Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новият формат на "Голямата война"

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Новият формат на "Голямата война"

    Изцяло одобрявам правилата зададени от Sir Gray и Ober! Благодаря за старанието! Аплодирам идеята да не се дават точки за прострелян противник. При това положение не е нужно да се мислят кой знае колко сложни системи за отчитане на точките. Просто се правят усложнени вариации на прекрасно изпитаната игра „Capture the flag. Това работи чудесно, стимулира отборна игра и по-мащабна стратегия, а не страсти на ниско ниво кой колко противника е прострелял. Дори мисля, че отнемането на точки при маркиране може да отпадне. Ще е жалко ако няколко добри бойци задържат дълго време една база, но понеже са загубили много съотборници като цяло губят войната.
    Струва ми се рискована идеята да има неограничен брой отбори. При изпълнение на мисии, численото превъзходство може да се окаже важен фактор и трябва да се мислят допълнителни компенсации за по-малките отбори което ще усложни играта. Мисля че в предишната война проблемът възникна поради неравностойните сили. В БГ няма безброй много добри пейнтболисти. Познаваме се добре и може просто да разделим два равностойни отбора. Е да няма да ги има толкова забавните закачки тип Левски – ЦСКА(Техничари - Ловци) и ще си развалим удоволствието да си ги мерим преди и след, но пък ще се получи качествено и равностойно мероприятие. Аз лично въпреки, че определено имам симпатии към определени играчи и мини-отбори бих играл от тъмната страна за да ни е интересно на всички. Не говоря за това да се разделят обособените и обиграни тимове от по няколко човека, а да се разпределят равностойно на две по-големи групи.
    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
    ... а не по варварски да искаме да колим наред.
    Хъм, ще си помисля ка да го тълкувам това

    Поздрави на всички!

    Коментар


    • До: Новият формат на "Голямата война"

      Обер, относно напускането на лазарета и последващото влизане в игра. Засади около лазаретите трябва изрично да се забранят. Проблема се решава или както каза Грей - след лазарета, човек си отива до базата или друга точка X, която се явява "точката на влизане" за отбора му или както например е решено в D Day правилата - около всеки лазарет има зона в която не се допускат играчи - достатъчно голяма за да може противниците да се разотидат в своите си посоки. Отделно хората не се пускат веднага ами както казах отборите се редуват на интервали от време ( примерно 15мин или 1/2 час) - така реално се дава шанс да се събере по-голямо подкрепление за единия или другия отбор, а не всеки да се шмингя като свободен електрон докато достигне до своите.
      Относно владеенето на дадена база или пък друг обект, като част от мисия. Допълнително може да се усложни задачата или да се даде тласък на играта в посока агресивност, като се предвидят точки само ако базата е завладяна до определен час. Няма нужда да се задържа постоянно (ако за всеки 30 мин. се дават точки, то тогава играта ще стане супер статична). Примерно имаме точка X. Отбор А получава точки за нея само ако до 13'00 часа точка Х е под негов контрол, ако я завладее в 13'01 (по часовника на съдиите) - ядец.
      След това Отбор А няма нужда да я държи, преминава се към друга мисия или напредък към другата база и т.н.
      Това ще стимулира играчи, които разчитат да си "оплетат кошницата" само със спотайване, да се размърдат и да действат.
      Така с известно моделиране на мисиите и задачите, играта може да се "насочва" към определени моменти (което ще е от полза за съдийте ако го знаят предварително).

      При всички случаи хубаво е мисиите да се определят и планират така, че в игровата система да е заложена нестабилността.
      Командващите (и отборите) да изпитват недостиг на ресурси:
      хора
      време
      други ("превързочни материали" за медика и т.н.)

      Напр. докато Отбор А има за цел да превзема точка Х до еди колко си часа, отбор Б съответно има за цел да я задържи. Но едновременно с това Отбор Б си има и друга мисия - такава, че хора и за двете да не достъгат или да достигат ама с много голяма мъка. Пред командира на Отбор Б стои избора да приоритизира и т.н.

      Коментар


      • До: Новият формат на "Голямата война"

        Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
        Първо една лека забележка - твърде често и от твърде много хора започна да се спекулира с принципа "щом е така, аз няма да играя/съдийствам". .
        Само да уточня, още след първата Война заявих, чи следващия път ще играя, втората не знам как се излъгах пак да съм съдия. Сега ще пострелям и аз наволя. Не се сърдя на никого, искам малко да се покефя без ангажименти.
        Просто като съм съдия, трябва да съм убеден абсолютно в правилността на всичко, което ще се случва. Не мога да съм просто изпълнител. Затова ще дам своя принос като участник в купона.
        Само една малка препоръка. Идеите и на Обера, и на Сър Грей са добри, но пребройте колко съдии ще са необходими и дали ще има достатъчно желаещи. Това може да е проблем при реализацията и при подготовката на лазарета и особено на мисиите.
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • До: Новият формат на "Голямата война"

          Със сигурност е необходим един съдия в лазарета и по един за всяка мисия, която иска отчитане на място. За мисиите, които трябва да донесат нещо веществено или даже "разузнавателни снимки" не са необходими съдии. Каква ще е подготовката и с какъв ресурс предварително е второстепенен въпрос.

          Аз не виждам моите идеи с какво налагат увеличаване броя на съдиите.

          Имам една молба към всички - давайте само конструктивни и аргументирани мнения оттук нататък, защото към момента, половината писания в темата са излишни.

          Затова, Злати, ако имаш желание коментирай какво конкретно те притеснява, а не мъгляви приказки. Това е редна да стане преди публикуването на правилата, за които отдавна приканвате. Да, ама е видно, че има доста спорни моменти преди това, които трябва да обсъдим и изчистим.

          Нека една да е ясно - старая се максимално да се съчетаят елементите на придвижването и ориентирането в природни условия. Ако искахме да си направим една мащабна пеша битка, щяхме да си я спретнем.

          Коментар


          • До: Новият формат на "Голямата война"

            На първата ни среща за изясняване аз казах доста неща, а и в началото на темата написах още толкова. Пак казвам, според мен не трябва да съобразяваме всичко с възможностите на пешите войници, нали има джипове и мотори. Трябва да опростим правилата, а не да имаме 3 лагера, два лазарета и т.н.
            LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
            www.ADV-Bulgaria.com

            Коментар


            • До: Новият формат на "Голямата война"

              Това за трите лагера и двата лазарета няма да го бъде. Моето предложение е един лазарет, няколко точки, които трябва да бъдат превзети и за всеки отбор по една входна точка в играта, която не е база. С други думи - базите са ничии до овладяването им.

              Коментар


              • До: Новият формат на "Голямата война"

                Мислех да си мълча, докато се "налудувате",
                ама не издържах!
                Работата яко се забатачва, въпреки,
                че Обера най-после пусна нещо,
                като принципни правила и то доста сносни!!!!
                Искате слънцето да огрее на няколко склона едновременно,
                но няма да стане!
                Ентусиазма изчезва,
                огъня запален от двете Войни догаря
                и остава едната пушилка само.
                А от тоя дим май всичко ще избяга на края.......!
                Ревете и се препирате за нероден Петко(Войната3),
                а загърбвате две деца(Войнат1 иВойната2)
                сякаш са извънбрачни и не ги е имало.
                То и демокрацията така я правихме след 1989г.,
                първо бутнахме всичко и здраво и гнило,
                а после почнахме да се учим как да правим керпичи
                от калта с която се омазахме повсеместно
                и с тоя боклук да градим....!
                Гледам ви сеира, до къде ще я докарате така
                и се моля, дано се сетите да сложите малко
                и от "старата слама" в керпича,
                па дано стане по-здрав,
                та да не ви падне тая барака на главите.......
                Последно редактирано от Тони Груев(GAD/dag); 22-08-07, 22:47.

                Коментар


                • До: Новият формат на "Голямата война"

                  Сеирджии винаги е имало, особено в България. Ако не помагат, поне не пречат, де...

                  Ние спорим за нещата педварително, белким ги изчистим и има полза от това. Някои други пък спорят впоследствие, отново типично по нашенски.

                  Коментар


                  • До: Новият формат на "Голямата война"

                    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
                    Сеирджии винаги е имало, особено в България. Ако не помагат, поне не пречат, де...

                    Ние спорим за нещата педварително, белким ги изчистим и има полза от това. Някои други пък спорят впоследствие, отново типично по нашенски.
                    Точно така, като не мога да помогна, дано поне не преча,
                    но типично по нашенски, що да не ви дам акъл,
                    като сте се оплели, като пате в калчища.
                    И пак типично по нашенски гледаш да клъвнеш опонента,
                    а не да се замислиш над това което говори. Голямо ти е кръгчето, на за съжаление гледаш повече навътре,
                    отколкото нвън от него....
                    С две изречения.
                    Проблема с отчитането на "убитите" беше решен на предната война почти перфектно с ходенето до лазарета за "съживяване". Това представляваше и соеобразно "наказание", носеше негативи, за целия отбор,
                    а и поставяше за решаване допълнителни задачи от тактическо и логистично естество,
                    които усложняваха играта и я правеха по-интересна!!!!
                    Сега залитате, насам-натам, търсите опора в сценарио игри
                    и се лутате, защото искате да направите нещо ново,
                    голямо и невиждано, което да се хареса на много хора, да привлече отбори за участие и т.н..
                    Няма лошо, но ако искате Войната3 да е тази година
                    стъпете на нещо здраво и доказано,
                    иначе ще се подхлъзнете.
                    А като гледам, много желаещи за хързулкане по "д" няма.
                    И ако има, то те стават все по-малко!!!

                    Коментар


                    • До: Новият формат на "Голямата война"

                      Нали и аз това казвам - отчитането на убитите да става в лазарет или от лекар с ограничен брой картони. Точките не се дават на никого, но се присъждат наказателни на самия отбор, което го връща назад в класацията. С други думи е същото като в предишните издания. Единствената разлика е, че тогава се приписваха на противниковия отбор, защото беше ясно кой кого е гръмнал, докато сега няма да е така. Отсчетност обаче пак ще има.

                      Това е единствената налагаща се промяна - да няма безпринципно събрани отбори в чийто състав има всякакви несериозници, които отиват да ядат шкембе насред битката, ако ме разбираш. Всичко останало произтича от това, а не е самоцелен стремеж за промени.

                      Коментар


                      • До: Новият формат на "Голямата война"

                        Това санитар да отчита отрицателните точки за своя отбор, лекувайки своите убити, го подлага на голямо изкушение..
                        Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                        Коментар


                        • До: Новият формат на "Голямата война"

                          Всъщност ГАД добре дума - правилата, пък и играта на ГВ2 си бяха много добре. Сега има някакви желания да се осигури и пешеходен бой, та затова се налагат сериозни врътки с правилата. Ако го нямаше това, то спокойно (и най-добре лично според мен) да си играем по старите правила с малки промени тук таме в детайлите.

                          Но понеже вече така и така се хванах със сложните правила, то ще продължа. С уговорката, че голяма част от нещата които описвам са "пинизи" и спокойно може да се мине без тях. Даже може би е добре да е без тях - вече който приема окончателните правила ще реши кое е изпълнимо и кое не в нашите условия.


                          БАЗИТЕ:
                          Идеята зад трите статични бази е следната. От една страна да се осигурят точки в близост до лазарета, около които да се развива екшъна за пешаците. Но това може да се симулира и с мисии, чиито цели да са в близост.
                          Но има една причина базите за завладяване да са статични (известни поначало) - когато убит играч влиза отново, според тези правила той трябва да намери някой от собствения си отбор да го облепи с лента, иначе не играе. Възможно е този убития да не знае къде в момента са неговите хора, затова ако са статични точките той може да се отправи към някоя от тях и да се надява с голям шанс да намери някой от неговите там.
                          Концепцията за "команден бункер" или "оперативна база" за всеки отбор е продължение на тази идея - убитият ще знае към коя точно точка трябва да отиде и да е сигурен, че там ще има човек с лента (иначе може да се наложи да го преследва "облепвача с лентата" по целия терен). Е, сигурен доколкото нещо в бойни условия е сигурно - ако врагът е превзел "оперативната база" става кофти. Така ще се внесе един стимул да се защитава собствената база със зъби и нокти, за да е осигурен прилива на подкрепления. Грижа за логистиката един вид.
                          Разбира се никой не задължава командира на отбора да си стои в базата.
                          А, и още нещо - позициите, бройката и характера на базите и мисиите ("база" всъщност може да се опише и като мисия "Завладей" и за двата отбора) ми се струва най-добре да бъдат определени от съдиите на самия терен, така че да бъдат балансирани. Защото има много варианти, с незначителни разлики всъщност помежду си - може базите и точките за завладяване да ги определят съдиите, може съдиите само точки за завладяване да определят, пък да оставят на командирите сами да си направят команден пост ако искат и тн. Това са подробности, които могат да се решат на място пред терена и/или картата.

                          ОТБОРИТЕ:
                          Аз продължавам да адресирам само 2 отбора. Повече според мен е несъстоятелно и нереално. Ако хората с право на глас решат, че трябва да има повече отбори, то могат да изхвърлят тези правила или да използват от тях каквото е възможно.
                          Едно доуточнение първо - убит играч, минал през лазарета все още НЕ играе. Значи да тръгнем отначало: маркират ме, аз надявам жилетката и МАХАМ ОТБОРНИТЕ ЛЕПЕНКИТЕ НА РЪЦЕТЕ. Разхождам се до лазарета, пия една вода, пускам друга и тръгвам пак към терена. Но все още нямам лепенки и така не принадлежа към никой отбор. Ако застрелям някой попадението не се брои. Ако някой ме застреля мен също не се брои. Намирам си облепвача с лента на моя отбор, той ме облепва и тогава вече играя.
                          Сега относно това доуточнение не съм много сигурен дали е добра концепцията, трябва дялкане още. Главната идея е убитият играч на излизане от лазарета да не представлява веднага цел, ами чак след като се е присъединил някак си "официално" към своите.
                          Друго важно правило: командирът на отбор има право да отнеме Ид. Картата на играч от неговия отбор, така изключвайки го от играта. Може и разстел да нареди, ако е особено садистично настроен. Дисциплина трябва да има.

                          МИСИИТЕ:
                          Основната характеристика на тези правила е, че мисиите формират играта. Което означава, че те ще трябва да са добре обмислени, най-добре предварително. Всъщност наистина си става направо "сценарий". Това си го представям под формата на сбирка/и на съдиите + няколко по-опитни играчи от двата отбора, които заедно да обмислят плана за играта. Играчите естествено по време на самата игра не трябва да изпълняват командни роли, нито да издават на командира си какви са мисиите.
                          Също така, говорейки през цялото време за мисии се създава впечатление като за хиляди мисии и мисийки. Според мен на отбор повече от 2-3 по-сериозни мисии за целия ден са неизпълними (просто няма да има време). Като някои от тези 2-3 мисии ще са реципрочни за двата отбора.


                          СЪДИИТЕ:
                          Имаше въпрос колко съдии трябва да има. Минимум 3 според мен - по един при всеки отбор (най-добре при командира) и един "свободен", които да ходи по мисиите (при мисия да се завладее нещо далече е добре да има там един съдия. Имам и други мисии наум, където съдията дори може да участва в играта). Човекът в лазарета не го включвам в тази бройка. Съдиите трябва да имат собствена радиовръзка помежду си, както и отделни канали за комуникация с единия и другия командири на отбори. И поне един собствен джип.
                          Съответно ролята на съдиите според тези правила не е толкова вече само да наблюдават играта, но да я направляват.
                          И понеже също се попита кой ще е съдия - ако се играе по тези или подобни правила аз кандидатствам за съдия и организатор, най-малкото щото ще имам морална отговорност

                          Е, сега поне никой не може да каже, че не даваме предложения и идеи. Даже прекалено много май, както отбеляза ГАД.

                          Коментар


                          • До: Новият формат на "Голямата война"

                            Филипе, идеите са добри, но са неприложими, като трябва да ги съобразим с основното условие - невъзможността да се комплектоват два равностойни отбора. Няма чалъм нито с "личния състав", нито с техниката. "Ловците" многократно са заявявали, че като цяло не искат външни хора, особено пък преливане на сили от нас. Нашите пък не искат да ги преливат и така. Затова отборите ще са разтегливо понятие - група, която се е регистрирала и на която са дават или отнемат точки. Дали е с джипове, мотори или пеша и дали са 10 или 30 човека е без значение. Както е и в реалността, между другото. Никъде, армиите не чакат да се изравнят, за да се счепкат.

                            Няколко пъти обясних какво налага промяната на правилата и защо е цялата тази главоблъсканица да ги нагласим - отборите няма да се сформират и да се комплектоват с техника по задължение, ами по убеждние. Защото миналата война мина добре, но за редовния играч. Това, че доста джипове бяха докарани от Венци, едва ли не на сила, за да моторизираме отбора и това, че при ловците дойдоха разни юнаци, чието място изобщо не беше там и на които до края не им беше много ясно какво и как правим е голям проблем, който веднъж идентифициран, не трябва да бъде пренасян в следващата игра, защото така ще се разпадната самите отбори, да не говорим за цялата игра.

                            В тази връзка, който дава идеи, нека ги съобрази на първо място с тази особеност, защото иначе са само мнения.

                            Понеже няколкократно говориш за облепяне с цветни ленти - няма да има такова изискване. Обозначаването на всеки отбор си е негова грижа. Ако не могат да различат кой къв е, ще има здраво "приятелски огън", както и става често на война. Това внася допълнителен реализъм и изисква някаква система "friend or foe" или на нашенски "свой - чужд", например - да си се облепят по желание.

                            Коментар


                            • До: Новият формат на "Голямата война"

                              Еми добре, значи спокойно може да хвърлиш тия правила в кофата Те са неприложими за повече отбори. И аз лично не знам какви правила хем ще позволят повече отбори, хем ще симулират бойни действия. В най-добрия случай ще си спретнем един team deathmatch, с тенденцията да се превърне по време на игра на чист deathmatch. Което ме подсеща, че може би е добре да погледнем за правила в някоя пуцалка от рода на BF42 или CounterStrike Но пък лошо няма, ще падне пуцалка

                              А, бележката ти за летните е добра, да.

                              Коментар


                              • До: Новият формат на "Голямата война"

                                Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
                                "Ловците" многократно са заявявали, че като цяло не искат външни хора, особено пък преливане на сили от нас.
                                Това може би вече не е така.
                                Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X