Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - основен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Акумулаторите развалят цялата сметка, ако не е задължително системата да е "off grid", няма нужда от акумулатори.

    Проблемът е не само в цената им, а и в амортизацията, че и в надежността. Фактически най-скъпият елемент се амортизира и най-бързо.

    Има смисъл в присъединените системи (on grid), но понеже живеем в България, има и там какво да се проучва. Аз си спомням, че самият Петър Курумбашев, преди няколко години се оплака по "телевизора", че не бил присъединен прекалено дълго време (можем да си направим извода, колко лесно би било за нас простосмъртните).
    След време един познат (нещо като една жена ми каза), който инсталира такива малки "домашни" системи изрази увереност, че вече нямало проблем с процедурата, но той все пак ги продава.

    Сега преглеждам информация, че 2016 са намалили много цените на изкупуване, но 2019 са поправили нещата (според Капитал) и с цените и с процедурите, погледнах сайта на Енерго-Про имат ... 14 документа, които кандидатите трябва да попълват:

    https://erpsever.bg/bg/prisyedinjava...-proizvoditeli

    Ето на ЧЕЗ: https://www.cez-rp.bg/bg/za-klienta/...i-proizvoditel

    Ако някой има информация по въпроса и сподели ще съм много благодарен. На автора - респект за ентусиазма и за споделеното.

    Все пак продължавам да си мисля, че акумулаторите са за кемперите, за къщичките в гората и полето далеч от енерго-разпределителните мрежи (освен, ако някой не ме опровергае аргументирано).

    Коментар


    • gy6ter
      gy6ter коментира
      Редактиране на коментар
      Процедурата е малко тегава ,защото е намесена и общината -разрешение за строеж ,или разрешение за поставяне .Има условия ,да си близко до трафопост ,или да прекараш собствен кабел ,ако не си .Подава се заявление за становище първо и в него ти разясняват къде може да се вържеш -това само за продаване .Ако си избереш фирма за изграждане става малко по-лесно .Цената в момента е 197,и нещо лева на мегават ,но това само ,ако го направиш да продаваш на 100% енергията .Променя се на 01.07. (предишната беше 208 лева и малко ) .Ако е за собствени нужди и продаване тогава цената на която ти изкупуват излишната енергия е много по-ниска ,но не знам колко е .Сметката е -лятото произвежда енергия до 160 часа на месец умножено по максимално инсталираната мощност( никога не я достига !) ,а зимата 45 ( най-слабите месеци!)часа на месец умножено по максимално инсталираната мощност .Общо за година смяташ по 1300 -1400 часа работа умножено по максималната мощност .Ако ти трябва 2 киловата ,трябва да инсталираш около 6 киловата по бакалски сметки.
      Последно редактирано от gy6ter; 09-11-20, 12:41.

  • #92
    здравейте ,не съм влизал отдавна , панелите си струват, показаха 6,5-7 А на късо,напрежение на празен ход не съм мерил.
    днес ще взема един електрожен ,пуснаха ги в практикера на помоция , че да им направя стойка за покрива .
    не знам дали да не ги направя с регулируем ъгал на наклона -зима ,пролет/есен , лято
    ще трябва да направя и една постоянна стълба ,като ще се качвам често за обслужване .
    поръчах малко мц4 конектори от китай , че тука им искат .......
    соларен кабел да знете къде има на сметка

    Коментар


    • #93
      Попаднах на дългогодишно изследване на характеристиките и поведението свързани с надежноста на различни видове батерии, големи батерии за електромобили или т.н. оффгрид приложения.

      Нещо, което мен ме озадачи много, прехвалената ТеслаУол умирга и в първа и във втората си генерация, лидери изглежда да са едни имена известни с произхода си около Япония.

      За повече инфо тук https://batterytestcentre.com.au/

      Ето и самия доклад за тази година - https://batterytestcentre.com.au/wp-...t9Sept2020.pdf
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #94
        здравейте , към автора на темата имам един въпрос , на теб контролера pwm ли е или mppt .
        знам че когато си взимал нещата са стрували майкаси и баща си .

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          За всичко повече от 100 вата вземай MPPT

      • #95
        Моят контролер е MPPT на фирмата "EPEVER". За актуални предложения в чешкия сайт от който купувам виж тук: https://shop.gwl.eu/mppt-pwm/
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot 2020-11-27 211925.jpg
Прегледи:498
Размер:47.1 КБ
ID:6676698
        ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
        д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

        Коментар


        • BENZBOSS
          BENZBOSS коментира
          Редактиране на коментар
          Това е добро,голямо,тежи ма добро.

          Аз до крачната спирачка на комбито съм монтирал Виктрон MPPT, праща си сигнал до телефона та в реално време мога да следя какво влиза в батерията.

        • Венци- малкия
          Венци- малкия коментира
          Редактиране на коментар
          Виктрона и зарежда батерията по правилният начин. Не блъска само каквото може.

        • BENZBOSS
          BENZBOSS коментира
          Редактиране на коментар
          Мани,само идеи ми се въртят.

          Е сега съм намислил да перна един Ленсун полу мек / а де,термин ли е това / соларен панел на предния капак,че така и така имам монтиран контролър с правилната батерия та да има какво да зарежда постоянно. Копеленцата обаче намаления за Черния Петък нямат и ше се набутвам пак.Купил съм си вече магнитни листове с лепило от едната страна,да го перна с магнита надлъжно на предния капак и да забравя,100 вата май се събират,ше меря за 120 ма и 100 ми стигат,аз за повечко зор имам 220.


          http://www.lensunsolar.com/blog/why-...hat-they-said/

          Не влиза лесно втора батерия,при брата влезе за 15 минутки,при мен няма място,трябва под комбито да я навирам пък за там съм намислил компресор,че не се събира зад предната решетка.
          Само проблеми значи

      • #96
        Може ли някой да сподели с какво е повече MPPT? И какво е негонвото предимство когато зарежда акумулатор на кемпер/каравана?
        Последно редактирано от s_s1; 09-12-20, 10:19.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • p-pleven
          p-pleven коментира
          Редактиране на коментар
          + това MPPT може да има повече от един канал и да зарежда в зависимост коя група панели са "на сянка" и кои - не. Всичко това най-добре се усеща и вижда при големи ФВЕЦ, когато терена не е идеално плосък, а на баири и се получава - тоя инвертор работи на макс, а съседния - на мин. Първата подобна чуденка ни беше през 2016 в Англия, когато онлайн мониторинга го "изписа" много отчетливо на графиката за произведено. А на място се видя как влияе релефа и за какво е МРРТ в действие при различно натоварени инвертори.

      • #97
        MPPT дава двойно повече ток.
        Следящият мощността или също и постоянно настройващия се контролер (MPPT) следи при какво напрежение панелът дава максимална мощност и настройва входа си да консумира ток от панела при това напрежение. Изгодата се обяснява със сметката мощност = напрежение х ток. Търсената най-добра комбинация напрежение-ток е някъде между двата крайни случая, ток на късо и близо нула волта напрежение и втори, нулев ток при максимално напрежение. В крайните случаи мощността е практически нула.

        Изключващите или още ШИМ/PWM регулатори просто изключват и включват връзката между панела и акумулатора, и напрежението на натоварване на панела е равно на това на акумулатора - 12 волта.

        По-горе се споменаха панелите, които си стрували, и давали 6 ампера на късо.
        30 волтов панел с MPPT ще произвежда 30 В х 6 А = 180 Вт и ще зарежда 12 В акумулатор с около 15 А.
        Същият панел с PWM ще произвежда 12 В х 6 А = 72 Вт и ще зарежда акумулатора с 6 А.

        Отделно от това, обикновено MPPT имат по-правилна програма за зареждане на акумулатора, и имат и други възможности.

        Горните сметки са опростени, но смисълът им е този. Може да се хитрува с броя клетки/напрежението на панела, но трудностите са повече от ползите, освен при елементарна много малка система до 50 - 100 Вт мощност на панела.

        Коментар


        • #98
          Моя контролер на заряда е steca от най-евтиния модел за 10 ампера без дисплей само с 3 цветен светодиод. МРРТ ли е?
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • Ясен
            Ясен коментира
            Редактиране на коментар
            Едва ли. Но не пречи да напишеш модела.

          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            Заврян е на гадно място.

          • s_s1
            s_s1 коментира
            Редактиране на коментар
            SOLSUM 10.
            Високо ефективните контролери на Steca от серията Solsum са ШИМ базирани. Най-новите технологии в съчетание с усъвършенствания алгоритъм за състоянието на заряд осигуряват дълъг живот на акумулатора и контрол на фотоволтаичния панел в домашни соларни системи с мощност до 240 W.

        • #99
          Може ли да вметна един въпрос за 5 кв инвертор гоодви ? Имам 4 кв панели за момента 10 нови и 3 стари .за консумация в къщата ми трябва макс 6 кв системата ми е онгрид и квото не стига ще си го донажда от чез . Та ще ми стигне ли 5 кв инвертор и като е с вграден мппт контролер ще има ли нужда от по качествен външен такъв напр виктрон

          Коментар


          • Моят съвет е: ползвай 5 кв инвертор с мппт функция като не го претоварваш ( 80 % от номиналната му мощност ), т.е. вържи към него не повече от 4 кв соларни панели. За всичко останало до 6 кв и над това ще трябва да се добавя електроника в зависимост от бюджета.
            ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
            д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

            Коментар


            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Аз пък си мисля че няма нищо лошо в това да "претовариш" МППТ-то поне двойно (с панели). Ако не го прецакаш по напрежение, ще си работи нормално, а на панелите им се случва работят на 100% изключително рядко (или никога, според разположението).

              Ще загубиш мизерни проценти от добива на енергия и то точно в моментите когато ти е най-малко ценен.

            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              Към Ясен: Мой познат с вилен имот без електричество така прецака цялата си система. За Трифон Зарезан приятелите му подарили 120 вата панел. Той имаше още 2. Някога слагани от Чепъков.
              Те, приятелите му били чести гости на вилата и все в най-готиния купон тока свършвал.
              Всичко било добре до началото на лятото, когато установил, че контролера /20 ампера/ се е споминал и укъсил акумулатора. Кабелите му бяха дебели, стари от електрожен. Та тотал щета.

            • Ясен
              Ясен коментира
              Редактиране на коментар
              Специално уточних МППТ.

              Обикновен контролер-изключвалка или шунт няма да понесе такава "оптимизация".

          • аз ще задам и тия въпроси и към вносителя на инвертора. Но все пак да получа малко инфо и тука. Максмалната мощност на панелите му е зададена за 5кв 6500 в инпут така че тези 80 % вече са му сметнати предполагам. Ако къщата ми иска 6кв дали ще минат останалите кв. , минус панелите,демек панелите дават 3кв в момента останалите 3 идвайки от чез и преминавайки през инвертора минават зададените му 5кв.....ще смогне ли ето и модела GW5000D-NS Goodwe

            Коментар


            • Правете разлика между контролера за заряд и инвертора.

              Коментар


              • МППТ се свързва с около 180% мощност на панелите за да работи с капацитета си, не с 80.

                Коментар


                • pan_rt
                  pan_rt коментира
                  Редактиране на коментар
                  Тука вече ми се проясняват нещата

                • s_s1
                  s_s1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Кое е по-скъпо,
                  китайските комбинирани прибори,
                  или
                  соларните панели?
                  Защото тогава когато нямаш достатъчно място за панели парите нямат такова решаващо значение.

                • Ясен
                  Ясен коментира
                  Редактиране на коментар
                  Не е интересно кое е по-скъпо, а кое кога купуваш.

                  Обикновено инвестираш в батерия, контролер и първа група панели. После добавяш панели.

                  Като няма вече място - свирен мач, освен ако не можеш да замениш панелите с по-ефективни.

              • В частност китайските МППТ искали 30% повече панели, като тези проценти се смятат по максималната мощност на панела, не реално очакваната. Упътването на посочения нагоре започва с това - 30% DC Oversizing Drive your inverter to its fullest capacity by adding extra panels to increase your power output under low solar radiation conditions.
                После пише и че е за две групи последователни панели с напрежение към 500 волта. На практика има два независими входа, с МППТ проследяване и регулиране.

                Коментар


                • pan_rt
                  pan_rt коментира
                  Редактиране на коментар
                  10 бр csun 310 w и 3 бр 240w забравих марката от 5 години висат на тавана на тъмно .Ц сън -а вносителя твърди че скачат до 365 вата на хладно слънцестоене,значи да допълвам до 6500 вата спокойно

                • Stbd
                  Stbd коментира
                  Редактиране на коментар
                  И напрежението се гледа, не само мощността на панела.

              • А аз лани разглобих един водомер, и му турих помпа от пералня.
                Мушнах го в тръбата на клозетното казанче.
                Не си отказвам, та и водата пускам понякога.
                Още чакам да зареди акумулатора на фенерчето.

                Коментар


                • pan_rt
                  pan_rt коментира
                  Редактиране на коментар
                  Тая технология в Масква ли?

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X