Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Re: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

    Виждам че повечето гласували предпочитат да нямат 4х4 на асвалт.
    Сигурно защото стандартната ПартТаим раздатка е по здрава от стандартната ФулТаим. Не знам защо е така но е факт. Например раздатката с която близнаците караха Черокито стандартна ПартТаим 231 може да понесе по голямо усилие от раздатката която Савата сложи на Вранглера стандартна ФулТаим 242 от Чероки. И двете се произвеждат от Ню Продъкт както и Атласа. То там маи всички се произвеждат от тях. Обаче НюПродъкт правят ФулТаим 242 за Хамар която е много по здрава от ПартТаим 231. Така че ...
    Според мен схемата на раздатката не е критерии за надежноста и натоварването което може да понесе.

    Коментар


    • #62
      Re: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

      Абсолютно вярно - важно е колко ще бъде преоразмерен на натоварване даденият агрегат. Е, рогично е фултайм раздатката да е по-чуплива защото е по-сложна, но и тук всичко опира до икономика при производството. Ако не са пестили при модела би трябвало да нямаш проблеми.
      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

      Коментар


      • #63
        Re: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

        Третия отговор - "4х4 като единия мост се включва автоматично с виско муфа" така наречения "on demand"(при поискване) не винаги е с гадната виско муфа.

        Коментар


        • #64
          Re: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

          Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
          Третия отговор - "4х4 като единия мост се включва автоматично с виско муфа" така наречения "on demand"(при поискване) не винаги е с гадната виско муфа.
          Другия вариант е с многодисков съединител. Май единствената добре работеща такава система е при JEEP, защото и при Шевролет и при Хонда и при други марки само забележки се чуват...
          Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

          Коментар


          • #65
            До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

            Доколкото съм чувал и при Нисан Х-траял е третия вариянт и мисля и при Волво ХЦ 90, а нисана е много проходим-найпроходимия в класа си и много икономичен. Само не знам тея кученца дето изскачат на рекламата му къде акат /т.е. дали ползата превишава евентуалните проблеми при управление на гадни терени.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #66
              До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

              3 пъти прочетох поста на С-С1 и пак нищо не разбрах

              т.нар. паркетници са сигурно 95% с третия вариант, защото е най-икономичен и така или иначе на хубав сух път ползата от 4х4 е никаква /освен при мръсна газ, ама тогава се задейства "он деманд" системата/
              за проходимостта им най-важен е пътния просвет и ъглите на атака, защото много преди да се появят недостатъците на виско-муфите и др, автомобилът вече е с счупена броня или откъснато гърне...
              По презумпция паркетниците не са правени за проходимост по "гадни терени", а за да минеш спокойно по черен път или да се качиш до вилата...
              помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

              Коментар


              • #67
                До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                Много интересна стара тема. За пръв път я виждам .

                Няма да гласувам, защото всичко е според зависи... В момента имам една парт тайм машина, която карам само по горите и една с виско, която карам през повечето време. И от двете съм доволен, като за целите им. Първата е здрава и харчи малко, като е само на задно. През зимата е малко зор на места, докато стигнеш до гората, ако не си включил 4х4, но пък тръгна ли към гората обикновено не бързам за никъде . Втората машина и през ум не ми минава да я изкарвам от пътя, но за сметка на асвалта на това на сухо харчи малко, а на мокро, сняг и лед се държи стабилно. Но аз по принцип си падам по профилираните неща. Ако трябваше да избирам една машина или постоянно ми се налагаше да излизам извън пътя бих предпочал фул тайм с блокаж на централния диференциал.
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #68
                  До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                  Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                  Много интересна стара тема. За пръв път я виждам .

                  Няма да гласувам, защото всичко е според зависи... В момента имам една парт тайм машина, която карам само по горите и една с виско, която карам през повечето време. И от двете съм доволен, като за целите им. Първата е здрава и харчи малко, като е само на задно. През зимата е малко зор на места, докато стигнеш до гората, ако не си включил 4х4, но пък тръгна ли към гората обикновено не бързам за никъде . Втората машина и през ум не ми минава да я изкарвам от пътя, но за сметка на асвалта на това на сухо харчи малко, а на мокро, сняг и лед се държи стабилно. Но аз по принцип си падам по профилираните неща. Ако трябваше да избирам една машина или постоянно ми се налагаше да излизам извън пътя бих предпочал фул тайм с блокаж на централния диференциал.
                  А какви точно /марка, модел/ са твоите машини?
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #69
                    До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                    Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
                    3 пъти прочетох поста на С-С1 и пак нищо не разбрах

                    т.нар. паркетници са сигурно 95% с третия вариант, защото е най-икономичен и така или иначе на хубав сух път ползата от 4х4 е никаква /освен при мръсна газ, ама тогава се задейства "он деманд" системата/
                    за проходимостта им най-важен е пътния просвет и ъглите на атака, защото много преди да се появят недостатъците на виско-муфите и др, автомобилът вече е с счупена броня или откъснато гърне...
                    По презумпция паркетниците не са правени за проходимост по "гадни терени", а за да минеш спокойно по черен път или да се качиш до вилата...
                    За нисана рекламират, че при преди още да се усетило занасяне на автомобила и загуба на сцепление, вече е станал 4х4, също и при тръгване и спиране.
                    А май паркетниците са правени, защото почти навсякъде ги карат за престиж, а не защото им се налага. Познавам един немец, който имаше БМВ Х5 с 20 цола гуми на височина 40. Е той си го беше взел за аутобанда и в Бг на нормален първокласен път сряза гума.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #70
                      До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Е той си го беше взел за аутобаHа и в Бг на нормален първокласен път сряза гума.
                      ??? къде в БГ има "нормален първокасен път" /т.е. без изненади???
                      В Германия СУВ-овете далеч не са толкова престижни колкото у нас... обикновено ги вземат теглене...
                      Наш колега от форума с АРО беше съсипал 2 джанти наведнъж на "нормален първокасен път" така, че профила на гумите не е критерий...
                      Последно редактирано от Тедо /LJ73/; 09-01-08, 17:19.
                      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                      Коментар


                      • #71
                        До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                        Преди време имах Паджеро - СуперСелект трансмисия.Наистина е
                        "супер"-възможни са всякакви комбинации м/у бързи и бавни със или без блокиране на межд. диф и/или блокиране на задния диф.Наистина супер...
                        Обаче...тромава,тежка(не е за блата),а разхода-13 на сто.
                        Сега съм с Терано 2 -2.7ТДИ, парттайм.На магистралата карам наравно с леките
                        коли-170км/ч, при разход 9.5 на сто, в гора Тераното е като коза-
                        леко и пъгаво,катери се безотказно.така ,че за хоби експлоатация на джип категорично гласувам за парттайм.

                        Коментар


                        • #72
                          До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          А какви точно /марка, модел/ са твоите машини?
                          Дайхацу Фероза и Рено Сеник RX4.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                            Карам Парттайм, но бих предпочел задвижване от типа СуперСелект като на Паджеро, за да мога да ползвам 4х4 и на сухо. Много пъти ми се е случвало да се движа по сух асфалтов път с добре опесъчени остри завойчета с обратен наклон и само на задно е неприятно, а парттайма не може по друг начин. Не е лошо към анкетата да добавите "задвижване от тип Суперселект"(почитателите не са малко)или пояснение да влиза в друго.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                              Супер селект е класически ФулТайм с освободен симетричен междуосов диференциал. В анкетата е AWD.
                              Макар че AWD е решението на Субару на един от най-големите недостатъци на фултайма с освободен диф защото при Субару в паралел на дифа има виско муфа която не позволява на целия въртящия момент да се насочи към единия мост.
                              Най просто казано ако при Супер селект вдигнеш единия мост във въздуха, джипа не може да тръгне, а при AWD на Субару може и то точно заради виско муфата.
                              Може би наистина е добре да се промени анкетата за да е по-точно.
                              Последно редактирано от kinex; 10-01-08, 11:16. Причина: неточност

                              Коментар


                              • #75
                                До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                                Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                                ...Макар че AWD е решението на Субару на един от най-големите недостатъци на фултайма с освободен диф защото при тях в паралел на дифа има виско муфа която не позволява на целия въртящия момент да се насочи към единия мост. Най просто казано ако при Супер селект вдигнеш единия мост във въздуха, джипа не може да тръгне, а при AWD на Субару може и то точно заради виско муфата...
                                При по-късните модификации на ТЛК80 също има такъв set-up, като споменатия от теб на Субару - междуосев отворен диференциал с виско муфа. На Алекс е така.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X