Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Земеделските терзания на Кольо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • https://www.youtube.com/watch?v=gLWQacwiVqc

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Супер изглежда, ама аз съм заварчик човек, имам ли вяра на пластмасата...

  • Първоначално публикуван от Кольо;n6726783...
    кажи някакъв честотен регулатор или каквото там за трифазен електромотор, мисля, че трябва да е 3 кВ...
    Ако да е български /достъпен сервиз за ремонта му/ - купувам си редовно от Божурище. Не знам дали е редно да напиша фирмата на производителя.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
    "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Няма нищо нередно, тук да не е мисиркаджийница, та да не може да се казват имената на фирмите.
      Баси в какъв шантав свят живеем баси...

      Иначе-сервиз дали ще трябва? За мен джаджата би трябвало да си работи безгрижно, нали уж електрониката в съвременния свят(същия дето си е шантав) вече е достатъчно надеждна?..

  • Нявмам са какво да натоваря ЗиЛ-а. Бордовете му са доста високи, а ЮМЗ-то с мотокарната мачта е силно нестабилно с вдигнат нависоко товар. Три пъти съм го обръщал настрани. Е, не ляга чак на страната си, ама подминава 45 градуса. Когато товаря тор в торачката ми се изправя косата, ама няма няма, работата трябва да се свърши. Та бавно-бавно, на полусъединител, даже не полу, а по-скоро 3-4% успявам да наместя бега над торачката. А ЗиЛ-а е по-висок, та смятай.

    Е да де - да качваш бегсове на прикачна торачка с мотокарна уредба човка окачена на стандартно ЮМЗ пак си е твоя приумица дето не може да бъде пример за подражание и не трябва да е практика, ама ти си знаеш...
    Преди десетина години един познат тука от нашите села ползваше такава същата торачка. Влачи я с дърт Джон Дир 4х2 полукабина около 80 коня, товари я с Кейс /или Мафей беше.../ 110-20 коня с фадромно устройство с кофа насипно - в закрит склад на бетонен под. Работи синът му /или зета/ аз гледам отстрани, чорбаджията мърмори че тракторът нестабилен и ще трябва да го уширява и да му мисли още тежести... Ся, ясно че младежът имаше още много да учи, ама за следващата кампания решиха въпроса одма - телескопичен товарач, ремаркето и на къра, на широкото.

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Оооффф...
      С пари всеки знае.

    • jordanov sv
      jordanov sv коментира
      Редактиране на коментар
      За тебе нямаме никакво съмнение че знаеш. Проблем ще бъде като некой дето не знае тръгне да прави таквиз щуротии..

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Някой дето не знае няма изобщо да тръгне да се занимава със земеделие.
      Или ако изобщо-ще си купи каквото трябва и ще наеме работници да го карат.
      С пари...



  • Радост за земеделските очи. На тази нива не съм пръскал с никакъв хербицид тази година. Учудващо е, че плевелите са малко...

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:20210521_164250.jpg Прегледи:0 Размер:789.8 КБ ID:6742836
    Последно редактирано от Кольо; 21-05-21, 19:34.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Засега е супер. Кажи-речи най-хубавия посев в нашето землище. Чак не мога да повярвам, че е моя нива.
      Обаче до жътва има мнооого време. Няма ли дъжд-нанайси кочани.

      Дай Боже дъжд!

    • Ясен
      Ясен коментира
      Редактиране на коментар
      Не че нещо ама липсата на плевели май също се дължи главно на липсата на дъжд.

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Има такава връзка, но главната причина за липсата на плевели е дългогодишната борба с тях.
      На другите ниви също нямаше дъжд, но плевели колкото щеш.

  • Това кога се сее и кога ще роди кочани?

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Сее се в средата до края на Април. През Юли пуска кочаните, Септември-Октомври са узрели и се жъне.

      Снимката е от вчера, съвсем актуална.

    • genadi.tsvetkov
      genadi.tsvetkov коментира
      Редактиране на коментар
      Пролетник му се вика,а кочани, като идеш на море и циганите викат "айде на големите кочани" значи е родило.https://youtu.be/7qbHqMjGwko

  • И тази година започнахме жътвата:



    Добива е долу-горе добър, малка компенсация за миналогодишното вътре...
    Но тъкмо работата потръгна, и няма къде да разтоварвам зърното. Силно страдам от липса на склад, но се надявам тази есен да си направя някакъв навес за първо време.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • s_s1
      s_s1 коментира
      Редактиране на коментар
      И какви са очакванията?

    • Skorpion_BG
      Skorpion_BG коментира
      Редактиране на коментар
      Е, тъкмо щях да питам как е тая година ?

  • Какъв склад бе, Кольо, тебе не те ли чакат купувачите на вратата?

    Коментар


    • Skorpion_BG
      Skorpion_BG коментира
      Редактиране на коментар
      А, то купувачите чакат, ама ако имаш склад можеш да се пазариш, а ако нямаш - колкото предложат!

    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      Цената сега и след 7-8 месеца е силно различна. Приятел е ползвател за зърно, та знам как му вдигат цените пролетта. Ма той пък няма кинти да го купи сега, и кара с колкото му трябва на момента, че и на разсрочено плащане.

    • davc
      davc коментира
      Редактиране на коментар
      Ми да направят този приятел и Колето кооперация - после ще продават суджуци във форума.

  • Днес завърших най-голямата нива-220 декара. Не е най-голямата в стопанството ми де, най-голямата с пшеница тази година.
    Изкарах над 130 тона, добива е над 600 кила.
    Аз доволен.
    Утре на следващата.

    Купувачи за зърно много, ама всеки се прави на по дявол от дявола, и за половин стотинка на кило(5 лева на тон) правят пазарлъци. А сега е най-ниската цена-по жътва. Затова е нужен склад, да се задържи поне до Септември, като се поуталожат малко вълците. А ако може да се изчака до пролетта на следващата година е супер, цената тогава е съвсем друга, но нямам такава възможност. Засега. До есента би трябвало да си направя някакъв навес поне, че без никаква сушинка си е много, много трудно.

    Ленчето на третия ден скъса единия сламотръс, а цената на нов е силно перверзна-3000 лева(като за мен).
    Вие луди ли сте бе, за едно ламаринено корито???
    Заварих го, подсилих го с по-дебелшка ламарина, и засега работи. Като стана богат-може да купя един нов...
    От тогава насам машинката работи и не роптае, само неожъната нива да има пред нея...
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Аз доволен.
      Все така да е!

      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Дай Боже, амин.

    • От зеленчукопроизводители знам, че номера е не да имаш добра реколта, а да има прилична реколта в слаба за конкуренцията година.
      Важно е цените да са добри. Ако изкараш двойно, а цената е наполовина е все тая.

      Аз пожелавам добри изкупни цени!
      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
      Телефон - в профила!

      Коментар


      • Продавай и бегаииии
        за две седмици дървото е х3 , х4 осб е над 60лв. 9мм. Цената на дървения материал се сменя ежедневно, цимента х3, желязото х3

        Такава цифромания по строителните борси, не помня да е имало и при Виденов. Аз тая година ще ходя на златните да си пека газа, никакви ремонти, никакво строителство. Заривам и на морето. Март правих банята на първия етаж за 35лв квадрат, сега под 80 нема никой а теракол материали.. На втория етаж ще ремонтирам някоя друга година

        Коментар


        • Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
          Продавай и бегаииии
          за две седмици дървото е х3 , х4 осб е над 60лв. 9мм. Цената на дървения материал се сменя ежедневно, цимента х3, желязото х3

          Такава цифромания по строителните борси, не помня да е имало и при Виденов. Аз тая година ще ходя на златните да си пека газа, никакви ремонти, никакво строителство. Заривам и на морето. Март правих банята на първия етаж за 35лв квадрат, сега под 80 нема никой а теракол материали.. На втория етаж ще ремонтирам някоя друга година
          Май си объркал темата, ама... имаше същите лудости преди кризата от 2009-та. После се отрезвиха. Дано сегашното да не е предвестник за същото.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • Не е по темата, но 19-20 година очаквах да се случи. Ковид кризата забави процесите.
            А по темата: Колето да стиска кълките-сега не е време за продажби.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              То сега и не продавам, просто си изпълнявам договорите с партньорите. Имам продадена пшеница на зелено, и сега трябва да я осигуря.
              Имам и неразплатени задължения по фактури от миналата година, и съм се разбрал с хората, че ще им платя с пшеница по жътва, та и на тях трябва да осигуря колкото там тона... Другото отива при тези от които вземам земята и купих техниката. И към тях също имам неразплатено от миналата година, техниката е платена наполовина, Ленчето пък съвсем още нищо не съм и плащал... С тях ще фактурираме в по-добри времена-когато и те продават тяхната стока.
              Ще вкарам под сайванта 15-20 тона за семе,рента на дядковците, и да продам някой друг тон за да видя някой лев от жътвата, и това ще е.
              Ще чакаме слънчогледа и царевицата. А от тях още колко има за даване по задължения...

            • vovka
              vovka коментира
              Редактиране на коментар
              Коле,сигурно знаеш но да ти кажа.Ако намериш от ония 12 метровите ферми с колони от едно време ще стане най-лесно/разглобяват се на три части-две еднакви и долу един обтегач/..Въпреки че който можА си напазарува още много отдавна.И сега даже и да не строи си ги пази.Не че не може нови,но както сигурно знаеш и цената на метала скочи май почти двойно.Без склад е мъка.От собствен опит пиша.
              Апропо-как са ти/ви царевиците?При нас земята е напукана и не е валяло от 20 дена поне,температури 35 градуса,и ако няма скоро дъжд -лошо.

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Ферми готови не знам да има някъде, а и да има-ще им търсят като за нови. А и със старо се работи по-зор, предпочитам да започна от нула, с нови материали.

              Царевиците ми са супер, масово имат по два кочана, на доста места има и трети, че и четвърти. Разбира се-те няма да дадат реколта, но досега 4 кочана на рстение май не съм виждал.
              Тъкмо се опрашват, перчамите им започнаха да потъмняват. Листат са свежи, зелени разтворени напълно, явно в дълбочина има влага която ги крепи. И да няма повече дъжд-пак ще има царевица, но друго си е, ако завали, тогава ще има със сигурност добра реколта и от царевица. Ако не завали-реколтата ще е средна хубост, но на фона на миналогодишния ужас ще е добре все пак...

          • Коле я кажи колко ти трябва за скла-навес за съхранение и търсиш ли партньори
            Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 16-07-21, 11:02.
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • vovka
              vovka коментира
              Редактиране на коментар
              Към Кольо-за колко квадрата навес имаш предвид,и за колко тона?

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Мястото е дълго 24 метра, мисля си за 10 метра ферма, като използваеми ще са 9 метра. Другото е над задната стена и за стрехи.
              Получава се нещо като 200м2 площ. При средна височина на купа 2 метра( а може и повече при голям зор) и хектолитрово тегло 75 при пшеницата-получава се нещо като 300 тона. На първо време ще ми помогне много.

              Ако се развивам успешно-има едно почти идеално място за земеделска база, но това е когато напредна. Ако засега успея да направя този навес ще ми е в голяма, не, в много голяма помощ. А после мога да го ползвам да сложа в него семето-да не се смесва със зърното за продажба, да складирам торовете през зимата, да паркирам по-капризния инвентар, абе няма да остане неизползван.

            • Stbd
              Stbd коментира
              Редактиране на коментар
              грешка, беше писано ненамясто

          • Два дни жънах на колегите от които взех земята и техниката. Нямам очи да им откажа, зер те ми помагат много, а и Ленчето е все още тяхна, та когато кажат-оставям моето и отивам при тях.
            Та два дни жътва, направих към 400 декара, ама то какъв посев...
            Ако аз имах такива жита-щеше да ме е срам да кажа, че съм земеделец. А имат парк с техника за над милион, може и над два, разполагат с торове и препарати каквито си харесат, имат 10-12 трактористи, абе професионалисти... Не знам дали имат средно и по 300 кила добив, което при тази добра година си е за срам.
            Моите посеви са поне два пъти по-добри, при все старата ми техника, и постоянно кинтолипсие. От двете ниви които съм ожънал имам 600 кг средно. Другите ми ниви са долу-горе същите на вид, така, че и от тях очаквам по толкова.

            Но аз работя земята с любов, казвам го с гордост. А те са си бизнесмени, и гледат посевите през стъклото на джиповете си. Нареждат на трактористите какво да правят, къде да работят, просто са си ръководители и разчитат на съвестта на трактористите. Което е грешка. Казвал съм им го, но тяхна си работа...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • genadi.tsvetkov
              genadi.tsvetkov коментира
              Редактиране на коментар
              1000 кила от декар е ожънал приятел от Бяла Слатина,Коле знаеш го,Калин,дето карахме с него по състезания,даже до 1050 от некои ниви,а аз помня някога как се радваха агрономите на 500 кила.

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Станьо, тези не са от "онези". Разчитат на добив точно колкото мен.
              Ама нещо са се олабили тази година...

              Бат'Генчо-при вашата почва и климат 1000 кг са нещо съвсем постижимо, макар и не лесно и не всяка година. Но съм сигурен, че това е от някоя друга нива, а не е масово. Важен е средния добив, за цялото стопанство. Рекордите са повод за гордост разбира се, но не влияят много-много на печалбата за годината.

            • petkov_bb
              petkov_bb коментира
              Редактиране на коментар
              Смениха се много неща-сортове,стопани,техника ,химия, и.н. -
              логично има промяна в добивите (помня когато 300кг. си беше добър "урожай").
              -Преди десетина години на договорни начала в Румъния жънаха комбайните на познат и там добивите били над тон от декар.

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X