Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малко теоретична помощ по заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: малко теоретична помощ по заваряване

    Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
    Kaто ми се наложи я запоявам, иначе знам че месинга е с променлив, а медта с прав.
    И двете се заваряват с прав. Само алиминий, магнезии и сплавите им с променлив, заради окисния им слой, който се топи на значително по-висока температура от самия основен метал.

    Месинга обаче е гадно нещо. Пръщи и пуши. И тая гадост я прави цинка. Ужасно е направо. И боли глава, и се вдига температура.

    Затова - на проветриво. Ама пак е гадост. Не знам дали изобщо някога ще се науча да заварявам такова.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • До: малко теоретична помощ по заваряване

      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
      Kaто ми се наложи я запоявам, иначе знам че месинга е с променлив, а медта с прав.
      Само я пробвай с аргона. Това сигурно е най-лесно от всичко. И от неръждавейка, и от черно. Ще се олигавиш, и за запояване ще забравиш.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • До: малко теоретична помощ по заваряване

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        И двете се заваряват с прав. Само алиминий, магнезии и сплавите им с променлив, заради окисния им слой, който се топи на значително по-висока температура от самия основен метал.

        Месинга обаче е гадно нещо. Пръщи и пуши. И тая гадост я прави цинка. Ужасно е направо. И боли глава, и се вдига температура.

        Затова - на проветриво. Ама пак е гадост. Не знам дали изобщо някога ще се науча да заварявам такова.
        Е.. ли го? Жабарите пишат в упътването на Чебората променлив?

        Коментар


        • До: малко теоретична помощ по заваряване

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Само я пробвай с аргона. Това сигурно е най-лесно от всичко. И от неръждавейка, и от черно. Ще се олигавиш, и за запояване ще забравиш.
          Не ми се занимава, отдавна вече се убедих, че един живот не стига за всичко.
          А и освен някоя тръбичка, или казан, друго не ми е попадало.

          Коментар


          • До: малко теоретична помощ по заваряване

            Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
            Е.. ли го? Жабарите пишат в упътването на Чебората променлив?
            Да не би вместо "магнезий" да е преведено "месинг"?

            Сега гледах пак - прав ток, права полярност.
            Някои хора споменават че пулсовото помагало. Повърхостта трябва да е чиста, и от време на време да се прекъсва и чисти, понеже се образуват отлагания от цинка.

            Проблема с месинга е именно цинка, или по-точно това че температурата му на кипене е по-ниска от температурата на топене на медта. Тоест, още преди да си стопил медта, месинга е пренагрят, и в момента, в който се стопи и медта, той моментално кипва, прави гадни изпарения и фойерверки. Маска с дихател е силно препоръчителна, понеже изпаренията са гадни. А най-гадното е че я няма ясната видимост към дъгата, и трябва да се правят много премерени движения, за да стане добре. Адаш ти се справя добре, и дори обича да заварява такова чудо. Той ми и показа. На мене обаче ми е адски терсене. Даже алуминия ми е по-лесен.

            Често се споменава че като добавъчен материал за месинг може да се ползва силициев бронз, ако разликата в цвета на заварката и детайла не е от значение. Както навсякъде със сплавите, така и при месинга има по-лесни и по-трудни сплави, но конкретна информация нямам.

            ...все пак съм много далече от това да се нареча заварчик. По-скоро съм си купил играчки и се лигавя. Един опитен човек вероятно би се справил не лошо с месинга, а сигурно и с бронза.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • До: малко теоретична помощ по заваряване

              Спарки, пак погледнах упътването и буквално пише следното:
              AC - алуминий. ал. сплави, месинг и магнезий.
              DC - неръждаема стомана, ниско-въглеродна стомана и мед.
              Няма да се учудя въпросния месинг да може да се заварява и в двата режима.
              Къде гледаш, дай нещо да се ограмотяваме?

              Коментар


              • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                Из целия интернет гледам. AC-то на месинг няма какво да донесе. Ползва се за чистене на окисния слой само. Всичко друго са негативи само.

                Вероятно някой умник го ползва като заместител на пулсовия режим, но нещо не си представям как.

                Свали си ръководството на английски, щото ако четеш българското, е много вероятно да е объркано. То не че е невъзможно и английското да е сбъркано де.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                  Едно въпросче имам, тъй като ми предстои закупуването на инвертор!

                  http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/...9_ENG_HTML.htm

                  С туи нещо мога ли да заварявам алуминий? ... че на този сайт нещо информация отностно апаратите НИКАКВА!
                  The only way to be 100% certain that work has been done properly is to do it yourself.

                  Коментар


                  • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                    Първоначално публикуван от GeorgiATV Преглед на мнение
                    Едно въпросче имам, тъй като ми предстои закупуването на инвертор!

                    http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/...9_ENG_HTML.htm

                    С туи нещо мога ли да заварявам алуминий? ... че на този сайт нещо информация отностно апаратите НИКАКВА!
                    Няма AC режим, но чувам че някои опитни колеги се справят и с DC.

                    Коментар


                    • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                      Няма AC режим, но чувам че някои опитни колеги се справят и с DC.
                      Докато не видя, не вярвам.


                      Иначе, машинката е правотокова. Не става за алуминий. За всичко друго - да.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                        Пустият му алуминий, защо е толкова интересен на новобранците? Май има нужда от специална тема "Заваряване на алуминий за новаци", която да звучи така:
                        1. Научаваш се да заваряваш ръчно, черно
                        2. Научаваш се с ВИГ на неръждавейка
                        3. ...

                        Коментар


                        • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                          Мерси за информацията, но питането ми е по скоро точно отностно тази машинка, най вече ако някой има опит с нея ... защото аз съм заварявал алуминии на ДС, но със по-високия клас magic wave, на ДС и положителен електрод, отрицателна маса. Та по скоро въпроса ми беше дали това нещо има възможност да обръща поляритета, пък било то с просто разменяне на горелката и масата? Щото гледайки таблото по електронен път май не може...
                          Също бих бил благодарен ако ми дадете алтернативи (може и АС), като се има предвид, че бюджета който съм отделил за това е 3500-4000лв

                          Благодаря предварително!
                          The only way to be 100% certain that work has been done properly is to do it yourself.

                          Коментар


                          • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                            Да размениш поляритета ръчно с размяна на кабелите, абсолютно винаги може. Е, може да се наложи малко разглобяване...

                            Коментар


                            • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                              Първоначално публикуван от GeorgiATV Преглед на мнение
                              Мерси за информацията, но питането ми е по скоро точно отностно тази машинка, най вече ако някой има опит с нея ... защото аз съм заварявал алуминии на ДС, но със по-високия клас magic wave, на ДС и положителен електрод, отрицателна маса. Та по скоро въпроса ми беше дали това нещо има възможност да обръща поляритета, пък било то с просто разменяне на горелката и масата? Щото гледайки таблото по електронен път май не може...
                              Също бих бил благодарен ако ми дадете алтернативи (може и АС), като се има предвид, че бюджета който съм отделил за това е 3500-4000лв

                              Благодаря предварително!
                              е,че го няма Спарки да ти каже че си даваш парите на вятъра за тоя фрониус,и с тях ще си купеш не един ми два електрожена.
                              неговия май беше такъв AC/DC,пулсови режими и т.н,3в1машинка-резак,аргон и редз.
                              струва към 2000лв. с всички такси и доставки. и ще ти останат доста за бира,че да почерпиш за новата придобивка.
                              http://cgi.ebay.com/200Amp-AC-DC-Pul...3A1%7C294%3A50

                              Коментар


                              • До: Малко теоретична помощ по заваряване

                                Първоначално публикуван от GeorgiATV Преглед на мнение
                                Мерси за информацията, но питането ми е по скоро точно отностно тази машинка, най вече ако някой има опит с нея ... защото аз съм заварявал алуминии на ДС, но със по-високия клас magic wave, на ДС и положителен електрод, отрицателна маса. Та по скоро въпроса ми беше дали това нещо има възможност да обръща поляритета, пък било то с просто разменяне на горелката и масата? Щото гледайки таблото по електронен път май не може...
                                Също бих бил благодарен ако ми дадете алтернативи (може и АС), като се има предвид, че бюджета който съм отделил за това е 3500-4000лв

                                Благодаря предварително!
                                Колега , то в описанието на машината всичко е дадено , ама кой да чете ?! Сега , за разглобяване - нищо не се разглобява , остави го Ясен . Тези двете жълтички месингови "букси " , които виждаш на панела за ръкохватката и масата се наричат "байонетни връзки" . Когато машината е правотокова ( както в този случай) , на байонетите винаги е означен + и - и това е нормално , щото тези машини са предназначени за ВИГ и ръчно електродъгово заваряване. И в зависимост от конкретната технология на заваряване - в един случай ти трябва права полярност , в друг - обратна.
                                Пример : 1. При ръчно електродъгово заваряване с базични електроди се използва обратна полярност , т.е. ръкохватката ти е на +. Ако заваряваш с рутилови електроди , желателно е ( за новаците ) ръкохватката да е на "минус".
                                2. При ВИГ заваряване : почти във всички случаи се използва права полярност - електрода е на "минус".
                                Характерно за разпределението не топлината при правотоковите машини е , че грубо окло 2/3 от отделяната топлина при заваряване са пада на този "край" , който е свързан с + на машината. Така че в този случай волфрамовия електрод е доста силно натоварен топлинно и общо взето изисква водно охлаждане . Иначе се топи интензивно.
                                Така че в крайна сметка ти избираш за какво ще ти служи този Фрониус.
                                П.с. Алтернативи има . Но като гледам Спарки на какви цени намира китайска техника ( пък и твърди че е качествена - дано !) , нека да се включи и той . В противен случай западните са цифра .
                                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X