Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предизвикателства при ремонт на кирпичена къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • CAESAR
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Това е ясно, нали вече писах че на мода е обработка с терпентин и ленено масло.Въпроса е че , след практически тестове с пернишка печка, глината държи по-студено на дамската част от дърво.Отделно такъв тип изпълнение предполага ежегодно разместване на мебели заради поддръжката му.
    Нищо не пречи да се сложи върху пръстеният под едно дюшеме, като между дюшемето и пръстеният под се оставят технологични отвори отстрани на контура за вентилация. Не е нужно да се открива топлата вода. Виждал съм го на стотици къщи от миналото, включително и на дядо ми.

    П.С. Пиша бавно и се случва мнението ми да повтаря това на преждепишевшия. Сори.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Въпроса е че , след практически тестове с пернишка печка, глината държи по-студено на дамската част от дърво.Отделно такъв тип изпълнение предполага ежегодно разместване на мебели заради поддръжката му.
    Е отгоре дюшемето де.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    А-а, недей така. В „сградото" (май беше) се споменаваше - мимоходом наистина. По някакво време вече стана много актуален, с цялостната вълна на еко-полюции.
    Възможно е , отивам да прелиствам сградото-1 и 2 част от техникума, но това не е породило нито един коментар от преподаватели или проектанти за има-няма 27 години откакто го учих. Така или иначе е интересно като практически аспект какво влияние има и при какви условия.

    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
    Преди години гледах един репортаж как беше изпълнен един пръстен под в Гърция в една суперскъпа къща около Атина. Нищо сложно - част от пръстта от изкопа беше внесена и разстлана на 2-3 серии, като между разстиланията пръстта се уплътняваше с трамбовка, но не от този тип
    [ATTACH=CONFIG]774523[/ATTACH]
    а от този
    [ATTACH=CONFIG]774524[/ATTACH]
    Голям бой падна. Никаква хидроизолация отдолу (изрично гледах). Накрая за да е по-еко направиха запечатка с казеин (от козе мляко, ако въобще е от значение). Има и други материали за повърхностна обработка на почвата, които я превръщат едва ли не в почвобетон.
    Туй е то.
    Това е ясно, нали вече писах че на мода е обработка с терпентин и ленено масло.Въпроса е че , след практически тестове с пернишка печка, глината държи по-студено на дамската част от дърво.Отделно такъв тип изпълнение предполага ежегодно разместване на мебели заради поддръжката му.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
    ...Туй е то.
    Точно такова нещо имах предвид още в първото си мнение по темата. Ма не че съм гледал репортаж от Гърция, а изхождайки от собствената си практика (и теоретична база), пък и от „по комшиите" колкото и ALEX_Z да е разочарован от тях.

    Остави коментар:


  • CAESAR
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Преди години гледах един репортаж как беше изпълнен един пръстен под в Гърция в една суперскъпа къща около Атина. Нищо сложно - част от пръстта от изкопа беше внесена и разстлана на 2-3 серии, като между разстиланията пръстта се уплътняваше с трамбовка, но не от този тип
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:b96e3d047a380a5ebd62ca68e792a1b1.jpg
Прегледи:1
Размер:12.1 КБ
ID:5638611
    а от този
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:754278.jpg
Прегледи:1
Размер:18.8 КБ
ID:5638612
    Голям бой падна. Никаква хидроизолация отдолу (изрично гледах). Накрая за да е по-еко направиха запечатка с казеин (от козе мляко, ако въобще е от значение). Има и други материали за повърхностна обработка на почвата, които я превръщат едва ли не в почвобетон.
    Туй е то.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Относно радона-не е бил предмет на разглеждане...
    А-а, недей така. В „сградото" (май беше) се споменаваше - мимоходом наистина. По някакво време вече стана много актуален, с цялостната вълна на еко-полюции.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Ватата е по-ефективна ТИ от въздушната междина, затова принципно по-правилното ѝ позициониране е непосредствено до предмета на изолиране. Бидейки отдолу, въздушната междина „разтегля" границата м/у топло и студено („заобля" температурната крива), като по този начин предотвратява възможността за поява на конденз - колкото и незначителна да е тази възможност в конкретния твой случай. Освен това, такова изпълнение на детайла представлява още една застраховка за осигуряване проветрение и предотвратяване водонапиване на изолацията. Срещу всичко това седи дребното, еднократно, технологично главоболие за осигуряване въпросното позициониране.


    Като евентуален източник на радиация в случая, не се визират използваните материали и тяхното естество. Носител на въпросната е газът радон, който е съвсем естествено наличен. Източник на този газ е самият терен под сградата (сградите изобщо, защото той е наличен абсолютно навсякъде). Притесненията на колегата (позволявам си да го нарека така) са от обстоятелството, че не възнамеряваш - а и никой (освен ТигърХънтър) не препоръча - да изпълняваш циментови и подобни замазки. Последните напълно ефективно игнорират проблема (което е показателно за остротата му), но същевременно точно толкова ефективно го игнорира и едно съвсем нормално по интензивност проветрение. Аргументът, че този газ е абсолютно естествено явление за средата обитавана от човешката популация, за цялото време на съществуването ѝ, е напълно адекватен.
    Съгласих се с положението на ватата, действително бях определил проблема като несъществен. Оттук ще произтече не средна , а висока плътност и цена, дистанционери- вероятно дървени летвички.
    Относно радона-не е бил предмет на разглеждане такъв проблем нито в средното , нито във висшето инженерно образование, нито в многобройните проекти които съм разглеждал. Може и да е пропуск в образователната система навремето, затова ще е интересно колегата да хвърли малко светлина доколко е фактор в решаване на практически проблеми.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ...Какъв е плюса ватата да е отгоре?...
    Ватата е по-ефективна ТИ от въздушната междина, затова принципно по-правилното ѝ позициониране е непосредствено до предмета на изолиране. Бидейки отдолу, въздушната междина „разтегля" границата м/у топло и студено („заобля" температурната крива), като по този начин предотвратява възможността за поява на конденз - колкото и незначителна да е тази възможност в конкретния твой случай. Освен това, такова изпълнение на детайла представлява още една застраховка за осигуряване проветрение и предотвратяване водонапиване на изолацията. Срещу всичко това седи дребното, еднократно, технологично главоболие за осигуряване въпросното позициониране.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ...Към колегата с опасенията за радиоактивност-понеже не си писал нищо конкретно свързано със случая, моля да поясниш по-подробно какви са притесненията. Къщата не е правена с глина от уранова мина вероятно , но е любопитно.
    За урановата мина го писах, защото това е една от причините къщата да не е близо до Трън...
    Като евентуален източник на радиация в случая, не се визират използваните материали и тяхното естество. Носител на въпросната е газът радон, който е съвсем естествено наличен. Източник на този газ е самият терен под сградата (сградите изобщо, защото той е наличен абсолютно навсякъде). Притесненията на колегата (позволявам си да го нарека така) са от обстоятелството, че не възнамеряваш - а и никой (освен ТигърХънтър) не препоръча - да изпълняваш циментови и подобни замазки. Последните напълно ефективно игнорират проблема (което е показателно за остротата му), но същевременно точно толкова ефективно го игнорира и едно съвсем нормално по интензивност проветрение. Аргументът, че този газ е абсолютно естествено явление за средата обитавана от човешката популация, за цялото време на съществуването ѝ, е напълно адекватен.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от Сианга Преглед на мнение
    Това бе първото и най-лесното за което мислих,но няма да изпълни поне две от изискванията.Отделно пластовете гипсфазер не са финиш и всъщност задължават да се надгражда върху тях.

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Това също си е мушама, а не мембрана, но наистина оставя възможност за проветрение. Лично според мен - излишна.
    Ако се спреш на такъв вариант, предлагам въпросният въздушен слой да е под ватата, а тя да е непосредствено под дъските на дюшемето (или там съответни плоскости).
    Бе фундалина си го водят пародренажна мембрана по спомен 50 г. гаранция, а аз търся тази функция задължително, щото ми се иска от раз да се реши въпроса дълговечно.Какъв е плюса ватата да е отгоре?

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    Иначе по темата-автора,явно адекватен по строително-инженерни теми и да се разходи по комшии и да види аналогични строителни системи и ще намери вярното решение/което не е в "модерните"посипки,мембрани,ламини,фуги и прочие гейропески псевдоизобретения.Хора!!!Ние сме люлката на Цивилизацията и Народа ни е достатъчно мъдър и способен!
    Да ти кажа какво има по комшийте не само в района , а в радиус поне 100 км. проверено последните 6 месеца лично в процеса на търсене-зарязани подобни къщи плетарки с "баскии", или съборено до основи и модерно строителство, или реновирани , но както загатнах по-горе без особена мисъл с гипскартони , циментови мазилки и замазки и прочие.
    Изобщо в Бг само един архитект-Георгиев се е задълбал сериозно от няколко години да възстановява умения и технологии забравени за последните 60-70 години.Прави курсове един път годишно за 5-6 човека. Една единствена книга има у нас по въпросите в момента , и тя е по скоро от общ характер, за разлика от Щатите , Германия,Англия и др., където има достатъчно литература, цели школи и реализирани проекти.Другата е едно студийно изследване от БАН 50-те години.Нищо повече. Толкова за способният ни народ.
    Всъщност , проблема който дискутираме в момента , е масово явление при хората обитаващи все още кирпичените къщи, но постоянно работещите печки го тушират.

    Към колегата с опасенията за радиоактивност-понеже не си писал нищо конкретно свързано със случая, моля да поясниш по-подробно какви са притесненията. Къщата не е правена с глина от уранова мина вероятно , но е любопитно.
    За урановата мина го писах, защото това е една от причините къщата да не е близо до Трън.

    Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
    Със строителството съм на "Ви" (понякога и в още "по-" степен) но съм виждал цехове от преди 9-ти септември с под от дървени павета. Говорим за под на "кота О" и не е за електрозащита. Не дюшеме, летви или цели греди, а именно кубчета от дърво, а защо така нямам идея.
    Да , виждал съм ги и аз , и то в центъра на София в разни стари университетски работилници, но все пак целта е защитен отвсякъде под , равен и подходящ за съвременно поддържане и ползване.
    Последно редактирано от ALEX_Z; 02-02-15, 11:31. Причина: допълнение

    Остави коментар:


  • CAESAR
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
    Тъй-като никой дотук не е споменал, ще Ви припомня за едно нашумяло напоследък у нас (в България) въздействие върху човешкия организъм, а именно опасността от радон. Ако досега не сте имали възможност да се запознаете с проблемите, предизвикани от този радиоактивен газ, просто потърсете в интернет- пространството.
    Много по-голямо и по-фатално е въздействието от фенолите, които се излъчват от мебелите, ламинирания паркет, минералната вата и т.н. отколкото от радона. Той (радона) е част от естествената ни среда, докато нарочното струпване на източници на фенолни изпарения в дома ни - не е.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    ...Не ти знам квалификацията ,но нещо ми хабееш с този неадекватен пост!...
    С извинение за лекото отклонение, но от подчертано скромното количество публикации на участника Nikolov61, съм с впечатление че е грамотен строител. Инак, конкретно за радона - и аз не го намирам „болка за умирачка".

    Остави коментар:


  • дядо владо
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Избистрям някакъв вариант , но за крайно решение ще бъде много от полза мнението на колега решил сходен проблем.
    Със строителството съм на "Ви" (понякога и в още "по-" степен) но съм виждал цехове от преди 9-ти септември с под от дървени павета. Говорим за под на "кота О" и не е за електрозащита. Не дюшеме, летви или цели греди, а именно кубчета от дърво, а защо така нямам идея.

    Остави коментар:


  • mihov_1969
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от Nikolov61 Преглед на мнение
    Тъй-като никой дотук не е споменал, ще Ви припомня за едно нашумяло напоследък у нас (в България) въздействие върху човешкия организъм, а именно опасността от радон. Ако досега не сте имали възможност да се запознаете с проблемите, предизвикани от този радиоактивен газ, просто потърсете в интернет- пространството.
    Колега,ами то благодарение на естествения радиационен фон са възникнали мутациите,естествено затвърдени от естествения подбор с който сме станали доминиращ вид на Планетата.факт!Всяко разкопаване на земята по -дълбоко от 1 метър повишава естествения радиоактивен фон.Не ти знам квалификацията ,но нещо ми хабееш с този неадекватен пост!
    Радиацията е полезна!!! И необходима!
    Виж Чернобил-процъфтяване на флора и фауна в изобилие!
    Нашите проблеми са другаде......
    Иначе по темата-автора,явно адекватен по строително-инженерни теми и да се разходи по комшии и да види аналогични строителни системи и ще намери вярното решение/което не е в "модерните"посипки,мембрани,ламини,фуги и прочие гейропески псевдоизобретения.Хора!!!Ние сме люлката на Цивилизацията и Народа ни е достатъчно мъдър и способен!

    Остави коментар:


  • Nikolov61
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Тъй-като никой дотук не е споменал, ще Ви припомня за едно нашумяло напоследък у нас (в България) въздействие върху човешкия организъм, а именно опасността от радон. Ако досега не сте имали възможност да се запознаете с проблемите, предизвикани от този радиоактивен газ, просто потърсете в интернет- пространството.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Предизвикателства на кирпичена къща:Влаго-и топлоизолация на пръстен/глинен/под.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ...копчеста пароотвеждаща мембрана...
    Това също си е мушама, а не мембрана, но наистина оставя възможност за проветрение. Лично според мен - излишна.

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    ...После мисля за скара / дали ще е дъбова или добре импрегнирана суха иглолистна / поне 8 см. висока, каменна вата между нея висока плътност , но примерно 5-6 см. , така че да остане втори изолационен въздушен слой2-3 см...
    Ако се спреш на такъв вариант, предлагам въпросният въздушен слой да е под ватата, а тя да е непосредствено под дъските на дюшемето (или там съответни плоскости).

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X