Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Стига простотии, кви мама и тате, кви възможности, къв ТЗВ? Имаше го, не чак в изобилие, било е въпрос на интерес. Далеч по- достъпно(и по-евтино) от мултицет(какъв), българскик кандахари, баварки(двойна ски обувка), ако ще и тъпо балканче. Къде къде пак там, в млад техник по-кът бяха най- елементарни електронни елементи.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • Добре де, дайте някой да каже какви баснословни пари е струвало това богатство Пикото!? Аз наистина не си спомням как и откъде са ми го купили... Като че ли баща ми го донесе отнякъде, той ходеше много командировки по обекти, че и национални... Дали от Враца беше, дали от Пловдив- Пазарджик, не помня... за Млад Техник съм съгласен напълно - като отидем до Плевен и ако минем през магазина, за мен беше празник. Да гледам де, никога не съм искал нищо. Може би 2-3 самолета за сглобяване и два кораба имам оттам - Аврора и Потемкин, тях още си ги пазя.
      Колело Балканче също не съм имал, че даже и още не съм се качвал на такова, из нашия град иначе ги има много и си ги карат хората. Дядо имаше служебен дамски Балкан, на него съм се учил на голямо. А като се пенсионира, началото на 80-те си купи Украйна, тя още се ползва на село пълноценно. аз съм почнал с Школник, после с Орленок /това мъжка Ласточка, хаха/ и в 8-ми клас - ММВЗ.
      За школника като казах. Преди години, малкия като се научи да кара и вуйчо взе едно такова на село от вторичните - за 5 лева. Боядисах го и му смених едната гума с нова - стана екстра. Отпред си беше с табелката ГАЗ /нали знаете че ги правят в един завод на ГАЗ/, учудих се колко е леко и колко здраво всъщност, верно че за война са ги правили. Кара го няколко години, после на малката като й дойде времето се качи само веднъж и отказа. И вуйчо, добра душа - го дал на някакви циганчета да се радват... След два три месеца като го видях на какво е станало и ми се дорева.

      Коментар


      • Самодържец
        Самодържец коментира
        Редактиране на коментар
        Ааа, първо зайка. После школник/балканче. А най-напред триколка.

      • jordanov sv
        jordanov sv коментира
        Редактиране на коментар
        А, верно първо някаква триколчица беше. Нито я помня, нито знам къде е отишла. Ний сме много братовчеди и няма празно - щом нещо умалее на някого веднага отива при следващия по ръст и габарити.

      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        По него време баща ми беше активен военен пилот, със съответната заплата, предполагам към 400-500 кинта. Доста дълго го убеждавах с един РУМ (мисля в Надежда) че "искам влакче пък!", при положение че за такива работи изобщо не беше стиснат. За ТТ ставаше въпрос.

        Колелото с плоска рамка беше 80 и нещо лева, с кръгла 100 и нещо, "чопъра" 120 и нещо.

        И аз познах със "Школник", но след няколко месеца се сдобих с червено балканче с плоска рамка и мека седалка.

    • Ами например, показаният погоре комплект е бил нещо като двестатина лева (една заплата през '80-те).
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • turtey
        turtey коментира
        Редактиране на коментар
        Кур
        Символивсъобщението

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Ем убуу.
        ––––––––––

      • Alexr
        Alexr коментира
        Редактиране на коментар
        Ако говорите за комплекта отпост https://offroad-bulgaria.com/forum/%...03#post6605303, Беше нещо като 20 лева. Помня го много добре, защото веднъж се колебах дали да не си го купя, щото имах точно толкова и парите стигаха. Купих си обаче един сглобяем планер, чешки и един модел гдрейски на "ТУ-144". Модела на туполевката струваше малко под 5 лева, а планера нещо като 12.

    • Двеста лееваа!?! Човек, ти ме пребиваш... Значи при всички случаи моят е от 70-те години... тва са много пари, а наште бяха пестеливи, бащата даже стиснат, нито жилище собствено, нито кола сме имали в ония години... ако наистина е извадил такива пари че да ми го купи... не знам какво да кажа... И няма и десет години след това да го хвърли...

      Коментар


      • Тези играчки май и сега ги има, не става въпрос за в разните продавалници, а продължават да си ги правят. Не съм се интересувал в подробности (то и като дете много не се интересувах от влакчета - падах си по корабчета), но ако в момента аналогично комплектче струва по-малко от хиляда и две-триста лева - значи са поевтиняли.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • Татко, Бог да го прости, не пестеше пари за такива неща. Това не идва да каже, че съм получавал всичко, което съм пожелавал. Дори напротив. Още ми се търкалят остатъците от точно това влакче някъде на вилата. Нямам идея колко са стрували, но едва ли такива огромни суми. Не съм израснал в богато семейство.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • Комплекта беше скъп,нямам спомен точно колко струваше.Само захранващият блок съм купувал,18 лева беше в млад некадърник в Плевен.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • Аз се разрових и се цитират цени около 30 кинта.
              което на 100-200 лв заплата си е много.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • 18 лева беше трансформаторът. Аз имах влакче "ТТ" - малко по-голямо от "Пико". Още си го пазя. Ама поради скъпотия имам само една товарна композиция с три вагона и релси - елипса, ставаща и на осморка. Синът ми не успя да го потроши, защото комплектът е при майка ми и много рядко му го давахме да си играе с него.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • novatech
                  novatech коментира
                  Редактиране на коментар
                  Пико е името на производителя , стандартите /мащаба/ са ТТ , Н и НО, като НО е най големия , а ТТ е по малкия.

              • Трафът 18, бормаш 9. Мултицет ц20 20, слушалки 5, детекторен п-к със слуш 8, транзистори sft 1,25, това в млад техник.
                за сравнение същите год фотоапарат смяна8 25, после 8м 15, бълг кандахари 12, об ски об/ пионерки 25, баварки 50(дефицит), зимни кънки жабки 12, полски колела Универсал 55, полски проектор за 35мм филм 25 .
                Затова си мисля, че най- вече е било въпрос на интереси. Другият момент е, че тези цени не са пипани 10-15 г, та и заплатите са влияли различно
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                  Трафът 18, бормаш 9. Мултицет ц20 20, слушалки 5, детекторен п-к със слуш 8, транзистори sft 1,25, това в млад техник.
                  за сравнение същите год фотоапарат смяна8 25, после 8м 15, бълг кандахари 12, об ски об/ пионерки 25, баварки 50(дефицит), зимни кънки жабки 12, полски колела Универсал 55, полски проектор за 35мм филм 25 .
                  Затова си мисля, че най- вече е било въпрос на интереси. Другият момент е, че тези цени не са пипани 10-15 г, та и заплатите са влияли различно
                  Мога да продължа.
                  ски пирин дървени - 36лв
                  кандахари с предни полувтомати 35лв
                  Турист. патъци дето да стават за горния комплект - от 26 до 40 / в зависимост от това дали са ти мили глезените'
                  Ски Пирин пластик 66лв. в последствие Атомик.
                  Автомати Маркер с повдигаща се пета - 130лв.
                  Ски обувки Техника / правени в Благоевград/ 240 лв.
                  Мултицет Ц4140 - 80лв.
                  Фотоапарат Киев/ копирана Лайка/ - 140лв.
                  ГДР проектор за диапозитиви 120лв. /Маликолор/
                  Фотоапарат Практика 280-320лв в зависимост от наличието на светломер през обектива.
                  Увеличител Крокус за копиране на снимки - 220лв.
                  Комплект филтри за цветни снимки към Крокуса - 160лв.

                  Абе, не ми се продължава, че ми става адски тъпо.
                  Добре, че поне руската книжарница беше до спортния магазин и поне бе добре заредена с преводна литература. Иначе нямаше да зная за Стайнбек, и доста други автори от свободния свят.

                  Коментар


                  • Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    ...руската книжарница ...
                    Изключително качествени книги, в смисъл като книжно тяло - шити коли, твърди корици, хартия, на каквато тук печатаха портретите на членовете на ЦК - на изключително ниски цени. Когато и ставаше дума за необходима литература, се получаваше изключително добра комбинация.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • turtey
                      turtey коментира
                      Редактиране на коментар
                      Добра комбинация друг път.
                      Понеже Пенчо спомена Стайнбек.
                      Руския текст няма много общо с оригинала

                    • davc
                      davc коментира
                      Редактиране на коментар
                      Възползвал съм се от (и имах предвид) техническа литература, то така, или иначе такавата на български беше практически 100% превод от руски.

                    • Пенчо
                      Пенчо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Търтю.

                      Залагам 500 сегашни лева, ако в рамките на седмица ми покажеш разликите в изданията на Стаинбек на руски и английски. И къде преводача се е шегувал.

                  • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Изключително качествени книги, в смисъл като книжно тяло - шити коли, твърди корици, хартия, на каквато тук печатаха портретите на членовете на ЦК - на изключително ниски цени. Когато и ставаше дума за необходима литература, се получаваше изключително добра комбинация.
                    Ми не е точно така. Там беше както никакъв магазин, така и никаква руска книжарница, проповедната хуманитарна. До затварянето си, в техническата книжарница се продаваха ,,уникални" за тях самите книги с тираж по 3-5К, издадени, но невиждани там. Купувал съм от тук книги за там и др соц страни, много преводни тч. За ония, на тяхното цк не знам. Говори се, че и ние сме превели на разни езици и изнесли хиляди луксозни екземпляри от наште избрани съчинения.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • davc
                      davc коментира
                      Редактиране на коментар
                      Т. е. показуха - ми напълно възможно, но ме устройваше.

                    • Пенчо
                      Пенчо коментира
                      Редактиране на коментар
                      Всичко е възможно, но е факт, че руските групи пазаруваха с цели сакове.

                  • Ааа, така е по-добре. Трийсе лева не са като двеста лева, нито тогава, нито сега. Здрав, хубав, ако щете и ограмотяващ комплект си беше Пикото. Много далеч от определението "дрънкулка" или "вехтория", каквито прочетохме малко по-горе. И определено скъп подарък за едно тогавашно дете - от нивото на споменатите Смяна 8, ръчен часовник или китайски кецове.
                    За кецовете нещо? Всички сме на едно мнение, предполагам

                    Коментар


                    • gy6ter
                      gy6ter коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ромика -42 лева .

                    • Skorpion_BG
                      Skorpion_BG коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ромика, Адидас, Трейдинг - 42 лева, втората половина на 80-те години. В СССР 150-180 рубли. Прекарани и продадени за времето на студенството десетки, да не кажа стотици. Ама и в България се намираха трудно. Имаше фирмен магазин на "Иван Асен".

                    • davc
                      davc коментира
                      Редактиране на коментар
                      Трийсет лева за какво? "Траф" с едно звено?
                      А руските часовници (то ръчни други и нямаше) бяха по два-трийсе лева.

                  • Смена 8 беше 11 лв., бре другариЙ ? Имам си една вкъщи. Както и доста снимки, правени с нея, вкл. едни 16 бр. цветни на едно филмче Agfa, купено в Гърция. Едвам намерих къде да го проявят и копират, че в подлеза на ЦУМ само "процес 40 или 42" (?) практикуваха, демек.само "Orwo" гедермански проявяваха...
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X