Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Kaк си архивирате данните?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Kaк си архивирате данните?

    Някога събрах всичките си дискети на част от едно CD. Взеха ми 7 лева само за записа, а да си купиш записвачка се теглеше заем с поръчител. После си купих CD записвачка.
    Изкарах няколко години.
    Купих си DVD записвачка и си мислех, че съм си решил проблема с архивирането. Тия дни сметката за броя DVD-та малко ме стресна. Не са скъпи, ама ...
    Мисля за blue-ray записвачка. Ползвал ли е някой такъв начин за архивиране? Дисковете са безумно скъпи, кът са, а записващото устройство е над 200 лева, като проверявах последно.
    Някакви други идеи? Например ленти, дето админите правят ежедневните архиви? Ама и да трае с годините.
    Хардовете много дръпнаха с гигите, а сменяемите дискове изостанаха с десетилетие! Харддиск за архивиране на данни категорично отричам дори да обсъждам!
    Освен това търся някой да записва blue-ray на парче - като временно решение. "Като едно време!"
    Последно редактирано от Rabin; 18-12-10, 20:12.

  • #2
    От: Kaк си архивирате данните?

    Хард-дискове. Намери си чекмедже и си купи хард-диск (или два) за архиви. Всичко друго е майтап, при това - скъп майтап. А лентите, ...

    Лентите не са майтап. Те са, за да виеш от болка и да скърцаш със зъби. Сложна механика, която се пълни с боклук и поврежда, струва несметни купища пари, лентите - и те. Като ти потрябва да прочетеш стара лента - няма къде. Нищо с нищо не е съвместимо, има ленти със всякакъв обем и формат. На всичкото отгоре, на етикета на лентата пише не собственият и обем, а предполагаемият обем сурови данни, които тя ще събере с компресиране. Лентите са кошмар, но не насън. Ако можеш, избягвай лентите. Ако не можеш, опитай поне някой друг да е отговорен за данните, които не се прочитат от тях.

    Коментар


    • #3
      От: Kaк си архивирате данните?

      Харда рано или късно се разваля. Не дали, а кога. Механика! Всичко наведнъж! После за въже и сапун. Развален оптичен диск нямам, с изкл. на менте подложки, виждат се в началото. И да се развали, да е един - два, и то частично, и то има шанс да се прочете на друго устройство.
      Хард за архив - твърдо не! Тук има и теми от опечалени.

      Коментар


      • #4
        От: Kaк си архивирате данните?

        Какво защитаваш?
        Според науката - бекъп от веднъж в денонощието, до веднъж на сто микросекунди. Архивите - на поне три различни типа носители. В три екземпляра. Един - в съседното чекмедже, един - сто километра настрани, третото копие - на 500 километра, и също в сеизмично устойчива зона.
        Така пише в учебниците, а ти можеш да правиш каквото искаш друго.

        Коментар


        • #5
          От: Kaк си архивирате данните?

          Неотговорни данни, но искам да траят с годините. Да кажем от типа на филми и музика. Отговорните мисля да опреснявам през 3 г. на blue-ray или от типа. Твърдяха, че DVD старее. Както твърдяха едно време и за CD-тата. Пак казвам - 15 г. CD-та са живи и здрави, пък им даваха 2-3 г.

          Коментар


          • #6
            От: Kaк си архивирате данните?

            off..

            първата cd-записвачка в Пловдив.. знаеш чия беше - Ангел и Ицо... струваше почти 3 000 USD ...

            стримери.. остаряха безвъзвратно и те..

            и на блу-рей ще му мине пика...

            още нямаме, ама - всяко чудо - за три дни..

            Коментар


            • #7
              От: Kaк си архивирате данните?

              най евтино, ти е на няколко харда различни марки и модели по метода на Стефан

              двуслойни DVD-ta няма ли да те съберат ?
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #8
                От: Kaк си архивирате данните?

                Само аз ли си мисля, че има невероятен проблем с архивирането, и се учудвам. Че никой не е поставял подобен въпрос досега. Докато харда умре, после голямо ОЛЕЛЕЙ. А хард да умре е въпрос на време. Няма вечен механичен уред.
                Веднъж опитах да запиша двуслойно DVD. Освен, че не е ценово оправдано - записвачката се бъгва даже като ги чете. Чете и пише, ама после иска ресет от захранването.

                Коментар


                • #9
                  От: Kaк си архивирате данните?

                  Да, има невероятен проблем с архивирането и той не е от вчера, а от маймунско време.

                  Ако хард-дисковете се повреждали, защото са механика, какво да кажем за лентовите устройства, които все още някои ги имат за светая светих на архивирането (поне докато не опре работата до възстановяване).

                  Цялата механика в един съвременен хард-диск са два лагера (един на шпиндела и друг на главата). В почти херметични условия. Ако нещо някъде по хард-дисковете се поврежда, то рядко е механиката, обикновено е опечена електроника - опазването от топлина наистина си е проблем, но само при постоянно работещите дискове. И дискове горят, да, поради което се практикуват множество копия, RAID масиви и други подобни благини.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Kaк си архивирате данните?

                    Знаех си аз, че нещата все на харддиск ще отидат. Мрели са ми много на брой в ръцете (служебни), и затова не ща и да чуя. Личен опит. Заради сложността си и вградения четец -още от първата ми книга дебело подчертаха, че на такова не се архивира. Това е най-ненадеждния начин за съхранение, казано е навсякъде, и го видях на практика. Никой ли не е ползвал друго?
                    Последно редактирано от Rabin; 18-12-10, 20:57.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Kaк си архивирате данните?

                      data център, DVD ,блу рей, HDD , Gmail
                      друго и да има ще е екзотично , лентите винаги ме е изумявало че някой ги ползва, ама на факт.

                      за дисковете, нали ще са ти само архивни ( няма да са включени) трябва само да са в нормални условия и толкоз.
                      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                      Суперспам - спама на суперите

                      Коментар


                      • #12
                        От: Kaк си архивирате данните?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Цялата механика в един съвременен хард-диск са два лагера (един на шпиндела и друг на главата). В почти херметични условия. Ако нещо някъде по хард-дисковете се поврежда, то рядко е механиката, обикновено е опечена електроника
                        За съжаление, далеко не си прав, уви...

                        Мрат като опълченци, пустите дискове...

                        за подробности тук няма смисъл, ама механиката далеч не е както на времето СМ5505, например

                        Коментар


                        • #13
                          От: Kaк си архивирате данните?

                          Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                          за дисковете, нали ще са ти само архивни ( няма да са включени) трябва само да са в нормални условия и толкоз.
                          Флашовете по него имат гарантирани 10 г. data retention time. Ako накарам някой да размисли само за това - днес ще съм свършил едно добро дело. Имам няколко бели косъма от изгорял дисков кеш. Работи, докато малко по малко се омазва (10-тина мин). Клъстерите стават на макарони. Хем не беше мой, и никой не ме е обвинявал.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Kaк си архивирате данните?

                            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                            Никой ли не е ползвал друго?
                            Ползвали сме. Затова ти повтаряме: хард дискове. Умират от наработка, не от стоене, а в условията на бързо сменящи се стандарти, вграденият четец е предимство. А книгите са хубаво нещо. Някои от тях. Да перефразирам мисълта си за производителите на автомобили - авторите на книги и учебници решават различна задача от тази на читателя. Интересите им само частично съвпадат.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Kaк си архивирате данните?

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              ..авторите на книги и учебници решават различна задача от тази на читателя. Интересите им само частично съвпадат.
                              болезнено верно...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X