Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Garmin Colorado 300

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Garmin Colorado

    Точно такива съмнения ме обзеха като почнах, и взех че се спрях.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #47
      До: Garmin Colorado

      Така, ето и малко впечатления и от мен:

      1. За батериите: Проблема е софтуерен. Вътре си има регулатор, чието изходно напрежение е 2.7V. Дори напрежението на батериите да е под 2.7V, регулатора си го вдига до колкото трябва. От GARMIN малко са се престарали в пазенето на бетериите, и от там идва цялата беда. Проблема е че NiMH батериите не трябва да се разреждат до по-ниско напрежение от 1V на батерия, защото започват да стават интересни неща, например да им се обърне полярността. Отделно им се скъсява живота, и какво ли не. Напоследък американците са се побъркали на тема "експлодиращи батерии", и явно това е резултата. След известно количество проби установих че ако се настрои за алкални батерии се държи по-нормално. Много малко време показва пълна батерия, но се закротва на 3, и после на 2 квадратчета за доста дълго време. С noname 2300mAh батерии, 75% подсветка (което според мен е горе-долу оптимално), и изключен компас, издържа 8 часа до пълно изгасване.
      Батериите обаче ми се бяха позапушили, и започна да изкава по толкова едва след 3-тото - 4-тото зареждане. Поръчал съм си зарядно, което преди да зарежда, прави цикъл на разреждане, зарежда 8 батерии, като следи всяка поотделно. Смятам че с това до голяма степен ще си реша проблема. С GP 2500mAh и 2700mAh (които всъщност за 2600mAh) се държи по подобен начин. Не мога да кажа че батериите изкават значително по-малко от колкото на 76-цата ми. Може би 20-30% по-малко, но все пак е субективно.
      Имам чувството че когато си играя повече с менютата, свършва по-бързо. Може би едно решение на въпроса с батериите би било използването на ENELOOP батерии, тъй като те държат малко по-високо напрежение. Не съм пробвал обаче.

      2. За захранващия и USB кабел: С неоригинален кабел за кола (повечето), вместо да си вземе само захранване от него, се опитва да влезе в програмен режим. Разликата между оригиналния и noname захранващ кабел е че на оригиналния има съпротивление от около 18кОма между 4-то и 5-то (маса) краче на мини USB куплунга. Явно гармин по това се ориентира дали му се включва захранване, или USB кабел. Глупаво според мен, с оглед на това как работеха 60-ките и 76-иците. Из интернет се е вдигнала доста врява по въпроса, и дано се осъзнаят и върнат старото положение. Още по-глупавото е че когато се включи към USB на компютър, директно влиза в режим като четец на флаш карти, като показва вътрешната му памет, и евентуално ако има сложена SD карта. И от този режим не излиза, докато де се изключи, или му се дръпне кабела. Това е още по-глупаво, защото не позволява да използваш Colorado-то само като GPS приемник, вързан към LapTop да речем, заедно с предимствата от такова решение - по-голяма екран, по-голямо разнообразие от софтуер, карти, и т.н. В същото време явно съществува някакъв вариант за сериен кабел, който обаче ще се продава за съответните парички. Надявам се че това ще бъде оправено по-нататък, тъй като много хора мрънкат, а някой дори са ходили да си връщат устройствата.

      3. GPS чип: Малко по-чувствителен е от на 60/76. Като че ли по-бързо прихваща спътниците. Изчисляването на грешката е малко по-добро. На места, където 76-цата даваше голяма точност, а очевидно беше в грешка, Colorado-то изчислява по-голяма грешка, и е по-близо до истината. Раликата в чувствителността, макар и малка, на места е доста осезаема. Вкъщи (не панелка, а "пълзящ кофраж"), на мест, където 76-цата губеше сигнал бенадеждно, Coloradoto, макар и на границата, продължава да държи, макар и с по-голяма грешка. Когато се пусне, за разлика от 76-цата, не зацепва веднага след като прихване 4 спътника, а изчаква грешката да стане под 100м.

      4. WAAS/EGNOS: По-бързо зацепва. Веднъж свалени, данните за корекциите се използват известно време след това (поне 10-ина минути), дори и да се загуби връзката с EGNOS спътниците (33 и 39 най-често). Отделно има и някакъв смесен режим, при който не прилага корекции върху всички спътници, докато не успее да свали информация за корекциите върху тях. Общото ми впечатление е че системата работи по-добре от на 76-цата.

      5. Когато се записва трак, следата се вижда перфектно на картата, което на 76-цата не беше съвсем така.

      6. Работи перфектно с външна антена. След кратка разходка с колата из витоша установих че се държи много добре. Почти през цялото време поддържаше точност 2-3м, и почти през цялото време имаше WAAS/EGNOS корекции.

      7. Съвсем субективно, рутира по-добре. Вижда се много по-добре на къде да отидеш. Всичките дразнещи ме неща в 76-цата ги няма. Изчислява маршрут по-бързо. Не можах обаче да намеря настройките на типа рутиране (по-кратък/по-къс път), което според мен е трябвало да оставят. Друг недостатък е че за да прекратиш рутирането трябва да излезеш в shotrcuts, и от там да го спреш. Не забелязах дали има опция насила да го накараш да преизчисли маршрут, което си беше полезно при 76-цата. В shortcuts има опция "Detour", която прави нещо подобно, но не съм сигурен дали не търси заобиколен маршрут. Поне аз си го превеждам така.

      8. Липсва ми кръгчето, което показваше точността при 76-цата. Стрелката, показваща къде съм, е малко голяма за моя вкус. Би трябвало да има опции за тези 2 неща. Но това е по-скоро въпрос на лични предпочитания.

      9. Някои опции са прекалено скътани из менютата. Например изключването на компаса. До скоро изобщо не е имало опция за изключване. Имаго едва в последната версия на фирмуера. Полезно би било да има лесен начин да се вършат някои неща, например както показва картата, със shortcut да може да се отиде в SETUP на картата. Сега трябва да се отиде в SETUP->Map, за да се промени нещо. Хубавото е че тия неща са лесно осъществими софтуерно, само трябва да се добавят като избор из менютата.

      10. Бутоните и управлението са удобни, особено след като свикнеш с тях. Търкалото обаче лесно се завърта по невнимание, или докато си вадя Colorado-то от вътрешния джоб. Би било добре да има някакво заключване на бутоните, или поне на търкалото.

      11. Дисплея е просто перфектен. Качеството на графиката е страхотно. Дисплея седи "по-близо" до повърхността от този на 76-цата. Известен недостатък е че няма антирефлексно покритие на пластмасата. Това би довело до по-голяма яркост, и по-малко пречещи отражения. Не е голяма работа, но би било добре да го имаше.

      12. Новата карта е много добра. Рутирането е по-бързо, и грешките по-малко. Нито един път не зацикли на преизчисление, което със 76-цата се случваше от време на време. Поздравления за Събин за добрата работа. Известен недостатък е че точките, обозначаващи входовете на блоковете, се виждат и при много голямо отдалечаване (дребен мащаб), което според мен повече пречи и товари ненужно, отколкото помага. В много случаи вместо да показва имената на улиците, показва текста към входовете на блоковете, което малко натоварва. Не знам дали е заради картата, или заради софтуера на самия приемник. Липсва опцията за разчистване (забравих как се казваше), която отчасти помага в такива ситуации, или поне не можах да я намеря.

      13. Дизайн: Ужасно ми харесва. Материалите са качествени. Излъчва чувство за здравина. Антената е по-прибрана от тази на 60-ката и предполагам че ще е почти невъзможно да се счупи. Капачето за бетериите се отваря трудно, но предполагам че с времето ще се раздвижи. Приставката с карабинера се слага много трудно, но можеби е за добро. Гнездото за външна антена е много близо до антената, и изключването е проблемно. Наложи ми се за бъркам с ключа от вкъщи. Конектора ми е 90-градусов, и от там идва проблема. Със 180 градусов конектор вероятно няма да има проблем.
      Много добре ляга в ръката ми. Много удобно се ръководи с една ръка (по-точно с един пръст - палеца).

      14. Не си помни настройките на осветлението. Досадно е след всяко пускане да се отива и да се настройва. Твърде рано по моя преценка ограничава подсветката. Също въпрос на софтуер.

      Като заключение мога да кажа че съм много доволен от новата си придобовка, и не бих я сменил с друго. Все пак модела е нов, и си има детските болести, но смятам че с времето малко или много всичко ще се оправи. Ако трябва да правя оценка: 8.5-9 от 10.

      Още нещо: Има специален режим, при който може да се видят волтажа на батериите, на регулатора, на външното захранване, версията на софтуера, и други полезни нещица. Влиза се като при включване на удера държите централния бутон на "Rock 'n roller"-а натиснат, докато не изчезне логото на GARMIN. След това ако искате подсветка, натискате няколко пъти кратко бутона за включване/изключване.
      Последно редактирано от sparkybg; 05-02-08, 15:09.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        До: Garmin Colorado

        +1
        Warp. Timewarp.
        Grand Cherokee WG 2.7 CRD BFG A/T
        LZ1VAS

        Коментар


        • #49
          До: Garmin Colorado

          Setup >> Routing >> Guidance Method >> Off Road ; On Road For Time ; On Road For Distance.

          Това за настройките при рутиране.
          "...откъде идваш ... и накъде отиваш..."
          http://ftp.domainbg.com/tuono

          Коментар


          • #50
            До: Garmin Colorado

            Първоначално публикуван от Tuono Преглед на мнение
            Setup >> Routing >> Guidance Method >> Off Road ; On Road For Time ; On Road For Distance.

            Това за настройките при рутиране.
            Мда, ама кой да го види. Мерси.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              До: Garmin Colorado

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              В shortcuts има опция "Detour", която прави нещо подобно, но не съм сигурен дали не търси заобиколен маршрут. Поне аз си го превеждам така.
              Detour не е същото като recalculate. Detоur те маха от пътя по който се движиш при пътва възможност, нещо като "Да избягна задръстването напред"

              8. Липсва ми кръгчето, което показваше точността при 76-цата. Стрелката, показваща къде съм, е малко голяма за моя вкус. Би трябвало да има опции за тези 2 неща. Но това е по-скоро въпрос на лични предпочитания.

              9. .......Полезно би било да има лесен начин да се вършат някои неща, например както показва картата, със shortcut да може да се отиде в SETUP на картата. Сега трябва да се отиде в SETUP->Map, за да се промени нещо. Хубавото е че тия неща са лесно осъществими софтуерно, само трябва да се добавят като избор из менютата.
              Направили са някакви профили с идеята да ни отърват от многото различни настройки според типа ползване. Това което зверски ме дразни обаче е че не съм намерил начин да се връщам бързо към картата, а всеки път трябва да я избирам. Могат спокойно да направят двата клавиша от ляво и дясно като ги задържаш нещо да става, по наш избор.

              10. Бутоните и управлението са удобни, особено след като свикнеш с тях. Търкалото обаче лесно се завърта по невнимание, или докато си вадя Colorado-то от вътрешния джоб. Би било добре да има някакво заключване на бутоните, или поне на търкалото.
              С колеги точно това обсъждахме, при нас на мотора може лесно някой клон да го завърти и ако не забележиш може неприятно да те излъже нещо на какво разстояние се намира.


              12. Известен недостатък е че точките, обозначаващи входовете на блоковете, се виждат и при много голямо отдалечаване (дребен мащаб), което според мен повече пречи и товари ненужно, отколкото помага. В много случаи вместо да показва имената на улиците, показва текста към входовете на блоковете, което малко натоварва. Не знам дали е заради картата, или заради софтуера на самия приемник. Липсва опцията за разчистване (забравих как се казваше), която отчасти помага в такива ситуации, или поне не можах да я намеря.
              кое кога се вижда е настройка която мога да повлияя. Поиграйте си малко с нивата карта и споделете кое кога трябва да се появява и изчезва, просто нямам време да всичко...

              "Почистващата" функцията се казваше Declutter.

              13. ......
              Приставката с карабинера се слага много трудно, но можеби е за добро.....
              Не е трудно, просто използвай карабинера, дърпайки го в нагоре при слагане и на долу при махане, като с палеца отделяш на разтояние долната част на приставката за да се откачи контрата. Отделно за смяна на батерията няма нужда да се маха приставката, става и с нея, но трябва да бръкнеш с върха на пръста и да повдигнеш контрата.

              Дайде всеки от нас да напише на Гармин препоръките ни. Даже ако искате да ги съберем в тази тема на английски, а аз ще оредя и Геотрейд да им ги пуснат официално, което има голяма тежест.

              Коментар


              • #52
                До: Garmin Colorado

                Това за препоръките го подкрепям с две ръце.

                За картата и точките с входовете: Според мен на първо време не е нужно да правиш нищо. Ако върнат Declutter-а мисля че проблема ще се реши. Според мен е грешка че са го махнали.

                Да изчакаме ако искаш още няколко мнения, и после да систематизираме общите ни препоръки на куп. Накрая ще ги преведем на английски, и ще им ги пратим чрез ГЕОТРЕЙД или по някакъв друг начин. За мен лично Review-то на Tuono, когато е готово, би имало голяма тежест.

                Ето моите предложения до тук:

                1. Да върнат Declutter-а.
                2. Да измислят някакъв начин на заключване на Rock'n'roller-а.
                3. Да оправят кашата с батериите.
                4. Бърз достъп от картата/компаса и т.н. към setup-а, и обратно.
                5. Да оправят режимите с USB кабелите. Да позволяват да се излиза от програмен режим, или най-добре да се влиза в тоя режим, както беше на 60/76.
                6. Да върнат функцията Reclaculate, както и възможността да го настроиш всеки път да те пита как да те води.
                7. Да сложат някаква настройка за пойнтера и кръгчето за точността.
                8. Да сложат индикатор за батериите при картата. Много лесно би се побрал между 2-та бутона на екрана Shortcuts и Options, над указателя за мащаба. Сега може да се сложи в долните полета, но става ненужно голям, а вместо него в същото поле може да стои друга полезна информация.
                9. Да върнат управлението на яркостта чрез натискане за кратко на бутона за пускане, както беше при 60/76, или поне да сложат опция да може и така. В специалния режим се управлява точно както беше не 60/76.
                10. Да си помни последните настройки за яркостта, а не да се пуска почти или съвсем изгасено.
                11. Да има начин за бързо включване/изключване на компаса. Например със задържане на клавиш, както беше при 60/76.

                За друго засега не се сещам.

                ПП: Между другото менютата могат да се пуснат в режим, подобен на 60/76. От setup-shortcuts мисля че беше. Но може би вече сте го открили.

                И едно въпросче: Има ли от къде да се провери до какво максимално напрежение на батериите е безопасно да се работи. Има литиеви батерии с размер АА, които са 3V 3000mAh. При заредено състояние обаче достигат 4.2V. 2 такива, вързани успоредно ще дадат 3V, 6000mAh, което е двойно на всико друго. Лошото е че не са презареждаеми, а са скъпи, но имат много дълъг срок на съхранение (над 10 години), много малък саморазряд (клонящ към нула), и работят безгрижно и до -40 градуса, тоест са добро решение за резервни при голям зор. Ще изкарат поне 20-ина часа, ако не дори 30.
                Последно редактирано от sparkybg; 06-02-08, 00:27.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #53
                  До: Garmin Colorado

                  От вчера вече има фърмуеър 2.30 на саита на Гармин, моят ГПС си доиде с него така че е Old news но до вчера го нямаше. Ще чакаме ремонтите

                  Коментар


                  • #54
                    До: Garmin Colorado

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Има литиеви батерии с размер АА, които са 3V 3000mAh. При заредено състояние обаче достигат 4.2V. 2 такива, вързани успоредно ще дадат 3V, 6000mAh, което е двойно на всико друго. Лошото е че не са презареждаеми, а са скъпи, но имат много дълъг срок на съхранение (над 10 години), много малък саморазряд (клонящ към нула), и работят безгрижно и до -40 градуса, тоест са добро решение за резервни при голям зор. Ще изкарат поне 20-ина часа, ако не дори 30.
                    + са много леки, което е много важно за всички които носят раница на гърба.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Garmin Colorado

                      Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                      От вчера вече има фърмуеър 2.30 на саита на Гармин, моят ГПС си доиде с него така че е Old news но до вчера го нямаше. Ще чакаме ремонтите
                      Не го виждам??? Интересното е че датите които показват на страницата със ъпдейтите не са верни! Всичко там е замръзнало до декември месец. За зумото има софтуер от края на януари, както и за нюви 760. Явно и гармин не могат да смогнат с ъпдейтите

                      Коментар


                      • #56
                        До: Garmin Colorado

                        Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
                        Не го виждам??? Интересното е че датите които показват на страницата със ъпдейтите не са верни! Всичко там е замръзнало до декември месец. За зумото има софтуер от края на януари, както и за нюви 760. Явно и гармин не могат да смогнат с ъпдейтите
                        https://buy.garmin.com/shop/store/do...=145&pID=11019

                        Коментар


                        • #57
                          До: Garmin Colorado

                          Добавка съм списъка:

                          12. Да върнат функцията когато разглеждаш със мишката да има информация за разстояние и азимут от моментното ти положение, ако не винаги, поне като възможно поле от долу, защото това беше много полезно в дадени ситуации.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Garmin Colorado

                            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
                            10х! Намерих си го и аз, ама тези умници защо не са го сложили в страницата с ъпдейти...

                            ето тази: http://www8.garmin.com/support/blosp.jsp

                            Коментар


                            • #59
                              До: Garmin Colorado

                              13. При загуба на външно захранване тръгва да се гаси, ако не му дадеш Cancel до 30 секунди. В 76-цата си имаше опция Turn off/Stay on/Ask. Според мен трябва да го върнат. Джипката ми пуска захранване към запалката само като е на контакт, или на полуконтакт. Освен това спира тока докато върти стартера. Това значи всеки пък да ме пита. Глупаво е.

                              14. Има навика спонтанно и тотално да гасне, без никакво предупреждение. Не знам причината. Става обикновено докато се разхождам из менютата и SETUP-а. Настройката беше за алкални батерии, но мисля че и на NiMH го прави.

                              15. При навигацията, в полето, където ти казва накъде да ходиш, има достатъчно място за 2 реда, но вместо да пренесе, го реже и съкращава.

                              например вместо:

                              TSAR SIMEON to
                              OPALCHENSKA

                              то дава:

                              TSAR to OPALCHENSKA.

                              А място под и над надписа колкото щеш, можеби дори за 3 реда.

                              Прикачил съм и изображение.

                              Само да добавя: Ъпдейта си го имаше още на 3-ти февруари. Трудно се намираше. Аз още тогава проверих и го намерих. WebUpdater-а също ми даде някакъв ъпдейт, но пишеше че е за GPS чипсетът.
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от sparkybg; 06-02-08, 10:06.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Garmin Colorado

                                Още една проба: GP 2700mAh с подсветка на 100%, изключен компас, и сетнат на алкални батерии: 11 часа до пълно изключване. От време не време игра по менютата и сетъпа.

                                Интересното е че още в началото на съвсем прясни батерии, както си играех из менютата се изключи веднъж. Повече не се повтори.

                                Изглежда все пак батериите ми все още се отпушват...
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X