Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

    Управляващите сигнали трябва да е нещо подобно. Не смейте на картинката, пейнта достатъчно ме изнерви...

    Принципно Ясен е прав. Диода би забавил изключването на клапана. Друг е въпросът доколко това е фатално. При ДВГ в микро и наносекундите не се случва нищо значимо.

    Иначе може и без диод. Ще трябва да се ползват доста по-високоволтови транзистори.

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    ПП: Обаче при това положение резистора не може да е 3 ома, а например ом и нещо.
    За да се получи токът на задържане според диаграмата по-горе, по груби сметки излиза 1.5 ома, без да се взема предвид съпротивлението на прехода на транзистора.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от ittso; 26-09-10, 12:38.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      Управляващите сигнали трябва да е нещо подобно. Не смейте на картинката, пейнта достатъчно ме изнерви...

      Принципно Ясен е прав. Диода би забавил изключването на клапана. Друг е въпросът доколко това е фатално. При ДВГ в микро и наносекундите не се случва нищо значимо.

      Иначе може и без диод. Ще трябва да се ползват доста по-високоволтови транзистори.



      За да се получи токът на задържане според диаграмата по-горе, по груби сметки излиза 1.5 ома, без да се взема предвид съпротивлението на прехода на транзистора.
      Ей сега го мерих, ТОЧНО 1.5 Ом. е
      И в крайна сметка излиза, че в моя случай е прецакан транзистора на задържащия ток.
      Аз мисля, че е по-скоро управлението му......
      Колеги, твърдя, че никъде е интернет пространствпто няма такова разнищване на PSG5.
      Чакаме премиите от Бош......
      0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
      Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
      Суперскан България www.decbg.com
      Машинно почистване на DPF/FAP филтър

      Коментар


      • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

        Явно гори пусковия транзистор, поради това, че товара му е почти накъсо(0.2Ом.)Аз поне видимо изгорял транзистор на задържащия ток не съм видял...
        А и той е по-труден за смяна(но не е невъзможно де).Сега като поразгледах пак една PSG5, като гледам кристалите, според мен двата транзистора са абсолютно еднакви....
        0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
        Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
        Суперскан България www.decbg.com
        Машинно почистване на DPF/FAP филтър

        Коментар


        • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

          Всъщност забелязвам един проблем..., ако работата на двата транзистора е така както го мислим, като изгори пусковия транзистор, колата пак би трябвало да запали и работи(макар и не както трябва), тъй-като задържащия транзистор си работи, нищо че другия е изгорял...
          Но всъщност не е така, палене няма.Което пак ме кара да се замисля, дали не е обратно ртаботата на транзисторите...., въпреки яе няма логика съпротивлението да е във веригата на стартовия транзистор.....Някой ако има идея......
          0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
          Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
          Суперскан България www.decbg.com
          Машинно почистване на DPF/FAP филтър

          Коментар


          • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

            Както казах и по-напред в темата - май е време за "осцилоскопстване". Би могло управлението на двата транзистора да не е с презастъпване, а втория да се отпушва около момента на запушване на първия, макар подобен начин на управление би бил голяма конструкторска глупост. Възможно е "задържащият ток" да не е достатъчен за преместване на котвата на електромагнита. В зависимост от конструкцията, токът за сработване и задържане може да се различава в порядък. Като гледам диаграмата, тук разликата е едва два пъти. Лесен експеримент би бил клапанът на работеща помпа (кола) да се свърже през резистор с подобно съпротивление и да се види дали електромагнитът би сработил. Разисторът трябва да е "якичък" (по сметки - 100W). Може да се пробва и с по-маломощен, примерно 20 - 30W, но експеримента трябва да е кратък, за да няма пушеци от него.

            Пак да питам, картинката по-долу от диагностичен софтуер ли е? Като гледам менюто "тест датчици" на такова ми прилича...
            Прикачени файлове
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              Както казах и по-напред в темата - май е време за "осцилоскопстване". Би могло управлението на двата транзистора да не е с презастъпване, а втория да се отпушва около момента на запушване на първия, макар подобен начин на управление би бил голяма конструкторска глупост. Възможно е "задържащият ток" да не е достатъчен за преместване на котвата на електромагнита. В зависимост от конструкцията, токът за сработване и задържане може да се различава в порядък. Като гледам диаграмата, тук разликата е едва два пъти. Лесен експеримент би бил клапанът на работеща помпа (кола) да се свърже през резистор с подобно съпротивление и да се види дали електромагнитът би сработил. Разисторът трябва да е "якичък" (по сметки - 100W). Може да се пробва и с по-маломощен, примерно 20 - 30W, но експеримента трябва да е кратък, за да няма пушеци от него.

              Пак да питам, картинката по-долу от диагностичен софтуер ли е? Като гледам менюто "тест датчици" на такова ми прилича...
              Нали вече ти казах колега, осцилоскоп(специализиран автомобилен) и токова сонда.Това е реалния сигнал към соленоида.
              Иначе резистора си е мощен, залепен е с топлопровеждаща смола към алуминиевото тяло за по-добро охлаждане.Ето го :
              И осцилоскопа
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от kiki.t; 26-09-10, 22:05.
              0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
              Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
              Суперскан България www.decbg.com
              Машинно почистване на DPF/FAP филтър

              Коментар


              • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                Единственото обяснение за тоя голям ток е евентуалното недозатваряне на някой от транзисторите, или по-точно тоя, отговарящ за началния импулс. Тук вече може да се мисли дали е от управлението, или от самия транзистор. Реално, ако съпротивлението от 1.5 ома е в ред, толкова голям ток няма откъде да мине, освен през тоя транзистор. Това обаче значи че в съшия момент през резистора минава по-нисък от номиналния ток на задържане, и всъщност ако управлението гледа пада върху тоя резистор, то отчита по-нисък ток, а не по-висок. Просто трябва да се види сигнала върху гейта на двата транзистора, и напрежението върху резистора, за да се изясни причината.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Единственото обяснение за тоя голям ток е евентуалното недозатваряне на някой от транзисторите, или по-точно тоя, отговарящ за началния импулс. Тук вече може да се мисли дали е от управлението, или от самия транзистор. Реално, ако съпротивлението от 1.5 ома е в ред, толкова голям ток няма откъде да мине, освен през тоя транзистор. Това обаче значи че в съшия момент през резистора минава по-нисък от номиналния ток на задържане, и всъщност ако управлението гледа пада върху тоя резистор, то отчита по-нисък ток, а не по-висок. Просто трябва да се види сигнала върху гейта на двата транзистора, и напрежението върху резистора, за да се изясни причината.
                  Логично, но ако проблема не е в управлението на стартовия транзистор, как може да е в самия него.В смисъл, той най-вероятно се отпушва и запушва от правоъгълен импулс на гейта.Мисълта ми е, как може да остава отпушен, при положение, че управляващия го импулс е изтекъл и реално на гейта му би трябвало да има вече 0V.
                  Знам че си трябва осцилоскопване, ама е адски трудно, да не кажа-невъзможно.Но мога да направя друго, ще помоля клиента на който е колата да ми остави тази електроника за тестове(той и без това ще взима друга).Тогава ще изкарам външни изводи за транзистора и ще тествам различни.....Странното е, че този транзистор до сега се е представял отлично на доста автомобили.За това се съмнявам да е в него проблема.....
                  0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                  Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                  Суперскан България www.decbg.com
                  Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                  Коментар


                  • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                    добре де, ако е вярна обсъжданата теория, това значи, че транзисторът все пак работи в ключов режим.

                    Коментар


                    • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                      Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
                      Логично, но ако проблема не е в управлението на стартовия транзистор, как може да е в самия него.В смисъл, той най-вероятно се отпушва и запушва от правоъгълен импулс на гейта.Мисълта ми е, как може да остава отпушен, при положение, че управляващия го импулс е изтекъл и реално на гейта му би трябвало да има вече 0V.
                      Знам че си трябва осцилоскопване, ама е адски трудно, да не кажа-невъзможно.Но мога да направя друго, ще помоля клиента на който е колата да ми остави тази електроника за тестове(той и без това ще взима друга).Тогава ще изкарам външни изводи за транзистора и ще тествам различни.....Странното е, че този транзистор до сега се е представял отлично на доста автомобили.За това се съмнявам да е в него проблема.....
                      Рехаво управление, например. Или примерно въпросния е бил дефектен... Нямам идея. Или поне не и без осцилоскопене.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      добре де, ако е вярна обсъжданата теория, това значи, че транзисторът все пак работи в ключов режим.
                      Не е изключено управлението да е сметнато така че да е чувствително към примерно гейтовите капацитети, или напрежението, подавано от управлението да достатъчно за едни и недостатъчно за други опитани транзистори. Сам знаеш че малкото съротивление иде с големи входни капацитети, обикновено. А пък капацитетите и напрежението на отпушване са горе-долу като като усилването при биполярните - във фабриката ги пробират и сортират, но понеже за ключови транзистори не са от вездесъщо значение, обикновено, подбирането е в доста широки граници понякога.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                        Добре би било освен токът, да се премери и какво е напрежението G/S на транзистор 1 (горящият). Графиката е доста странна, токът се покачва във времето когато трябва да е отпушен само Т2 (с резистора). Говорим за измерване с осцилоскоп, естествено.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Добре би било освен токът, да се премери и какво е напрежението G/S на транзистор 1 (горящият). Графиката е доста странна, токът се покачва във времето когато трябва да е отпушен само Т2 (с резистора). Говорим за измерване с осцилоскоп, естествено.
                          Точно това смятам да направя колега, ще изведа жици извън електрониката, ще подам симулиращ сигнал по CAN(това като ми доида стенда за VP44) и ще меря с осцилоскопа напрежение маса-гейт на Т1.Но това до месец като пристигне стенда и симулатора, за да мога да въртя помпата с определени обороти(тези на празен ход) и да симулирам към пин 1/2 на PSG5 празен ход по CAN.Тогава и трябва да се формира импулса който съм дал (правилния).
                          0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                          Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                          Суперскан България www.decbg.com
                          Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                          Коментар


                          • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                            Нещо не съм внимавал като съм писал предишният пост. Имах предвид напрежението дрейн-сорс.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                              Нещо не съм внимавал като съм писал предишният пост. Имах предвид напрежението дрейн-сорс.
                              Защо дрейн/сорс? Нали е въпроса да се види управляващото напрежение на гейта, 0-5V спрямо маса............
                              0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                              Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                              Суперскан България www.decbg.com
                              Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                              Коментар


                              • От: Ремонт на ГНП BOSCH VP 44 и подобни

                                Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
                                Защо дрейн/сорс? Нали е въпроса да се види управляващото напрежение на гейта, 0-5V спрямо маса............
                                А сигурно ли е че е 0-5V, а не 0-10, или от нула до щатното в колата, предполагаемо максимум окооло 14.5?

                                ...щото ако гейта се управлява от 5V, става съвсем ясно защо не всеки транзистор върши работа.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 7 потребители онлайн. 0 потребители и 7 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X