Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Той добрия навигатор си проличава и без азимути.
    Навигация е науката и техниката, позволяваща де се установи положението на движещ се обект спрямо дадена координатна система.
    Тя може да се използва и за изчисляване на пътя, който трябва да се измине, за да се достигне друга точка с известни координати. В миналото навигацията се е извършвала основно с компас, уреди за измерване на ъгъла спрямо някоя определна звезда, морски или сухоземни карти. Днес за целта се използват геостационарни спътници.
    Навигацията (от лат. navigato) е наука и практическа дейност за управление на подвижни обекти, която решава следните задачи:
    - определяне на мястото на обекта относно околната обстановка
    - избор на движението (посоката, скоростта, маршрута) към желано крайно място.
    Навигационната дейност трябва да осигури безопасен маршрут, достатъчна бързина на пътуването, а понякога и други предпочитани показатели.
    Лицето, което я осъществява, се нарича навигатор или щурман.

    Видове навигация: Според обслужвания обект – морска, авиационна, космическа, автомобилна
    Според метода на работа – лоцманска и щурманска
    Според използваните средства – визуална, радионавигация, радарна, инерциална, спътникова и астронавигация.
    Други значения на навигация:
    в корабоплаването – фактическо или разрешено корабоплаване, напр. като сезонна дейност
    в компютърните устройства – целенасочено преминаване от един файл (страница) към друг/


    /Географски азимут се нарича хоризонталният ъгъл в точката на стоене между северната посока на географския меридиан и посоката към точка от местността, измерен в посока на движението на часовниковата стрелка измерена в ъглови градуси от 00 до 3600 . В този случай за полярна ос се приема посоката на географския меридиан./

    Коле, защо не престанеш с опявянето за тези АЗИМУТИ.
    "Навигатора" "Ко-пилот" в едно състезание като нашите има много голяма роля. Всестранно развита личност.
    Първо- Навигатора трябва да е добър пилот/да знае как се управлява автомобил през пресечена местност/.
    Второ- Трябва да може да преведе автомобила през места където трезвомислещ не би си помислил.
    Трето- Трябва да може да използва аксесоарите по най-добрия начин
    Четвърто- Да борави с макарата за самоизвличане бързо и правилно
    Пето- Да е добър механик
    Шесто- Да намери най-краткия и бърз път от Старта до Финала

    В Шумен с един от Румънците коментирахме следното: Казах му че има екипажи с бързи лебедки и бавни навигатори,обратното е бавни лебедки и бързи навигатори.
    Най-лошия вариант е бавна лебедка и бавен навигатор а най-добрия е бърза лебедка и бърз навигатор. Румънеца каза следното "Ако има бърза лебедка и бърз навигатор ,има един голям проблем Слабия пилот и слабия джип който се чупи постоянно"
    Коментара оставям за теб. Ако навигатора ти и ти не можете да определите посоката спрямо "СЕВЕР" и да намерите характерен обект си е само проблем на слабия екипаж.

    Нямаше да ти давам пример с мен но само ще ти кажа че съм определял АЗИМУТ с едно просто ГАРМИН НЮВИ215 и съм намирал точките в гъстата мъгла през 2010 в Шумен. Има ли желание намираш и начин.
    Първоначално публикуван от Владимир Раденков(vladyas) Преглед на мнение
    Ти как си го представяш едно Трофи състезание без навигация и ориентиране..........?????????.
    Траял май му казваха.

    Ха , чух един тъп коментар през последното състезание от един познат на всички ни участник. "Какво трофи е това с толкова много коловози и кал". Ха Ха Ха ще кажа само.
    Последно редактирано от banjo; 09-12-14, 02:15.
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

    Коментар


    • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

      Още един се явява на матура
      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

      Коментар


      • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

        Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
        "Навигатора" "Ко-пилот" в едно състезание като нашите има много голяма роля. Всестранно развита личност.
        Първо- Навигатора трябва да е добър пилот/да знае как се управлява автомобил през пресечена местност/.
        Второ- Трябва да може да преведе автомобила през места където трезвомислещ не би си помислил.
        Трето- Трябва да може да използва аксесоарите по най-добрия начин
        Четвърто- Да борави с макарата за самоизвличане бързо и правилно
        Пето- Да е добър механик
        Шесто- Да намери най-краткия и бърз път от Старта до Финала

        Ако навигатора ти и ти не можете да определите посоката спрямо "СЕВЕР" и да намерите характерен обект си е само проблем на слабия екипаж.

        Нямаше да давам пример с мен но само ще кажа че съм определял АЗИМУТ с едно просто ГАРМИН НЮВИ215 и съм намирал точките в гъстата мъгла през 2010 в Шумен. Има ли желание намираш и начин.


        Ха , чух един тъп коментар през последното състезание от един познат на всички ни участник. "Какво трофи е това с толкова много коловози и кал". Ха Ха Ха ще кажа само.
        Адмирации за това мнение!
        "АСК ЗАГОРА 4х4"
        0897937797....по всяко време!

        Коментар


        • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

          Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
          Коле, защо не престанеш с опявянето за тези АЗИМУТИ.


          съм определял АЗИМУТ с едно просто ГАРМИН НЮВИ215 и съм намирал точките в гъстата мъгла през 2010 в Шумен.
          Няма да престана, защото си имам мнение, и го отстоявам.

          Относно определянето на азимут само с ГПС и аз го направих онзи ден, само, че с 1300. Голям напредък в техниката...
          И пак имаше мъгла, и не се виждаше другата точка на азимута.

          Няма да казвам пак какво мисля за азимутите, вече съм го обяснил два пъти.

          Ще се радвам организаторите да се вразумят, и да започнат да правят пътни книги без, или с минимален брой азимути.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Няма да престана, защото си имам мнение, и го отстоявам.

            Относно определянето на азимут само с ГПС и аз го направих онзи ден, само, че с 1300. Голям напредък в техниката...
            И пак имаше мъгла, и не се виждаше другата точка на азимута.

            Няма да казвам пак какво мисля за азимутите, вече съм го обяснил два пъти.

            Ще се радвам организаторите да се вразумят, и да започнат да правят пътни книги без, или с минимален брой азимути.
            Да ти го обясня по следния начин. Не да не е писано но все пак. Азимути в пътните книги се слагат на места където трябва да се свържат две точки ,няма път и на практика няма вариант как да бъде описано заради липса на отличителни знаци. През 2002г за азимутите в състезанието научих следното "Не винаги най-прекия път е най-бърз". Какво по хубаво от това да си избереш по лекия маршрут а не гьоча.
            Каскадните азимути на практика са за улеснение с междинни точки (характерни обекти) на големия азимут.

            Коле , искам да ми обясниш защо според теб се слагат азимути за да им е "гадно" на състезателите?
            Последно редактирано от banjo; 09-12-14, 07:20.
            Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
            Дий Снайдер

            Коментар


            • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

              Въпреки направените уточнения в последните постове на тема "Що е то азумут и има ли той почва у нас?" искам да допълня нещо, защото ми се струва, че все още има известно неразбиране.

              Не е задължително "трасето" да съвпада с "правата" между последната точка в пътната книга и азимута! Азимут може да се вземе и използва, и ако е извън трасето/маршрута (всъщност това е така в 99% от случаите в които се налага използването на азимут).

              Не е вярно и, че азимута се използва само на терени с отлична видимост към околния ландшафт (пустинни, поляни, ниви и т.н.). Напротив! В джунглата или тайгата например, единствения начин да държиш курс (да не се бърка с посока - за нея си има компаси, слънцето и т.н.) е азимута! Просто през няколко стотин метра, трябва да се качваш по дърветата за да си сверяваш маршрута с него (ако въобще можеш да набележиш нещо, което да използваш за сигурен ориентир).

              За да имаме "движение по азимут" наистина, трябва да имаме използването на минимум два последователни азимута по маршрута, който от своя страна може да бъде зададен с доста добра точност, но тогава освен пътна книга ще са нужни и бусола или обикновен компас.

              Написал съм горното не като трофи състезател или организатор на трофи състезание, а като човек държал държавен изпит по топография и картография! Всъщност - убеден съм, че ако в едно състезание бъде заложено истинско движение по азимут (като навигационна задача), 99% от участниците (единия процент съм го оставил като статистическа грешка) ще се отдадат на необратимо и окончателно "бране на гъби", водещо до загуба на шансове за класиране (а при някои и с много високи шансове за нощуване в гората...). Питам се - онези откачалки от Camel Trophy на времето, за първи път в историята прегазили панамската джунгла с МПС, пo GPS или по Road Book са карали (за тези дето са на мнение, че азимутите нямат място в трофито)..?!

              П.П. - В този ред на мисли, един елементарен въпрос: - Колко точки са нужни, със сигурност да се държи дадена посока при липса на добра видимост (обхват) и ясни ориентири, и невъзможност за прав курс на движение?
              Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 09-12-14, 08:00.

              Коментар


              • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                +10! На въпроса ти -колко точки са нужни-по горе си дал отговор!
                А на въпроса на колегата какво е определението за Трофи състезание- ще кажа: Точен отговор на въпроса няма или по-точно това е широко понятие. Всяко едно състезание е съобразено с много неща като: Климат, ландшафт, време от денонощието, време от годината и т.н. Това дали се кара по Пътна книга, GPS-Трак, карта била тя топогравска или не- всичко това оказва влияние и разграничава едното от другото, да не говорим,че и самите организатори в различните региони и държави, та дори и континенти влияят на самите състезания- те ги изграждат.
                0886685545-Влади- ОФ-РОУД КЛУБ"НОВИ ИСКЪР 4Х4 ЕКСТРИЙМ"

                Коментар


                • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                  Марто, в Разград и Нови пазар единия ден са каскадни азимунити. И всички си спаха в лагера.
                  За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                  Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                  Коментар


                  • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                    Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                    Марто, в Разград и Нови пазар единия ден са каскадни азимунити. И всички си спаха в лагера.
                    Ми тогава какви са тези писания по-напред в темата?

                    Коментар


                    • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                      Първоначално публикуван от Владимир Раденков(vladyas) Преглед на мнение
                      +10! На въпроса ти -колко точки са нужни-по горе си дал отговор!
                      А на въпроса на колегата какво е определението за Трофи състезание- ще кажа: Точен отговор на въпроса няма или по-точно това е широко понятие. Всяко едно състезание е съобразено с много неща като: Климат, ландшафт, време от денонощието, време от годината и т.н. Това дали се кара по Пътна книга, GPS-Трак, карта била тя топогравска или не- всичко това оказва влияние и разграничава едното от другото, да не говорим,че и самите организатори в различните региони и държави, та дори и континенти влияят на самите състезания- те ги изграждат.
                      Благодаря !
                      rusev : Най-обичам заводските решения. В една автомобилна фирма има достатъчно високоплатени умни глави. Единствено в offroad-bulgaria.com има повече и по-подготвени специалисти.
                      0898 51 31 46

                      Коментар


                      • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                        ..... Така няма да се мешат лесни и трудни състезания, и мисля, че ще е по-реално класирането-състезаваш се с екипажи сходни с теб, а не с машини от космоса в които са вкарани 30 000 евра.[/QUOTE]
                        На 5,6 и 7 нали видя че не е нужно да имаш машина за 30 000 евра (освен ако не бъркаш Трофито с Траял).С почти стоково Дискавъри ,срещу колко подготвени машини излязохме с Ицо и какъв е крайния резултат.Отчети и факта че това ми е първо състезание от такъв тип.
                        rusev : Най-обичам заводските решения. В една автомобилна фирма има достатъчно високоплатени умни глави. Единствено в offroad-bulgaria.com има повече и по-подготвени специалисти.
                        0898 51 31 46

                        Коментар


                        • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                          Първоначално публикуван от edin_lyd Преглед на мнение
                          ..... Така няма да се мешат лесни и трудни състезания, и мисля, че ще е по-реално класирането-състезаваш се с екипажи сходни с теб, а не с машини от космоса в които са вкарани 30 000 евра.
                          На 5,6 и 7 нали видя че не е нужно да имаш машина за 30 000 евра (освен ако не бъркаш Трофито с Траял).С почти стоково Дискавъри ,срещу колко подготвени машини излязохме с Ицо и какъв е крайния резултат.Отчети и факта че това ми е първо състезание от такъв тип.[/QUOTE]
                          Затова са измислени класовете и различните трасета/екстреми за тях, а най-горе стоят едни неща, на които им викат "прототипи". Да се направи цяла верига/шампионат от равнопоставени състезания като трудност, условия, правила и съдийство е много скъпо начинание, възможно само на писта. В офроуда половината от това е просто невъзможно практически. Да - едни състезания са по-трудни, други по-леки, затова и целите шампионати ги карат само професионалистите, а останалите - според подготовката и възможностите си.

                          Коментар


                          • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            На 5,6 и 7 нали видя че не е нужно да имаш машина за 30 000 евра (освен ако не бъркаш Трофито с Траял).С почти стоково Дискавъри ,срещу колко подготвени машини излязохме с Ицо и какъв е крайния резултат.Отчети и факта че това ми е първо състезание от такъв тип.
                            Затова са измислени класовете и различните трасета/екстреми за тях, а най-горе стоят едни неща, на които им викат "прототипи". Да се направи цяла верига/шампионат от равнопоставени състезания като трудност, условия, правила и съдийство е много скъпо начинание, възможно само на писта. В офроуда половината от това е просто невъзможно практически. Да - едни състезания са по-трудни, други по-леки, затова и целите шампионати ги карат само професионалистите, а останалите - според подготовката и възможностите си.[/QUOTE]
                            Този цитат за машините от 30 000 евра е от един пост на Кольо малко по назад в темата.Лично аз се включих за първи път в официално състезание на тазгодишното Шумен 4х4 за да видя дали ще ми хареса формата. Е хареса ми ,покарах срещу хора с много опит в трофито,с много по-подготвени машини и т.н. и станах трети в клас ,,Калфи'' защото джипа ми отговаряше за този клас.Общо взето съм много доволен от формата,припокрива се с усещането ми за офроуд и живот и здраве за догодина ще опитам да спретна една състезателна джипка и да навестя колкото мога ,повече състезания от този формат.Просто защото ми харесва
                            Нито имам претенции към класове,нито че разбирам все още напълно формата ,,Трофи'' и затова вчера попитах дали някой може да разясни малко повече по темата ( не съм искал да се правя на компетентен или да се заяждам с някого ).
                            Относно леките и трудните състезания ... няма такива.Всичко е както сам си го направиш.
                            rusev : Най-обичам заводските решения. В една автомобилна фирма има достатъчно високоплатени умни глави. Единствено в offroad-bulgaria.com има повече и по-подготвени специалисти.
                            0898 51 31 46

                            Коментар


                            • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                              .......то било интересно тук!А според някои би било по добре трофи трасето да е оградено цялото с ленти и да има регулировчици и табели указващи посоката на движение и типа препядствие....е тва си е пък траял
                              driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                              Коментар


                              • От: Верига състезания "Bulgaria Trophy Challenge 2014"- информация

                                Сега върнах повечко страници назад и ми висна ченето от определени писания (и то на хора с претенции...)!?! Аз ако пак тръгна да организирам нещо някога, със сигурност бих си запазил правото на отказ за участие на определени състезатели - да си организират кушии сами и да си се возят на воля без азимути и разни стикери, които правят организаторите милионери на техен гръб. Аз отивам да си харча милионите дето ги изкарах от реклама на офроуд фестивала. Да му мислят тези организатори, на които тепърва им предстои да забогатяват...
                                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 09-12-14, 19:01. Причина: РЈ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X