Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    А някой замервал ли е колко захарност има захарта?
    На баща ми преди време му беше писнало от кофти захар и беше купил 3-4 пакета различни марки. По спомен при 1кг. захар на 4л. вода резултатите бяха между 18 и 23 захарност на получения разтвор.
    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
    Телефон - в профила!

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
      И кога според теб ще ''преври''тази смес ако захаромера ти е точен?
      Вече почнаха да фермрнтират, целия гараж мириши на ракия и се качиха доста нагоре в бидона, добре че има място на каде да се катерят
      А за лакомията изобщо не съм лаком, при полоение че за една година изпивам 20 литра ракия. Ако някои от тука ми беше обяснил че захар се слага да се изкара повече ракия и че 1кг. захар след преработка дава още 0.700гр. ракия изобщо нямаше да я слагам, а щях да си сваря само джибрите. Винаги съм казвал
      "като неможеш да обясниш нещо не го обясняваи" да не объркаш питащия.

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Ще стане ракия от това - някаква. Той е сложил и достатъчно вода, та е в норми. То ракия може да стане и от захар и вода само (и нещичко за мая да тръгне процеса). Въпросът е, при такава качествена суровина - Мерло с 24-5% захарност - Кому е нужно?
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
          Измери с читав уред захарността. За такова грозде е много рано още да даде такава захарност. Ако е все пак толкова - последвай долния съвет и го направи къмто 24.
          Не си прав. Как по ясно да се напише. Обща захарност над 24 може и да не ферментира докрай. И ако иде реч за вино, ще остане леко благо, на някой може и да му харесва повече. Но за ракия значи, че ще я хвърлиш тая остатъчна захар.
          Първоначално публикуван от FABARM Преглед на мнение
          Вече почнаха да фермрнтират, целия гараж мириши на ракия и се качиха доста нагоре в бидона, добре че има място на каде да се катерят
          А за лакомията изобщо не съм лаком, при полоение че за една година изпивам 20 литра ракия. Ако някои от тука ми беше обяснил че захар се слага да се изкара повече ракия и че 1кг. захар след преработка дава още 0.700гр. ракия изобщо нямаше да я слагам, а щях да си сваря само джибрите. Винаги съм казвал
          "като неможеш да обясниш нещо не го обясняваи" да не объркаш питащия.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
            А някой замервал ли е колко захарност има захарта?
            На баща ми преди време му беше писнало от кофти захар и беше купил 3-4 пакета различни марки. По спомен при 1кг. захар на 4л. вода резултатите бяха между 18 и 23 захарност на получения разтвор.
            То, ако ги сложиш тия пакети на везната още преди да си ги разтворил, ще ти направят впечатление някои неща. Пустия му килограм се колебае от 850г до 1050г примерно.

            Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
            Не си прав. Как по ясно да се напише. Обща захарност над 24 може и да не ферментира докрай. И ако иде реч за вино, ще остане леко благо, на някой може и да му харесва повече. Но за ракия значи, че ще я хвърлиш тая остатъчна захар.
            Остатъчната захар допринася за загарянето на казана.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              То, ако ги сложиш тия пакети на везната още преди да си ги разтворил, ще ти направят впечатление някои неща. Пустия му килограм се колебае от 850г до 1050г примерно.

              Остатъчната захар допринася за загарянето на казана.
              Малко извън темата:
              А със солта как цакат? Че има сол която почти не соли.
              Последно редактирано от Иван Жоров; 14-09-16, 18:37.
              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
              Телефон - в профила!

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                При солта интригата е в размера на частиците. Ако е ситна соли добре ама е скъпо да се смели и още по-скъпо да се предпази от слепване после. Та я оставят едричка.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Остатъчната захар допринася за загарянето на казана.
                  Остатъчна захар, и неразтворена захар, са различни неща.
                  В първия случай, просто не е ферментирала до край, във втория не се е разтворила, но и в двата случая, да го загориш казана, виновния си ти.Всъщност, нещата са малко по-сложни, и се преценяват преди това.
                  При дестилиране, и в двата случая, захарта не преминава в дестилата-ракията. И от захар глава не боли, други са виновни, и от захар метанол/метил/ не се образува, има и други заблуди.
                  Последно редактирано от Karushev; 17-09-16, 02:36.

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    От захар, глава няма как да те боли, не боли от това. Иначе съм правил опити да меря карати на захар, смесвам 3кг. захар в точно 10л. вода - в зависимост от марката като се разтвори хубаво дава от 19 до 26 карата. Да не говорим, че в двойно рафинирана захар, съм намирал солидно количество ситно натрошени стъкла(на нея, не съм мерил карати)
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Така, джибрите паднаха на дъното на 33-тия ден откакто съм ги сложил. Има няколко семки само горе на повърхноста, но спряха да ферментират вече.
                      А записването за казана ми е чак на 1 ноември, сега какво да правя. Един комшия ми каза да сложа един наилон върху бидоните и да ги стехна с капаците да не се испарявал алкохола докато ми доидел реда за казана. Така ли се прави. Или да ги изчакам още ден два да съм сигорен че неферментират още и тогава да ги затворя.
                      Вие какво ще ме посаветвате.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Аз като извадя виното и сложа захар декември, варя март-април, като се стопли, че не ми се разправя в студа, нищо не затварям и не слагам. При теб за 2 седмици нищо няма да му стане. Ако много ти се занимава сложи по един найлон и го затвори с капака. Премери и захарта за всеки случай.
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Ако имаш останали добри патоки от същия материал, ги сложи в джибрите. Затваряш плътно, и на студено. Ако нямаш, 2 литра спирт от аптеката. Това за застраховка, че не се знае какъв е % алкохол на материала.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Колко от първотока изхвърляте и доколко е зависимо от капацитета на казанята?
                            Щото със баща ми завързахме лют спор. Аз и комшията сме за 1% тоест, около литър на 100 кИла джибре.
                            Нашия е за по-малко, ама какво да обяснявам после откъде смърди на ацетон, или кореселин, или какъвто щеш там разтворител за бои.
                            И редно ли е първотока да се мята в следващия казан, защото според мен, мястото му е единствено в резервоара на ръждилката?
                            Независимо, че после се препича всико.
                            Патоките можеш да сложиш в следващия казам, ма първотока....
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                              ...редно ли е първотока да се мята в следващия казан...
                              Не е редно.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                                Не е редно.
                                След два дни ще варя гроздовата, та сложих до бидоните с джибри около 30л. патоки и 2.5л. първак. Казваш, че не е добре да слагам първака, ама защо? Иначе ще отиде към течността за чистачки...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X