Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Храната също има значение за оцеляването

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Храната също има значение за оцеляването

    Всъщност ядем боклуци и полупластмасови плодове и зеленчуци от магазина, там изборът се свежда до това и друго няма. Чушки от Египет и ябълки и круши от Германия!?
    Всичко е блъскано с изкуствени торове, пестициди, които се натрупват и т.н.

    Ние с мъжа ми си купихме земя/към 20 дка/ и садим за себе си плодни дръвчета и разни други неща.


    Мисля, че в следващите 5 -10 години хранителния проблем ще се задълбочава и човек трябва да си има своя градина. Защото, както имаше един виц "РЪнЪтЪ прАЙ борбЪтЪ.

    Замисляли ли сте се какво значение има храната, особено върху децата?

  • #2
    От: Храната също има значение за оцеляването

    Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
    ... Мисля, че в следващите 5 -10 години хранителния проблем ще се задълбочава и човек трябва да си има своя градина. ...
    Както се казваше в един виц на времето: "Във всяко мазе - по едно прасе, във всяка вана - по два шарана" ...
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Храната също има значение за оцеляването

      Може ли да споделите как обработвате 20 декара?
      Публикувайте отговор

      Коментар


      • #4
        От: Храната също има значение за оцеляването

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        Както се казваше в един виц на времето: "Във всяко мазе - по едно прасе, във всяка вана - по два шарана" ...
        Аааа, не така Хората може и да са вегетарианци
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #5
          От: Храната също има значение за оцеляването

          20 декара ,се обработват дори от двама пенсионери .Пример мойте родители .като дръвчета са много малко ,картофи ,моркови ,зеле ,домати ,краставици ,малини, ягоди, всичко това си собствено производство , дори да насееш пшеница ,не е проблем да се обработи без машини ,съвсем отговорно ви казвам до 40 декара може едно семейство да се справи .

          Коментар


          • #6
            От: Храната също има значение за оцеляването

            Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
            Може ли да споделите как обработвате 20 декара?
            Още сме в началото, но смятам пътя за правилен.
            От всичко по достатъчно, десетина ябълкови дръвчета, круши, орех и много други неща, а също и много цветя и водоем към 300кв.м. в горната част на мястото, а водата сама тече надолу.
            Последно редактирано от n_petrova; 12-11-12, 10:55.

            Коментар


            • #7
              От: Храната също има значение за оцеляването

              Сега през 2013 смятам и аз да засадя около 10-15 декара, дръвчета (предимно ябълкови, круши и т.н).

              А сега събирам съвети и гледам как повечето хора, вече започват да правят собствени овощни градинки.

              Коментар


              • #8
                От: Храната също има значение за оцеляването

                Не е работа човек да разчита на храната от магазина - просто си купува боклуци или отрови, а отделно от това пенсионерите получиха за коледна надбавка такава сума, с която не можеше да се купи дори един килограм плодове.
                Не е ли по-лесно човек да си насади градина, някак си по-сигурно е, а и безплатно все пак.

                Не знам как може да оцелеят децата с храна от магазина, струва ми се ужасно.

                Коментар


                • #9
                  От: Храната също има значение за оцеляването

                  Ние имаме 3 дка и ни идват нагоре, пък и стигат за да ядем качествена храна. Е, ако не ходите на работа, може и да се оправите с 20 дка.
                  Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Храната също има значение за оцеляването

                    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                    Ние имаме 3 дка и ни идват нагоре, пък и стигат за да ядем качествена храна. Е, ако не ходите на работа, може и да се оправите с 20 дка.
                    ако само вегитарианската му част ,то съм съгласен , да не стигаме до прасета ,но кокошки ,патеци или зайци ,все ще са в помощ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Храната също има значение за оцеляването

                      Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение

                      Не знам как може да оцелеят децата с храна от магазина, струва ми се ужасно.
                      Е нали ги гледаме децата в 1 - 2 клас с наднормено тегло, голям ужас. Цялата храна която ядат е боклук. Нищо не е качествено, движението се губи, а и от там много проблеми.
                      Най - добрата идея която ми идва на акъла в момента е, семейство което има няколко декара необработваема земя и нямат излишни ангажименти през свободното си време е да засадят, разни неща. Като например овощни дръвчета, където ще им е от + за семейството, както и децата ще работят и всичко ще се развива, по - друг положителен начин.
                      Спомням си преди години всеки който живееше в града си имаше виличка и обработваше, малка градинка и всичко беше качествено, а сега доматите не са домати, краставиците не са краставици. Старото поколение обработваше, а сега новото, чака на готово, а на готово няма кой да им даде качествено.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Храната също има значение за оцеляването

                        Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
                        ... Не е ли по-лесно човек да си насади градина, някак си по-сигурно е, а и безплатно все пак.
                        Не знам как може да оцелеят децата с храна от магазина, струва ми се ужасно.
                        За по-лесно - не, не е по-лесно. За да се изхранвате изцяло (или предимно) със собствено производство няколко овошки със сигурност няма да са достатъчни. За да осигурите на децата и на себе си пълноценна и разнообразна храна ще ви трябват най-различни култури и то в количества доста по-големи от "колкото за една салата". Естествено, няма да минете само със земеделие, а ще трябва да завъдите и животни, щото там мляко, месо, яйца ... И тя отиде, та се не видя.

                        Дори сравнително малка градина (примерно в двор 1 дка) си иска доста бъхтане и грижи. Ако останете да оцелявате само на собствено производство, освен солидното количество физически труд, ще се научите да треперите за сушата, за кишата, за сланата, за градушката, за поповите прасета и т.н.

                        Безплатно ли? Дори ако приемем, че всякакви там семена, разсади и т.н. са ви паднали от небето, толкова малко ли цените собствения си труд?!?

                        Дали е случайно, че навсякъде по света масовата миграция е от селата към градовете ???
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Храната също има значение за оцеляването

                          Кольо го е казал много добре в тази тема - http://www.offroad-bulgaria.com/show...35#post1920435
                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Както казах в предния си пост-човек може да обработи и реколтира само със собствена еизическа сила толкова земя която да го изхрани за една година.
                          Какво имам предвид: Ако приемем, че по два хляба на ден са достатъчни за да се нахрани едно 4 членно семейство, то за година трябват 730 хляба. Които се получават от тон и половина брашно, то пък от три тона пшеница. Как ще се мели и сее брашното е друг въпрос, на село още стои един стар хромел. Та 3 тона пшеница се получават от 10 декара, хайде да са 15 приемайки, че добивите ще са по-ниски. 15 декара се обработват и засяват ръчно от 4 човека за максимум две седмици. Нека да са три, защото членовете може да са малки и да им се играе вместо да им се работи. По-нататъшните грижи по пшеницата са доста по-леки и изискват по-малко труд. Може би с изключение на жътвата, но няма какво-който иска да яде...
                          Съхранение на 3 тона пшеница не е никаква трудност, за сведение-това като обем е каросерията на малко камионче-моят транзит с допълнителни канати събира 3,5 тона. Та ако някой не може да намери начин да съхрани на сухо такъв обем-изобщо няма да може да оцелее.

                          Царевица-ако няма да се гледат животни-не е нужна, освен в краен случай-от нея също се прави хляб. Но ако се стигне до царевичен хляб-работата е силно утекла...
                          Ако все пак се сее-добре е почвата да се обработи наесен на дълбочина поне 30 см. Сее се напролет след разрохкване, най-късно до Гергьовден. Ако приемем, че нямаме работна машина или кон-риголването на ръка е доста трудоемко, и ще отнеме доста време за да се обърнат 3-5 дка на ръка. Не, че е невъзможно, но може да се избегне, макар и с по-лош краен резултат-просто напролет се разрохква малка част земя-колкото да се засее семето. Но това е варварско, не бих го препоръчал, освен в краен случай.

                          Други култури-зеленчуците заемат малко място, и нито обработката на почвата, нито грижите за градината представляват някаква трудност. То и сега зеленчуците се отглеждат почти само с ръчен труд.
                          Плодни дръвчета, ягоди и други овощия са трудни само докато се създаде градината.

                          Семената-пшеницата(основната култура при хранене в трудни времена) и сега е на устойчиви сортове, може да се сее едно и също семе доста години една след друга. Е, добивите ще намаляват, но няма друг начин.
                          Царевица-почти не се срещат устойчиви сортове, но при добро желание се намират семена. По дворовете в селата някои хора още си отглеждат по някой друг мамул. За да не се "изгуби семето", а от един човек съм чувал, че не е ял по-вкусна варена царевица от тази от старите сортове. Пробвал съм, и не ми хареса, но си е въпрос на вкус, а и може сорта да е бил друг. Та и за царевица се намират семена, стига да знаем къде да търсим, и какво точно да търсим.

                          Зеленчуците-има си достатъчно устойчиви сортове за основните култури, не знам как се казват(не се занимавам със зеленчуци), но ако се наложи-ще се справя, ако няма от кого да поискам семена значи хората или са избягали, или са измрели, а реколтата от зеленчуци е опадала, и все някое семенце ще се е прихванало и ще поникне напролет. С обикаляне на изоставени дворове по-внимателно гледане ще се намерят семена за почти всички зеленчуци.

                          За животните не съм чак толкова запознат, и не мога да коментирам в подробности, но основното е да им се осигури подслон и храна. Те сами си растат.
                          Освен домашно отгледаната храна ще се разчита и на събрана или убита такава. Ако няма банди или природен катаклизъм-може да се оцелее сравнително лесно.

                          П.П. В нашето село масово хората са имали по 20-25 декара земя. А някои и по 15... И не само са оцелявали, ами са живели що-годе нормално за периода в който са живяли.

                          Така, че ако човек няма пречки за да работи малко земя, макар и със собствени сили-ще оцелее стига да не го мързи и да мисли. А пък ако разполага поне с кон за да си улеснява тежката работа-все едно живее в първата половина на ХХ век. Още има живи хора които са орали с кон...
                          Най - правилния отговор според мен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Храната също има значение за оцеляването

                            Аз също не виждам как може да стане това на практика. За да се занимаваш толкова много със земеделие значи, че не трябва да работиш друго. Ама ако е така, то откъде средства за разходите, които не могат да се елиминират?
                            Все пак трябва да се плаща ток, евентуално вода, данъци, осигуровки, разни стоки които не могат да се самонабавят.
                            Ами ако имаме и деца, които трябва да ходят и на училище? То останаха ли изобщо такива по селата?
                            Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                            Seat Leon 2007 1.9 TDI

                            Коментар


                            • #15
                              От: Храната също има значение за оцеляването

                              Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
                              Още сме в началото, но смятам пътя за правилен.
                              От всичко по достатъчно, десетина ябълкови дръвчета, круши, орех и много други неща, а също и много цветя и водоем към 300кв.м. в горната част на мястото, а водата сама тече надолу.
                              Поздравления! Това наистина е идеалното решение. Като знам в 3 декара колко много неща си отглеждам... В 20 декара има място за всичко-и за зеленчуци, и за плодни дръвчета, и за животинки. Едно малко тракторче с необходимия прикачен инвентар ще ви улесни работата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X