Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Сложи мая за хляб - в слаб захарен разтвор / хладка вода/ я намачкай и изчакай да ,,бухне''...Слагаш в джибрито и бъркаш... Може да добавиш и култивирани дрожди/активатор/ - от земеделските аптеки

    За да го имаш тоя проблем със сливите, трябва да попиташ с какви химикали са третирани на дървото... И не е лошо да спазваш съотношението 1: 4 ...

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първака се изхвърля заради метила вътре. Той тръгва пръв и задължително намаляваш силата на огъня. Задържаш малко време за да излезне нормално и да нямаш загуба на етиловия алкохол.
      Приятел който вари круши и ябълки редовно слага на дъното слама за да не му загаря.
      АИГ-Заваряване ООД
      Производител на заваръчни апарати "DEL"
      http://www.aigwelding.com
      0889 522 036

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Ето това е ключово за определянето на края на дестилацията. Отделен малък съд в който да се измерва това което тече от кондензатора и после да се стича в големия съд. Ние, хитреците, го правим с U-видна стъклена тръба ама може и да е просто канче вързано на чучура.
        Когато стигна 50 грдуса махам ракията и започвам да събирам в буркани -0.5-08 и ги номерирам. Докато е топла нищо не си личи, оставям бурканите да изтинат и на следващия ден меря и пробвам, докато са с хубав ароматслагам в ракията, останалото замерише ли съвсем леко на патоки отива за преварка.
        Лично държана качеството-да ми е хубава, а не на количеството. Колкото излезе толкова, ама да е хубава

        Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
        Сложи мая за хляб - в слаб захарен разтвор / хладка вода/ я намачкай и изчакай да ,,бухне''...Слагаш в джибрито и бъркаш... Може да добавиш и култивирани дрожди/активатор/ - от земеделските аптеки

        За да го имаш тоя проблем със сливите, трябва да попиташ с какви химикали са третирани на дървото... И не е лошо да спазваш съотношението 1: 4 ...
        А не маята за хляб е гадна- дава лош дъх, има потърси дрожди за трудна ферментация около 3лв са не си струва да развалиш ракията и разреди ако е моного гъста
        Последно редактирано от biol; 29-07-17, 07:19.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от biol Преглед на мнение
          Когато стигна 50 грдуса махам ракията и започвам да събирам в буркани -0.5-08 и ги номерирам. Докато е топла нищо не си личи, оставям бурканите да изтинат и на следващия ден меря и пробвам, докато са с хубав ароматслагам в ракията, останалото замерише ли съвсем леко на патоки отива за преварка.
          Това е съвсем верен подход, но за повечето ракиджии минава в категорията "много разправия".

          Иначе теоретично и първака можеш да делиш така, но обемите трябва да са по-малки - 100-200мл.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Взех дрожди сутринта и сложих на бидон по 40г. В бидоните има джибри около 180л. Като дори при съотношение 1:5 станаха гъсти и започнаха да се точат като петмез. Добавих и по още две кофи вода за да се разредят и сега ще чакаме. Дано да се получат нещата. Кажете някаква рецепта за приготвяне на джибри от сини сливи, защото явно, че така не става. Иначе сливите са си мои и съм ги пръскал до сега 3 пъти с Нуреле, а последния път с Децис заради по - малкия карантинен срок. Поздрави.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
              Взех дрожди сутринта и сложих на бидон по 40г. В бидоните има джибри около 180л. Като дори при съотношение 1:5 станаха гъсти и започнаха да се точат като петмез. Добавих и по още две кофи вода за да се разредят и сега ще чакаме. Дано да се получат нещата. Кажете някаква рецепта за приготвяне на джибри от сини сливи, защото явно, че така не става.
              Тотално сбъркано залагане още в началото, а и с допълнителната вода съвсем. Колегата ти явно прави ракия за търговийка, ако не, значи изобщо не е в час.
              Мериш ли въобще захарността на плодовете, и как пресмяташ колко захар в колко литра вода да разтвориш, за да получиш еди колко си обща захарност.
              Сега си сложил дрожди, но какви, дали са подходящите за твоя случай, не знаеш.
              Далече си ми, за да видя какво е положението, мисля че е късно, дано не съм прав. Отговори ми ако знаеш.
              Колко кг. сливи заложи, с костилките или без.
              Каква беше захарността им като ги пюрира, ако въобще си ги мачкал.
              Каква беше околната температура.
              Дрожди заложи ли веднага и какви, ако да.
              Рн май не си мерил.
              Последните две кофи с вода на бидон, точно колко литра са общо.
              До сега не съм ти писал, защото казваш, че така процедираш и си доволен, но разреждането на гъста каша с вода да не загори, е последното нещо което се прави, още повече ако материала ти е с нисък %

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Сливите са намачкани и сложени в бидона с костилките. Захарност, няма как да премеря, защото са кашести и нямат сок. Околната температура да е била 32° . Пет 12 литрови кофи сливи да са около 40-45кг. След това сложих по 25кг. Захар на бидон разтворена в 125 литра вода. Това е. Дрожди не съм слагал. Не иска да заври и се точи като слуз, днес сложих дрожди за вино за трудна ферментация - това казаха в магазина, че щяло да ми свърши работа. PH, нямам с какво да измеря. Ако трябва ще си купя и рефрактометър за да меря захарността, че с захаромер няма как в случая. Каква е правилната технология на залагане? Защото миналата година както казах сложих повече сливи и захар вода 1:3 и нищо не стана. От всякакви плодове, ми се получава, само от сините сливи НЕ??! Защо?
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Ако не можеш да отдекантираш един буркан сравнително бистър сок от цялата мешавица, значи правиш конфитюр, а не ракия. Началото на ферментацията е деликатен процес. Тръгне ли веднъж- спиране няма, въпросът е да тръгне.
                  Каква синя слива бе, човек? Мойта, като я гледам, иска поне още три седмици, за да я одрусам. От какви други плодове си правил ракия?
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Стана интересно. Не мога да ти кажа каква ти е била общата захарност, защото не знаем изходната. Но ако приемем, че е била 12% то излиза 19%, което е добре, и не би трябвало да тръгне вкисване, но под 18 на тия жеги е твърде вероятно. Но ти май нямаш вкисване, а по скоро заразяване на материала.
                    Имай предвид, че винарките са напълно способни да ти развалят кашата. Не знам този децис, с който си пръскал последно, дали не е убил в някаква степен дивите дрожди, на които си разчитал, т.е. срока на пръскане и беритба да е бил кратък, тука с химията Ясен да се включи. Захарта също може да ти изиграе лоша шега, за това я заври за около 5 мин. Иначе са ти дали правилните дрожди от аптеката.
                    Над 30 гр. си е висока температура, и ако тръгне ферментация ще скочи с още около 4, то и 30 е напълно подходяща за развитие на оцетнокиселите бактерии, идеалната температура е към 20.
                    Та, следващия път заложи повече плодове и по-малко захар, като гледаш захарността да е 20. Задължително си купи рефрактометър. Китайските от алиекспрес с АТС работят коректно, пробвано.
                    Костилките задължително махай, не е хубаво да ферментират заедно, защо, друг път
                    Засявай винаги с културни дрожди, по възможност веднага след намачкването, храна за тях също, не разчитай на диваците, причини много.
                    Вземи си Рн ленти по възможност нещо от 2.8- 5, по-точно мерят от тези 1-14..Корекция на Рн с винена киселина до към 3.4.
                    Първите 4 дни бъркаш енергично кашата поне 2 пъти на ден,за да вкараш кислород за размножаването на дрождите, след това не им трябва, после, ако имаш възможност затваряй херметично и на воден клапан, ако не, не трябва да оставяш шапката суха.
                    Успех!

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Добре де, всеки нарежда нещо, а никой не казва как аджеба се прави. Ясно, че няма точна рецепта, но за 100 литра джибри - колко приблизително килограма плод се слага и съответно колко вода/захар? Цялата мешавица в момента е на 17 карата според. захаромера, но стои единия бидон като слуз, другият е добре, но и двато, не искат да започнат да врът. За справка на джанките в бидон 220 литра слагам 5-6 кофи джанки, 30 кг. Захар и 90-100 литра вода - абсолютно винаги ферментира и си пуска доволно ракия. Пробвах миналата година по същия начин със сливите - не става, тази година намалих захарта и плода малко - пак не става? Пак питам - кажете някаква ориентировъчна рецепта за 100 литра джибри, че да не става на слуз и да заври и преври нормално. Ясно че след това трябва да докарам захарността на 19-20, докарвах я миналата година, но пак си стана на слуз и накрая нищо.
                      Пп - никакво вкисване! Мирише приятно и се държеше като мармалад допреди да разредя.
                      Ако е машина, нека бъде немска!
                      XJR 1200
                      ETZ 150
                      Kawasaki Ninja ZX10R

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        87 кг плод с 15% захарност. Добавяш 5 кг захар разтворени в 8 л вода = 20% обща захарност.
                        Това е ракия. С 20-30 кг плод и чували захар не е.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                          Добре де, аз пак имам проблеми със сливите. Миналата година правих джибри от сливи - в 220 литрови бидони сложих 80кг. Сливи и захар и вода в съотношение 1:3. Общия обем на всичко стана около 180 литра и нищо не стана. Стана като петмез и не пусна почти никаква ракия. Тази година споделих с колега, който се занимава с производство на сливова ракия и ми каза, че сливите биле кашести, нямали сок, трябвало да слагам по - малко плод и захар:вода 1:5. Тази година сложих два 220 литрови бидона във всеки по 5 кофи сливи и съответно по 25кг захар и 130 литра вода. Ами става вече четвърти, пети ден, не искат да започнат да врът. Къде е бедата, къде бъркам? От всякакви плодове правя ракия - дюли, круши, кайсии, смокини, ягоди, джанки и никога, не съм имал проблеми, с тези скапани сливи защо нищо не става? Сега какво да ги правя, взеха да мухлясват отгоре и не завират... Дамусеневиди
                          Вие на това му казвате сливова ракия?
                          Аз от опит знам,че сливова ракия се вари от сливи! Не от захар.
                          Моите сливи ги гледах днес и ще са готови за бране към 20-25 август.
                          0осем9осем7шест0осем7едно
                          Миро

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Благодаря! Ще пробвам! Имам сливова градина и сливи има бол. Притеснява ме, че тези 8 литра вода, няма да могат да "покрият" сливите в бидона и ще останат насухо, дори и смачкани. Но благодаря много за съвета, ще пробвам, дано заври и преври, после ще го разредя в казана преди варенето.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Това ще ти хареса повече. Предполагам, че сливите ще са ти около 12%.
                              60 плод + 8 захар в 32л вода.
                              Препоръчвам ти да си намериш според финансовите ти възможности преса за грозде. Цени от 50-70 до няколко стотин. Нищо не губиш, най-много до литър на 100, но печелиш качество, и не се налага разреждане за да не загори.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Благодаря, поръчах си токущо рефрактомер от Ибея, до колкото разбрах, след като смеля или намачкам сливите взимам от тях проба и меря, после с вода и захар коригирам карата на 20. И се старая за по - добър резултат, от общия обем джибри, плодът да е поне 80% ще се ослушам за преса иначе. Благодаря още веднъж!
                                Ако е машина, нека бъде немска!
                                XJR 1200
                                ETZ 150
                                Kawasaki Ninja ZX10R

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X