Обява

Свий
Няма добавени обяви.

100 W LED фарче

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 100 W LED фарче

    Нещо много ми дойдоха тия 15 дена коледно бездействие и в алкохолните паузи се захванах да реализирам една стара идея, за която се бях подготвил с някои от елементите: 100W диод и 77 мм. оптика за него. Също така бях приготвил и радиатор от процесор Core i7, като предварително бях избил медното ядро. Тази оптика е подходяща за фокусиране на лъча от 5 до 90 градуса. Моята задача бе да го натамъня до около 50 градуса, защото мисля да използвам този елемент за осветление за заден ход и за едни други работи По предварителни сметки трябваше да подложа около 10 мм между лещата и рефлектора, но на практика се оказа, че 8.5 мм свършиха тази работа:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:160.0 КБ
ID:6039841 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:164.3 КБ
ID:6039842

    Алуминиева дебелостенна тръба 105/30 (2017А) и мед Ф80 бяха останалите необходими материали

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:192.9 КБ
ID:6039843 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:1
Размер:172.3 КБ
ID:6039844

    Сглобката между медното ядро и корпуса е със запресоване

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13.jpg
Прегледи:1
Размер:191.5 КБ
ID:6039845 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15.jpg
Прегледи:1
Размер:172.4 КБ
ID:6039846

    Ядрото и радиатора от процесор също на пресата

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:17.jpg
Прегледи:1
Размер:175.2 КБ
ID:6039847 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19.jpg
Прегледи:1
Размер:166.7 КБ
ID:6039848

    Отвора за кабеляците и накрая взех та се сетих, че стената на корпуса е достатъчно дебела и позволява допълнително оребряване.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21.jpg
Прегледи:1
Размер:165.0 КБ
ID:6039849 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23.jpg
Прегледи:1
Размер:185.8 КБ
ID:6039850

    Така изглежда в сглобен вид

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:25.jpg
Прегледи:1
Размер:188.2 КБ
ID:6039851 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27.jpg
Прегледи:1
Размер:127.2 КБ
ID:6039852

    За първоначалните тестове съм инсталирал термо датчик върху плочата на самия диод. Захранващия модул е DC-DC 300W повишаващ с входно напрежение от 9 до 35V и регулируем изход от 9 до 35 V. На мен ми трябват точно 35V и така е нагласен. DC-DC модула го захранвам с 39 амперово импулсно захранване на 13.2 V. Тествал съм и на акумулатор и го оставих докато акумулатора се разреди и модула изключи. Случи се при 9.3 V на акумулатора, т.е. в реални условия в автомобил няма да има проблеми.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:29.jpg
Прегледи:1
Размер:180.1 КБ
ID:6039853 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31.jpg
Прегледи:1
Размер:148.1 КБ
ID:6039854

    Без принудително обдухване температурата на корпуса на диода достига до 46 градуса при стайна температура 24 градуса. С вентилатор на 600 об/мин температурата на корпуса на диода е 35 градуса.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:44.jpg
Прегледи:1
Размер:154.0 КБ
ID:6039855 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41.jpg
Прегледи:1
Размер:140.7 КБ
ID:6039856

    Остава да довърша предната затваряща и уплътнителна гривна. Полето над оребряването на корпуса съм го оставил за резба. От сега вече виждам как ще се прави и версия 2.0, защото някои неща могат да станат по-добре. Диода също е тестов и в крайната версия ще е друг модел и от друг производител. Този е старичък модел и със сравнително скромно светопроизводство - 90 лумена на Ват, а вече има в продажба 120-140 лумена/ват .
    Последно редактирано от elbgt; 04-01-14, 16:49.
    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

  • #2
    От: 100 W LED фарче

    Браво! За пореден път виждам нещо страхотно, направено от теб! Колко е тока? Предполагам, че ще е около 5 ампера, предвид КПД-то на диода.
    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

    Коментар


    • #3
      От: 100 W LED фарче

      Вярно съм пропуснал да спомена тока. При 34.77 V тока е 2.81 A. Преди захранващия модул тока не съм го мерил, но 39 амперовото импулсно захранване, нагласено на 13.2 V "кляка" на 12.8 V под товар. Предполагам, че тока е някъде около 9-10 Ампера.
      My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

      Коментар


      • #4
        От: 100 W LED фарче

        Много ми харесва твоята идея. Скоро имах такава, да си направя фенерче за служебни нужди, с магнит за закрепване на колата и да свети добре. Използвах ксенон, но мисля, че е време да взема пример от теб и да пробвам със светодиод. Хареса ми как си решил проблема с охлаждането, все пак едно от най-важните неща за дълъг живот на светодиода е температурата...

        П.П. Каква е температурата? В какъв цвят?
        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

        Коментар


        • #5
          От: 100 W LED фарче

          То при този куче марка диод температурата е каквато ти се падне Този е между 5500 и 6500 К, ама колко е точно не знам. Има и вариант 3000-3500 К. Те така му дават и светопроизводството - от 9000 до 11000 лумена. В зависимост от това колко редички светят. При моя една редичка я няма. Абе за тестов става
          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

          Коментар


          • #6
            От: 100 W LED фарче

            Ей го на на 15 V. Така се вижда, иначе ще се стопи телефона Виждал съм в същия корпус и с 3 светещи редички и се води 30 W. Явно след производството определят кой като какъв да го продават. Както е и при всичката останала електроника, LED дисплеи, процесори, памети и т.н.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140104_170956.jpg
Прегледи:1
Размер:71.1 КБ
ID:5550926
            My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

            Коментар


            • #7
              От: 100 W LED фарче

              Като себестойност смятал ли си го?
              driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

              Коментар


              • #8
                От: 100 W LED фарче

                Ами сметката е горе долу такава:

                1. Диод - 28.80 лв (от zahranvane.com)
                2. Оптика - 19.80 лв (от ebay.co.uk)
                3. Алуминия и бакъра 99.46 лв. по фактура от "Ангел Стоилов" ООД
                4. Захранващ DC-DC модул 16.32 лв. (от zahranvane.com)
                5. Труд - около два часа

                Та до тук излиза 164.38 лв. За сведение хамериканците ми поискаха $950 за 100W LED фар с един диод. Вярно в доста по-завършен вид, ама то малко ми остава и аз да го докарам тоя във вид готов за монтаж на открито.
                Последно редактирано от nickbochev; 04-01-14, 18:38. Причина: лека "обработка" на директни търговски линкове
                My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                Коментар


                • #9
                  От: 100 W LED фарче

                  Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                  При моя една редичка я няма.
                  А какво е станало с нея? Рекламация нещо?

                  Като резултат как свети това цялото чудо? В сравнение с нещо познато да кажем.

                  Коментар


                  • #10
                    От: 100 W LED фарче

                    Няма рекламация. Не свети от самото начало. Това е диод "на килограм" един вид. Каквото ти се падне - това е. Ако е с гарантирани параметри и има гаранция ще струва тройно или повече. За светенето не пиша, защото не знам как да го опиша. Нищо подобно не съм палил в стаята си и не мога да го сравнявам. Зверска работа. Не се стои в помещението в което свети, хем го насочвам към тъмни части от интериора. Тавана ми е бял латекс и като го насоча към него не можеш да гледаш към светлинното петно. Изолирбанда се разпада в лъча на разстояние 10-15 см от лещата. И това при около 50 градуса. Не ми се мисли какво ще е при 5 градуса, колкото позволява тази оптика.
                    Последно редактирано от elbgt; 04-01-14, 17:31.
                    My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 100 W LED фарче

                      Mислех да правя такова нещо, но просто няма за какво да го използвам. Затова ми е много интересно.
                      За да топи изолирбанда, излиза че освен светлината в обявения спектър има и много инфрачервена. Интересно, дали ще се навие някой с термовизионна камера да я насочи към плочката без леща. Просто да се изясни на базата на температурата на кристалите каква продължителност на живот ще има прожекторът.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 100 W LED фарче

                        Е няма как да не излъчва в инфра-червения спектър. Самите кристали се нагряват много и си излъчват. То от там идва и зора с охлаждането.
                        My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                        Коментар


                        • #13
                          От: 100 W LED фарче

                          Първоначално публикуван от elbgt Преглед на мнение
                          ........защото мисля да използвам този елемент за осветление за заден ход и за едни други работи.......
                          ............Зверска работа. Не се стои в помещението в което свети, хем го насочвам към тъмни части от интериора.........
                          не му завиждам на тоя, дето ще кара на дълги зад теб............
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • #14
                            От: 100 W LED фарче

                            Поздравления.

                            Снимай, сравнено с фаровете ти. Ще е интересно.

                            Иначе, неприятното на диодите "на килограм" е че не даянят на вибрации, а може би и на чести цикли на загряване и изстиване. Може и напоследък да са се пооправили нещата де, но поне от скромния ми опит дори с Cree диоди, просто в един момент спират. Самия кристал си е в ред - предполагам връзките му вътре се скапват, защото се случва при натискане, почукване и т.н. да светнат отново, но обикновено за кратко.

                            Разгледай и в TME - имат разни интересни предложения и не за такива "на килограм". Вярно, по-скъпи да, но не и непосилно скъпи. Имат хубав CRI и според мен за фарове би било екстра да речем 80 ватов да се пусне на около 25. Ще свети повече от ксенон, а като му се нагоди и оптиката, ще свети където трябва.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: 100 W LED фарче

                              Аз по-горе вече писах, че използвам такъв тип диод само за периода на тестове. Премятам ги из стружките без да ми пука. Опичам ги до над 80 градуса безмислостно. Иначе тия които ще ползвам си седят още в опаковката и със сигурност всички редовe им светят. ТМЕ са доста зле откъм мощни (>100W) LED диоди. Предалагат само един тип и то от същия производител от който е и тоя тестовия "на килограм" с тая разлика че са на четворна цена от тази в БГ. На всичкото отгоре и със светопроизводство наполовина - просто са първо поколение. За оптики да не говорим. Никакви ги няма в TME. Иначе имат добър каталог, но аз лично ги ползвам предимно за разни механични елементи, конектори разни други екзотики. Мисля също, че за по-малко от 100W (9000-13000 лумена) не си струва да се прави нищо. Поне за целите за които на мен ми трябват. Вече съм поръчал 4 броя от последно поколение 500 ватови LED (82х82 мм, 55 000 лумена, 110 lm/W) и 110 мм оптики за тях (7-55 градуса). Та ще ги видим и тях дали ще пекат пилета От Китай разбира се. Другаде не се произвеждат за сега. И да... не са на килограм, на бройка са
                              Последно редактирано от elbgt; 04-01-14, 19:02.
                              My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X