Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилното въже.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Правилното въже.

    Така, днес ми остана малко време и ето какво сътворих с това 16 мм въже. Явно няма да го използвам много, но поне да е готово когато евентуално потрябва..

    Гледах и направих два възела девятки в двата края, намерих и някаква дебела кожа за предпазители, стана малко повечко от 7 метра. Как ви се струват възлите?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2015-01-14 13.07.58.jpg
Прегледи:1
Размер:219.7 КБ
ID:5634788

    Коментар


    • От: Правилното въже.

      Първоначално публикуван от mioiox Преглед на мнение
      Благодаря за изчерпателния отговор. Само искам да попитам още нещо, дали правилно съм разбрал - без да искам да бъда изчерпателен:
      1. За изваждане на джип от кал, сняг, пясък и гняс - динамично въже (от "правилното" ), торбички с пясък, джек, подложки (sand ladders);
      2. За теглене на кола и джип по равно - статично въже (стоманено, колан, пожарникарски маркуч);
      3. За леко заседнала кола в канавка и/или сняг - статично въже;
      4. За изваждане на кола от кал - Библия

      Бъркам ли в някоя от точките или в описанието им?
      Динамичното въже е по-добро за всички тези цели. При теглене на равно спестява откъртени буксирни куки при потегляне, рязко спиране или преминаване на големи неравности.

      Статичното въже е задължително само за две цели - теглене с лебедка (когато не достига дължината на лебедката) и странично осигуряване.

      Коментар


      • От: Правилното въже.

        Първоначално публикуван от demonizator Преглед на мнение
        Така, днес ми остана малко време и ето какво сътворих с това 16 мм въже. Явно няма да го използвам много, но поне да е готово когато евентуално потрябва..

        Гледах и направих два възела девятки в двата края, намерих и някаква дебела кожа за предпазители, стана малко повечко от 7 метра. Как ви се струват възлите?

        [ATTACH=CONFIG]769233[/ATTACH]
        Отлично! Единствения ми съвет е да направиш от едната страна малко по голям клуп, така че да позволява да прекараш въжето с възела през него или да направиш котвен възел. Все някога ще се наложи и тодава ще е по-трудно да го развържеш
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • От: Правилното въже.

          Много добре са станали 16ките. Верно си направи единия клуп по-голям преди първото теглене.
          Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
          Към модераторите-А изтрийте го сега.
          Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

          Коментар


          • От: Правилното въже.

            http://www.neropes.com/Resources/sail_reprint.pdf

            Знаеш го,но аз да си го кажа - боулан или осмица губят почти един и сьщ процент на динамично вьже,единия се прави страшно лесно и бьрзо и се развьрзва сьщо толкова бьрзо и лесно,втория не го ползвам за нищо включително и теглене на тонове лодки с дни.Динамично ли е АЗ поне ползвам боулан и парче пожарникарски маркуч на ухото за да не притрива.
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • От: Правилното въже.

              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
              Отлично! Единствения ми съвет е да направиш от едната страна малко по-голям клуп..
              Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
              Много добре са станали 16ките. Верно си направи единия клуп по-голям преди първото теглене..
              Ясно. Правя го веднага!

              Коментар


              • От: Правилното въже.

                Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                http://www.neropes.com/Resources/sail_reprint.pdf

                Знаеш го,но аз да си го кажа - боулан или осмица ......
                Кептан, аз от възли не разбирам. Само тук-там нещо съм дочул. На времето бЕх лифтаджия, не боцман. Заплитал съм сек'ви неща, ама възли....на една педя след правия съм.
                За мене на булона хубавото му е, ч не е толко обемист. За развръзване.... след първото теглене се развързва с ножката. И булона и 8-цата. Тия въжета не са Амстел блу.
                Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                Към модераторите-А изтрийте го сега.
                Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                Коментар


                • От: Правилното въже.

                  Майка аз тегля 25 тона лодка на дистанция от Пловдив до Берлин и го развьрзвам нормално след това,то ножа винаги си стои като вариант еле при осмицата.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:124.0 КБ
ID:5634984

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:125.3 КБ
ID:5634985

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:131.9 КБ
ID:5634986



                  Виж линка,левия ред са динамичните вьжета
                  Последно редактирано от BENZBOSS; 15-01-15, 18:05.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Правилното въже.

                    Сигурно си прав. Както споделих, аз от възли не отбирам. Проблема при нас е в качеството на въжето и мърсотията в гората..Вервай ми Брат, това въже няма нищо общо с това дето ти си снимал....а и прахоляка в морето е по-малко. хи хи
                    Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                    Към модераторите-А изтрийте го сега.
                    Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                    Коментар


                    • От: Правилното въже.

                      Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                      ....а и прахоляка в морето е по-малко. хи хи
                      Тя и солта в гората не е кой знае колко ама нейсе
                      О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                      Коментар


                      • От: Правилното въже.

                        Ма възела си е възел и в гората и в полето та и от там се включвам.Аз не обичам купове или постоянни възли на едно място,притрива каквото и да правиш и за това гледам да ползвам възли които се развързват лесно след екшъна.Солта на тия пласмаси не им влияе,слънцето им разказва играта,а при вас камъни и пясък.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • От: Правилното въже.

                          Здрасти, един акъл и от мен : оставяй свободния край да е поне 8 санта.

                          Коментар


                          • От: Правилното въже.

                            Първоначално публикуван от bootman Преглед на мнение
                            Здрасти, един акъл и от мен : оставяй свободния край да е поне 8 санта.

                            Я разкажи защо 8 по е,на различните въжета не се ли оставя различна дължина за стягане на самия възел?Да не скочиш ма ако е 6 см какво става?И питам,че осмици не ползвам и нямам опит с тия пък ми е интересно
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • От: Правилното въже.

                              Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                              Я разкажи защо 8 по е,на различните въжета не се ли оставя различна дължина за стягане на самия възел?Да не скочиш ма ако е 6 см какво става?И питам,че осмици не ползвам и нямам опит с тия пък ми е интересно
                              По принцип правилото е 10 пъти диаметъра на въжето - т.е. ако си вързал 5 мм въже - оставяш 5 см, ако е 10 мм - 10 см. И това е СЛЕД контролния възел, който при булина е задължителен, а при осмица и девятка - не. Сега по въпроса с възлите - булина е много добър възел и въпреки, че много отдавна авторитетите се опитват напълно да го зачеркнат и от алпинизма и от работата и от спасяването с въжета аз не съм съгласен с това и мисля че е от задължителните възли. За тази цел, обаче не не правилен и не е вярно това че намалява здравината на въжето колкото осмицата. Знам че може да се намерят различни данни и да излезе че е по здрав даже, но аз вярвам на едно практическо лабораторно изследване, проведено от HSE по правилни методики, а не както му е дошло на ум на някой и разликите между булина и осмицата са сериозни, но между осмица и девятка също. Така че при сравнение на булин с девятка работата става несравнима. Това не би имало значение ако въжето е безобразно преоразмерено за натоварването, което ще поема, но случая не е такъв - колегата си е намерил чудесно въже, но то е по скоро минималистичен вариант за тези цели, отколкото обратното.
                              Technical Rescue Direct - life lies in courage
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                              Коментар


                              • От: Правилното въже.

                                Първоначално публикуван от bootman Преглед на мнение
                                Здрасти, един акъл и от мен: оставяй свободния край да е поне 8 санта.
                                Явно пак ще вадя въжето, и ще правя нови възли Благодаря за съвета!

                                Btw, междувременно в мазето намерих и някаква ръчна лебедка - стоманеното въже е 2 метра и малко, 5 мм дебело. Дали става за нещо?

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2015-01-27 20.45.55.jpg
Прегледи:1
Размер:191.3 КБ
ID:5637745

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X