Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави домашен суджук и луканка?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от krasipet Преглед на мнение
    Салам Петрохан по БДС 2589-83

    Селитра който иска да слага, аз я пропускам.
    .
    Увесват се за 24 часа при температура 20О С
    Тез двата реда, дето съм ги оставил в цитата са много кофти комбинация. Ама ужасно кофти.
    Или слагаш нещо, дето да мори ботулиновите гадинки (селитра, нитритна сол, нещо си там) или слагаш и някаква закваска, която да стартира бърза ферментация и от време на време мериш киселинност, докато падне на pH 5.1-5.3 та да измрат от киселото.

    Не съм месар, любител съм, не знам кое от двете се прави в оригиналния Петрохан, но съм попрочел достатъчно, за да знам че botulus е латинската дума за суджук/салам/наденица.
    Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
    Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

    Коментар


    • Първоначално публикуван от mdim Преглед на мнение

      Тез двата реда, дето съм ги оставил в цитата са много кофти комбинация. Ама ужасно кофти.
      Или слагаш нещо, дето да мори ботулиновите гадинки (селитра, нитритна сол, нещо си там) или слагаш и някаква закваска, която да стартира бърза ферментация и от време на време мериш киселинност, докато падне на pH 5.1-5.3 та да измрат от киселото.

      Не съм месар, любител съм, не знам кое от двете се прави в оригиналния Петрохан, но съм попрочел достатъчно, за да знам че botulus е латинската дума за суджук/салам/наденица.
      Солта и захарта са основните консерванти, селитрата се слага повече за цвят на месото.
      Но забелязах една съществена грешка, която съм допуснал, а не мога да коригирам предния си пост. Селитрата трябва да бъде 10 пъти по-малко- 0.5 гр/кг. А е добавка повече опасна, отколкото полезна.

      Коментар


      • Селитра, по-точно калиев нитрат се използва при месата. Дозира се от 0,1 да 1 гр/кг, според-зависи. И не е за цвят.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X