Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Kaк си архивирате данните?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Kaк си архивирате данните?

    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
    ... всичко което си е заслужавало от тях вече е на диска
    Нали от там се започна - какво правим, ако спре да се чете и от диска?

    Коментар


    • #77
      От: Kaк си архивирате данните?

      Перфектно изпълнение имаше едно време с Roxio CD Creator. По спомен: презаписваем носител се ползваше подобно на HDD - запис, триене и четене в реално време (до колкото понятието пренебрегва скоростта на тези операции). Идейката беше да се крият оборотите на фирмата на носител (от *БОП), който физически е в друго помещение. Системата се обуславяше заради сравнително високите цени на хардовете едно време. Схемата работи, ама тегаво... При проверка - слага се CD-то с данните в джоба и така...
      Публикувайте отговор

      Коментар


      • #78
        От: Kaк си архивирате данните?

        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
        Нали от там се започна - какво правим, ако спре да се чете и от диска?
        Ще се самоцитирам

        Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
        Съхраняването на данните е Процес! Клетките в човека Умират постоянно но системата Човек ги надживява, въпрос на Процедури и презаписи
        Така и с Информацията - иска си Презаписване и Разпространение т.е. съхраняване на 2-3 места МИНИМУМ и ПРОЦЕДУРИ за опресняването и !!!

        Аз лично си имам "Мастър" "диск" където "създавам"/ Ъпдеитвам информацията си (главно снимки, клипчета от апарата и много по-малко документи, че забравям вече), от там ежедневно на друг "диск" и по рядко на други дискове (външни или в други компютри) - система!
        А с остаряването на дисковете се справям Елементарно - от време, на време сменям дисковете с нови като копирам цялото съсдържание - просто и лесно За сега съм забелязал една две снимки повредени (и аз не знам от какво???) всичко друго си е на лице - повече от 10 години!

        П.С. "диск" е в кавички, защото често използвам РАИД масиви от 2 до 5 диска с цел по-големи обеми и/или защита.
        Ясен е прав за лентите - имам една камара ленти от различни години, различни формати, от различни устроиства и на края записвани с различни програми... е не се и опитвам да ги чета вече - всичко ценно ми е на дискове. Последно преди 5 години намерих Голямо Флопи и спасих архивите от програмиските си години А иначе още имам Ултриум4 лентаово устроиство, ама ме мързи да я ползвам, та ако някой търси да свирка лентата е със SAS интерфеис
        Виж ако спре да чете по принцип от всички дискове... тогава надали ще ни и трябва тази информация

        Коментар


        • #79
          От: Kaк си архивирате данните?

          Тази медия издържа най-много
          http://www.google.bg/#hl=bg&source=h...4671426ebb87ae

          Коментар


          • #80
            От: Kaк си архивирате данните?

            Някой да е пробвал дискета, увита в алуминиево фолио колко държи...
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • #81
              От: Kaк си архивирате данните?

              Дискетата и без да я увиеш в каквото и да е фолио, е с толкова ниска плътност на записа, че сигурно ще изкара и 30 години. Важното е да не се начупи пластмасата.

              Коментар


              • #82
                От: Kaк си архивирате данните?

                Най-дъртия CD-R диск който открих е някаква медия без никакви надписи, с данни от декември '98. Пробвах няколко архива набързо - нямат грешки. Трябваше да имам и по-античен диск, от първите CD-R медии, с размер 550МБ, ако не бъркам, но или е прибран някъде където не му е мястото или е станал на антирадар...
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #83
                  От: Kaк си архивирате данните?

                  Като сте фенове на HDD - я да видим кой ползва най-стар жив хард?
                  CD-тата не са ми интересни, те траят. Коварното е в DVD.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Kaк си архивирате данните?

                    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                    Като сте фенове на HDD - я да видим кой ползва най-стар хард?
                    ....
                    Имаш предвид
                    1. да се върти, или
                    2. да ти е работещ на склад ?

                    по т.1 - 8 години

                    по т.2 - 17 години
                    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                    Суперспам - спама на суперите

                    Коментар


                    • #85
                      От: Kaк си архивирате данните?

                      Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                      Имаш предвид
                      1. да се върти, или
                      2. да ти е работещ на склад ?

                      по т.1 - 8 години

                      по т.2 - 17 години
                      по т.2
                      Освен това е справедливо да се признае и колко починали HDD са съществували покрай оцелелите. Механично или зорлем повредените - не се броят.
                      Ако оптичните се трошаха процентно колкото хардовете - трябваше да имам една торба с починали оптични дискове. Статистика от лични наблюдения.
                      Извинявам се, че ще го напиша пак. Сменяемите носители - надеждността им зависи от физиката на принципа за запис. Хардовете - физиката на записа минус надеждността на записващото устройство (последното - много сложно и много несменяемо).
                      По-простото е по-надеждно по определение.
                      Въпросът опира до колко физиката на оптичния носител запазва инфото във времето.
                      Не на последно място - оптичните носители и flash - съхраняват данни под повърхността на носителя. За разлика от всички останали.
                      Последно редактирано от Rabin; 21-12-10, 11:36.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Kaк си архивирате данните?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Дискетата и без да я увиеш в каквото и да е фолио, е с толкова ниска плътност на записа, че сигурно ще изкара и 30 години. Важното е да не се начупи пластмасата.
                        И тук съм съгласен, но имах на ум всякакви ел. магнитни полета...

                        Хардовете - физиката на записа минус надеждността на записващото устройство (последното - много сложно и много несменяемо).
                        Правилно, като добавка: популярност на конкретна марка и модел хард... Защото ако разделим повредите на "механика" и "електроника", то автоматично имаме шанс 50% да си спасим архива, ако си набавим конкретна електроника...
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #87
                          От: Kaк си архивирате данните?

                          Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                          Правилно, като добавка: популярност на конкретна марка и модел хард... Защото ако разделим повредите на "механика" и "електроника", то автоматично имаме шанс 50% да си спасим архива, ако си набавим конкретна електроника...
                          Мисля, че процентът е по-малък. Флаша на контролера крие фабрично лошите сектори. Като смениш това - значителен процент файлове стават леко повредени. Не че е болка за умиране...

                          Коментар


                          • #88
                            От: Kaк си архивирате данните?

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            Флаша на контролера крие лошите сектори. Като смениш това - значителен процент файлове стават леко повредени. Не че е болка за умиране...
                            Говорим за един по-добър свят, в който всички сме оптимисти... :-)
                            Публикувайте отговор

                            Коментар


                            • #89
                              От: Kaк си архивирате данните?

                              Таблицата с лошите сектори не е във флаша, а си се записва на диска, в общия случай.

                              Дискетата и магнитните полета - магнитният материал е с такава хистерезисна крива, че единствените достъпни на обикновен човек магнити, които могат да я размагнитят, са в хард-дисковете. От тях никакво фолио няма да те спаси, а ако случайно Слънцето се превърне в магнетар и ни прибере на по-ниска орбита, няма да ти е до точно този архив.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Kaк си архивирате данните?

                                По тази причина си правя архивите с rar с включена опция recovery record. Ако например ZIP файл има леко променено инфо - при горепосочен сценарий става неизползваем (почти).
                                Изобщо, на никого не пожелавам да му се налага да сменя контролер. При неясен статус на механика, както е в общия случай.
                                Последно редактирано от Rabin; 21-12-10, 13:21.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X