Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

    А как може да се види докога е активна анкетата, тоест датата на която ще се разбере дали ще има или не съд евентуално ?

    Поздрави,
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #77
      До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

      Предлагам да изчакаме докато престане или силно намалее гласуването в нея... предполагам ден, два, три...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #78
        До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        Мале! ...

        Руските бандити имат института "Третейски съдия". Не знам превод, другаде няма такова понятие.
        Понятието е "арбитраж", и го има откакто свят светува.

        Може би Венци погрешно тръгна с дефиницията на съда. Ако беше използвал термина "арбитраж", развоя на събитията щеше да бъде друг

        АРБИТРАЖЕН СЪД

        1. Орган за разрешаване на спорни дела, чрез посредничеството на арбитри. 1
        2. Недържавен съд за разрешаване на имуществен спор, произтичащ от гражданско или търговско правоотношение. Правото му да разреши спора произтича от волята на страните по силата на сключено арбитражно споразумение. В международната практика е познат и под наименованията помирителен съд, арбитражна комисия, третейски съд. Той може да бъде едноличен или колективен. Когато е едноличен, страните по взаимно съгласие определят лицето (арбитър), което да разреши спора. При колективен съд всяка страна посочва договорения брой арбитри, а те от своя страна избират председател, който ръководи заседанието по делото. В някои случаи могат да определят и приложимия закон.
        Арбитражния съд бива: инцидентен (ad hoc) - създаден за решаване на конкретно дело, или институционен - организиран да решава спорове, когато спорещите се обърнат към него.

        Коментар


        • #79
          До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

          Просто не разбирам, какво значение би имало решението на някакъв съд за читателите, при положение че в крайна сметка всеки читател ще отсъди сам за себе си! Съда има значение само за двете страни в спора!
          Ето един простичък, хипотетичен пример: Купувам си да речем аз "чисто нови" ботуши за мотокрос по обява от форума. По Еконт обаче пристигат някакви скъсани или видимо употребявани ботуши! Жалвам се аз пред съда във форума, обаче човека срещу мене излиза с няколко свидетеля, с които всеки ден си карат заедно моторите! Какво ще отсъди съда, естествено че аз не съм прав, а човека със свидетелите е прав! Ще понеса и някакви санкции евентуално, да речем ще ме изхвърлят от форума, или пък аз сам ще си тръгна обиден от санкциите! Е, ами ако след време друг пострада от същия човек, и трети и четвърти, съда ще почне да се усеща че има нещо гнило и че несправедливо е отсъдил, ама аз примерно, и втория, и евентуално третия, отдавна няма да сме вече във форума! Та какво ще ме интересува тогава че съда най-накрая се е усетил и е взел справедливо решение!
          Един съд във форума винаги ще даде предимство на тези с повече приятели и поддръжници във форума! Все пак сме сравнително малко общество и няма как да се сформира безпристрастен съд в това общество! А негативите от един пристрастен съд ще са повече от позитивите. Затова мисля че всеки трябва сам да си съди в собствената си глава, и да сгреши, грешката ще си е само за негова си сметка!
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #80
            До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

            Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
            Понятието е "арбитраж", и го има откакто свят светува.

            Може би Венци погрешно тръгна с дефиницията на съда. Ако беше използвал термина "арбитраж", развоя на събитията щеше да бъде друг

            АРБИТРАЖЕН СЪД

            1. Орган за разрешаване на спорни дела, чрез посредничеството на арбитри. 1
            2. Недържавен съд за разрешаване на имуществен спор, произтичащ от гражданско или търговско правоотношение. Правото му да разреши спора произтича от волята на страните по силата на сключено арбитражно споразумение. В международната практика е познат и под наименованията помирителен съд, арбитражна комисия, третейски съд. Той може да бъде едноличен или колективен. Когато е едноличен, страните по взаимно съгласие определят лицето (арбитър), което да разреши спора. При колективен съд всяка страна посочва договорения брой арбитри, а те от своя страна избират председател, който ръководи заседанието по делото. В някои случаи могат да определят и приложимия закон.
            Арбитражния съд бива: инцидентен (ad hoc) - създаден за решаване на конкретно дело, или институционен - организиран да решава спорове, когато спорещите се обърнат към него.

            Аз навсякъде по-горе писах "съд" в кавички за да стане по-ясно... Всъщност арбитраж е съд но доброволен и предварително уговорен между страните... То май за при нас друг начин освен да е така няма

            Но ако смятате всички че трябва да се нарича Арбитраж а не съд то така да бъде!
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #81
              До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              И пак се връщаме на изходна позиция кое е първото кокошката или яйцето ))

              Ако не може да има надежни доказателства, възоснова на какво предлагания като решение на проблема съд ще постанови, на какво ще се позове - на собствен опит, на стара слава, на спомени кой на кого е направил услуга, кой на кого е приятел и роднина, кой с кого е в групичка???

              Аз съм убеден в ползата на съда, не ме разбирайте погрешно, някой спомена за подценяване на интелигентността на хората, всеки ще си направи изводите и за процеса, и за съдиите, и за ищеца, и за обвиняемия, така или иначе целта би била постигната, особено в дългосрочен план...

              Сега обаче е тежкия въпрос кой би се наел да съди, кой да избира съдии, аз както бях казал съм готов за "дело" но тукашно не в СГС, там пък съвсем не им дреме за електронни обещание и доказателства...???

              Поздрави,
              Аз пък до тук не съм много убеден в неговата възможност за ползотворно съществуване, но поне проблема с доказателствата ще е решен. Защото тогава тези фактури няма да са прикачени картинки във форума, а всеки от съдиите ще може да ги види наживо и провери или дори да присъства на проверката в посочен от него сервиз.

              Продължавам да мисля, че позволението на едно мнение на всеки клиент ще е напълно достатъчно и работещо, поне в Купувам-Продавам. Не случайно всеки голям сайт за електронна търговия работи именно по подобен начин. Все пак се вижда и кой стои зад хвалебствието или оплакването. И всеки може да си прецени на чия дума да разчита в случая... Негативна кампания е невъзможно да се получи, защото едва ли 10 човека ще си купят по нещо, за да имат право на оплакване. Положителната би имала по-скоро негативен ефект... хора, които се знае, че са първи приятели да си продават голямо количество неща през форума и да се хвалят взаимно... Веднага ще си проличи гнилото в цялата работа... Може би най-много комисия, която да разледва подобни съмнения би била удачна.
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #82
                До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                Просто не разбирам, какво значение би имало решението на някакъв съд за читателите, при положение че в крайна сметка всеки читател ще отсъди сам за себе си! Съда има значение само за двете страни в спора!
                Ето един простичък, хипотетичен пример: Купувам си да речем аз "чисто нови" ботуши за мотокрос по обява от форума. По Еконт обаче пристигат някакви скъсани или видимо употребявани ботуши! Жалвам се аз пред съда във форума, обаче човека срещу мене излиза с няколко свидетеля, с които всеки ден си карат заедно моторите! Какво ще отсъди съда, естествено че аз не съм прав, а човека със свидетелите е прав! Ще понеса и някакви санкции евентуално, да речем ще ме изхвърлят от форума, или пък аз сам ще си тръгна обиден от санкциите! Е, ами ако след време друг пострада от същия човек, и трети и четвърти, съда ще почне да се усеща че има нещо гнило и че несправедливо е отсъдил, ама аз примерно, и втория, и евентуално третия, отдавна няма да сме вече във форума! Та какво ще ме интересува тогава че съда най-накрая се е усетил и е взел справедливо решение!
                Един съд във форума винаги ще даде предимство на тези с повече приятели и поддръжници във форума! Все пак сме сравнително малко общество и няма как да се сформира безпристрастен съд в това общество! А негативите от един пристрастен съд ще са повече от позитивите. Затова мисля че всеки трябва сам да си съди в собствената си глава, и да сгреши, грешката ще си е само за негова си сметка!
                Няма такова нещо уважаеми колега. Всеки уважаващ себе си човек когато не може да бъде сигурен в нещо го заявява ясно и не взема отношение... или поне аз така бих постъпил... Тук няма ясновидци и говорим само за случаи и неща които имат възможност да бъде ясно проучени и справедливо решени... Ако си мислите че всичко ще опира до това кой колко приятели може да събере то тогава няма да става въпрос за заседатели а за агитка...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #83
                  До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                  Колеги, имам чувството че се поувлякохме...

                  Ще трябва да си изясним какво е форума и след това ще е по-лесно да не търсим несвойствени функции.

                  Форума е медия, със своите правила, и всеки който ги приеме, може да участва. Форума не е юридическо лице и членовете му не са акционери или съдружници. Всеки представлява себе си и отговаря лично за действията си. Всеки може да извлече полза, но може да претърпи загуба. Преценката и риска е изключително личен.

                  Не смесвайте понятията - никой от форума не е отговорен за някого и за нещо, без да е изявил волята си или поел изрично писмени задължения към някаква група или сдружение - това са клубовете, МСС и други такива.

                  Просто трябва да бъдем внимателни и бдителни - твърде много търговци се маскират на "приятели" и използват форума да предлагат на доверчиви хора услугите си. Не трябва да се вярва никога 100% - особено на търговец. На него това му е работата - да поизлъже малко. Лошото е когато е много.
                  Show must go on!
                  LZ1VES

                  Коментар


                  • #84
                    До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                    Едно скромно мнение:

                    Дайте тогава, щом не може да се оплакваш от някой, да не може и да се хвали друг! Хваленето е също субективно и недоказано, защото е нормално след като някой ти е приятел да му отделиш повече внимание и старание, и отстъпки, и др. подобни! Просто това е в човешката природа!
                    Говоря ти дъще, сещай се снахо!

                    Коментар


                    • #85
                      До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                      Тук няма ясновидци и говорим само за случаи и неща които имат възможност да бъде ясно проучени и справедливо решени... Ако си мислите че всичко ще опира до това кой колко приятели може да събере то тогава няма да става въпрос за заседатели а за агитка...
                      Според мене е почти невъзможно да бъде ясно проучен който и да е случай! Пръснати сме из цяла България, пък и ще трябва освен съд да се организират и разследващи органи към форума и става прекалено сложна работата!
                      Наистина се опасявам че в крайна сметка "делото" ще се решава от агитки! А ако едната страна по "делото" е човек с 3 мнения във форума, регистриран преди 2 седмици, а другата страна е дългогодишен участник с голяма репутация, все ми се струва че няма да се намерят безпристрастни заседатели! Аз самия не бих се наел дори за себе си да гарантирам че мога винаги да съм безпристрастен, а вие г-н Петров как ще се нагърбите със задачата да гарантирате за безпристрасността на хората, които ще изберете за заседатели, направо незнам! Според мене излишно се усложняват и преекспонират нещата, и в крайна сметка ще се получи така че измамените ще си траят, а измамниците ще тържествуват, както си е и в реалния живот, де.
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #86
                        До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                        Бих искал да задам един напълно принципен въпрос (мисля, че беше на Макиавели, не съм сигурен):

                        КОЙ ЩЕ ПАЗИ СТРАЖИТЕ?

                        Идеята ми е, че обективност може да се очаква единствено от хора, които не участват във форума и нямат връзка със страните по евентуален спор (бих добавил да нямат връзка и с приятелите на страните по спора). От тук нататък всякакъв съд състоящ се от членове на форума е дискредитиран поради факта, че не отговаря на по-горното изискване. Останал съм с впечатление, че adwokat e истиснки адвокат и той може да потвърди, но май това се наричаше конфликт на интереси.

                        Венци, гаранцията, която предлагаш за прозрачността на делата на един евентуален съд няма стойност, тъй като ти имаш някакъв вид интереси свързани с форума и имайки интерес не можеш да бъдеш считан за обективен.

                        Казаното по-горе от мен е на база на знанията ми натрупани от предметите правото и международни отношения, които съм изучавал в университета. Постарал съм се да приложа знанията дадени ми от преподавателите ми абстрахирайки се от положителното ми мнение за Венци (единствено него и Веско от тук изказалите се съм виждал на живо). ПОстарам съм се да базирам гореописаното на юридически преценки, а не на лични такива.

                        Моето участие в този спор е провокирано не поради желанието ми да наклоня везните на една или друга страна, а поради факта, че никой не е обърнал внимание на нещата, които споменах.
                        Георги Гатев

                        Коментар


                        • #87
                          До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                          Венци според мен има пълно право да си вземе еднолично решение по въпроса. ако реши ''за'' само хората които мамят ще бъдат ''ощетени'' което нас ни урежда.ако реши против пак е напълно разбираемо, защото никой няма нужда да се повтаря и тук блатото с което ежедневно така или иначе се сблъскваме.и без това правната система в реалния живот си е един паразит със затворен пълен цикъл...
                          според мен при спорни въпроси трябва да се даде думата само на засегнатите страни да си изложат становищата във ограничен брой "постове'' строго регламентиран.а всеки да си прави после собствените изводи...
                          така ще се запази донякъде и прословутата свобода на словото...
                          категорично да се санкционират всякакви намеси по обсъждания проблем от трети лица (които и без това в повечето случаи са смаилита или от рода "евала ти бичим" или "не си прав май си мисля щот май съм недочул ама......'' от които и без това сме изморени да скролваме...).
                          пък тука винаги си е имало ''съд'' така или иначе (мене модератори често ми ''модерират'' изказвания във които пиша на сленг и ползвам апострофи което според тях е неграмотно !!!.... което от тяхна страна си е взимане на съдебно решение и изопачаване на казаното от мен....). та какво говорим за безпристрастност като всеки може да постави и под въпрос компетентността....
                          та според мен Венци да си вземе решение еднолично и ние да го подкрепим на 100 процента каквото и да е.защото едва ли има човек тук който не му вярва. (пък ако не вярва в нещо нета е безкраен та избори много...)
                          и мир бе хора...
                          висете отпуснато

                          Коментар


                          • #88
                            До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                            Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                            Просто трябва да бъдем внимателни и бдителни - твърде много търговци се маскират на "приятели" и използват форума да предлагат на доверчиви хора услугите си. Не трябва да се вярва никога 100% - особено на търговец. На него това му е работата - да поизлъже малко. Лошото е когато е много.
                            Е това е истината.Иначе създаването на специализиран съд -това е смешна работа.Има си Закон за защита на потребителя.Като не е доволен от дадена престация на търговец-"да си го дере".Иначе ,че нещата трябва да се наричат с истинските имена и да се посочва -кой ,къде и как лъже и мами и там да не се ходи-да.
                            B+

                            Коментар


                            • #89
                              До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                              Имам респект към офроуд-форума.
                              Стремежа за ограничаване на публичността на негативно мнение за даден търговец, стока или услуга предлагана от него, признавам че не разбирам.
                              Търговецът, вече излязъл в публичното пространство е поел риска, той или стоките му да не бъдат одобрени, некоректно нападани, а защо не и злоумишлено злепоставяни. Това се случва непрекъснато.
                              Убеден съм, че филтъра за първоначално допускане във форума е гаранция за по-добра от общо разпространената "добросъвестност".
                              LZ1AIV

                              Коментар


                              • #90
                                До: Да бъде ли създаден специален "СЪД" към OFFRoad-Bulgaria.com?

                                Aз съм Против "съд-а", звучи ми като Много Проблеми и дрязги!
                                С годините и опита съм си изградил една схема която за мен работи добре, ако не съм доволен от услугите на лицето Х, просто го "задрасквам" и вече НЕ ползвам неговите услуги, споделям "опита" си с Приятели, да знаят - какво те ще правят - те да решават

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X