Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

    Ами както гласи заглавието, оборудвах се с една ц5-ца, "68 ми набор 1500мм паралели. Машината работи без странни шумове, но както се очаква за 50 годишна е преживяла доста.
    За щастие всичко си и стои с едно " малко изключение"
    - липсва лентовата спирачка - не само лентата , а и целият механизъм който я вклюва и изключва.
    Има явни следи от поражение по единия от валовете в ск. кутия заради нея. Вероятно се е скъсала и се е омотАла.
    Е и люнетите ги няма но да кажем, че те не са болка за умиране.
    Както и предните 2 вратички на левия крак ноо...

    Стругчето е с 4кв. елетродвигател, всичките зъбни колела от сменната лира са налични. Няма луфтове по кръстат супорт и управляващи механизми.
    Има по-голям луфт в бронзовата втулка на първичния вал на подавателната кутия, но вече е свалена и се изработва, а вала на шлайф, че беше повлякал.
    Днес свалих и супортната кутия. В нея всичко е ток, като изключим килогарама трици. Че го взех от дърводелна .



    До тук добре. Струга вече е измит, след 3л. безконтактна течност 2л. обезмаслител и няколко телени четки.
    Разглобени са подавателната и супортна кутия. Винта за резбите е в добро здраве.
    Паралелите са видимо с лек ръб, за някакво успокиение почти на 1м. еднакво износването. Когато го събера ше се види колко ще е точен. За сега нямамам нужните инструменти и най-вече знания да опитвам шабрене и шлайфане.

    Всичко е измито и проверено за луфтове. Остава да сменя маслото в скоростната кутия, мисля че 5w40 ме му е тамън. Подготвям го за боя, обаче ме гложди липсата на лентовата спирачка. Имам някаква принципна диаграма от паспорта, свален от форума, но на нея липсва устройството за включване и изключване.
    Молбата ми е някой с Ц5 да отвори неговия капак на скоростната кутия и да снима, ако може и по-основните габаритни размери. За да мога да я изработя.
    Ще съм силно благодарен и задължен.
    Ако някой пък има ц5 на части и му се продава целия механизъм, без значение с лента с феродо или без ще е идеално.

    И един странен въпрос - може ли да се изработят някъде, някак си всички табелки. Аз нямам липсващи, тази за резбите и подаванията беше залепена с лепило и падна при миенето, но я имам. Но все пак ако може да се изработят ще е перфе.

    Ами те така, ще качвам снимки от време на време да ви държа информирани.

    Последно редактирано от I.Stoyanov; 07-09-18, 13:25.

  • #2
    От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

    Табелки могат да ти направят всички фирми произвеждащи рекламни материали които имат лазер.Честито за придобивката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:табелки.jpg
Прегледи:1
Размер:281.0 КБ
ID:5797624
    УАЗ 452Д,ML270CDI,Ford Transit, DAIHATSU Terios, Волга 2410 GSM 0898677185

    Коментар


    • #3
      От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

      Окей идеално.
      ЗБравих да напиша - струга е без нониусна скала на надлъжното подаване фабрично. Обмислям да си добавя една на супортната кутия, пък да видим как ще се получи

      Коментар


      • #4
        От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

        Честито за придобивката. И аз имам подобен струг, пак е С5, но има разлики. Имам нониус на надлъжното подаване оригинално, колелото ми беше бакелитено и при едно сериозно натискане при дълбане на шпонков канал се счупи. Направих си ново колело от дебела ламарина. Спирачка и аз нямам в ск. кутия, но и самия ми лост на съединителя няма фиксатор за неутрално положение. Нещата се случват на усет и при най-бавните скорости увлича. Винаги когато меря, стягам или свалям детайл си изключвам мотора за да не стане бела.

        Коментар


        • #5
          От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

          Колега, ще опитам в понеделник да снимам моя, но не съм сигурен, че при мен е налична въпросната спирачка.
          Последно редактирано от ANARCHY; 07-09-18, 18:44.

          Коментар


          • #6
            От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

            Първоначално публикуван от ANARCHY Преглед на мнение
            Колега, ще опитам в понеделник да снимам моя, но не съм сигурен, че при мен е налична въпросната спирачка.
            Благодаря, а дано да стои.
            Иначе окончателно стигнах до тук:

            Коментар


            • #7
              От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
              Честито за придобивката. И аз имам подобен струг, пак е С5, но има разлики. Имам нониус на надлъжното подаване оригинално, колелото ми беше бакелитено и при едно сериозно натискане при дълбане на шпонков канал се счупи. Направих си ново колело от дебела ламарина. Спирачка и аз нямам в ск. кутия, но и самия ми лост на съединителя няма фиксатор за неутрално положение. Нещата се случват на усет и при най-бавните скорости увлича. Винаги когато меря, стягам или свалям детайл си изключвам мотора за да не стане бела.
              Моля да снимаш нониуса

              Коментар


              • #8
                От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                Моста наличен ли е,че без него лошо.

                Коментар


                • #9
                  От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                  Първоначално публикуван от валкиса Преглед на мнение
                  Моста наличен ли е,че без него лошо.
                  Разбира се, малко ме притеснява факта че е без щифтовете. Не че няма да му сложа но незнам дърводелеца колко е работил без щифтове.
                  Надявам се да не се е образувало зъб/стъпало м/у паралелите на тялото и тези на моста че кофти...
                  Последно редактирано от I.Stoyanov; 08-09-18, 12:05.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                    Ето каква е станала втулката на зъбното колело от супортната кутия за надлъжното подаване :

                    Коментар


                    • #11
                      От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                      Някой за спирачката нещо

                      И още нещо, мисля да го боядисам в сиьото, мнения и съвети. Първо мислех в бежовото, но се отказах..

                      Последно редактирано от I.Stoyanov; 09-09-18, 20:00.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                        Честито за машината! Има теория че зеленото успокоява....или да кажам не натоварва допълнително очите,за това са все зеленички тея железа във всичките им нюанси. Ама ти предполагам няма да си 12 часа всеки ден на него,тъй че къв цвят ти е готино си го боядисай.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                          Замисли се като го боядисаш светло, как ще го чистиш после.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
                            Замисли се като го боядисаш светло, как ще го чистиш после.
                            Именно!
                            Затова минах на решението за е синьо-зеленото. Доближава се много и до оригиналният цвят. Така че

                            Пак да питам, някой нещо за спирачката

                            Коментар


                            • #15
                              От: Айдее, и аз със струг - Ц5МБ

                              Колега, и аз съм без спирачка, съжалявам че не мога да помогна.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X