Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Земеделските терзания на Кольо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Земеделските терзания на Кольо

    С МТЗ-то всъщност колко успяваш да изореш за ден?
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • #77
      От: Земеделските терзания на Кольо

      40-45 декара.
      Но помпата(гнп) и дюзите бяха за ремонт, та трактора не развиваше всичките си 110 коня.
      Ако наесен не взема нещо по-сериозно-пак ще се оре с МТЗ-то, и тогава ще видим как е с новата помпа и дюзи.
      Най-вероятно пак ще ора по толкова, но ще забивам плуга по-дълбоко. Че с плитка оран само се залъгваме, че орем.

      Има една стара поговорка-земеделието е тор, вода и дълбока оран.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #78
        От: Земеделските терзания на Кольо

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Въпросът с прибирането на реколтата: https://www.offroad-bulgaria.com/sho...d.php?t=223392
        ....
        Коле, на 2500 декара си жив умрял с тази бабичка . Няма потенциал за тая площ.
        Ти и като я вземаше не мислеше за голям залък. Внимавай как се кръстиш и какво си пожелаваш. Живота си прави шегите с нас, докато ние сме само масовка.

        И моята не е първа младост ама си е МЕГА. Може да е 1995 година ама е звер - цели 170 магарета.
        Пак отиваме на едни железа... предвиди си жокер - помощ от приятел .
        (на драго сърце бих ти ударил едно рамо(само за идеята и покриване на разходите) ама километрите ми идват доста ).

        Коментар


        • #79
          От: Земеделските терзания на Кольо

          Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
          С МТЗ-то всъщност колко успяваш да изореш за ден?
          Със зор 50 декара....
          Ама със зор !

          Коментар


          • #80
            От: Земеделските терзания на Кольо

            Слаба е тая работа с МТЗ-то.
            Т-то ако е изправно и ако случайно вземе, че не се счупи, спокойно оре по 100 декара на ден. Толкоз съм виждал да правят. Но с уговорката- ако не се счупи.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • #81
              От: Земеделските терзания на Кольо

              Преди 10 години, тъкмо бях построил новото хале на сервиза и идва един добре облечен господин на делови разговор. Темата беше "Пред продажбен сервиз за тракторите "Беларус". Питам го какво защо е необходимо това, а той ми обяснява, видиш ли тракторите след конвеера си имат нужда от постягане. Тава за преди 10 години надявам се сега да са с по високо качество. Практиката показва , наследниците на ТК 80 тия с комън реела често късат оста на помпата . Преди години поддържах няколко К701 когато се ремонтират с оригинални части държат (друг е въпроса , че в магазините се предлага боклуци. К-то е трактор проектиран 60 - те години на миналия век и е факт , че поне в района големите земеделски производители и кооперации ги използваха пълноценно като им закупиха адекватен високопроизводителен западен инвентар и благодарение на тях вече разполагат с напълно съвременни машини. Ти Коле пиши за проблемите си ще помагаме . Намира се и литература. Между другото поддържах и един полски "Понар" (същия клас)не е по стока от "Белоруса".

              Коментар


              • #82
                От: Земеделските терзания на Кольо

                Пронара е 1;1 МТЗ. Просто се изнасят всички части в Полша, там се сглобяват, и вече имаме трактор произведен в ЕС. Съответно-няма мита, и т.н.

                А К-701 съм карал, ремонтирал, и знам каква машина е. Но някак си не ми се иска вече стари дараци. Още повече, че този за който говоря стои от години без да е мърдан от мястото си, и не се знае какво му се е случило от толкова време, и колко ще има докато тръгне.

                По-горе бях писал-по лентата се задава един McCormick ТХТ 200, ако стане-това ще е следващия ми трактор. Но нека първо да видин как ще завърша тази стопанска година.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #83
                  От: Земеделските терзания на Кольо

                  Баце Кольо, голям човек си , и си правиш сметката. Но, да дам и аз моите 2ст.
                  Недей в началото още да скачаш на западна машина 2-ра ръка. Не и на таква която е на 10г +.
                  Тя не може да се прави с чука и на двора. Не и в такъв вид,че да е годна за натоварване. Каквото и да си говорим, никой не си взима трактор 200к.с за транспорт.
                  Отделно, земеделието е завод под открито небе. Тази година си много добре, следващите две си само в разходи.
                  Тук парите идват един месец в годината.
                  Колкото и да плюят Т-150, ако е запазено ще ти върши работа, и то доста добра. Проблема при него одва от неправилният инвентар, което му разбива кръста.
                  За тази машина, само прикачен инвентар, а не навесен. Правилният двигател е ЯМЗ 236.
                  В съседните земедлци, с твоят мащаб и до 7-8000дк, руските машини си ги карат.
                  Единият има Фенд 180 к.с и Т-150 с ЯМЗ. И единият оре с 5 корпусен плуг, и другият също. И двата изорават еднакво количество декари за деня. Тето гори по-малко нафта на декар.
                  Да людоед е,комфорт никакъв, но върши работа. Прави се от механизаторите. За Фенда идват с латопа ...
                  обобщено, недей скачай на западна техника 2-ра ръка в началото. Събери си капитал и само ново. Капитал за първоначална вноска, и за черни дни.
                  Инвентара и да е употребяван, не е чак таква драма.

                  успех

                  Коментар


                  • #84
                    От: Земеделските терзания на Кольо

                    Хм, радвам се като ви чета, доста зрънца истина изкачат от предните мнения, браво!
                    За "руската" техника се знае от десетилетия - 90% от проблемите излизат докато е нова, затова е и предпродажбеният сервиз - хване ли се тоя момент и да се оправят, оттам нататък следва правилото - "машина и женщина искат натягивания, ласку и смазку!". Ся, кой разбирач какво е бърникал, какви ментак части е слагал и как накрая се е отървал че някой друг да псува не е по темата. МТЗ-та от Беларус ! се внасят и сега, рез. части също, пазарът е сигурен. Даже и комбайни Палесие, хаха. Спомена се горе Пронар, и аз го споменах - това е МТЗ, отначало само цвета му бяха сменили /син естествено/, после хората ги искаха да са червени, смях в залата. За един много важен фактор, който много отдавна се отчита и за който намекнаха колегите а и умните хора го знаят, че да си правят сметката - при един ремонт в кампания за колко време можеш да върнеш машината в работно състояние. Нещо като при Т-34 за колко време влиза в боя Таа, всеки да си преценя.
                    Нека Колю да си вземе нещо хубаво и сполучливо, искрено му го желая, щото човека иска да работи с него и дет се вика да може да си слуша музиката вътре. Ама поне и една сигурна машина трябва да има в резерв, при тез декари ако останат да ги работи. За жътвата не искам да отварям дума, че и там е сложно.
                    Я и аз да питам? Тая царевица каква е, не е ли студено още за нея? Семената нещо обработвани ли са специално или вече сортовете са такива... Едно време се знаеше, че трябва да се стопли хубаво и тогава, верно, че някой път и по сняг се жънеше, ама на ония и вегетацията беше дълга... Иначе, малко да се посмеете - правилото едно време е било и дядо даже го е виждал на живо - като тръгнат да сеят, сеячът пуска първата бразда и сяда в нея! Изстине ли му г?за - закача воловете и се прибира у село, подранил, значи.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Земеделските терзания на Кольо

                      Абе стуненичко си е още, но масово се сее, даже някои приключиха със сеитбата.
                      Аз днес засях царевицата-общо 350 декара, дано да не съм подранил много.
                      Утре ще сея втората партида от слънчогледа, в неделя, ако не вали(прогнозата е за валежи в понеделник) ще започна торенето на пролетниците. Че от първото торене минаха 40 дни, и житата и рапицата се гладни, а с тази суша не ми се рискува да хвърлям тор на вятъра.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #86
                        От: Земеделските терзания на Кольо

                        Рапицата започна да цъфти:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190408_171641 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:258.8 КБ
ID:5812264

                        Днес я торих, то луда работа. Върховете са на нивото на което торачката пръска тора, и той не стига на нормалните 16 метра, а пада доста по-близо, защото се удря в листата и стъблата на растенията. Къде се натори, къде не, ще видим какво ще се получи.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #87
                          От: Земеделските терзания на Кольо

                          То вярно луда работа - такава рапица при нас няма ....

                          Коментар


                          • #88
                            От: Земеделските терзания на Кольо

                            Сигурен ли си, че не си я торил вече?

                            Коментар


                            • #89
                              От: Земеделските терзания на Кольо

                              Коле,оттървал си влака още преди 20 дена е трябвало да приключиш с торенето.Предполагам,че преди "бутон" си вкарал фунгицид който да я задържа да не върви нагоре,а да се разклонява.Във момента трябва да и пръснеш инсектицид и примерно пиктор за пълни шушулки и някакъв течен тор съдържащ бор.
                              На колко санта са междуредията?
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • #90
                                От: Земеделските терзания на Кольо

                                Торена е веднъж, в края на Февруари, по 20 килограма амониев нитрат.
                                Трябваше да е торена вече, втория път, но поради сушата не исках да рискувам да загубя азота в изпарение.
                                Освен с инсектицид есента(че я бяха нападнали някакви гадове) не е пръскана с друго.
                                Исках да я пръскам с регулатор, но опитните земеделци(единия е мастит агроном) отсякоха,ч е нямало било нужда.
                                А аз понеже сефте сея рапица-слушам.
                                Имам приготвени бор, цинк и каквото там ми препоръчаха, и исках да пръскам, но казаха-след дъждовете. Ама ще прерастне-нямало било проблем.

                                Междуредията са гъсти-като пшеница, сято е с модерна сеялка Horsch, с разните му вентилатори, притъпкващи гуми, два реда дискове(като брана) пред сеялката, абе от най-съвременните сеялки.
                                С нея си сеят житата, и имаха пролука, та засяха и моята рапица.

                                По думите на този от когото взех земята-ималк съм супер рапица, Чак не вярвам, ама да виодим по жътва какво ще покаже онзи-немия.
                                Последно редактирано от Кольо; 08-04-19, 22:08. Причина: Името на сеялката.
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X