Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

    Хаааааааа почна сеее, почна се я.
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • От: До: Как се прави домашен суджук и луканка?

      Даваите момчета,пускаите глезотиики че да почваме.Макса миналата година ме утрепа с рецепта за кърначета-още си гризкам пръстите
      Емил-00356 99872043-Малта
      Defender-90

      Коментар


      • От: До: Как се прави домашен суджук и луканка?

        Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
        Да приятелю не съм те забравил. Не съм ходил скоро до цеха виж къв студ е вън А едно червено вино.
        Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
        Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

        Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

        Коментар


        • От: До: Как се прави домашен суджук и луканка?

          Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
          Пак ме почна.ОК

          Коментар


          • Re: Как се прави домашен суджук и луканка?

            Смила се месото с най едрата решетка( отвор 10-12мм) или го скълцваш със сатър.Слага се подправките(черен пипер;кимион;сол) и се разбърква хубаво каймата.Нарязва се на ситно праз и се смесва с каймата.Сместа се пълни в черва(дължината на наденичките зависи от скарата).Да ви е сладко.

            Коментар


            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

              Я пак по темичката

              Искам да си правя тънка наденичка, имам пълначка, обаче има 2 проблема:
              1. незнам рецептата( съотношение месо-сланина, подправките какви са и по колко на 1 кг)
              2. какъв е диаметъра на фунийката за пълнене( диаметъра на който се нанизват червата)

              помагайте, ме "изядоха" в къщи, омръзнаха им суджуци, кюфтета и пастърми , а и Коледа наближава да съм готов предварително
              -------Honda CR-V 128к.с.--------
              "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

              Коментар


              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
                Я пак по темичката

                Искам да си правя тънка наденичка, имам пълначка, обаче има 2 проблема:
                1. незнам рецептата( съотношение месо-сланина, подправките какви са и по колко на 1 кг)
                2. какъв е диаметъра на фунийката за пълнене( диаметъра на който се нанизват червата)

                помагайте, ме "изядоха" в къщи, омръзнаха им суджуци, кюфтета и пастърми , а и Коледа наближава да съм готов предварително
                Макс най добре ще те ориентира.

                Коментар


                • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                  Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
                  Я пак по темичката

                  Искам да си правя тънка наденичка, имам пълначка, обаче има 2 проблема:
                  1. незнам рецептата( съотношение месо-сланина, подправките какви са и по колко на 1 кг)
                  2. какъв е диаметъра на фунийката за пълнене( диаметъра на който се нанизват червата)

                  помагайте, ме "изядоха" в къщи, омръзнаха им суджуци, кюфтета и пастърми , а и Коледа наближава да съм готов предварително
                  Колега, въпросът ти е прекалено общ, а информацията в него оскъдна.Имам няколко питанки:
                  1.Тънки черва, но какви, овчи или свински/това заради диаметъра на фунията-овчи(12-14мм),свински(20-22мм,ако са тънки)/ ?
                  2.Чисто свински наденички искаш да правиш, чисто телешки, смес и с какво/някои слагат овчо, други магарешко, трети дивечово и т.н./ ?
                  3.На вкус как искаш да бъде, спрямо това, което си купувал и ти е допаднало ?
                  4.Едра, дребно смляна, кълцана ?

                  Кажи си мнението по тия въпросчета, ще направим някаква примерна рецепта.Приготвяш после минимално количество, слагаш на скарата няколко "пилотни наденички", ако ти допаднат, продължаваш с количество за Коледа, ако не, коригираш подправките и/или месата по твое усмотрение.

                  Коментар


                  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                    Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                    2.Чисто свински наденички искаш да правиш
                    Ако не те затруднява,пусни някоя рецептичка.

                    Коментар


                    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                      Обрезки от всички части на прасето/бут, плешка, гърди, джолан, без главата/, които имат сланинесто съдържание не повече от 1/3.Мелиш ги на 5мм, след като са нарязани на едри късове и омесени с подправките, престояли 24 часа в хладилник.
                      Подправките са за килограм месо:
                      22 гр сол
                      2 гр захар
                      2 гр селитра/ако няма, 4 гр захар/
                      4 гр чер пипер
                      2 гр червен пипер
                      2 гр кимион
                      3 гр чубрица
                      2 гр чесън на прах/по желание/
                      Мелиш, пълниш не много стегнато и ги правиш на петала или пресукани прави.На проветриво място се отцеждат/ако нямаш такова, сложи им един вентилатор на терасата да ги обдухва от 50-на сантиметра/.Когато червото подсъхне, мерданиш внимателно да не го пукнеш/масаж със стъклена бутилка или точилка, с цел леко приплескване на наденицата външно, иначе за уеднаквяване на пълнежа и махане на въздушните "язви", оттам тръгва първо оксидацията и развалянето в последствие.Имай предвид, че чисто свински суджуци не са много трайни, сланина плюс сол и във фризер да съхраняваш, разваля се.Три/четири месеца ще изкара.
                      Ако искаш махни чубрицата, за сметка на кимиона, ако искаш - обратното.Ако си намериш кардамон/1гр на кг+ 2 гр кимион/, ще ти мирише на луканка/няма да е Стара планина, но сигурно ще е по-добре, кардамона е скъп и бъхтят само кимион и разни други миризмички/.Червеният пипер също е според вкуса, както и 1 гр/кг лют за пикантност.

                      Както писах вече, приготви минимално количество, тествай на скарата и нататък или корекции, или пълни в чревцата, да има за Коледа с какво да притикваш винцето.

                      Коментар


                      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                        Маххх, мерси за отговора, червата са овчи, наденичката е твърдо свинска. Искам да е леко пикантна, ситно смляна
                        -------Honda CR-V 128к.с.--------
                        "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

                        Коментар


                        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                          В такъв случай, месото като горната рецепта и мели на 3 или 4 мм решетка/ако е на три, полузамръзнало, да не се премачка от шнека на мелачката/.Червата ако намирисват повечко на овца или са стояли дълго в солта, накисни ги в хладка вода за 20-на минути и ги третирай с калиев перманганат.Него го приготвяш, като слагаш в тенджера един/два пъти с върха на ножа и наливаш студена вода.Трябва да стане розова водата, не виолетова/ще изгориш червата, ще покафевеят и ще се късат при пълненето/.Държиш ги в перманганата 20-на минути и после пак в хладка вода.
                          Солта я видя колко да е, захар и селитра също.
                          Подправките, за свинско в сатленки бих сложил:
                          4 гр чер пипер
                          3 гр червен лют пипер
                          2 гр кимион
                          2 гр кориандър
                          Ако искаш, 0.5 гр/кг сушен босилек, става интересно и вкусно, за подправкаджиите като мен говоря.
                          В твоя случай не мерданиш, само сушене на проветриво или с помощта на вентилатор/особено ако е влажно, както сега/.Ако ти се занимава, вкарвай я на топло за половин/един час(само че я дебни да не започне омазняване на червото) първите три/четири дена, ще се зачерви и ще узрее по-бързо пълнежа.

                          Коментар


                          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                            Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
                            Маххх, мерси за отговора, червата са овчи, наденичката е твърдо свинска. Искам да е леко пикантна, ситно смляна
                            Оказах се прав знам аз кой може да ти отговори точно.

                            Коментар


                            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                              Макс имам едно питане относно КАРДАМОНА кое се слага от него: цялата шушулка или само семената??
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                                Само семената,изсушени, мелиш ситно и слагаш.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X