Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Термопомпи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Термопомпи

    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    А през лятото как ще охлаждате водата, че ще заври от слънчевите колектори?
    Чети бе пич.За кво ти е хладка вода лятото...Аз се къпя с топла....и зиме и лете..

    Коментар


    • #47
      От: Термопомпи

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      А през лятото как ще охлаждате водата, че ще заври от слънчевите колектори?
      1. През басейна
      2. Понеже съм гъзар, колекторите ми се въртят по Слънцето с опция завъртане с гръб към него при гранични температури.
      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

      Коментар


      • #48
        От: Термопомпи

        Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
        1. През басейна
        2. Понеже съм гъзар, колекторите ми се въртят по Слънцето с опция завъртане с гръб към него при гранични температури.
        Е, който си има басеин ... не го мислим, и даже колектори с тракери. Ясно!
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #49
          От: Термопомпи

          Системата за въртене е базирана на моторчета за чистачки, таймери и крайни изключватели. Идеята е да се ползват евтини и общодостъпни материали. Засега работи без забележки.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • #50
            От: Термопомпи

            Колега ПАДЖЕРОВОД може ли малко данни за топлообменниците.

            Коментар


            • #51
              От: Термопомпи

              Ами облякох изпарителя и кондензатора с 10 мм. плексигласови плочи, като оставих едната стена разглобяема. Идеята беше да наблюдавам какво се случва вътре и ако се натрупат мръсотии да разглобявам и почиствам. Но от статичното налягане (ТП е в мазето) и температурата, единият започна да се раздува, та се наложи допълнително укрепване и лепене с хлороформ.

              Коментар


              • #52
                От: Термопомпи

                Термопомпата вече е в активна експлоатация. Отчитам плюс на прозрачните топлообменници. Топлият естествено е изолиран и не се вижда в него, но изпарителят не е. Веднага се забеляза, че трябва да увелича дебита през него, защото при рязко увеличение на консумацията се опитва да обледенява в него. Икономисвам водата с цел да не работи излишно помпата на сондажа.

                Коментар


                • #53
                  От: Термопомпи

                  И при мен филмът "Топло" е към финала си. Термопомпата бичи със страшна сила, и сега се занимавам с разводка на тръби и рязане на капилярки на тела от климатици. Засега съм пуснал в действие само три от телата и резултатите са повече от добри. Трябва само да преместя един от сензорите на термопомпата.
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • #54
                    От: Термопомпи

                    На теб сега ти помагат много и вакуумните тръби. Трябва да споделиш от кой модел са и дали си доволен, защото и аз ще добавям.
                    Сложих електромер и започвам тънки сметки

                    Коментар


                    • #55
                      От: Термопомпи

                      30 от вакуумните тръби са De Dietrich. Останалите 60 са Sunsystem. Първите 30 се въртят по Слънцето, за постигане на добра производителност, защото половината от тръбата има амалгама като дефлектор и при непряко насочване производителността спада драстично. Шуменските колектори нямат подобни "екстри" и работят добре и при различен ъгъл спрямо Слънцето. Откровено казано, Сънсистем са значително по-производителни, което поне мен ме изненада, но уредите го показват недвусмислено. Цялата тази шъшкъния, загрява доста бързо относително голям обем вода, който се използва за БГВ и отопление. Когато няма слънце, термопомпата дозагрява водата до 55 - 60 градуса. За отоплителни тела ползвам бивши вътрешни тела от климатици, на които обезателно трябва да се махнат капилярните тръбички, които са твърде тесни за вода с относително ниско налягане. Работят прилично и в пасивен режим (без да се включва вентилатор). Трябват ми още 4 тела за да довърша всичко. Най-малкото, което съм включил засега е от климатик 12 000 btu, а най-голямото 30 000.
                      Пуснал съм им и дренажните тръби, защото мисля да ги ползвам и за охлаждане. За охлаждане ще опитам да въртя вода от кладенец и земни серпентини, без да участва термопомпата. Водата в земните серпентини е 13 градуса лятото. Ако не се получи, ще добавя един съд за акумулиране на студ. Останалото е въпрос на кранове и магнетвентили.
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • #56
                        От: Термопомпи

                        Моята ТП си има четирипътен вентил и процесът е обратим,
                        демек лесно ще ме охлажда лятото, като същевременно
                        произвежда БГВ. Хич не ми се щеше да слагам духалки, но за
                        да мога да се охлаждам, май ще се навивам.

                        Двоумя се вакуумни или малък плосък колектор само за лятото. Вакуумните са сериозна инвестиция, зимата ще помагат много, но лятото повечето ще трябва да стоят обънати без да работят

                        Коментар


                        • #57
                          От: Термопомпи

                          То и моята си има четирипътник, но искам да опитам само на циркулация от кладенеца да охлаждам.
                          Абе - нещо такова ми е системата и засега съм доволен. Големият секс беше с настройките на сензори...
                          Нарисувах го набързо и не е съвсем подробно, но мисля че ще се ориентираш какво съм направил.
                          Прикачени файлове
                          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                          Коментар


                          • #58
                            От: Термопомпи

                            Идеята ти е да не включваш през лятото термопомпата, аха. Но 13гр. си мисля, че ще са висока темп. за охлаждане през вътрешни тела от климатик, които нормално работят с много под нулата. Трябва да се пробва, а може и да е пробвано, не съм търсил...
                            А сензорите и настройките и аз още ги боря.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Термопомпи

                              Всъщност, преди години бях свързал един радиатор от автомобил към водопровода и определено имаше резултат.
                              В случая, ако не се получи по този начин, имам план "Б".
                              За отопление и топла вода, нещата потръгнаха, дори по-добре от очакванията ми. За охлаждане - ще видим.
                              Това, в което се убедих е, че има огромен смисъл от голям акумулиращ обем. Мисля да добавя още няколко тона вода.
                              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                              Коментар


                              • #60
                                От: Термопомпи

                                Няма сензори,няма нищо.Ползват се вътрешни тела от конвеционални климатици.Неинверторни демек.
                                Не за друго ми защото управлението на мотора(вентилатора) става тегаво.Иначе няма проблем.
                                13градуса ще са напълно достатъчни ако са постоянни.От там и буфера е ясен.
                                Няма страшно в умирачката...
                                Страшното е да си жив!...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X