата работа.Да , беше потъмняла една идея, но толкова.
    А, не - нямам изобщо идея да имитирам дъб. Имам в предвид, че и медения цвят на остарелия чам също е много приятен.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
    Един безцветен бохемит предварително и толкова. С времето дървото само ще си потъмнее. Или бъркам нещо?
    Дали бъркаш , само ти си знаеш, в смисъл какви са ти очакванията. Имах предвид , че не можеш да докараш чам да изглежда стар дъб.Аз проведох поотделно експерименти с масло, байц,водоразтворим лак безцветен и цветен.Каквото и да се направи, имитацията си личи, особено при пряко сравнение на материала едни до друг.
    Направих експеримент и с една изостанала от друга задача стара чамова греда, необработвана по никакъв начин. Като я минах с виброшлайфа ,същата работа.Да , беше потъмняла една идея, но толкова.

    Остави коментар:


  • chris_vicom
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    А чама- освен да се чудиш как да го обработваш да се впише в ситуацията.
    Един безцветен бохемит предварително и толкова. С времето дървото само ще си потъмнее. Или бъркам нещо?

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от chris_vicom Преглед на мнение
    Тези греди не са предвиждани да се виждат за красота - една чамова ламперия ще стои по-добре.
    Точно в това им е чара. А чама- освен да се чудиш как да го обработваш да се впише в ситуацията. Освен това стандартите за височина на помещение от онова време са били съвсем различни, и като монтираш едно дърво отгоре , схлупваш много успешно и без това ниските тавани.Това -според моите цели и дадености ,разбира се.

    Сериозно обмислях варианта да се оголят изцяло дървените греди и целият изолационен пакет да се вдигне към покривните скатове. Спря ме единствено мисълта , че всъщност това не е българска традиция и че гредите ми са доста изкривени.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    ...всичко е изгнило и проядено на макс.
    От глината е. Тя, както е хидроизолация, така като се водонапие, няма съхнене. Отделно, не е особено чиста, в глината не се въдят животинки, но когато е примесена с обикновена черна пръст, е пълно със земни червеи, буболечки и какво ли не.

    Остави коментар:


  • green
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Относно частта от гредите, която ще остане да се вижда. Спокойно може да се махнат и летвите и дъските, които се виждат и да се разполага с цялата височина на гредата. Функцията им е изолация (топло-, шумо-, хидро-), върху тези дъски има глина. Като се направи облицовка от картон, или фазер, тази функция може да се поеме от вата.
    Отварям си много работа така..иначе съм го мислил! На съседната стая правя баня и съм изринал всичко. 6 квадрата стая ,но поне две каруци глина съм изхвърлил. Истината е , че и гредите и дъските са надупчени....както казва колегата не са правени за красота. От наблюденията ,които имам балканските къщи са правени по "тертип" нашите /в Странджа/ макар и правени в един по късен период каратаваните са или с много лоша дървесина или по не знам си какви причини всичко е изгнило и проядено на макс.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Относно частта от гредите, която ще остане да се вижда. Спокойно може да се махнат и летвите и дъските, които се виждат и да се разполага с цялата височина на гредата. Функцията им е изолация (топло-, шумо-, хидро-), върху тези дъски има глина. Като се направи облицовка от картон, или фазер, тази функция може да се поеме от вата.

    Остави коментар:


  • chris_vicom
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
    Това е тавана! Мисля между гредите да сложа гипскартон! Дали е добре да го хвана направо върху летвите които са успоредно на гредите? Или трябва да слагам профили.....
    Тези греди не са предвиждани да се виждат за красота - една чамова ламперия ще стои по-добре.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Доколкото разбирам , и ти искаш да се виждат част от гредите.
    Принципно има два начина на захват при теб , съобразно кой елемент повече поддава при ходене/натоварване отгоре.
    Предполага се , че носещите ти греди и здраво хванатите за тях надлъжни бичмета ще имат по-малки деформации от каратавана.
    Проблема ще е по-скоро, че бичметата не са хоризонтални.Аз бих монтирал хоризонтално профила към гредата под бичмето-нивото ще спадне профил+картон 42 мм., а при монтажа на гипсокартона ще оставя навсякъде деформационен луфт около 2-3 мм. по допирателната към гредата.
    Така по снимката е трудно да се прецени колко от гредата ще остане видима, трябва на място да се направи хоризонт и да прецениш харесва ли ти .
    Луфта се обработва с акрилен силикон или друг подходящ за боя уплътнител.

    Ако се търси и топло- и шумоизолационен ефект, може направо да се монтира каменна вата 50 кг./м3 ,пвц мрежа, шпахловки и боя.

    Остави коментар:


  • green
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Това е тавана! Мисля между гредите да сложа гипскартон! Дали е добре да го хвана направо върху летвите които са успоредно на гредите? Или трябва да слагам профили.....

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01820.JPG
Прегледи:1
Размер:190.5 КБ
ID:5714740

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

    Готовите глинени мазилки с коноп вярно не са евтини за закупуване.Но в планински район , където хумуса е около 10-15 см. ,примесен с коренища , а надолу камък ,никак не е лесно да се сдобиеш с първичната суровина.Отдавна ги няма и хората , които са знаели откъде се добива подходящата глина.Иначе имам литература по въпроса, полевите тестове и т.н.Отделно , за практически опит вече си трябват курсовете на Георгиев. За финишната обработка , също е много спесифично как да се изпълни, да е устойчива и прочие тънкости.
    При мен ще бъде в ограничени количества само за повърхностен слой на отделни площи.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X