Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Това с крушите и прецеждането ми се струва яко хамалогия, не може ли просто да се разреди джибрито като се сипе в казана. Аз и със сливите си правя така, дори и когато казан е на водна баня.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Към поста на Ясен.
      Този условно един процент първак не е 1 литър на 100 литра ракия, а 1% от общия алкохолен градус.
      По същия начин се смята и крайната фракция, която е 5-6% и може много да варира.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Количеството на първака е компромис между общия добив на ракия и качеството, което се търси. Общо взето се гледа да е между 2% и 5% от очакваното количество ракия. Предвид че алкохолният градус на първака е 60-70, то всеки литър първак теоретично е загуба на почти 2л ракия. А може и на доста повече, защото в зависимост от начина по който се определя краят на дестилацията количеството първак може силно да мести границата между ракия и патоки.
        .
        Тогава отделям литър,на колко алкохолни градуса да спра ракията за да я отделя от патоките
        Диско 300TDI
        Scott Purgatory
        0889 84 6161

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от boro07 Преглед на мнение
          Тогава отделям литър,на колко алкохолни градуса да спра ракията за да я отделя от патоките
          Обърка мерките и теглилките. Най лесно за начинаещ да започне по метода следене на температурата( дали са ти го), аз затова си сложих подходящ термометър + проба, мирис, вкус, мерене алкохолен градус на целия процес. Това е дестилация, скоростта на загряване на казана както и способостта за охлаждане е различна при различните самоделки и е от огромно значение. Старите хора като си знаят казана и са варили 50-60 години ракия, само по струйката на дестилата знаят какво правят + червен нос.

          Варенето на ракия е занаят и наготово ни се дава ни се налива.
          В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
          В. Иванов

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Който не иска да дава наготово да не го прави ,не го карам насила.Колко до таблицата да много е полезна но не ми стана ясно как се мерят тия градуси-на изхода нямам термометър.Както каза струйката,там нали се мери със спиртомера.
            С горния пост исках да кажа че отделям първак - около литър,после събирам полезната фракция ,и отделям патоки.Кои теглилки бъркам ?
            Това е последния ми пост за тая крушовица че стана много разтеглена.Все нещо ще сътворя и накрая ще пиша за резултата.Благодаря за съветите на всички отзовали се.
            Диско 300TDI
            Scott Purgatory
            0889 84 6161

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от boro07 Преглед на мнение
              Тогава отделям литър,на колко алкохолни градуса да спра ракията за да я отделя от патоките
              На 38-40гр я спирай и от то на сетне 5-6л патоки и до другия казан.
              jeep CHEROOKEE KJ 2,4 147kс.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Температурата се мери вътре в казана. По таблицата знаеме при каква температура какво изкарваме след охлаждане му. Когато дойде до патока, алкохолния градус много бързо спада и трябва да се внимава. Аз лично след 30-35 алкохолни градуса, почвам да го отделям като паток, щот така си ми харесва. НО , варя само хубаво грозде и то компенсира като чисто добито количество.
                В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                В. Иванов

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Колко бързо пада градуса зависи от материала, не винаги пада бързо. Но след 40 градуса наистина по-бързо пада. Аз също спирам да пълня на 35 градуса оттам до 30 градуса събирам паток. Първият литър първак го отделям винаги.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от boro07 Преглед на мнение
                    Тогава отделям литър,на колко алкохолни градуса да спра ракията за да я отделя от патоките
                    Зависи от това, дали ще я преваряваш, или не. Кашите от семкови плодове са със завишено съдържание на пектин,препоръчително е дестилата да се превари, има си и технология да не се загуби много от аромата.

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от boro07 Преглед на мнение
                      Тогава отделям литър,на колко алкохолни градуса да спра ракията за да я отделя от патоките
                      Първоначално публикуван от Vankala Преглед на мнение
                      На 38-40гр я спирай и от то на сетне 5-6л патоки и до другия казан.
                      Аз спирам на 50 гр. / за грозде / мерено там където тече, и това което изтече после после преварявам в следващия казан. От както го практикувам този метод ракията стана много по добра. Някои от този форум са я опитвали и още се облизват ...наздраве
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                        Аз спирам на 50 гр. / за грозде / мерено там където тече, и това което изтече после после преварявам в следващия казан. От както го практикувам този метод ракията стана много по добра. Някои от този форум са я опитвали и още се облизват ...наздраве
                        Тъст ми е химик, и прави и съветва същото. До 48-50 е за ракия, другото за патоки и до следващия път
                        ПП Плодова ракия задължително преварка.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          [QUOTE=aldr;3188534]Аз спирам на 50 гр. / за грозде / мерено там където тече...[/QUOTE
                          Това е начина, когато няма да се преварява.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                            мерено там където тече
                            Ето това е ключово за определянето на края на дестилацията. Отделен малък съд в който да се измерва това което тече от кондензатора и после да се стича в големия съд. Ние, хитреците, го правим с U-видна стъклена тръба ама може и да е просто канче вързано на чучура.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              То хубаво след 50 градуса паток да се брои, ама ако и малко винце сте извадили покрай гроздовата. Ако не , около 35 градуса идва патока, който от опит след преварката аз направо го изхвърлям с първака. И пак зависи джибрито как е, там също си е енигма.
                              В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                              В. Иванов

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Добре де, аз пак имам проблеми със сливите. Миналата година правих джибри от сливи - в 220 литрови бидони сложих 80кг. Сливи и захар и вода в съотношение 1:3. Общия обем на всичко стана около 180 литра и нищо не стана. Стана като петмез и не пусна почти никаква ракия. Тази година споделих с колега, който се занимава с производство на сливова ракия и ми каза, че сливите биле кашести, нямали сок, трябвало да слагам по - малко плод и захар:вода 1:5. Тази година сложих два 220 литрови бидона във всеки по 5 кофи сливи и съответно по 25кг захар и 130 литра вода. Ами става вече четвърти, пети ден, не искат да започнат да врът. Къде е бедата, къде бъркам? От всякакви плодове правя ракия - дюли, круши, кайсии, смокини, ягоди, джанки и никога, не съм имал проблеми, с тези скапани сливи защо нищо не става? Сега какво да ги правя, взеха да мухлясват отгоре и не завират... Дамусеневиди
                                Ако е машина, нека бъде немска!
                                XJR 1200
                                ETZ 150
                                Kawasaki Ninja ZX10R

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X