Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Kaк си архивирате данните?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Kaк си архивирате данните?

    п.п. да, зная за десетките начини, по които умира електрониката на един диск. И на мен са ми побелявали коси от тях. Пак са най-надеждния носител - просто защото са ширпотреба. Ако ти е толкова мъка за целостта на данните - има кодове, устойчиви на смущения, има масиви от дискове, има всичко, което може да ти послужи.

    Няма надежден носител, има надеждна методика.

    Коментар


    • #17
      От: Kaк си архивирате данните?

      Като не искаш механични HDD, има вече и SSD.
      Oсвен това можеш и на FTP-та из Мрежата, щом безплатните мейл-сървъри дават по 3GB, за малко кеш можеш да си купиш стотици гиги. Може да излезе и по-евтино от DVD-та

      Коментар


      • #18
        От: Kaк си архивирате данните?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        .....

        Няма надежден носител, има надеждна методика.
        Точно!
        На студентска разпивка го изчерпахме с :Ко праим кат счупим CD-to ?
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #19
          От: Kaк си архивирате данните?

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          има вече и SSD.
          Ой! Струват теглото си в злато, вярно, бързи са и малко ток харчат, но чупят данни и както си работят (не ме питай откъде знам). Ще мине време, докато достигнат до еднаквостта на записаното и прочетеното, характерна за въртящата се механика. За съхранение на данни не ги хвали, докато не изчезне недоразумението wear leveling от фърмуерите им, а файловите системи не поемат тази функция, заедно с изравняването на записите.

          Коментар


          • #20
            От: Kaк си архивирате данните?

            Да, изброяваме варианти Никой не е достатъчно добър, но от друга страна само лични файлове (снимки и видео) си заслужават архивиране. Всичко друго и без това си е в мрежата. Няма къде да иде

            Коментар


            • #21
              От: Kaк си архивирате данните?

              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
              Като не искаш механични HDD, има вече и SSD.
              Маани, маани - не щем...

              Коментар


              • #22
                От: Kaк си архивирате данните?

                Значи излиза че може само на сървърите на Уикиликс? Хем разни мимолетни министърчета няма да могат да се правят на изненадани?

                Коментар


                • #23
                  От: Kaк си архивирате данните?

                  Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                  Флашовете по него имат гарантирани 10 г. data retention time. Ako накарам някой да размисли само за това - днес ще съм свършил едно добро дело. Имам няколко бели косъма от изгорял дисков кеш. Работи, докато малко по малко се омазва (10-тина мин). Клъстерите стават на макарони. Хем не беше мой, и никой не ме е обвинявал.
                  Затова - два различни диска , различни модели и марки с еднакво съдържание. щом те притеснява 10 г. data retention time , през 5 години ги сменяш, или трупаш нови копия.
                  Другото е дейта център дето ще ги мислят вместо теб нещата, ама в БГ няма нужда ти обяснявам за носене на отговорност.....
                  байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                  Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                  Суперспам - спама на суперите

                  Коментар


                  • #24
                    От: Kaк си архивирате данните?

                    <off-topic>
                    Така и не си направих труда да чета повечето коментари...
                    </off-topic>

                    Личните данни обикновенно ги държа на различни обществени сървъри с ниво на сигурност. Един пример - sky drive... услуга на Microsoft.

                    В службата използвам два вида архив, освен това и годишно архивирам и по трети начин. Първият архив е подневен и е с цел възможност за продължаване на бизнес процеса с минимални (до колкото позволят средствата) загуби. Другият е месечен архив на различни видове обработки - всеки месец on demand, след приключване на работата с определена обработка тя се архивира с цел да може да се възстанови състояние от датата "X". За тези два архива имам архивен сървър, който наблюдавам всеки ден. Третият, годишен архив е (за сега) на оптични носители, но преговарям да ми купят по два преносими диска за всяка година, която ще архивирам, защото шансовете да работят след "n" на брой години е по-добър. Мисля все пак да правя архив на оптични носители и да ги запечатвам в пликове, но... изглежда ми несериозно да се разчита на това.

                    EDIT: "Лични данни" е всъщност снимките и клиповете на които съм снимал децата - да не се обърка някой

                    EDIT2: По-горе се загледах за retention time въпроса... какво имате да съхранявате над десет години, господи? Държавни тайни? Айде по-сериозно - ако толкова държите ще мигрирате архивите си от диск на диск на примерно пет години. Намирам подобна мярка за пресилена, ако трябва да съм честен. Разбира се можете и да поддържате и собствен NAS, например - лично аз доста се бях навил... просто... Нямам какво толкова да държа на него.
                    Последно редактирано от господин никой; 18-12-10, 21:44. Причина: EDIT (2) добавка...

                    Коментар


                    • #25
                      От: Kaк си архивирате данните?

                      Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                      ама в БГ няма нужда ти обяснявам за носене на отговорност.....
                      Както и по света. Иначе нямаше да има финансова криза.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Kaк си архивирате данните?

                        Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                        ... Никой ли не е ползвал друго?
                        Ползвах. DVD. Докато един път не ми потрябваха файловете и не установих, че дискът солидно си е променил цвета и нищо не ще да го чете ...
                        От тогава карам на хард дискове, като най-важните неща ги имам дублирани поне на 2-3 места.
                        При това, на тях мога да архивирам текущо и автоматизирано, без специално да отделям време за това.

                        CD и DVD, освен доста уязвимия носител, прекалено често са ми създавали проблеми със съвместимостта. Диск, който съм записал да не ще да се прочете на друго устройство хич не е било рядкост.
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 18-12-10, 23:53.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Kaк си архивирате данните?

                          Архивирам на две машини с софт райд 5 на "remote location" както се казва. Това с cd-тата и двд-тата е несериозно - хард дискове са ми се чупили в пъти по малкото отколкото са се повреждали оптични носители последно беше некъв архив на dvd-та в кутийки затворени в шкаф на тъмно и седяли там около 2 години. Като ги погледнах според мене ги бяха нападнали некакви гадини и ги бяха изяли.
                          When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Kaк си архивирате данните?

                            Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
                            ... Това с cd-тата и двд-тата е несериозно - хард дискове са ми се чупили в пъти по малкото отколкото са се повреждали оптични носители последно беше некъв архив на dvd-та в кутийки затворени в шкаф на тъмно и седяли там около 2 години. Като ги погледнах според мене ги бяха нападнали некакви гадини и ги бяха изяли.
                            Направо ми е бедна фантастиката какво яде пластмаса...
                            Първоначално публикуван от господин никой
                            По-горе се загледах за retention time въпроса... какво имате да съхранявате над десет години, господи? Държавни тайни?
                            Ами... лични данни...

                            Размечтах се за някакви холограмни DVD, има прототип от преди 5 г. Абе никой ли не ползва blue-ray? Учудва ме колко огромно мнозинство поддържа харддисковете. Над 5 бр. ми починаха в ръцете, пред очите, без да са удряни, прегрявани или бацилясвани. Умрелите в други ръце, дето са ми носили не съм броил, но да кажем поне по 2. А не съм админ да поддържам 1000 машини.
                            Вероятно съм късметлия без проблеми с оптични носители. Изключихме менте подложките.
                            Последно редактирано от Rabin; 18-12-10, 22:28.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Kaк си архивирате данните?

                              Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                              Направо ми е бедна фантастиката какво яде пластмаса...
                              Бактерии. Има такива, дето я праскат яко.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Kaк си архивирате данните?

                                За съжаление, и подходящи бактерии има, и напоследък доста еко- материали навлязоха в тия медии, които и съвсем нормални микроорганизми ги хапват, макар и с отвращение. Донакъде, нарочно - всеки да си пожелае нещо за майката на звукозаписната индустрия. Освен разрушаването на основата, има и стареене на багрилата - даже и на тъмно.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X