Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Baofeng UV-5R

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Baofeng UV-5R

    Колкото повече - толкова повече!

    Иначе единственият отговор, който ми идва на ум за 8W токи е употреба зимно време.
    Няма да ти мръзне много ръката с него...
    Враг усраине

    Коментар


    • От: Baofeng UV-5R

      Не съм и правил замервания, но за сега (в предвид информацията, а и за всеки случай) я карам на low режим на 144 и 430 обхватите. За сега все още я разучавам и тествам, но явно ще има нужда от една по-добра антена. "Оригиналната" ми е 12,5 cm (само) и е "малко" зле. Та си мисля за една Nagoya 701 или 771 , съответно 8'' и 15,6''. втората я дават 2,5-3 dB, но е доста дълга. 8'' изглежда по прилично, а и двете са по около $17 в Amazon. Някой тествал ли ги е?

      Коментар


      • От: Baofeng UV-5R

        От сега ти казвам че нещо по-дълго от 20 сантиметра ще ти седи в чекмеджето само. Демек повече от Nagoya 701 категорично не ти трябва, от чисто практични съображения. Wouxun-а ми си е заводски с аналог на въпросната - имало се случаи в които ми идва дълга, но поне се гъне лесно.

        ...и не на последно място - в 95% от случаите в които се ползват ръчни станции, 1W е достатъчен, особено с прилична антена.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Baofeng UV-5R

          Днес правих малко тестове (с фабричната антена - 11,5 cm):
          на 15 km, 17 km и 18 km по пряка видимост, като при 18 km вариант съм в низина и сигнала минава между два хълма.
          на 15 km (на високо от хълма) се чува перфектно.
          на 17 km (на високо от хълма) се чува перфектно.
          на 18 km се чува прилично, но с шумене.
          на 19 km зад хълм и ниско до морското равнище - няма сигнал.

          Чуваемоста е и на 144 MHz, и на 440 MHz

          btw - гледа неколко клипчета в Youtube от 409shop, според едно от които фабричната (11,5 cm) антена е с
          КСВ 1,6 при резонанс на 145.500 и КСВ 2,0 при резонанс на 464.500
          ...и нещо още по-интересно: Nagoya 771 (менте) е с по-добри параметри от Nagoya 771 (оригинал), а Storm 771 (менте на ментето) е още по-добра! :-)
          (по-добро КСВ и резонанси по-близки до радиолюбителските)

          73!

          Коментар


          • От: Baofeng UV-5R

            Здравейте, някой може ли да сподели коя е по добра- icom ic-v90 ,baofeng B95 или baofeng UV-6R.

            Коментар


            • От: Baofeng UV-5R

              За icom ic-v90 виж тук.
              За baofeng B95 или baofeng UV-6R - китайски - сигурно са добри.
              Baofeng UV-5R е класика в жанра (евтини, прилично добри) 5 W.
              Ако ти трябва повече мощност (и евтинко) Baofeng UV-5RTP (tri power) или истинския Baofeng BF-F8HP

              Не забравяй и за лиценза, защото PMR е до 0,5W, а за другите честоти се иска лиценз.

              Коментар


              • От: Baofeng UV-5R

                Първоначално публикуван от Ves2015 Преглед на мнение
                Днес правих малко тестове (с фабричната антена - 11,5 cm):
                на 15 km, 17 km и 18 km по пряка видимост, като при 18 km вариант съм в низина и сигнала минава между два хълма......
                .....73!
                Рядко във форумите се намира споделена информация относно разстоянията на направените QSO, тъй като те зависият от строго специфични и в чести случаи рядко случващи и повтарящи се условия. Когато купувах първата си станция като всеки начинаещ радио любител се интересувах преди всичко от отдалечеността на връзките, които мога да направя с нея. Затова мисля, че споделянето на подобен практически опит е добре дошло за всички начинаещи и читатели във форума, особено за тези, които имат желание да експериментират с различни антени и локации.
                Моят опит показва прекрасни 59 QSO с бау-бау 5r и ниска мощност на разстояния около 140 км. - от QTH София до LZ0BOT (репитера R2 на вр.Ботев). Връзките са правени със стокова антена от покрива на висока сграда в центъра на София и от високо на планината Витоша, както и с външна самоделна антена j-pole, монтирана на покрива на стандартен 8 етажен блок в нормално населен западен квартал на столицата. Въпреки дребни недостатъци на предавания сигнал, които се хващат само с апаратура и добро ухо, 5r прави това, за което се ползва - чуват ме и ме разбират добре и аз чувам и разбирам добре. Какво му трябва повече на човек. В повечето случаи при добро съгласуване на антената и добра позиция на излъчване/приемане е напълно излишно използването на по-високата мощност на станцията. В тази връзка и особено при тази цена, това китайско чудо оправдава в достатъчна степен очакванията на начинаещите любители. В горска и градска среда не може да се очакват чудеса и възможностите на UVR5 остават в рамките на ограничения, произтичащи от спецификата на честотния диапазон.
                Като цяло мисля, че китайчето е добра начална база и предоставя възможности за безрискови от финансова гледна точка експерименти за начинаещите радио любители, пък ако им хареса хобито, винаги могат да вземат нещо по-класно, с допълнителни възможности.
                Нека споделяме нашите постижения на воля, т.к. за начинаещите те са основен показател за бъдещата им покупка на китайче (а и не само), а както знаем пак от практиката, голям процент от "големите" HAM-ове имат в шака си поне едно бау-бау, ей така от любопитство. Успех и 73.

                Коментар


                • От: Baofeng UV-5R

                  Привет, колеги. Докато си чакам правоспособността (вчера взех изпита в Казанлък ), реших да си донастроя двете UV-5RE, които поразцъквам от известно време. Може ли някой да сподели файл (img за CHIRP, или поне csv) с най-често използваните репитри в България? Мен лично ме интересуват тези по черноморието и в планините. Благодаря предварително, и 73!

                  Коментар


                  • От: Baofeng UV-5R

                    Дай един мейл на лс да ти пратя файл който имам тук от форума
                    I'm not Lost, I'm Discovering !

                    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                    Коментар


                    • От: Baofeng UV-5R

                      Здравейте!
                      Извинявам се за лекото отклонение, но някой има ли baofeng bf-658 и ако да- как ги прочете? Едни приятели ме хванаха да се занимавам с глупостите им имат 5 буафенг, като два са bf-658, а останалите три- bf-666s. Шестиците се четат прекрасно със BF480.exe и CHIRP-а. Проблемът им е, че bf-658 не си комуникират bf-666s и тънката идея им беше да препишем честотите на bf-658-ците. Гледайки етикета под батериите си мисля, че тоа план няма бъдеще - bf-658 са 6 вата на 7.4 V , a bf-666s 5 W на 3.7 V.
                      Благодаря за вниманието!

                      Коментар


                      • От: Baofeng UV-5R

                        Някой има ли наблюдения колко кара бау-то със стандартна батерия при активно ползване?
                        Също така дали при китайката има хендсфри-та с ларингофон?

                        Коментар


                        • От: Baofeng UV-5R

                          Да имат ларингофон,не знам може би 1-2 дена

                          Коментар


                          • От: Baofeng UV-5R

                            Батерията при активно говорене издържа 8-9 часа. 73


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            08854467O8
                            LZ1YDA
                            Hundai Terracan 2.9 CRDI
                            Suzuki Samurai 1.1

                            Коментар


                            • От: Baofeng UV-5R

                              Супер, мерси много. Идеята е да ползваме БАУ-то за разговорно у-во в каските. Ще мина тези дни през китайката и ще докладвам после.

                              Коментар


                              • От: Baofeng UV-5R

                                ларингофон от малките - 20 лева
                                двойна батерия - 26 лева
                                антени ( къса, средна, дълга - "половинка" ) - от 12 до 20 лева
                                кабели, батери риплейсмънт, хендсфрии - не питах за цени, но има.
                                бау 5ца - 55 лева
                                бау 6ца - 65 лева

                                това е актуално инфо от при китайката.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X