Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

    Поради налегналото ме желание да си продам Нивата и да мина на Хънтър, у мен се зароди желанието да повдигна темата за различните типове пълни приводи (4х4), както добре знаете Нивата е AWD или Full Time 4x4, докато Уаз Хънтър е задно предаване с твърдо включване на предният мост (доста кофти схема според мен).
    Та кажете си мнението по двете схеми (с междинен диференциял или с временно твърдо зацепване). Като основните май ги знам:
    Нива (условно ще я ползва като представител на AWD-тата)
    +Много по-добро поведение на път (особено хлъзгав)
    +без проблемно преминаване от асфалт към кал/лед
    -потенциялно по-висок разход (но не съм сигурен в това?)
    Уаз
    -постоянно трябва да се включва/изключва предният мост м-у кал/лед - асфалт/твърд път
    -ако забравиш да го изключиш - серьозна опасност от повреда в раздатката, износване на гуми и др.
    -допълнителни втулки за зацепване на предните колела към полуоските, източник на забавяне при включването, повреди
    +може би по-проста конструкция??? не съм уверен че е така
    за други предимства не се сещам

    Ще се радвам да си кажете мнението по-въпроса особено ако то е основано на собствен опит, а не "...един приятел така казва, пък той май Много ги разбира тези работи..."
    909
    AWD - перманентно зацепване с междинен диференциал
    36.52%
    332
    Part Time - единия мост работи постоянно а другия се включва когато е необходимо
    50.83%
    462
    4х4 като единия мост се включва автоматично с виско муфа
    8.91%
    81
    друго
    3.74%
    34

  • #2
    Здрасти,
    Имах до скоро и Нива и УАЗ, сега само УАЗ.
    За да съм конкретен веднага ще ти отговоря. Противно на общото схващане за достойнствата на двата автомобила, аз смятам до ден днешен че НИВАТА Е ПО-ПРОХОДИМА ОТ УАЗ-Ь.
    От друга страна УАЗ-а е по-идиотоустойчив и мотора му е малко по-балансиран с масата, като автомобил. Нивата като да не и достига малко мошност в субливните, крайни моменти.
    Според мене за всички натоварвания до ходене на лов-НИВА. От там нагоре УАЗ.
    По отношение на разхода УАЗ-а харчи поне 3-4/100 повече. Страх ме беше да правя такива изследвания, че по-леко го понасях
    Поздрави и ММ /мисли мъдро/

    Коментар


    • #3
      Концепцията, при която постоянно се задвижват и четирите колела е по-комфортна и естествено предпочитана при повечето съвременни машини. Тя има много начини за реализация, но най-добре работещия е с междинен диференциал. Това решение е и най-скъпо за реализация като освен това има недостатъка, че винаги предава движението към двата моста и така повишава разхода на гориво. Разхода на гориво естествено се повишава от по-големия брой задвижвани елементи и въртящи се маси...

      Рart Time или един мост с постоянно задвижване е много по-некомфортен при използване. Всъщност изисква доста по-сериозна квалификация на водача. Неговите недостатъци са най-вече при каране по асфалт с редуващи се заледени и сухи участъци, където изисква повече внимание и умения от водача. Но следва да се има в предвид, че карането известно време с включен втори мост на сложен терен не е проблем особено, ако гумите са еднакви и с проверени налягания. Предимствата на този метод на 4х4 задвижване са неговата простота и надеждност съчетана с по-малкото тегло и улеснената поддръжка.

      Всички останали вариации на тема 4х4 с вискомуфи и т.н. са си чисто паркетни изпълнения, които са тема на друга статия...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        Като цяло перманентното предаване на четирите колела чрез междинен/междуосев диференциал се води за по-скъпото решение. Теоретически износването би трябвало да е и по-бързо. Хората твърдят, че part-time-а е по-практичен, по-лесно се поддържа и т.н. Според мен най-вече си зависи от климатичните условия в които живееш. Ако около теб е предимно лято/пролет и чат-пат се завираш по пясъци/калища и т.н. не виждам особен смисъл от full-time. Но както е тук при нас - с дъждове, киши, кал, сняг - абе с една дума имаме си от всичко и то сравнително целогодишно - може би си струва човек да се замисли за full-time.

        По отношение поведение на пътя и предимства на всякакви терени аз бих се спрял на full-time 4x4 с междинен диференциал (като Нивата или Дифендър-а например). Придържам се към мнението на Сашо Марков, относно 'неудобството' най-малко при употреба на part-time. Последните почти два месеца пътят до вкъщи е ту сняг+лед, ту перфектно изсъшен и измръзнал асфалт. С part-time как се кара в такъв случай? Онзи ден ми се обади един приятел, който се е качвал до някаква хижа на Петрохан събота и неделя. И едно от първите изречения бяха - "още след Бързия беше заледено и заснежено, ама ме мързеше и до горе изкарах само на заден мост"..

        Първоначално публикуван от VPetrov
        ... Това решение е и най-скъпо за реализация като освен това има недостатъка, че винаги предава движението към двата моста и така повишава разхода на гориво. Разхода на гориво естествено се повишава от по-големия брой задвижвани елементи и въртящи се маси...
        Венци, не съм съгласен, че part-time харчи по-малко от full-time. Има достатъчно хора тук с Тойоти и Патроли - сигурен съм, че едва ли падат под 10-11/100. Толкова, колкото Дискавъри/Дифендър и т.н. - при дизелите...

        Коментар


        • #5
          Венци, не съм съгласен, че part-time харчи по-малко от full-time. Има достатъчно хора тук с Тойоти и Патроли - сигурен съм, че едва ли падат под 10-11/100. Толкова, колкото Дискавъри/Дифендър и т.н. - при дизелите...
          Че харчи повече бъди абсолютно уверен - проста физика. Затова и всички паркетници задължително са с виско-муфа - за да се включва другия мост само при нужда. А иначе Яро няма как да се въртят два пъти повече железа и разхода да е същият...

          А сравнението с други автомобили е некоректно – за да е точно следва автомобила да е един и същи с двете схеми на задвижване – също така и с еднакво тегло, оборудване, гуми и т.н. Защото Дефендера например е една от най-леките машини с този размер за която знам...

          Но от друга страна повишаването на разхода на гориво не е много (под 1л/100Км)...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            Хм. Ех. Мда.
            4х4 е по-икономичен от 4х2 ако всичко му е изправно и е проектиран за фул тайм. Разглеждаме хоризонтален равен сух участък от твърд път и неизменно натоварване на двигателя. В такъв случай часовият разход на гориво е фиксиран. Напълно каректно може да се приеме че задвижващите колела на един и същи мост работят по 50% от времето. Тогава в 4х2 двигателя работи полезно 25% от времето, в 4х4 - 50. Файдата е очевидна. Примерите с неравномерно натоварване само замазват картинката, но като се интегрира по енергията резултата е същият.
            Изключването на част от мостовете за икономия се прави на наистина тежките наистина многоосни машини. Двуосните 4х4 освен по-икономични са и по-безопастни заради запазваната в завой управляемост. А във военните джипове до тая схема се стига освен за по-евтино, и за увеличаване на ресурса. Изключването на единия мост намалява натоварванията на рамата и на неводещият мост, общите вибрации и умора на екипажа. А за военните съхраняването на всички агрегати от вече унищожени машини е важно, даже по щат си има т. нар. трофейни команди. За сравнение - след 43-та, 60% от танковете на Вермахта са били втора употреба, демек вече карани и счупени, и ремонтирани. В това число и Т-34, ама това е друга песен...

            Коментар


            • #7
              Хм. Ех. Мда.
              4х4 е по-икономичен от 4х2 ако всичко му е изправно и е проектиран за фул тайм. Разглеждаме хоризонтален равен сух участък от твърд път и неизменно натоварване на двигателя. В такъв случай часовият разход на гориво е фиксиран. Напълно каректно може да се приеме че задвижващите колела на един и същи мост работят по 50% от времето. Тогава в 4х2 двигателя работи полезно 25% от времето, в 4х4 - 50. Файдата е очевидна. Примерите с неравномерно натоварване само замазват картинката, но като се интегрира по енергията резултата е същият.
              Стефане съжалявам но си в грешка. При движение по сух и равен път 4х4 винаги е по-неикономичен от 4х2. Проста физика - повече движещи се части, повече въртящи се машинни елементи, повече зъбни предавки и т.н.
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                И в 50% повече от времето предаване на въртящ момент от мотора към пътя. Това е ужасната тайна

                Коментар


                • #9
                  Няма такова нещо, 4х2 си предава въртящия момент през цялото време абсолютно по същия начин както 4х4 с тази разлика, че има по-малки загуби.

                  Ако можеше да се реализира икономия с наличието на 4х4 това щеше да е отдавнашен хит. За справка може да се погледнат всички машини, които имат вариант и 4х4 и 4х2 и да се види разликата в разхода...
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • #10
                    В добавка към горното: Въртящия момент на двигателя има относително постоянен характер. За да се получи този ефект въпреки това че горивото в цилиндрите изгаря взривообразно т.е. кривата има пиков характер се използва маховика. Той е елемента който формира постоянна крива на въртящия момент. След като кривата на изхода към скоростната кутия е от такъв характер е естествено да се предполага, че тя е такава и при контакта на колелата с пътя, защото в противен случай някъде следва да се загубва част от въртящия момент и то циклично, което е невъзможно...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      Смятам, че машините които са part-time са по икономични от адекватната машина full time 4x4. (Пример за това е и масовото прилагане особено в SUV сегмента на схемата при която втория мост се зацепва през виско или друга муфа след като двигателния мост е започнал пробуксуване т.е. няма постоянно действащо задвижване 4х4. Основен агумент за използването на тази концепция според КОНСТРУКТОРИТЕ е по-ниския разход на гориво.) Очевидно схемата за постоянно задвижване има и неоспорими предимства поради което вече е по-масово прилаганата. Нека обаче не се забравя и едно основно предимство на part-time реализацията, а това е значително по-голямата здравина и възможност за натоварване и претоварване на трансмисията и ходовата част. Това е възможно поради това, че когато се проектира една система за постоянно 4х4 задвижване пълното допустимо натоварване се разпределя постоянно между двата задвижващи моста. При машините с постоянно задвижващ един мост и допълнително включване на втория при необходимост е предвидено пълното натоварване да може да се поеме само от единия мост т.е. при включени два моста и тежки натоварвания трансмисията на тази машина е в по-благоприятни условия и може да издържи безпроблемно по-големи натоварвания спрямо адекватна машина с постоянно 4х4.

                      Коментар


                      • #12
                        Загубите не са в трансмисията а в звеното колело - път. Водещи са единствено тези, за които сцеплението е достатъчно за развиване на теглеща сила, по-голяма от действащите в момента спиращи. Останалите са водени, и значи работят в брутален спиращ режим.
                        Разликата в разходите на модели с еднакъв външен вид и различна схема идва от разликите в теглата.

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от VPetrov
                          ...А сравнението с други автомобили е некоректно – за да е точно следва автомобила да е един и същи с двете схеми на задвижване – също така и с еднакво тегло, оборудване, гуми и т.н. Защото Дефендера например е една от най-леките машини с този размер за която знам...

                          Но от друга страна повишаването на разхода на гориво не е много (под 1л/100Км)...
                          Да, прав си, не си формулирах правилно мисълта. Идеята ми беше, че поне при Дифендър-а разхода е твърде приличен (според мен) за постоянно зацепени преден и заден мост. За лек - по-лек е то другите от фамилията LR, но Уаз-а е по-лек..

                          Коментар


                          • #14
                            Загубите не са в трансмисията а в звеното колело - път. Водещи са единствено тези, за които сцеплението е достатъчно за развиване на теглеща сила, по-голяма от действащите в момента спиращи. Останалите са водени, и значи работят в брутален спиращ режим.
                            Разликата в разходите на модели с еднакъв външен вид и различна схема идва от разликите в теглата.


                            Стефане в момента се опитваш да ме убедиш че има перпетум мобиле Няма такова понятие като загуба причинена от това че колелото е водено. Загубата на енергия, която причинява едно колело е съвършено еднаква без значение дали е водещо или водено. А за да не отегчаваме публиката ще се видим и който спечели черпи и след това пише тук резултата. Крайно време е и мен някой да черпи, няма само аз награди да раздавам я...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              Първоначално публикуван от krum aleksiev
                              ... Противно на общото схващане за достойнствата на двата автомобила, аз смятам до ден днешен че НИВАТА Е ПО-ПРОХОДИМА ОТ УАЗ-Ь.
                              От друга страна УАЗ-а е по-идиотоустойчив и мотора му е малко по-балансиран с масата, като автомобил. Нивата като да не и достига малко мошност в субливните, крайни моменти.
                              Според мене за всички натоварвания до ходене на лов-НИВА. От там нагоре УАЗ.
                              ...
                              Круме, Изкефих се на твоето мнение! И аз имам подобни мисли в главата, наистина Нивата е по-добра през лятото (в повечето случаи), НО зимата в дълбока кал и сняг, по-големите колела и клиренс дават предимство на УАЗ-а (Което по-никакъв начин не е знак за по-добра концепция на задвижването)

                              Венци не се здържа да не добави Муфите Не ги сложих защото това е просто автоматизация на парт таим системите, а сложих други като например новият Лексус RХ400h които е с електро двигател на задният мост, а бензиновият двигател задвижва само предният мост

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X