Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Легален уиндоус - какъв ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Легален уиндоус - какъв ?

    Първо да се извиня ако има подобна тема , не намерих.

    Преди няколко дни получих писмо от Министерство на културата , че искат да им кажа какви компютри и какъв софтуер използвам и че щели да ме проверят.
    Явно рано или късно ще ни накарат да платим нещо на М$ , обаче като се разтърсих откъде да си купя легален уиндоус видях цени от 60 до 170 лв за ХР. По-евтините са ОЕМ - доколкото знам само за продажба с комп. конфигурация, обаче и те '' ставали'' . Има и разни от по 95 , 105 , та до 176 лв.
    Въпросът ми е как да разбера дали ако сега дам 100лв ( х 2 , за двата офиса = 200 ) утре като ми дойдат няма да ми намерят пак някакъв кусур в легалността на уиндоуса. Иначе всеки търговец казва че неговият уиндоус е най-легалният уиндоус на света , особено пък тези с най-скъпите.
    Та ако има някой по-запознат - моля !

  • #2
    От: Легален уиндоус - какъв ?

    Чети с малките букви. Там си пише кой за какво е предназначен.
    Естествено че ако си сложих Home edition във фирмата ще ти направят проблем, въпреки че софта на практика е легален.

    Коментар


    • #3
      От: Легален уиндоус - какъв ?

      ОК , PRO ще е , и въпреки това - може ли да е ОЕМ , и защо са тези големи разлики в цената?

      Коментар


      • #4
        От: Легален уиндоус - какъв ?

        Поради естеството на работата ми мога да обясня по-подробно.

        За да може един Уин да е легален, то трябва да са изпълнени три условия:

        - фактура за закупуването му, в която конкретно е описано какво е купено - ако е ОЕМ - " Компютърна конфигурация с Win XP Home OEM" - например;
        - оригинален инсталационен диск на тоя Уин;
        - стикер, залепен на определено място ( да, има и такова изискване на майкрософт ), който удостоверява инсталирания Уин.

        Колегата е прав, че дадения софт е с определена конкретика на ползване, и тези пакети, които се предлагат на цена под 170 лв, са предвидени за студенти, или корпоративни клиенти, и тяхната легитимност е доста съмнителна.

        Факт е, че в последните седмици се продава софтуер, като за последно, и голяма част от пакетите, които не бяха никак продаваеми, в момента са изчерпани от пазара.

        Успех!

        Коментар


        • #5
          От: Легален уиндоус - какъв ?

          Да разбирам ли , че не пречи да е ОЕМ , стига във фактурата да фигурира и ''конфигурация'' ?
          И задължително ли да е ПРО ?
          Дано не съм досаден , ама сигурно ще е полезно и за други.

          Коментар


          • #6
            От: Легален уиндоус - какъв ?

            Ще си сложиш легален уиндоус. Ами останалите програмки дето са в кутията? Молете се да не ви пратят проверка "по сигнал", защото има едни юнаци от би ем джи, които са носители на правата за България за доста програмки и са поогладнели малко. Та едва ли има к-р, който да е на 100% с легален софтуер.
            ВСИЧКО Е НА НЕРВНА ПОЧВА
            LZ1YBB

            Коментар


            • #7
              От: Легален уиндоус - какъв ?

              Освен Уиндоуса, ти трябва и офис пакета (предполагам ползуваш Уърд, Ексел, Пауър пойнт...). Та като теглиш чертата, излиза че е по- добре да си купиш компютър с легален софтуер, включен в цената. Аз скоро си купих ХР ОЕМ+ Офис Бъзик (Basic 2007) и одумках къде-е-е-е 700 гроша. На тая цена се намира посредствен лаптоп с легален софт. Май има и пакети, които можеш да си ги качваш на различни машини (включително на 2 и повече виртуални машини). Разликата в цените е космическа. Фактурата ти трябва да гласи, че са ти продали компютърна конфигурация със съответния софт. Някой беше писал по- горе, че операционната система върви към конкретен комп... Абе, минавай на Линукс и тва е.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #8
                От: Легален уиндоус - какъв ?

                Ами мисля да сложа някакъв свободен офис пакет , евентуално ще купя антивирусна , безплатен браузър , всичко друго ще е на домашния или на флашката - един приятел ми показа как да си правя програмките '' portable''.
                Ако нещо пропускам - приемам съвети , пък и какъв е избора - да стискам палци да не дойдат ли ?

                Коментар


                • #9
                  От: Легален уиндоус - какъв ?

                  Първоначално публикуван от ивайло Преглед на мнение
                  Да разбирам ли , че не пречи да е ОЕМ , стига във фактурата да фигурира и ''конфигурация'' ?
                  И задължително ли да е ПРО ?
                  Дано не съм досаден , ама сигурно ще е полезно и за други.
                  Цитирания от мен текст е силно препоръчителен!
                  за домашна употреба - Хоме, за офиса - Про...
                  Имайте предвид, че далеч не всеки асемблатор на компютри може да поставя ОЕМ софтуер..

                  Ще си сложиш легален уиндоус. Ами останалите програмки дето са в кутията? Молете се да не ви пратят проверка "по сигнал", защото има едни юнаци от би ем джи, които са носители на правата за България за доста програмки и са поогладнели малко. Та едва ли има к-р, който да е на 100% с легален софтуер.
                  няма такъв компютър - просто няма..
                  така че действително, молете се да няма проверка, че...

                  Но все пак е добре, давайки тези пари за софтуер, да си спомним за приказката, че безплатна бира няма никъде, и че, рано или късно се плаща...

                  Преди много време битуваше една друга идея - да не пиратстваме български софтуер, а на бате Били - майната му - бълха го ухапала, ако си турим едно уин-че - то толкова пари така ли се дават, и то за какво - нещо, дето може и да не се дават.

                  Ама не е така..
                  Самото съществуване на тая тема го доказва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Легален уиндоус - какъв ?

                    Ползвам касов апарат , свързан с компа , за който има само уиндоуски драйвери ( на Датекс)
                    , а също и една специализирана програма за обменното бюро , също под уин , няма начин.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Легален уиндоус - какъв ?

                      Има чалъм да ползуваш и някои програми на офис пакета без пари, онлайн. Май тук беше. Имаш си Ексели, Уърди и т.н., въпросът е дали си готов да споделиш документите си. Иначе ти трябва само браузър.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Легален уиндоус - какъв ?

                        Мисля, че Хоум уиндоус няма ограничения да се ползва в офис. Стига да върши работа, защото е поокълцан откъм мрежа. Ако е само един компютър в офиса - може и да става.
                        ОЕМ софтуер трябва да е продаден заедно с компютъра или поне така да пише в документите.

                        Изостанали Windows XP и по-стари MS офис-пакети предполагам, че могат да се намерят в e-bay за под $40. Те също са перфектно легални, стига да пристигнат неразопаковани и да имаш платежен документ за тях (банково извлечение е ок). Всъщност и изискването за платежен документ не е категорично, но силно опростява разправията.

                        Разгледай OpenOffice - като преодолееш фрустрацията от нещата, които се правят другояче, става. Пък е без пари, само дразни проверяващите.

                        А това, че нямало напълно легален компютър - елате ми на гости.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Легален уиндоус - какъв ?

                          Подкрепям казаното от Ясен, с Хоум и Про се означава какъв софтуер е включен в дистрибуцията, а не как го ползваш. В твоя случай Хоум би трябвало да върши работа. И мога да добавя, че програмката ти за обменното бюро е много вероятно да работи под линукс. Във фирмата в която работя ползваме от години уиндоуски софтуер под линукс и това е основната програма с която се работи. Също така имаме принтери за етикети на датекс, също само с уиндоуски драйвери, които за ден-два си написахме, то не и точно драйвер дори а просто текстови команди. Предполагам касовия апарат работи по подобен начин, а датекс дават сравнително добра документация. Едва ли при твойте два компютъра ще тръгнеш да си правиш труда за подобни решения, но исках да кажа, че ситуацията не е толкова безнадеждна и има алтернативи.
                          Land Rover Discovery 300tdi

                          Коментар


                          • #14
                            От: Легален уиндоус - какъв ?

                            Няма легален windows в България. Нито един не отговаря на законите и няма право да се продава, както и офис пакетите. Трябва всички да им е на Български език. Лошото в загубената ни дъжава е, че първо те наказват за нещо си, а после върви доказвай, че нямаш сестра. Поради тази си причина ние сме си купили в офиса компютри с вин и офис, даже сме си ги регистрирали в микрософт по нета
                            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                            Коментар


                            • #15
                              От: Легален уиндоус - какъв ?

                              Първоначално публикуван от ивайло Преглед на мнение
                              ...... , евентуално ще купя антивирусна ......
                              Купи си антивирусна но не я слагай. сложи си краквана или безплатна. Имал съм големи ядове със съвсем легално купен Кашперски. Ако беше краден, щеше да ме спаси.
                              Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                              Към модераторите-А изтрийте го сега.
                              Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X