Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

    Привет. Въпреки десетките теми за заваряване ще си отворя нова, в която ще споделя какво мога (или не мога) и какво искам да науча. Ще се радвам на всякакви съвети и критики.
    Установих, че ламарина се заварява трудно като нямаш опит. За това почнах с по- дебели железа. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442316306283.jpg
Прегледи:1
Размер:112.2 КБ
ID:6098927 това е машината (китайче)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442316350983.jpg
Прегледи:1
Размер:111.7 КБ
ID:6098928 а това са електродите.
    Започнах с това Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442316826967.jpg
Прегледи:1
Размер:112.4 КБ
ID:6098929 и заварката Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442316845678.jpg
Прегледи:1
Размер:83.9 КБ
ID:6098930
    После Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442316866538.jpg
Прегледи:1
Размер:116.6 КБ
ID:6098931Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442316878821.jpg
Прегледи:1
Размер:89.3 КБ
ID:6098932 после съединяване на успоредни детайли Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442317074637.jpg
Прегледи:1
Размер:68.7 КБ
ID:6098933 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442317086110.jpg
Прегледи:1
Размер:60.2 КБ
ID:6098934 и на края опитах да затапя получилата се тръба Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442317127440.jpg
Прегледи:1
Размер:109.3 КБ
ID:6098935Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442317138422.jpg
Прегледи:1
Размер:110.0 КБ
ID:6098936Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442317151084.jpg
Прегледи:1
Размер:98.0 КБ
ID:6098937 стана много грозно, но все пак не тече като напълня с вода.
    Сега въпросите. Какъв е правилния ъгъл на екетрода спрямо детайла? Както и посоката на движение спрямо ъгъла на елетрода и детайла. Тоест ако електрода образува остър ъгъл посоката е към този остър ъгъл ако ме разбирате
    срещам повече трудности при заваряване на детайли под ъгъл (както са синия и другия детайл)
    По лесно ми се вижда надлъжното съединяване.
    И образованието и работата ми са далеч от железата, но искам да се науча, ако взема да направя асмалък да не падне на нечия глава дет се вика. Зная че тук има много професионалисти както и непрофесиалисти, но много по- в час от мен. Та очаквам съвети, критики и тн.
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

  • #2
    От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

    А ти свали ли си учебника за заваряване, който качихме в ПДФ? Горе в литературата го има направо за четене в линка на Спарки.
    Последно редактирано от коко келеша; 15-09-15, 14:35.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #3
      От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

      Току що го свалих, и съм благодарен на хората направили си труда да го качат.
      Ако някой разполага с оригинала на този учебник - имам огромното желание да го взема и да го сканирам с малко по добро качество, за да не изморява очите при четене. (не искам да звучи като неуважение на нечии труд)
      I'm not Lost, I'm Discovering !

      088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

      Коментар


      • #4
        От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

        Сега хвани и снимай от другата страна детайлите от втора и трета снимка. От другата страна трябва да изглежда почти като от страната на заваряването.

        С РЕДЗ (заваряване с електроди) опита ми е кажи-речи нулев, но ми се струва че много бързаш, а вероятно не си нагласил и ампеража, или пък държиш електрода високо. Накратко - не контролираш ваната както трябва. Шлаката трябва да остава отгоре, а при теб често влиза отдолу.

        Ако занесеш машината при някой заварчик ще е най-лесно да ти се даде начален старт. Ако е достатъчно добър направо ще ти каже къде бъркаш, ако пък не поне ще ти удари едно рамо, гледайки го как заварява и сравнявайки с твоето. По някое време ще започнеш да "усещаш" какво става в заваръчната вана. В техникума на третия час по заваряване вече шевовете ми нямаха нищо общо с подобието на такива като пипнах ръкохватката за сефте. Та за тоя начален тласък е много по-лесно някой да те гледа и да ти показва както грешките, така и как се прави. После вече може и да четеш и да учиш висш пилотаж, ако искаш.

        Лошото е че тия хаймани често са чишити, та не всеки ще ти свърши работа, даже да е супер професионалист.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

          И аз си усещам, че от време на време електрода ми е далеч от ваната, ампеража пробвам да си го глася, като цяло заварките са правени между 100 и 115А (ако може да се вярва на китаеца) под 95А определено се усеща че тока му е малко, над 115 не пробвах. Ако намеря време и майстор готов да помага ще натоваря техниката и отивам. До тогава като ми остане време ще си играя в гаража. Като цяло до сега никой не ме е учил. Чел съм тук там, гледал съм някой и друг клип. Предполагам, че с нарастването на количеството изгорени електроди ще задобрявам. Както всичко друго така и тук си се иска практика.
          I'm not Lost, I'm Discovering !

          088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

          Коментар


          • #6
            От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

            За електрод 2-ка ампеража по-скоро е много. То и на кутията си пише. Сега, до колко това, дето показва машината е вярно е друг въпрос.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

              Тук някъде, колега беше написал, че на един милиметър от дебелината на електрода си трябват 40А ток. Сигурно можеш да го ползваш като отправна точка за регулирането.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                По-скоро на милиметър дебелина на материала.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                  Ако на милиметър електрод е 40 - значи ми трябва 80-85 за тези екетроди (приблизително)
                  Ако е на мм от материала значи ми трябва малко над 100 и съответно електрода ми идва тънък, но пък какво правим като нямам под ръка по - дебели.
                  Ясно е, игра с ампеража до получаване на задоволителен резултат На въпросите за ъглите на заваряване си отговорих още на 4-5 страница от учебника. (пак да благодаря за него)
                  И още нещо ми стана ясно трябва още доста електроди да изгоря за да ми се изяснят някои неща. Явно трябва да движа електрода по бавно и да следя да не остава прекалено голямо разстояние между него и ваната, но пък не трябва и да го забивам прекалено на вътре, че почва да бълбука...
                  I'm not Lost, I'm Discovering !

                  088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                  Коментар


                  • #10
                    От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                    Тоест ако електрода образува остър ъгъл посоката е към този остър ъгъл ако ме разбирате
                    За ъглов шев посоката която ти препоръчвам е обратна на твоята т.е към тъпият ъгъл. Тогава грешките са по-малко. Следиш само шлаката да не мине пред електрода. Ако водиш към острия ъгъл, тогава се стремиш шлаката да не мине зад електрода и гледаш непрекъснато "окото" в течната вана да е винаги в зоната на заваряване, без да "изчезва".
                    Това с две думи. Ако пускаш периодично снимки хората ще помагат.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      По-скоро на милиметър дебелина на материала.
                      Ще ме караш да ровя из темите. Гого, я разреши спора ако обичаш!
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                        Ти си правия.
                        Но това правило е за променлив ток

                        Коментар


                        • #13
                          От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ПОЛЯРНОСТ.jpg
Прегледи:1
Размер:138.8 КБ
ID:5681051

                          Коментар


                          • #14
                            От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:uploadfromtaptalk1442337585061.jpg
Прегледи:1
Размер:169.2 КБ
ID:5681072 ето и още една снимка която забравих да кача, тук просто съм си играл да наварявам върху желязото.
                            Как е по добре да тренирам докато свикна да си водя електрода плавно и на еднакво разстояние от детайла, става ли върху едно желязо както на снимката или все пак да си нарежа парчета и да си ги снаждам?
                            I'm not Lost, I'm Discovering !

                            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                            Коментар


                            • #15
                              От: Тема за моите заварки (съвети, критика и тн)

                              На плоско плътно желязо е най-лесно (поне на мен ми е било най-лесно) да се научиш да не изпускаш шлаката под заварката, тоест да контролираш ваната. За реално заваряване ми е било най-лесно хоризонтален ъглов шев. Същото и за телоподаващо и за аргон. Ама това след като на плоско вече са ставали прилични, поне на вид. Не се бой да натискаш и повече и по-малко електрода. Просто трябва да го усетиш. Не трябва да допускаш тия дупчици със шлака като на снимката.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X