Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - основен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    За тези имате ли някакво мнение ?
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

    Коментар


    • CarTest™
      CarTest™ коментира
      Редактиране на коментар
      Гледай КПД да е над 20% това за панелите ...

    • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
      ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
      Редактиране на коментар
      Ами не можах да намеря информация за КПД , но един продавач , твърди , че имат 15 години гаранция на 90% производителност и 25 години гаранция на 80% производителност.

    • Пенчо
      Пенчо коментира
      Редактиране на коментар
      И на мен ми е интересно как се мери КПД на соларен панел?
      Какво на какво се дели та да се измери КПДто.
      Щото това което излиза от панела е ясно как ще го измерим, ама как ще измерим това дето е паднало върху панела.

  • #77
    КПД на соларен панел за ток над 20 % е постижимо но е скъпо, има световни фирми които произвеждат такива панели - не са масови. Това за 25 години и спад до 80 % производителност е вярно, а колкото до меренето на КПД в домашни условия - не го мислете, просто гледайте какво пише в техническите характеристики.
    ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
    д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

    Коментар


    • #78


      Никой не чете ...

      А за Пенчо дори пише и как са го мерили кЕтайците:


      Те тук: https://www.bluesunpv.com/bluesun-43...dule_p360.html

      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Solar.png Прегледи:0 Размер:38.3 КБ ID:6584718
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
        ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
        Редактиране на коментар
        Тоест , ще излязат читави , така ли ?

      • Пенчо
        Пенчо коментира
        Редактиране на коментар
        Цял час се чеша по тиквата/ с калкулатор в другата ръка/ но така и не схванах на база на какво ги сметнаха тези проценти ефективност.
        И еднакви ли са лято-зима -облаци и тнт....

      • CarTest™
        CarTest™ коментира
        Редактиране на коментар
        Пенчо ти верно, или не кожеш да четеш, или се правиш на луд.

        Standard test condition (STC) - посочени са ти условията по-горе.
        После смятай си с Елката кога има мъгла и облаци колко вата щe ти дойдат до панела.

        За момента най-доброто е това:

        Electrical Data
        SPR-MAX3-400 SPR-MAX3-390 SPR-MAX3-370
        Nominal Power (Pnom) 7 400 W 390 W 370 W
        Power Tolerance +5/0% +5/0% +5/0%
        Panel Efficiency 22.6% 22.1% 20.9%
        Rated Voltage (Vmpp) 65.8 V 64.5 V 61.8 V
        Rated Current (Impp) 6.08 A 6.05 A 5.99 A
        Open-Circuit Voltage
        (Voc) 75.6 V 75.3 V 74.7 V
        Short-Circuit Current (Isc) 6.58 A 6.55 A 6.52 A

        Тоест 22.6%
        Последно редактирано от CarTest™; 07-04-20, 18:02.

    • #79
      Ако това ти помага с нещо на калкулирането:



      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:List_most_efficient_solar_panels_Jan-2020.jpg
Прегледи:362
Размер:121.8 КБ
ID:6584775

      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Bulgaria_PVOUT_mid-size-map_156x141mm-300dpi_v20180126.png Прегледи:0 Размер:808.1 КБ ID:6584759
      Последно редактирано от CarTest™; 07-04-20, 18:06.
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • Пенчо
        Пенчо коментира
        Редактиране на коментар
        Колега. На мен ми е през караваната какво им е КПДто.
        Моите солари си ми вършат работата дето съм им я поставил.
        Опитах се предпазя други колеги да не вярват безрезервно на рекламни материали.

        Поздрави.

    • #80
      Тези дни точно за фотоволтаична инсталация си мислех.
      Миналата година като търсех акумулатор за кемпера ми казаха да почакам 2 години и да си купя литиев, щял да дойде като цена на гелов миналата година с гаранция 1 500 цикъла над 90%, което означава, че ще загроби поне 3 кемпера и внуците ми ще го ползват.
      Миналата седмица четох, че в някои страни имало отрицателна стойност на нощната енергия и си струвало да се инвестира в батерии.
      Естествено че цената на панелите пада и ще пада.
      Въпроса е следния:
      Дошло ли е времето /икономически обосновано в разумен срок/ за инсталация офф грид в БГ?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        И хич да не го ползваш, старее, та това с внуците няма да се случи, даже да е на 10 цикъла докато стигне до тях.

        Отделно в следващите няколко години се очакват пробиви в батерийните технологии. Дали ще се случат в следващата година-две не е на 100% сигурно, но че ще се случат в сравнително краткосрочен план е съвсем сигурно.

    • #81
      Според мен не трябва да си задаваш такива въпроси, за такива соларни инсталации винаги е добре да инвестираш, имаш ли парите за един малък проект веднага го прави.
      Това не е като да купиш кола и веднага си на огромен минус, при соларите всичко се връща рано или късно, просто чакаш.
      ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
      д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

      Коментар


      • #82
        За колко време ,ще се изплати един малък проект от 30 кW примерно ? 207 лв. е цената на която се изкупува ,5% от нея отиват във фонд ,,Енергийна сигурност " и пренос се плаща ,присъединяване към 3 000 лв. -мисля ,че това бяха разходите .Колко би струвало да се осъществи ?

        Коментар


        • gy6ter
          gy6ter коментира
          Редактиране на коментар
          Ще бъда благодарен ,ако ми пратиш някаква информация за тези програми .

        • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
          ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
          Редактиране на коментар
          И моята информация е оскъдна и все още съм в процес на търсене ,но от разговора ми с банката , разбрах , че се осигурява финансиране до 25 000 евро , на фирми , които имат по-малко от два годишни отчета. Като част от лихвата се поема от ЕС, така лихвта се получава между 1.2 и 1.9 , според зависи дали имаш гарант. Срока за погасяване е 10 годни , което в случая с централата е малко на ръба , защото разходите за осигуровки ,счетоводство и погасителните вноски , може да с окажат повече от приходите за месец през зимата да речем .
          Но е сигурно , че ако имаш кеш си заслужава да го вложиш в това. Големите го правят масово и вдигат цените на имотите по селата.
          Аз ако имах 200 000 веднага щях да си направя централи в 4-те имота и да съм спокоен, че парите няма да се обезценят следващите години.

        • gy6ter
          gy6ter коментира
          Редактиране на коментар
          Благодаря !

      • #83
        Фирмите от които съм доставял соларни компоненти до момента са две чешки: "GWL" и "i4wifi" ( виж пост # 17 ). Те дават гаранции и доставят по куриер до България в рамките на седмица.
        В техните сайтове има достатъчно техническа информация.
        ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
        д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

        Коментар


        • #84
          здравейте , вчера купих едни акумулатори за камион , 230Ач,12В , 2 броя .
          Сега ще трябва да купя и панели (други сега си имам ,ама са неподходящи) , чудя се дали да не направя направо 48 волтова система за в бъдеще .
          единствено ме притеснява че не мога да намеря бързо и евтино 48 волтов инвертор за 220В

          Коментар


          • #85
            Инвертор ще намериш.

            Имай предвид че 48в инсталация вече е опасна за живота и в ниското напрежение трябва да внимаваш точно толкова, колкото и за 230в

            Важен недостатък на 48в инсталация е че не можеш да ползваш директно ниското напрежение. На 24 или 12 можеш да ползваш уреди за коли, камиони и кемпери, което е по-ефективно.

            Коментар


            • #86
              Първоначално публикуван от daniench Преглед на мнение
              здравейте , вчера купих едни акумулатори за камион , 230Ач,12В , 2 броя .
              Сега ще трябва да купя и панели (други сега си имам ,ама са неподходящи) , чудя се дали да не направя направо 48 волтова система за в бъдеще .
              единствено ме притеснява че не мога да намеря бързо и евтино 48 волтов инвертор за 220В
              И аз съм на тази тема ,вместо тръбни солари за вода директно панели (издирвам втора употреба за малко пари ) и дилемата е 48 волта ,или инвертор ,после реотан на бойлера и няма завиране и проблеми с водната система .Лошото е ,че мисля ,че трябва да мина процедурата през енергодружеството и не знам дали после не трябва да минавам процедура за разрешение за поставяне през общината ?Също не ми е ясно още дали не трябва да плащам акциз на държавата ,защото големите ФЕЦ -ве за собствени нужди плащат .

              Коментар


              • #87
                Ако искаш да топлиш бойлер с ел. нагревател от панели ще имаш 3-4 пъти по-малко КПД. Защото КПД на панел за топла вода е поне 85%, а панел за ел. е макс. 20%.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • gy6ter
                  gy6ter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз и за това търся панели за без пари .По принцип си имам три тръбни панела ,ама като се замисля за помпичка ,тръби и подръжка ,а и по принцип фотоволтаиците са ми интерес - за това .Пък и сянка на покрива ,ще ми пазят .

              • #88
                Ако намериш от тия без пари вземи и два за мен. Ще ги ползвам за навес пред сундурмата, а и в бойлера все нещо ще влезе.
                Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
                freelander 1,8 2001g.

                Коментар


                • #89
                  Нямаш грижа Само два ли ?

                  Коментар


                  • s_s1
                    s_s1 коментира
                    Редактиране на коментар
                    Да се наредим ли на опашката?

                  • gy6ter
                    gy6ter коментира
                    Редактиране на коментар
                    Стига да намеря .

                • #90
                  здравейте ,намерих панели за 60 лв втора ръка и взех 10 бр.235 вата , 8,6 А ток на късо ,7,7 ток на максимална мощност, напрежение на максимална мощност 29,6Волта
                  ,напрежение на празен ход 37 волта , параметрите бяха малко спаднали , на 7 години са .
                  сега трябва да купя винкел че да правя стойки на покрива

                  Коментар


                  • gy6ter
                    gy6ter коментира
                    Редактиране на коментар
                    От къде и с колко са паднали параметрите ?

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X