Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Термопомпи

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Макар че ако си хитър ще направиш водните стълбове еднакви и ще спечелиш и от това.
    Мисля че съм изхитрял на максимум в конкретния си мой случай. Я кажи кои водни стълбове имаш предвид, че не вденах?

    За едновременна работа на компресор и сонд. помпа, едно, че нямам достатъчно дебит, второ, ако спрат едновременно, в изпарителя (студения кръг) изпарението продължава още малко и той моментално се обледенява, а това влошава топлообмена. Много проби съм правил.

    Коментар


    • От: Термопомпи

      Водата която вземаш от сондажа, къде я пращаш после?

      Коментар


      • От: Термопомпи

        От сондажа - в буфера 1 кубик, после като й спадне температурата, в канала. Има и подготвена тръба да я връщам в сондажа, ако това имаш предвид, но това предполага повече работа на сонд. помпа, което пък намалява ефективността на цялата система. Ще започна да връщам чак когато/ако ми стане недостатъчен дебитът на сондажа. Например като пусна другите стаи.

        Коментар


        • От: Термопомпи

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          ... да я връщам в сондажа, ако това имаш предвид, но това предполага повече работа на сонд. помпа
          Ами точно обратното е и аз точно това имах предвид. Така както го правиш в момента помпата преодолява целия воден стълб от водното ниво до буферния съд и съответно харчи едни ватове.

          Ако водата се изпомпва, минава през топлообменника и се връща обратно на същото ниво, помпата ще преодолява само съпротивлението на тръбите и ще харчи съвсем други ватове.

          Разбира се, хитрината ще е да имаш два сондажа и от единия да преливаш в другия, но предполагам те мързи да копаеш втория.

          Коментар


          • От: Термопомпи

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Разбира се, хитрината ще е да имаш два сондажа и от единия да преливаш в другия, но предполагам те мързи да копаеш втория.
            Изкопан е вече Сега дърпам от двата в паралел.
            Може и да стане както казваш, и да остане една помпа в студения кръг, което ще е икономия. Но мембранната, която дърпа от 2-4-6 метра, бута на тласъци и не мога да я пусна директно през топлообменника. Има причини.
            Освен това, ако ползвам сондажите само като толообменници, може да се затлачат, а през лятото ми трябват за поливане.

            Коментар


            • От: Термопомпи

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Ами точно обратното е и аз точно това имах предвид. Така както го правиш в момента помпата преодолява целия воден стълб от водното ниво до буферния съд и съответно харчи едни ватове.

              Ако водата се изпомпва, минава през топлообменника и се връща обратно на същото ниво, помпата ще преодолява само съпротивлението на тръбите и ще харчи съвсем други ватове.

              Разбира се, хитрината ще е да имаш два сондажа и от единия да преливаш в другия, но предполагам те мързи да копаеш втория.
              Хитрината ще работи ако първи сондаж-помпа-тръби-топлообменик -тръби-втори сондаж са вързани в една цяла непрекъсната система. Ако горе има буферен съд който прелива във втория сондаж няма да се получи икономия.
              Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI Quadra Drive II

              Коментар


              • От: Термопомпи

                Е аз това намеквам ама той си настоява да му е сложната схема.

                Коментар


                • От: Термопомпи

                  първи сондаж-помпа-тръби-топлообменик -тръби-втори сондаж са вързани в една цяла непрекъсната система.
                  Там е работата, че не може да е непрекъсната. Отворена е към земята. А отдолу си гони ниво - така както си допълва като изпомпвам, така и изтича към земята ако допълвам. Няма как да се херметизира този кръг, за да работи като затворена система. Аз знам, че така ще е най-евтино.

                  Коментар


                  • От: Термопомпи

                    не ти трябва да е херметичен, а само да е непрекъснат

                    Коментар


                    • От: Термопомпи

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      не ти трябва да е херметичен, а само да е непрекъснат
                      Значи непрекъснат с включена сондажна помпа не съм съгласен, защото това вдига разхода на енергия. Ако е херметичен, само с циркулационна помпа 35W, без да преодолява ниво 2 м. колкото е при мен, съм съгласен.

                      Коментар


                      • От: Термопомпи

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Значи непрекъснат с включена сондажна помпа не съм съгласен, защото това вдига разхода на енергия. Ако е херметичен, само с циркулационна помпа 35W, без да преодолява ниво 2 м. колкото е при мен, съм съгласен.
                        Под непрекъснат, Ясен има в предвид че топлообменика горе трябва да не е отворен към атмосферното налягане, защото ако е отворен се губи подналягането( вакуума)от изтичащата вода. А този вакуум ти помага на помпата...
                        Jeep Grand Cherokee 5.7 HEMI Quadra Drive II

                        Коментар


                        • От: Термопомпи

                          Първоначално публикуван от Жеко Жеков Преглед на мнение
                          Под непрекъснат, Ясен има в предвид че топлообменика горе трябва да не е отворен към атмосферното налягане, защото ако е отворен се губи подналягането( вакуума)от изтичащата вода. А този вакуум ти помага на помпата...
                          Това ми е ясно, но топлообменника действително ми е най-високата точка, на 1.5 м. над земята, до водното ниво още 2 м. надолу, това означава -0.35 бара разреждане. Ако влезе малко въздух отнякъде, помпата ще спре ако отиде в нея. Ако остане пък в топлообменника му намалява площта. А как се обезвъздушава при вакуум?

                          Друго, губи ми се един урок по физика - какво става с точката на замръзване на водата под вакуум? Тази на кипене отива надолу, а тази на замръзване? Тя е важна в случая.

                          Коментар


                          • От: Термопомпи

                            Системата е с помпа, която е потопена във вода, в най-ниската точка. При включване на помпата ще се обзвъздуши сама. ... или помпата не ти е долу в сондажа? Ако помпата е горе има други хитрини и е даже по-практично. Това всичкото при допускането че местиш водата от единия сондаж в другия.

                            А на какво разстояние са сондажите един от друг?

                            Вакуумът не мести температурата на замръзване забележимо, а и конкретно на водата даже леко я повишава. Не че ще забележиш де - за твоя вакуум я спечелиш 2-3 стотни от градус, я не.

                            Коментар


                            • От: Термопомпи

                              Помпата е горе. Сондажите са на 5 метра един от друг.

                              Коментар


                              • От: Термопомпи

                                Ми супер.

                                Работен режим:
                                Сондаж1 => разклонение1 => филтър => топлообменник => помпа => разклонение2 => сондаж2.

                                Начало на работата / обезвъздушаване:
                                Сондаж1 + Сондаж2 => разклонение1 => филтър => топлообменник => помпа => разклонение2 => канализацията.

                                Трябват няколко сферични кранчета в цялата схема, още повече ако искаш да разменяш от време на време кладенците.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X