Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малка соларна инсталация - основен проект

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да ползвам пак темата на колегата. Понеже реших преди панелите да подменя и покрива ,та 35 градуса наклон на панела оптимално ли е и южния скат е на 196 градуса там няма как смяна

    Коментар


    • Отмималният ъгъл на панелите за нашата географска ширина е приблизително 40 градуса, така че си близко до това и разбира се чистият ЮГ е най-добър.
      ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
      д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

      Коментар


      • Днес приключих с отдавна плануваната реконструкция на домашната соларна система. Четири броя от съществуващите панели ( 250 W ) бяха привързани отделно към инвертор SUN 1000 W, който е синхронизиран с мрежата и има ограничител на произвежданата енергия за да не връща такава през електромера на обратно. Останалите три броя панели ( 250 W ) продължават да работят в стария режим - с акумулаторен блок и автоматично прехвърляне към мрежа при разредени акумулатори. Вече възниква въпроса за допълнителното включване на консуматори когато има силни слънчеви дни, това би могло да става автоматично или ръчно от съобразителна домакиня - например.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0226.JPG
Прегледи:407
Размер:343.2 КБ
ID:6705352
        ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
        д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Или винаги заредена пералня, която се пуска "автоматизирано".

          Тествал ли си с нагреватели на 36 или на 48 Волта, един бойлер с такива дали не би било добра идея за акумулиране на дневната излишна енергия?

          Аз имам десет панела и нагревател си взех от Китай но лекинко не ми стига времето да огрея и до там.

      • Ako спре тока системата работи ли ?

        Коментар


        • Ясен
          Ясен коментира
          Редактиране на коментар
          Точно тоя фокус не.

          Ама ако е това белята с един ключ могат да се превключат панелите от едното място на другото.

      • Първоначално публикуван от beetle Преглед на мнение
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0226.JPG
Прегледи:407
Размер:343.2 КБ
ID:6705352
        Такъв инвертор с ограничител си взех и аз, само още не ми стигат ръцете до него.

        Иначе го пробвах - много ефектно източва акумулатори към мрежата.

        Недостатък - има вентилатори. Според мен няма или почти няма нужда от тях, но той фучи без да ги регулира и бързо ще се напълни с прахоляк.

        Коментар


        • Този тип синхронизирани с мрежата инвертори не работят когато няма напрежение 220 V. Колкото до двата вентилатора в основата те развъртат на пълни обороти само когато товарът се промени скокообразно, след което намаляват скоростта и стават доста тихи, явно има интелигентно управление на дебита им спрямо натоварването.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0228.JPG
Прегледи:345
Размер:348.2 КБ
ID:6705797
          ГАЗ 69, Chevrolet Blazer 99
          д-р инж. Георги Попов - 0877 719 701

          Коментар


          • малко да разшавам темата. В преброяването питаха има ли панели за ток на покрива,та в тая връзка къде може да се изкопае инфо колко домакинства имат изградени такива до 5кв онгрид и
            другия въпрос тия системи могат ли да влияят на цената на борсовия ток

            Коментар


            • Джоу (x3mrjoe)
              Джоу (x3mrjoe) коментира
              Редактиране на коментар
              Не, щото никой няма да ти плаща тока произведен по къщите.
              Преди време приятел се опита да изгради инсталация на един от покривите си, по пример на друг наш приятел живеещ в Германия, но ЧЕЗ му обявиха, че най-много могат да му изравняват консумацията с другите абонатни номера на негово име.

              Или си соларен тарикат с "парк", или охлаждаш супата.

            • gy6ter
              gy6ter коментира
              Редактиране на коментар
              Изкупуват остатъка ,но на без пари.До 2025 г. (поне последната информация) всички домакинства трябва да са на свободен пазар и ако цените на свободния се запазят на сегашните си нива малките солари стават изгодни,говорим за цени 40 стотинки на киловат с таксите за бита.
              В момента изкупуват енергията от малките солари на цени борса минус някаква такса за обслужване и според мен не могат да окажат влияние на свободните цени при положение ,че всички солари произвеждат общо под 10% от енергията в момента ..

          • Така и така темата е размърдана, да попитам колегата - колко са му мощностите към момента и реално за какво биха стигнали ?

            ... което е малко субективно, разбира се.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • Пак да размърдам темата, че Бръмбара не се включва.

              ... и още няколко въпроса от мен.

              Оптимизирам си термопомпените духалки у нас, като на дневен ред ми е да се опитам климатик който работи 365 дни в годината поне през деня да работи през соларни панели, като искам да сложа и две вертикални въртележки, щото при мен духа яко при кофти време, особено м/у моята и комшийската къща, която е на по-малко от 3m.

              Климатика който ще слагам там където работи целогодишно е хиперинвертор с компресор 650W, като предполагам, че относително натоварен при топлене би трябвало да докарва обща консумация около 500W, което ще бъде установено емпирично, разбира се.

              Колко соларни панела биха ми вършили работа за през деня, като за момента се абстрахираме от идеята за вентилаторите ?
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • Джоу (x3mrjoe)
                Джоу (x3mrjoe) коментира
                Редактиране на коментар
                Преди няма и месец за пръв път видях електромер с три тарифи, току що монтиран на нов абонат, частно лице.
                Електромера има дневна, нощна и "натоварена", каквото и да значи това, защото собственика не можа да ми отговори защо са му сложили такъв - дал "едни пари" и това са му сложили заедно с таблото.

              • Иван Жоров
                Иван Жоров коментира
                Редактиране на коментар
                Пикова, натоварена, върхова... на практика много електромери имат възможност за 3-та тарифа, но не се използва. Вероятно скоро ще се използва и за това слагат такива електромери. За сега просто ще се събира с дневната ако изобщо е активна.

              • gy6ter
                gy6ter коментира
                Редактиране на коментар
                На повечето фирми са тритарифни,но вече няма значение ,стана ми интересно защо слагат на частно лице тритарифен при положение ,че всички рано,или късно заминаваме на свободния пазар ?

            • Най-добре хибридна система с акумулатор. Но кога ще се изплати?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • къмто днешно време, система с батерии при наличие на ток от мрежата не си отърва. Да зареждаш батерии с нощна тарифа и да ползваш денем е направо горене на мангизи. Зимата по нашите равнини е трудно да храниш климатик и то на отопление ,виж обаче лятото с подходящ южен скат и наклон климатика ще помпи при една система от 5кв. Не съм особено компетентен моята система още не е тръгнала,ама замислям едни 5кв без батерии

                Коментар


                • Джоу (x3mrjoe)
                  Джоу (x3mrjoe) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Балкона към двора ми е Юг-Югозапад, и за лятото ще ми върши перфектна работа, щото ако лозницата не се е разлистила добре става страшно, та климатика в хола бичи нон-стоп, както и един малък в една от спалните.

              • Кога ще се изплати не ме интересува, защото не ме интересува колко точно ще струва, а в какъв порядък ще се вместя, който мога да си позволя.
                Зимата, поне около 3 месеца, тока ми е около 300лв, като лятото е /6.
                Идеята ми е да видя дали въобще ще докарам частична икономия, като в хола спокойно си слагам оловно-кисели тягови акумулатори, които коментирах с Гого кемперджията днес.
                Цената им е най-поносима, а и имам място за тях точно до климатика, който е през една стена, разбира се.

                Относно панелите, капацитета е 7÷15m², според размери и конфигурации.

                Цените на готовите също са доста различни, но ми се завъртя в главата да седна с един молѝф, и да видя колко ще дойдат десетина квадрата ако си ги събера сам, щото гледам има доста привлекателни оферти за клетки в кашон, а другото е профил, джам и изолация, пък и ще мога да си подбера читав монокристал.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • gy6ter
                  gy6ter коментира
                  Редактиране на коментар
                  10 квадрата приблизително 2 киловата пикова мощност ..

              • За акумулатори забравете. Само акумулаторите се доближават(дори може и да са по-скъпи) по себестойност до цените на дневна за бита при сегашните цени.

                Сметнете колко пари ще дадете за акумулатори които да ви съхраняват примерно 1квч. После добавете 30% тъй като не е хубаво да се разреждат под 30%. След това добавете Х% загуби при трансформация. След това разделете получената сума на очаквания брой цикли и ще получите колко ви струва 1квч. от акумулатори.
                Към горните цифри има още няколко разхода - преобразувателя и управлението вероятно ще са по-скъпи ако имат възможност за поддрържане на акумулатори. Отделно добавете цена на енергията и загуби при преобразуване и зареждане.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • Иван Жоров
                  Иван Жоров коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ако прочетеш внимателно какво съм написал би трябвало да можеш и сам да го сметнеш. Дай примерен модел акумулатор и ще помогна със сметките.

                • s_s1
                  s_s1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Rosen Solar Energy Co., Ltd. Powerwall
                  LiFePo4 Battery Specification
                  Model: LFP48V200AH

                  Примерно, но не и задължително.

                • pan_rt
                  pan_rt коментира
                  Редактиране на коментар
                  s_s1 само едната батерия ще струва колкото тока платен на чез са консумация 12 часа по 650 вата по 1000 цикъла. А по моята лаишка сметка без особено да разбирам трябват 3 батерии

              • Предварително се извинявам, не съм изучавал електротехника , мислил съм да вложа в подобен проект.
                Акумулаторите са скъпи, контролери електроника и връзката с ЧЕС е сложна.
                Но енергията не може ли да се съхранява под формата на топлина.
                В къщи основния разход е зимата за отопление, лятото топла вода. За мен зимата през деня ще е перфектно енергията от панелите да се вкарва директно като топлина в радиатора, а като се прибера вечерта да досгрявам колкото се може по малко.
                Респективно същото и лятото, през деня водата да се топли в бойлера, останалото се загрява на нощна

                Четох за подобна система само че соларна с топла вода и термопомпа, но ми се струва капризно и сложно. С панел за ток май ще е по лесно

                Коментар


                • Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
                  ...Четох за подобна система само че соларна с топла вода и термопомпа, но ми се струва капризно и сложно. С панел за ток май ще е по лесно...
                  И по-неефективно. Колко % е КПД на слънчевите панели? около 20 да речем, а на слънчевите колектори - над 80, че и повече....
                  -Чем занимаетесь по жизни?
                  -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                  -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X