Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20200525_010011.jpg Прегледи:0 Размер:257.6 КБ ID:6606235 Незнам за коя година говорите но смяна символ, 86-87 година в рум евмолпия на втория етаж струваше 32 лв.
    Бях на бригада да берем грозде и чушки във град съединение ,аз естествено бях в издънка и наказан.Дригите получиха по 100 лв.Аз 35 лв.и за 32 лв.от инат реших че ще ми останат за спомен за цял живот,си купих смяната.Ако не бъркам имаше смяна 8 М се зареждаше със едно криво пластмасово копче доста тегаво.А смяна символ със доста по разумно лостче.

    Това е моя снимка от същия апарат.
    Тогава много исках Зенит,но рядко ги доставяха и така и не си купих....
    Последно редактирано от Roninn; 25-05-20, 00:44.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • Освен това се сещам за едни пистолети и мишена ,мишената в средата със фототранзистор приемник.Пистолета със батерия и също със диод ,като се прицелиш в средата и стреляш и съответно улучиш,мишената мига и звъни.Съответно това беше преработено за охрана на терасата ,защото от комшийския апартамент се минаваше през тяхната тераса и ми откраднаха колелото.

      После в млад техник имаше едни комплекти електроник 1,2,3,4,5

      Пррдставляваше голяма картонена кутия ,вътре със набор от елементи и универсална печатна платка,можеше да сглобиш няколко схеми ,примерно малък усилвател,мултивибратор,симетричен мултивибратор,сензорен бутон..фото реле .и т.н

      Благодарение на този комплект,си направих дистанционно управление на телевизор Електрон 738 Д


      Пррдставляваше кабел от пулта където бяха врътките до дивана ,на една дървена плочка бях залепил четири пластни на кръст и в средата пета пластина минус.

      Съответно като си поставиш пръста между средната пластина и някоя от другите,от съпротивлението на кожата се задействаше едно от четерите релета и съответно включваше един от четирите канала съответно

      БНТ,ВТОРА ПРОГРАМА,РУСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ И НЯКАКЪВ ФРЕНСКИ КАНАЛ ,МАЙ ТВ5 ако не бъркам
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • Пак по онова време,аз и един приятел,си купихме части да си направим радиостанции.Примитивни ,и смело казано радиостанции,по скоро радиоинтеркоми

        Имаше магазин за радиочасти пак в евмолпия на етаж 2 в западната страна.Радиостанциите бяха от телефонна слушалка и антена от веф,собствено захранване и един кабел който закачвахме в училище за инсталацията на парното и така с приятеля ми говорихме без проблем из цялото училище.
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • Дядо ми работеше във ВМЗ Сопот.Носеше ми повредени такива, обикновено единия контакт работеше и ги ползвах да си ги слагам по вратичките на секцията с моите играчки ,имах или аларма или осветление ,охраната беше че ,имах много братовчеди и постоянно ми ровиха във моите играчки.

          Шау Бау
          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:klu-702.jpg Прегледи:0 Размер:36.6 КБ ID:6606240Натиснете снимката за да я уголемите  Име:klu-7021.jpg Прегледи:0 Размер:33.8 КБ ID:6606241Натиснете снимката за да я уголемите  Име:chaum.jpg Прегледи:0 Размер:14.2 КБ ID:6606242
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • raico
            raico коментира
            Редактиране на коментар
            С тези си правехме цветомузиката на групата, като го монтирахме на педала на най-големият барабан. Два кръга цветни лампи светеха под такт на музиката.

        • Това "шау-бау" (подозирам нещо гедерманско тип "Schaltbau" ) го ползваме при "охрана и отбрана на държавната граница на НРБ" След "кльона" по "оперативните направления" (най-вероятната посока на движение на нарушителя) се опъваше тънка жица, при спъване в която се задействаше въпросното шалтерче и даваше сигнал (зумер) в "пикета" (фургон с дълбоко спящи след наряд и алкохолно опиване двама войника ). Заради зайци и лисици обикновено седяха изключени.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Това да не е онуй, дето тънка медна жица като се скъса, пак пищеше? Ама искаше влажна земя, при сушаво време се случваше да пищи без причина. А и много лесно я късаха жицата разни животни.

          • gy6ter
            gy6ter коментира
            Редактиране на коментар
            Същото пискало .

          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Имахме го само за парлама - опъваха се такива при проверки от "УГеВето" Имаше и една ТНТМ-изгъзица като се пипне телена оградна мрежа да подава сигнал. Някаква транзисторна схема. Уж работеше само при пипане с гола ръка, не и от допир на козина или др. под., ама си беше "демо" за дРъти инспектиращи. Изобщо всичко, което нямаше "брояч на задействията", който да се отчита нагоре, т.е. без "съоръжението", се държеше изключено. Ракетниците, дето също от тел се задействаха, бяха празни - ракетите гепени от местното население или от пияни войници още преди да подгизнат и да се скапят (въпреки, че бяха намазани дебело с грес и покрити с найлон при монтажа)...

        • Майка ми караше тролей,вуйчо ми градски автобус ,другия ми вуйчо товарен камион в Кремиковци,вратите на автобусите и тролеите се преправяха със такива.А когато трябва да се пускат бойните фарове на романите и камазите ,вуйчо ми им развиваше пружините и си ставаха ключове със две постоянни положения.За границата незнаех.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • Смяна 8М-15лв,зареждането на нов кадър ставаше тегаво със превъртане на накатено колелце със палеца.Случвало ми се е да презастъпи кадри от неизместване на лентата.
            Смяна "Символ" си беше фотоапарат от всякъде,имаше една светеща точка във визьора,която отчиташе на каква бленда е в момента.По спомен го купих за 27лв от цум Силистра,имам ги още и двата някъде из нас са прибрани.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • veskov
              veskov коментира
              Редактиране на коментар
              Да, той се появи по- късно и нямам спомен от цената, бях си купил Зенит от руснаци в Дружба(в Манастирска изба след някое и друго Манастирско шушукане). Отначало беше само Смена8 за 25лв, и с по- готин калъф, после 8м по15.

          • Тиа зелените шалтери не ви ли напомнят за това чудо на техниката
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:35627_Protochen-bojler-za-nad-mivka-IuNGA-2-grVarna-P0O1Z.jpg
Прегледи:326
Размер:243.1 КБ
ID:6606296
            Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

            Коментар


            • Това чудо на техниката се произвежда и продава до ден днешен . Естествено нищо общо няма със старите вътре . Цялото е пластмасово . Тези ключета са в блока за управление хода на българските електрокари . Наредени са мисля че бяха по шест първите три превключват бавните ходове до 40 волта а другите 80 волта . Като нагорят първите и захапе от третото и четвъртото нагоре елекрокара потегляше с пушене на гуми
              Последно редактирано от sek.1; 25-05-20, 09:44.
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • Цената на влакчето на Пико много зависеше от комплектацията. В средата на '80-те моето надхвърли 100-ина лв. Но към базовия комплект купен от татко, после и дядо накупи разни неща. Моето беше с много релси, почти целия хол заемаше. Тук в Ст.Загора почти всяко дете имаше такова влакче, а в Трявна не бяха и чували, ваканцията си го занесох там, но определено децата не му се накефиха нещо. Трафа беше 12 лв. или 18 лв. релсите не бяха скъпи, имаше и евтини локомотивчета, до тук твърдо под 50 лв. От там нагоре имаше скъпи локомотиви и вагони, разни гари, тунели, и цената можеше да набъбне доста.
                После излязоха на мода едни колички на писта,май Аутобан се казваше. Той струваше 40 лв. или 45 лв. В Млад техник, поне в Стара Згора редовно се намираха.

                Коментар


                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ако имах дарбата да убедя родителите ми да дадат 50 лева за "някаква играчка" за детето-сега можеше да съм най малко минпрец. Хем заплатите им не бяха от най-лошите.

              • Вагончета, релси и къщички (гари, кантони и т.н.), че и дръвчета, бариери и стрелки се продаваха в "Есперантските книжарници". Пестиш-пестиш от закуски и кино (вмъквайки се отзад като пуснат да излиза публиката от предишната прожекция ) и хоп - ново вагонче или "елемент на ЖП-инфраструктурата".
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • В Стара Загора есперантска книжарница не си спомням да имаше. Обаче '91-а г. ме приеха в Строителния техникум, а там имаше макет на една Детска железница, която трябваше, и беше започнала да се строи в парк Бедечка. Влакчето на Пико направо бледнееше пред нея.......

                  Коментар


                  • https://www.youtube.com/watch?v=D0hSXMGZm-4

                    Коментар


                    • Bogoljub Gagic
                      Bogoljub Gagic коментира
                      Редактиране на коментар
                      Имах играчка-локомотив, ама може би е бил китайски - трябваше да му се капят в комина 2-3 капки масло за шевни машини и "пуфкаше" на кълбета. Не се движеше по релси, а на цимент или паркет (на килим не щеше).
                      Имах също, купуван в НеРеБея, някакъв "луноход", над който постоянно летеше стиропорено топче (духано от въздух).

                  • Днес забравих да снимам смутител на телевизори от 86-та година ,заставаш близко до прозореца ,въртиш потенциометъра и черно-белите се побъркваха , голямо шоу беше .Някъде се стигаше до потупване ,псувни и т.н. . Така и не ни хванаха

                    Коментар


                    • Днес рових в гаража и ми попадна реле за време от соца.

                      Червен корпус,със два контакта ,един за включване и един за изключване ,просто обръщат състоянието след зададеното време.Със двигател ,мисля че беше 24 часово и комутира 16 ампера.Мисля че си го купих 85-86 г.за 15 лв.До нашата къща,имаше огромен склад ,железарски магазин ,в който на времето продаваха телевизори,колела и всякакви дефицитни стоки.Ние израснахме около магазина и винаги за нас беше отворен .Релето е бг производство,забравих и бързах ,иначе ще го снимам следващия път.
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X