Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

    @derhunter
    Както и да е, не ми разбирай поста погрешно, но при дърти животни мускулатурата вече е да кажем "жилава и тромава" и няма свойства, присъщи на младо животно.Оттам и осоляването и зреенето стават по-разтеглени във времето.А това за 24 часа на течаща вода работи, след като съм вадил от съдовете говеждо месо, престояло месец в морска сол, ставаше нормална пастърма на соленост след сушенето.
    За млади животни сигурно процеса е съкратен, нямах възможност да подбирам и разчитах на последващото изкисване.Получаваше се.

    Коментар


    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

      Ами наща пастърма стои минимум 2-3дена. Но това не го бях чувал,това че месото поема до някъде го знам.Но вече ще я държиме по малко.

      Коментар


      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

        Явно грешка в комуникациите. Тук си обсъждаме разни гурмешки благинки и споделяме опит, така че място за сръдни няма.
        По темата за млади и стари животни ще споделя малко от моите наблюдения при дивечови месца. За който не е натрупал опит се надявам да е полезно.

        Сърна, имам опит само със сръндаци, по женски не стрелям, кисненето в марината специално при мен е силно нежелателно. Само течаща студена вода до обезкървяване. До посивяване/ побеляване на месото. При млади екземпляри- като телешкото. Проблемът е при стари такива. каквото и да го правиш все е твърдо и жилаво. Издумкам ли някой дъртак- само на кюфтета. Доста хора от форума са ги пробвали и отзиви даже имаше.

        Елен. Ето тук нещата са коренно различни. Правил съм пастърма и суджуци от млад шилар и от дъртак на преклонна възраст. Разлика в месото няма. За мен специално по-добро от еленското за пастърма няма. Става от филетата и от бута.

        Дивото прасе. Не съм му голям фен, на месото де. За мен става само за пълнене в черво и за кюфтета на скарата. Изключение само за младите до към 40-50 килца. Те стават за всичко.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

          Първоначално публикуван от maxxx
          ....ако ти прави много въздух в червата при пълнене, бодвай с игла червото и уплътнявай/изтегляй с ръка пълнежа вътре.
          За да не прави много въздух процедирам по следния начин готовата смес за пълнене се оформя на питки по диаметъра на цилиндъра и си приблъсква леко за да се изкара въздуха и се придържа леко сатленката за да се напълни по добре. Прилага се и номера с иглата.
          @ Паджеровод познал си, а сигурно си и познал от какво е и работния цилиндър.
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

            А има ли нещо, по което се познава, че месцето е престояло достатъчно в солта. Ако го прекалим по колко време се изкисва във вода? На два пъти вече поразвалям свинска рибица заради престояване повече в солта(не, че не го изядохме де )
            LZ1DWW

            Коментар


            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

              Ако го пресолиш, нарежи рибицата на парчета по педя и така я кисни на течаща вода 24+ часа.Опитване преди да я закачиш да съхне е доста желателно.
              Дали е готово след престой в домашни условия, бих ползвал ножа, ако в сърцевината няма червено месо, вади, кисни и суши.Още повече това е свинско, става по-бързо.Виждаш нагоре в постовете, при домашни животни и 24 часа осоляват меса, не само свински даже.

              Коментар


              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                От трийсетина години правя пастърма, по стотина кила на година. Правил съм я от какви ли не щеш животни и по каквили не тертипи, и съм стигнал до следния извод.
                Месото за пастърма трябва да е от старо животно, да престои в умерено количество сол не по малко от 8-10 дни, парчетата да не са по тънки от 5 см.
                Младите животни стават само за готвене. Е това си е мое мнение.
                Добре ще е една след новогодишна сбирка, на която да дегостираме мезета и питиета.
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                  Оххх, лигитеее ....
                  Пуснете някоя снимка на провесените суджуци. Моля.

                  Коментар


                  • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                    24 часа за изпичане и осоляване на свинското е напълно достатъчно.Даже иска изкисване или както каза Макс-на течаща вода.Но 2-3 часа.Иначе наблюдавам обезсоляване.

                    Коментар


                    • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                      Искам да благодаря на колегата Махх за рецептата и да покажа моята машинка за пълнене на суджуци.


                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_1293.jpg
Прегледи:1
Размер:121.1 КБ
ID:5218509Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_1292.jpg
Прегледи:1
Размер:131.6 КБ
ID:5218508Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_1294.jpg
Прегледи:1
Размер:158.5 КБ
ID:5218510Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_1291.jpg
Прегледи:1
Размер:123.4 КБ
ID:5218511Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_1295.jpg
Прегледи:1
Размер:126.1 КБ
ID:5218512Натиснете снимката за да я уголемите

Име:100_1290.jpg
Прегледи:1
Размер:143.7 КБ
ID:5218513
                      -------Honda CR-V 128к.с.--------
                      "Нищо не е толкова лошо, колкото изглежда !"

                      Коментар


                      • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                        Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                        да престои в умерено количество сол не по малко от 8-10 дни
                        Дефинирай "умерено", моля И престоя в сол или осолена вода?
                        Ще опитам тази зима да и хвана цаката
                        LZ1DWW

                        Коментар


                        • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                          Първоначално публикуван от madmaximus Преглед на мнение
                          Искам да благодаря на колегата Махх за рецептата и да покажа моята машинка за пълнене на суджуци.


                          [ATTACH=CONFIG]259225[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]259224[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]259226[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]259227[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]259228[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]259229[/ATTACH]
                          Браво колега!
                          Идеята е много добра,ефективна и лесно изпълнима.

                          Коментар


                          • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                            Да знаете някоя рецепта с пилешко,да споделите,щото такова нещо не съм правил и искам да опитам да видя какво ще стане.

                            Коментар


                            • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                              Е кажи първо какво сътвори с другите два вида месо, ако си се изложил и не си бил старателен, няма да обадим.Ученикът е за похвала и още знания, когато задмине учителя си, примерно.

                              Коментар


                              • От: Как се прави домашен суджук и луканка?

                                Първоначално публикуван от maxxx Преглед на мнение
                                Е кажи първо какво сътвори с другите два вида месо.
                                Много бързаш,прасешкото ще ми го докарат тая неделя,а телето другата седмица.Както съм казал ще има отчет,па ако си по-близо може и дегустация.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X