Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рента на земеделска земя?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Рента на земеделска земя?

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Към всеки отделен имот в землището си има път който е общинска собственост, и го има на картите на землището. Това, че тези пътища се обработват не означава, че не съществуват. Тях ги няма само в съзнанието на обработващия блока.
    И аз работя цял блок, и знам, че съм изорал общинските пътища за достигане до всеки индивидуален имот, и ако някой иска да си вземе двата декара дядова нива по средата на блока-няма как да му попреча. Поне не законово.
    Та си потърси правата в общинската служба по земеделие, или по-добрия вариант-разберете с арендатора. Ще имаш много по-голяма полза, и един враг по-малко.
    На тебе ти е ясно това, но с арендатора баща ми говори и той казал да ни даде да си ползваме нивата в краяна блока. Само че аз имах намерения да си насадя овошки и нали се сещаш че тези овошки са доста дългосрочна инвестиция и си представи след 2-3 години собственика на това парче земя да иска да си я вземе. Разораването на пътищата както споменах по-горе не го правят за да спечелят от засяването им, а за да не се върти с трактора по сто пъти. Особенно оранта е доста специфична и ако се ползват плугове с 5-6 тела остава доста некачествено изорано, след което е необходино да се заоре покрай пътя. Обаче след 2-3 години подобна обработка става една доста голяма канавка заради заораването. Така че за сега не съм си вземал нивата (все още е на баща ми собственост). Ама и да си я взема и където и да се оплача, няма да се оправи положението. Докато рязахме гората, един колега там, който с рязане на гори се занимава, каза че от години се кара с тях да не орат пътищата че не може да си извозва дървесината, но нямало резултат. Че даже след като е засято и минеш от там ти се карат.

    Коментар


    • #92
      От: Рента на земеделска земя?

      Да възбудя темата с едно питане и молба за съвет. Предполагам и на други хора ще е полезно! Става въпрос за некоректен арендатор. Имам договор за аренда, който изтича 2013г. за последните 2 години не съм получавал рента. Само мотаене, увъртане, познато е на всеки когото са мотали с пари. Последните месеци даже не ми вдигат телефона, за да се разберем. Какво мога да предприема в случая, за да си получа рентата. Мога ли да пусна някъде жалба, която да го подведе под отговорност този мошеник?
      Всеки огън е малък пожар, а всеки пожар - голям огън!
      Ямаха ХТ 600Е 95г.

      Коментар


      • #93
        От: Рента на земеделска земя?

        Виждам, че знаещите не сте отговорили на колегата.

        Аз пък имам следния проблем:
        Миналата година попълних декларация в ОСЗ, че земята няма да се обработва,
        а сега, като минах да видя дали нивите все още са там,
        видях, че всичко е изорано, и страшно се издразних !
        Коментирах случая с познати арендатори, а те ми казаха, че нищо не мога да направя, и по-добре да съм говорил с тези които обработват земята.
        Аз обаче се чух и с мой познат адвокат, който е се занимава само с вещно право, и той ми обясни съвсем други работи !
        И понеже съм решил да продавам земята, щото ми е далече и за 2 л. олио или 13 и педесе няма да се разкарвам по 400 км.,
        за сега мисля да не се разправям по-сериозно,
        въпреки, че тарикатите на местна почва много ме дразнят, щото са свикнали да минават метър заради юридическата неграмотност и добрината на хората.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #94
          От: Рента на земеделска земя?

          Това че ти обработат земята не е проблем. Има някакви спогодби при които си правят заменки и уж трябва да има оставена на друго място твоята земя за тебе. Аз имам подобен проблем и искам да не орат пътищата, за да мога да си влизам в собствената гора без проблеми през пролетно-есенните претиоди. А през лятото, като си вървя по засетите пътища и ми се дръвчат. Няма оправия, а после държавата иска да си обработваме земите сами. Просто няма как да стане.

          Коментар


          • #95
            От: Рента на земеделска земя?

            Все още нямам връзка с арендатора и кото гледам няма и да имам. Може би единствения начин е да го съдя, но не знам дали ще си заслужава или откровенно ще съм на загуба...
            Всеки огън е малък пожар, а всеки пожар - голям огън!
            Ямаха ХТ 600Е 95г.

            Коментар


            • #96
              От: Рента на земеделска земя?

              Баща ми взема преди 10-тина дни рентата. И наще арендатори преди години не даваха рента. Даваха я в зърно, а ние нямаше какво да го правим и така си оставаше уж като го продадат ще ни дадат и пари.
              Сега е доволно по 50лв/дка при положение че цената на дка в региона върви 500-600лв

              Коментар


              • #97
                От: Рента на земеделска земя?

                Наистина е доволно... По този начин ще затрият частните собственици с по 100-200 дка. Тая държава трябва да измисли начин да се справи с прането на пари...
                Кольо Динев

                Коментар


                • #98
                  От: Рента на земеделска земя?

                  Виждам че има компетентни та да задам един въпрос.Наскоро закупих 30дка до собствената ми нива също 30дка и да направя нива от 60дка.която мой роднина да обработва срущу заплащане от моя страна.Това го правя от години с тези 30дка и съм доволен.Оказа се обаче че човека от когото купувам/възрастен и не живеещ на село от много години/подписал пълномощно на арендатора и той направил договор за аренда за 15 год.Сега се оказа че до2025 г. аз не мога да обработвам собствената си земя а ще получавам рента и нямало начин да се развали този договор.Като се поинтересувах повече се оказа че същия арендатор е подписал договори за аренда /с други старци и баби на по 80 и год /до 2030год.Те това е положинието има ли начин или да се правя на пич?
                  0888 50 13 35

                  Коментар


                  • #99
                    От: Рента на земеделска земя?

                    Първоначално публикуван от tzetzo_slavista Преглед на мнение
                    Все още нямам връзка с арендатора и кото гледам няма и да имам. Може би единствения начин е да го съдя, но не знам дали ще си заслужава или откровенно ще съм на загуба...
                    Консултирай се адвокат,да ти прегледа договора,в моя договор има клауза за прекъсване на договора при неплащане,братовчеда ги осъди за неплащане на рента и му платиха рентата,разноските по делото и развалиха договора и той продаде земята на друг арендатор!

                    Коментар


                    • От: Рента на земеделска земя?

                      Да питам и аз нещо. Как може да се провери дали дадена земя има сключен договор за рента?
                      Nissan Patrol Y60

                      Коментар


                      • От: Рента на земеделска земя?

                        Първоначално публикуван от itsme Преглед на мнение
                        Да питам и аз нещо. Как може да се провери дали дадена земя има сключен договор за рента?


                        В Службата по вписвания ако договорът е вписан.

                        Коментар


                        • Имаме към 10дка, но някои са в Натура 2000. Ще събера номерата на имотите и проверя дали се обработват (има и в ливадна зона) и съответно получават ли субсидии (взимаме зърно само за тези с насажденията...). Което ще рече че 15г са взимали пари...и не сме получили %.
                          Може ли да ти намали рентата (поради лоша година)?!
                          Какво се изисква да ти даде при предаване на стоката (документ), понеже предстои.

                          Коментар


                          • gabocvet
                            gabocvet коментира
                            Редактиране на коментар
                            Рента се плаща според договора. Няма лоша, силна година. Зависи от организацията на място. Където взимам рента първо ми пускат складово искане да изтегля каквото искам от склада и след това с кантарната бележка ми пуска разходен касов ордер

                          • demiro
                            demiro коментира
                            Редактиране на коментар
                            Ако нямаш договор, а се обработват, тоест - са очертани в т.н.блоковете на земеделското стопанство (БЗС), ситуацията е следната: Въпросните земи са "бели петна", и арендаторът при който са разпределени, е внесъл наем в общината равен на средното арендно плащане по договорите за аренда на общински земи. Имаш петгодишен срок да си го потърсиш. Провери в местната ОСЗГ, дали номерата на имотите ти са в БЗС...

                        • Аз пък искам да дам 6 дк под аренда в Кюстендил, ама няма желаещи.
                          Nissan Pathfinder 4.0L

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X