Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

    Първоначално публикуван от lcr Преглед на мнение
    да...аз не ги разбирам тези неща..маи ще ми трябва висше...
    оки де . за да изка4а нещо си високо наклонено със завои , независимо по какъв да е път какво да ползвам...и кога да го ползвам :
    преди изкачването да вклю4а на 4H ( 4L) и така до горе , нищо 4е има завои
    или
    независимо караш си еи така и включваш , без да спираш... и си щурмуваш висо4ината ли ...?

    хм.никои не ми обясни това като си купувах машинката , затова надявам се на вашата помощ
    колата ми е с парт таим раздатка
    малко извън темата(но съм новатор):
    Кoлеги, моля ви кажете как точно става превключването от 2H към 4Н оттам към 4L? Имам ОФА и винаги когато превключвам спирам напълно и натискам съединител. Имали други възможности за превключване? Благодаря предварително!

    Коментар


    • До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

      Има–по същия начин,но без да натискаш съединителя.
      Другите възможности са когато си с ръчни хъбове(въпроса ти в другата тема),ще можеш да си включваш предния мост и в движение,че даже и без съединител,стига да са ти включени предварително хъбовете.
      Бързи/бавни също могат да се включват в движение,но трябва малко усет да уцелиш оборотите.Но пък това не се налага много често...
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

        мерси за отговора
        наистина не съм намирал книжка за експлоатация на моята ОФА, но предположих и дори съм чувал - на някои джипове май е задължително включването на мостовете да става само в напълно спряло положение(може и да е при старите машини).

        още малко офф - има ли някъде обяснение за действието на хубовете и на РК - ще се радвам малко да се ограмотя

        Коментар


        • От: До: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

          Извинявам се че съм начинаещ, но нещо започнах да се обърквам. Някой може ли да ми каже Джип Чероки към кой тип спада? Респективно в спряло положение ли трябва да му включвам предния мост, и вредно ли е продължителна експлоатация при 4H? А диференциалите какви са ми? И какъв е смисъла на хъбовете в цялата система? Мерси предварително.

          Коментар


          • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

            Какво става ако на парт тайма му вдигнем двете задни гуми , демек пребуксуват. Ще се пуснат ли двете предни?
            Garmin nüvi® 205 (Денка)
            Nissan X-trail

            Коментар


            • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

              Няма да пусне.
              Трябва си да се включи ръчно предния мост. Дали механично-през лост, или с копче-чрез някакъв електромотор, електромагнит, и т.н. лиготии-щом е парт тайм-включването на предния мост става по команда от шофьора. Ако се вклчва нещо само(не е само де, ама на шофьора така му се струва)-системата не е "парт тайм"
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                Пуснал си 4h или 4l Нали като превърти едната задна пуска срещуположната предна. Мисълта ми е ако превъртят и двете задни гуми едновременно при потегляне или при движение дали ще пусне и двете предни или само една предно или нито една?
                Garmin nüvi® 205 (Денка)
                Nissan X-trail

                Коментар


                • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                  Една реална ситуация ме мъчи мисловно. Вадиш тежка лодка от вода, колата е на баир, задните ти гуми са във водата под тях тиня или пясък. Мисълта ми е ако си с някой сериозен джип парт тайм дали двете предни колела ще се пуснат. Изгледах в ютуба сумата клипове нищо не видях с моята ситуация
                  Garmin nüvi® 205 (Денка)
                  Nissan X-trail

                  Коментар


                  • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                    Те са си "пуснати" когато си на 4Н или 4L. Нещо си в някаква сериозна заблуда за начина на действие на трансмисията. Едно и също се подава и към двата моста. На всеки мост буксува това колело, което има по-малко сцепление(при липса на блокаж на диференциала). Не е задължително да са на кръст, може да са и от една страна. Когато сцеплението на двете колела на един мост е еднакво, тогава буксуват и двете. На другия мост също поне едно, ако имат различно сцепление или и двете, ако е еднакво. Т.е. четирите колелета на парттайм без блокажи на диференциалите, ще буксуват всички само ако имат еднакво сцепление(и еднакво сцепно тегло върху тях). Иначе поне по едно на мост.
                    Последно редактирано от cecoa1; 31-10-16, 23:07.
                    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                    Коментар


                    • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                      При парт-тайм имаш (минимум) една въртяща задна и (минимум) една въртяща задна гума.
                      Това означава, че при 2 буксуващи задни гуми, ще имаш поне една предна въртяща (буксуваща) гума.
                      Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                      Коментар


                      • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                        Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                        Те са си "пуснати" когато си на 4Н или 4L. Нещо си в някаква сериозна заблуда за начина на действие на трансмисията. Едно и също се подава и към двата моста. На всеки мост буксува това колело, което има по-малко сцепление(при липса на блокаж на диференциала). Не е задължително да са на кръст, може да са и от една страна. Когато сцеплението на двете колела на един мост е еднакво, тогава буксуват и двете. На другия мост също поне едно, ако имат различно сцепление или и двете, ако е еднакво. Т.е. четирите колелета на парттайм без блокажи на диференциалите, ще буксуват всички само ако имат еднакво сцепление(и еднакво сцепно тегло върху тях). Иначе поне по едно на мост.
                        Не съм много наясно с парт тайма как работи , AWD и онуй с вискомуфата по ми са ясни, но туй което ми обясняваш звучи все едно AWD със заключен междинен диф. Един познат дето кара по горите на времето ми обясняваше как работи парт тайма. Та той ми каза че слагаш го на 4H примерно и караш все едно си със задно предаване. Забуксува ли едното задно колело , моментално се пуска срещуположното предно колело. Абе беше му много трудно да ми обясни защо парт тайма е 4х4. И накрая измисли нещо от сорта, че било такова защото всяко едно от четирите колела можело да има въртящ момент. Всяко едно но не и всички заедно , както е при AWD-то. Само две от колелата можело да имат в един и същ момент едновременно въртящ момент , двете задни или едно задно и едно предно. Ако имало блокаж на задния диф тогава можело да има 2 задни и едно предно. Ако имало и на предния диф блокаж ставало всички колела , но само някакви дърти тойоти имали ръчен блокаж отпред. Тъй ми го обясниха.
                        Garmin nüvi® 205 (Денка)
                        Nissan X-trail

                        Коментар


                        • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                          Първоначално публикуван от anastaspeykov Преглед на мнение
                          Не съм много наясно с парт тайма как работи , AWD и онуй с вискомуфата по ми са ясни, но туй което ми обясняваш звучи все едно AWD със заключен междинен диф.
                          Точно същото е като със заключен междуосев диф.
                          По принцип някои парт-тайм имат автоматични хъбове в предните главини, на които им трябва малко завъртане на полуоската спрямо колелото за да го зацепят, т.е. задните ще превъртят малко(няма и половин-един оборот) преди да зацепят предните, но това е еднократно във всяка посока на движение. Има и други видове хъбове, при които зацепването се осъществяв принудително с вакуум, както и с ръчно задействане от шофьора (те са едни врътки на капачките на предните главини, които трябва да се завъртят ръчно). Естествено има и въобще без хъбове, а с тврдо постоянно свързани предни колела към полуоските.
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                            https://youtu.be/FdAMEZVoJV8 ето то го нагледно парт тайм с отворени преден и заден диф
                            I'm not Lost, I'm Discovering !

                            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                            Коментар


                            • От: Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                              Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                              https://youtu.be/FdAMEZVoJV8 ето то го нагледно парт тайм с отворени преден и заден диф
                              Сори, ама ако се загледа човек, клипчето е пълна глупост. Т.е. - в никакъв случай не онагледява парттайм с отворени симетрични, междуколесни диференциали. Ако трябва ще обясня и защо.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси

                                Е хайде.
                                Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                                Drag Grand Canyon Daily
                                Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                                LZ1JYM

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X