Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

    Ако човек знае кога ще умре само ще си изкопае гроба..
    Това дето го описвате в темата (активен ) си е явление, но явление е и паднал кабел на тролея. ( до нас в Пловдив - една жертва).
    Как да се предпазите - няма как. Ако вие сте първата жертва, колкото и да сте подготвени, с 8 пищова да си в гащите ... пак нямаш шанс.
    Този активен стрелец е събитие което се случва за 5-10 секунди. За каква реакция говорим , ако сте на пазар или на ресторант.
    То по тая логика - трябва на всяко отворено шампанско да залягаме.
    На всяка пиратка да скачаме в окопа.
    Има инстинкт за самосъхранение . Ако ви е развит и имате късмет - ще оцелеете.
    Така е дори когато шофираме или скачаме в морето.
    На мен такова явление не ми е известно, освен от филмите. Дано си остане така.
    Шанса да умра от земетресение е толкова, колкото и да умра от друго - било и активен стрелец.
    Носете си новите дрехи .....и смъртта е част от живота.

    Коментар


    • #47
      От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

      Много "командосясахте" темата.... Когато я започнах нямах предвид офанзивни действия- изобщо - ОК? Да - имам статуса "инструктор" по подобни действия , но както вече казах нито искам нито ще коментирам действията на органите в подобна ситуация. мисълта ми беше по скоро за вашите/моите близки - семейства , деца жени. хора дето няма да им хрумне да вадят за 0.00Х секунди и да стрелят (това апропо е много грешен подход по темата - правилният е доста по- различен).
      Нека да цитирам книжката на един приятел и корифей по отношение на полицейската тактика:
      Всеки оказал се на подобно място, в случай че не разполага с огнестрелно оръжие с което може да противостои на нападателите следва да предприеме следните незабавни действия:
      -бързо събиране на околните в дадено помещение.
      -заключване на вратите.
      -известяване на полицията.
      -демонстрация пред останалите, че е налице връзка с полицията, дори и да няма такаваи, че вече са предприети конкретни мерки за оказване на помощ на намиращите се в помещението.
      - и т.н. и т.н.


      НО както виждам има достатъчно специалисти които да го напишат сами....

      А по отношение на откровените глупости по отношение на взаимовръзката огнестрелни оръжия - активен стрелец.... ами може да е активен ама може и да не е стрелец- в държави в които няма огнестрелно оръжие ползват хладно... например:
      8 юли 1996 - Великобритания - оръжие- мачете- 7 ранени.
      8 Август 1998- Китай- двама убити и 15 ранени
      3 Септември 1998 Унгария- 11 ранени.
      14 Септември 1998 - Китай-23 ма ранени.
      22 Февруари 1999- Латвия- 4 убити и един ранен.
      8 юни 2001 -Осака Япония - т.нар "Японски готвач" -8 убити, 15 ранени.
      26 ноември 2002-Китай- 5 убити двама ранени- оръжие - кухненски нож.....


      Да продължавам ако трябва?

      А сега чакам Куздов да довърши действията при активен стрелец ... щото много ги разбира тези неща ...
      Отдавна съм казал, че девиза на много хора у нас за такива неща е :
      "Не плашете камилските птици- пода е бетонен"
      Идеята беше да се даде проста формула за действия на НЕ ВЪОРЪЖЕНО лице при подобна ситуация, но е явно, че "нема нужда"...
      Последно редактирано от Mad Dog; 11-08-12, 23:46.
      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
      No man left's behind !!!!

      Коментар


      • #48
        От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

        Лично аз не разбирам в случая (и не само в този), защо скачате на колегата Mad Dog..?!! Учудва ме самонадеяната глупост (не моля за извинение) на болшинството от хората, както и късата им памет! Колко от вас вече забравиха земетресението и колко неподготвени се оказаха за него, а уж всички знаем "какво" и "как"..?!! Човека няма претенциите да е Бат'Рамбо - боен ветеран и носител на орден за проявена храброст в боя... Човека просто е чел повечко специализирана литература - същата която четат и лошите момчета, дето си вадят хляба с тая работа! Вие дори и не четете, защото смятате, че знаете и можете от всичко и по-много! Има и по-лошо - болшинството смятате, че въобще не ви засяга! Повярвайте ми - онези които изгоряха в автобуса на бургаското летище са си мислели същото въпреки, че дойдоха от държава в която подобни неща са ежедневие - иначе щяха още да са живи, или поне някои от тях! Всъщност нямате и най-малка представа колко е тънка нишката на живота и колко малко и трябва, за да бъде прекъсната (независимо как)... Липсва ви елементарен инстинкт за самосъхранение но се надявате, че той спи някъде дълбоко във вас и ще се събуди чудотворно - баш когато ви потрябва и изведнъж всичко ще ви е ясно... Всъщност над 90 процента от вас ще изпукат от глад или ще станат жертва на някого, ако се наложи да чакат събуждането на инстинктите си и уменията си в ситуация, в която ще им потрябват - защото не се буди туй дето го няма... Никой не ви кара да ставете параноици и да хуквате по курсове и оръжейни магазини! Достатъчно е просто да се замислите...

        П.П. Припомнете си случаите с банковите обири в Сливен и в студентски град... После потърсете и изгледайте филма "44 минути" - 100% по действителен случай! Оригинални новинарски (документални) кадри има в Тубата, и пак разтягайте локуми... Правилния въпрос не е "Дали..?!", а "Кога..?!!" Лумпенизацията, посредствеността и липсата на алтернатива, приближават денят "Х" много по-бързо от колкото си мислите!
        Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 12-08-12, 00:07.

        Коментар


        • #49
          От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

          [QUOTE=Mad Dog;1918164
          Нека да цитирам книжката на един приятел и корифей по отношение на полицейската тактика:
          Всеки оказал се на подобно място, в случай че не разполага с огнестрелно оръжие с което може да противостои на нападателите следва да предприеме следните незабавни действия:
          -бързо събиране на околните в дадено помещение.
          -заключване на вратите.
          -известяване на полицията.
          -демонстрация пред останалите, че е налице връзка с полицията, дори и да няма такаваи, че вече са предприети конкретни мерки за оказване на помощ на намиращите се в помещението.
          - и т.н. и т.н.
          [QUOTE]

          Не виждам изброеното как ще се случи и с какво ще помогне, ако си в активната зона на поражение..?!!

          Коментар


          • #50
            От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
            Лично аз не разбирам в случая (и не само в този), защо скачате на колегата Mad Dog..?!! Учудва ме самонадеяната глупост (не моля за извинение) на болшинството от хората, както и късата им памет! Колко от вас вече забравиха земетресението и колко неподготвени се оказаха за него, а уж всички знаем "какво" и "как"..?!! Човека няма претенциите да е Бат'Рамбо - боен ветеран и носител на орден за проявена храброст в боя... Човека просто е чел повечко специализирана литература - същата която четат и лошите момчета, дето си вадят хляба с тая работа! Вие дори и не четете, защото смятате, че знаете и можете от всичко и по-много! Има и по-лошо - болшинството смятате, че въобще не ви засяга! Повярвайте ми - онези които изгоряха в автобуса на бургаското летище са си мислели същото въпреки, че дойдоха от държава в която подобни неща са ежедневие - иначе щяха още да са живи, или поне някои от тях! Всъщност нямате и най-малка представа колко е тънка нишката на живота и колко малко и трябва, за да бъде прекъсната (независимо как)... Липсва ви елементарен инстинкт за самосъхранение но се надявате, че той спи някъде дълбоко във вас и ще се събуди чудотворно - баш когато ви потрябва и изведнъж всичко ще ви е ясно... Всъщност над 90 процента от вас ще изпукат от глад или ще станат жертва на някого, ако се наложи да чакат събуждането на инстинктите си и уменията си в ситуация, в която ще им потрябват - защото не се буди туй дето го няма... Никой не ви кара да ставете параноици и да хуквате по курсове и оръжейни магазини! Достатъчно е просто да се замислите...
            Мартине,
            НЕ предлагам платени курсове. И НЕ считам че подобни знаниья би трябвало да са платени- справка - в Софийското МСС хората които дойдоха на една моя лекция бяха обременени със знания по темата. Не базирам тази си информация на педеефи свалени по нета, а на няколко семинара и прочие занятия с водещи инструктори в САЩ и Европа. Правило първо на знанията е, че трябва да бъдат споделяни. Това беше и идеята.....
            Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
            No man left's behind !!!!

            Коментар


            • #51
              От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

              [QUOTE=Марто (Мартин Христов);1918170]
              Първоначално публикуван от Mad Dog;1918164
              Нека да цитирам книжката на един приятел и корифей по отношение на полицейската тактика:
              Всеки оказал се на подобно място, в случай че не разполага с огнестрелно оръжие с което може да противостои на нападателите следва да предприеме следните незабавни действия:
              -бързо събиране на околните в дадено помещение.
              -заключване на вратите.
              -известяване на полицията.
              -демонстрация пред останалите, че е налице връзка с полицията, дори и да няма такаваи, че вече са предприети конкретни мерки за оказване на помощ на намиращите се в помещението.
              - и т.н. и т.н.
              [QUOTE

              Не виждам изброеното как ще се случи и с какво ще помогне, ако си в активната зона на поражение..?!!
              И ти и колегата Гриин го написахте добре за активната зона- прикрий се , бягай скрий се. АКО си в активната зона.
              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
              No man left's behind !!!!

              Коментар


              • #52
                От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                Мартине,
                НЕ предлагам платени курсове. И НЕ считам че подобни знаниья би трябвало да са платени- справка - в Софийското МСС хората които дойдоха на една моя лекция бяха обременени със знания по темата. Не базирам тази си информация на педеефи свалени по нета, а на няколко семинара и прочие занятия с водещи инструктори в САЩ и Европа. Правило първо на знанията е, че трябва да бъдат споделяни. Това беше и идеята.....
                Калине, никъде не съм казал, че знанията ти са свалени от нет-а...!!! Споделям мнението ти, че знанията трябва да се споделят... Стига да има кой да осъзнае, че има нужда от тях!

                Коментар


                • #53
                  От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                  Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
                  Нека да цитирам книжката на един приятел и корифей по отношение на полицейската тактика:
                  Всеки оказал се на подобно място, в случай че не разполага с огнестрелно оръжие с което може да противостои на нападателите следва да предприеме следните незабавни действия:
                  -бързо събиране на околните в дадено помещение.
                  -заключване на вратите.
                  -известяване на полицията.
                  -демонстрация пред останалите, че е налице връзка с полицията, дори и да няма такаваи, че вече са предприети конкретни мерки за оказване на помощ на намиращите се в помещението.
                  - и т.н. и т.н.


                  НО както виждам има достатъчно специалисти които да го напишат сами.......
                  Не съм спец по оцеляване в критични ситуации но това горното е направо мечтата на "активният стелец". Защо, според мен: Значи активният влиза в мола, например, и почва да стреля. Народа който е оцелял се пръска като пилци и трябва да се отстрелва по единично. Трябва време за намиране, прицелване и отстрел. От горният вариант една група се набутва в помещение, някакво, и заключва вратата. С един или няколко изстрела, в зависимост от оръжието, вратата е отключена и започва възможно най-удобното за стрелеца избиване на стадо нагъчкано в някакво помещение. Е има и нещо положително, стадото умира с искрица надежда в очите че полицията е уведомена.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • #54
                    От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                    А не... Чакам Куздов да довърши...Иначе си прав без продължението няма смисъл.
                    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                    No man left's behind !!!!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                      Колеги само нека за пореден път ви напомня да спазваме добрия тон без нападки. Все пак нали водим конструктивна дискусия в която излагаме гледните си точки (и/или разсъждаваме на глас) а не се караме.

                      Благодаря
                      Дела трябват, а не думи.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                        Аз нищо не разбирам и още по-малко искам да разбера. Ама някои идеи на "професионалисти" ми се струват абсурдни. Да кажем това - да се съберат всички в едно помещение например. Може идеята да е добра ако тоя "активист" е сляп и глух. Ама ако па види или чуе как сички се събират в едно помещение как ще си ги направи на кайма по лесно, че и ще спести боеприпаси..... Незнам някой други на други места едно време ни учеха ,че разсредоточаването е най-важно.... Сега па че да се натрупаме на кълбо да ни направят по лесно на мачкана салата....Или пък имат впредвид да се съберем във стая със статут на бомбоубежище и да залостим стоманените врати.
                        Извинете ама съветите на тия "професионалисти" не са ми по сърце на мен. Всяко дете от малко знае ,че най-добрата тактика при секи проблем е да си плюем на петите па ако може и на зигзаг. Па ако има късмет има.
                        И що за съвети от "професионалисти" - скрийте се , залегнете. Уау звучи ми като нещо ново и непознато.
                        Наистина темата е доста интересна.Бих се радвал искрено да чуя някаква непозната и хитра тактика. Тактика например как ако е десничар и стреля да бягаме по стъпала нагоре (обикновено всички стълбища завиват надясно по стара отбранителна традиция). Некакви такива хитрини ще е интересно да се чуят. Това със залягането и бягането май го знаем. Ама как да има рецепти за нещо което не може да се предвиди. То е се едно да ни кажат - ако излезат зомбита им режете главите. А пък за "слингърите" няма да коментирам. Мен просто ме е страх от тях и при някакъв (не дай боже) сериозен катаклизъм съм сигурен,че те ще са най-сериозния проблем. Просто ще се отключи "оная" им страна която ги е подтиквала да събират и тренират с тонове оръжие. Па дали огнестрелно, дали хладно има ли значение. Болестта към оръжие си е болест към оръжие па ако ще и нюкове да са.
                        Ама то тактика лесно се праи от бюро. Недай боже да се случва. Лошото е ,че дори да се случи не вярвам да има Морозовци които да се жертват да го спрат. Сигурен съм , че и форумни "слингъри" ще се о@кат и ще забравят за тоновете боеприпаси издумкани комфортно и безопасно по стрелбищата. Просто всяка такава ситуация е непредсказуема и би сварила всеки неподготвен. Ако е изминало някакво време и сме имали време да се скрием, мислим,подготвим, вкараме патрон в цевта и ни стиска да излезем насреща на луд с оръжие е друга тема. Факт е наистина, че има и обратни случаи. Ама те не са от тюлени, барети и т.н. а от обикновени хора с необикновен героизъм. Май последните 50 години съм чувал за един случай с непалско гурки с кукри срещу 30 въоръжени обирджии на влак. И за обикновени хора скочили в бурно море да спасят чужд живот с цената на своя. Ама едва ли са чели наръчници и едва ли "професионалистите" пишат и преподават за тях. Че там за сърце тава дума. Не за тактика и хай тек измишльотини които помагат при огромно числено и материално превъзходство. както викат децата - така и баба знае. Видяхме в няколко случай как тези тактики и подготовки направиха редици служби по света смешни. Е накрая 100 ина спецове застрелваха винаги лошия ама след като оня си е направил поразиите. За мен спец е този които успее с превенцията.
                        висете отпуснато

                        Коментар


                        • #57
                          От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                          Не искам да споря и ни най-малко да засягам професионалистите,но изпълнението на тези съвети в книгата биха били по силата и възможностите на една малка част,от цялата маса,която носи или има право да носи оръжие, и още по малко на лице,нямащо отношение към оръжие.Има голяма вероятност да случи точно обратното-да ги изпозастреля още по бързо.Колко трябва да се разшири кръга от хора,преминали специални курсове,за да реагират адеквано с или без оръжие в такава ситуация?Във филмите е лесно,там и стюардесата се справя(макар,че тя явно e доста подготвена),но само,ако оня отсреща е мърльо,а и нали винаги добрите бият... .Нека се разделят теорията(сложил съм я на пиедестал ) от практиката,живота и мечтите,някои книги.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #58
                            От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                            Ми то аз още в началото на дискусията подметнах какаво се прави , с три простички действия,които сега виждам обяснени с повече думи...Аз също не мога да се съглася със събирането на хората в едно помещение...ако не е с цел да се отбраняват някак си или не са били забелязани от стрелеца.
                            Въпреки , че повечето филми са Холивудски винаги се вижда първоначалната реакция на хората,които са подготвени на минимума за действие при такива ситуации, а именно да търсят прикритие/това писъците са за драматизъм/. Всеки случай обаче ще е различен...Всеки "активен" стрелец ще е различен....За службите не ми се коментира..може да се погледнат други дискусии за това...Явлението съществува и е много вероятно да ни сполети и нас във форма както в Норвегия...това обаче не бива да бъде причина да не ходим в мола ...нали...Спомненте си изказването на израелския посланник след взрива в Сарафово...Той си каза , че това няма да ги спре да пътуват..те си живеят така.../ама си спомнете и случая Мюнхен/...
                            ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                              Айде за пети път....
                              Много "командосясахте" темата.... Когато я започнах нямах предвид офанзивни действия- изобщо - ОК? Да - имам статуса "инструктор" по подобни действия , но както вече казах нито искам нито ще коментирам действията на органите в подобна ситуация. мисълта ми беше по скоро за вашите/моите близки - семейства , деца жени. хора дето няма да им хрумне да вадят за 0.00Х секунди и да стрелят (това апропо е много грешен подход по темата - правилният е доста по- различен).
                              Най- честите места на подобни нападения са учебните заведения. Защо- защото в тях има множество потенциални цели и от друга страна минималният шанс нападателя да попадне на въоръжена съпротива. Анализът на досегашните такива случаи показва, че е много по- добре учениците да се барикадират в едно помещение (разбира се ако е невъзможна организирната им евакуация) отколкото спасяване по системата "Който както може". При клането в Коломбайн например една част от учениците които са се прикрили след първоначалната стрелба, но са пропуснали шанса си да избягат са вадени един по един от прикритието си (има го доста добре заснето на охранителните камери). От друга страна при аналогичен инцидент в Германия точно такова "барикадиране" забавя нападателя и дава време на органите на реда да го ликвидират.
                              При посочената от Мартин "престрелка в Северен Холивуд" отново подобно действие - барикадирането в трезора оставя двамата нападатели без заложници и предрешава изхода от престрелката.
                              Няколко други нещица:
                              Ако имате в себе си оръжие - не се правете на Рамбо- ако толкова ви се иска да помогнете - потърсете първият пристигнал полицейски автомобил, легитимирайте се и поискайте да ви включат в ЕСН - екип за спешна намеса. Дано тези в автомобила знаят какво е тва де...Ако сте вътре в обекта НЕ ВАДЕТЕ оръжието си ако не сте непосредствено заплашени, не се опитвайте да решите проблема сами освен ако нямате позиция която да ви осигури 100% успешен изстрел. Дори тогава- помислете преди да стреляте.
                              Ако сте на местото - имайте предвид , че за разлика от ситуация със заложници в този случай органите на реда ще действат максимално бързо. По всяка вероятност първите екипи ще проникнат още преди пристигането на "Командосите" Този тип тактика е наложен поради простата формула, че всяка минута изчакване води до още жертви.
                              Ако сте ранен НЕ очаквайте виждайки първия екип, че ще ви бъде оказана медицинска помощ и ще бъдете евакуирани. При действия в подобна среда се игнорират ранените и убитите до ликвидирането на стрелеца.
                              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                              No man left's behind !!!!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Активен стрелец- що е то и готови ли сте за среща с него?

                                Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
                                Аз нищо не разбирам и още по-малко искам да разбера. Ама някои идеи на "професионалисти" ми се струват абсурдни. Да кажем това - да се съберат всички в едно помещение например. Може идеята да е добра ако тоя "активист" е сляп и глух. Ама ако па види или чуе как сички се събират в едно помещение как ще си ги направи на кайма по лесно, че и ще спести боеприпаси..... Незнам някой други на други места едно време ни учеха ,че разсредоточаването е най-важно.... Сега па че да се натрупаме на кълбо да ни направят по лесно на мачкана салата....Или пък имат впредвид да се съберем във стая със статут на бомбоубежище и да залостим стоманените врати.
                                Извинете ама съветите на тия "професионалисти" не са ми по сърце на мен. Всяко дете от малко знае ,че най-добрата тактика при секи проблем е да си плюем на петите па ако може и на зигзаг. Па ако има късмет има.
                                И що за съвети от "професионалисти" - скрийте се , залегнете. Уау звучи ми като нещо ново и непознато.
                                Наистина темата е доста интересна.Бих се радвал искрено да чуя някаква непозната и хитра тактика. Тактика например как ако е десничар и стреля да бягаме по стъпала нагоре (обикновено всички стълбища завиват надясно по стара отбранителна традиция). Некакви такива хитрини ще е интересно да се чуят. Това със залягането и бягането май го знаем. Ама как да има рецепти за нещо което не може да се предвиди. То е се едно да ни кажат - ако излезат зомбита им режете главите. А пък за "слингърите" няма да коментирам. Мен просто ме е страх от тях и при някакъв (не дай боже) сериозен катаклизъм съм сигурен,че те ще са най-сериозния проблем. Просто ще се отключи "оная" им страна която ги е подтиквала да събират и тренират с тонове оръжие. Па дали огнестрелно, дали хладно има ли значение. Болестта към оръжие си е болест към оръжие па ако ще и нюкове да са.
                                Ама то тактика лесно се праи от бюро. Недай боже да се случва. Лошото е ,че дори да се случи не вярвам да има Морозовци които да се жертват да го спрат. Сигурен съм , че и форумни "слингъри" ще се о@кат и ще забравят за тоновете боеприпаси издумкани комфортно и безопасно по стрелбищата. Просто всяка такава ситуация е непредсказуема и би сварила всеки неподготвен. Ако е изминало някакво време и сме имали време да се скрием, мислим,подготвим, вкараме патрон в цевта и ни стиска да излезем насреща на луд с оръжие е друга тема. Факт е наистина, че има и обратни случаи. Ама те не са от тюлени, барети и т.н. а от обикновени хора с необикновен героизъм. Май последните 50 години съм чувал за един случай с непалско гурки с кукри срещу 30 въоръжени обирджии на влак. И за обикновени хора скочили в бурно море да спасят чужд живот с цената на своя. Ама едва ли са чели наръчници и едва ли "професионалистите" пишат и преподават за тях. Че там за сърце тава дума. Не за тактика и хай тек измишльотини които помагат при огромно числено и материално превъзходство. както викат децата - така и баба знае. Видяхме в няколко случай как тези тактики и подготовки направиха редици служби по света смешни. Е накрая 100 ина спецове застрелваха винаги лошия ама след като оня си е направил поразиите. За мен спец е този които успее с превенцията.
                                Тони, това с "Десничаря и стълбите" искам да го обясниш до степен да те разберат и го използват, на майка ми, сина ми или съпругата ми (примерно)... Много хора забравят, че вече казарма няма и над половината човешка маса по улиците (може би около 70%) хал-хабер си няма от каквото и да е в тази посока (до колкото казармата на времето даваше поне някакви елементарни знания, умения и най-вече психическа пренагласа и подготовка)... Подобни съвети се компилират на базата, на реални ситуации, в които някой е взел тези решения и те са имали съответната успеваемост! Всичко се формира на базата на статистиката, а не на личното вътрешно усещане и убеденост на отделния индивид! По-важното, е не дали знаеш как и кога да бягаш, а дали попадайки в такава ситуация ще го направиш и най-вече - колко време ще ти е нужно да вземеш точно това решение! Всеки тук започва съждението си с "ако" и точно това "ако" в реална ситуация ще го убие почти със сто процентова сигурност! Дори и подготвен човек под обстрел не рядко се огъва или направо се посира, а какво остава за всички останали..?!! Колко от вас, които препоръчвате офанзивна тактика в случая, са я ползвали в реални условия, да не говорим за "успешно използване"..?!! Би желал да чуеш някаква непозната и екзотична за теб тактика..?!! Ако искаш нещо екзотично - отиди в тайландски ресторант или си наеми травестит за една вечер, а може и двете! В оцеляването няма никаква екзотика, а само суха и пресметлива прагматичност, а тя казва - прикрий се и бягай... Приказките за това, кой - как щял да си извади пищова, пушката, базуката или п*шката, и да убие стрелеца - няма да ги коментирам въобще, еле пък ако наоколо е пълно с бягащи, пищящи и обезумели от страх невинни хора! Пак ще се върна на земетресението и на бройката на тези с изпочупени крака и ръце - изпотъпкани в паниката или търчейки - кой където види! Същите тези хора ще бъдат и в МОЛ-а, на гарата, стадиона, киното или университета (примерно) и стреса на който ще бъдат подложени, ако някой психопат започне да стреля на дълги редове, ще е несравнимо по-голям, а какво ще им причини гледката на локви кръв, разпилени черва и мозък, дори и аз не се наемам да гадая... Героизма и саможертвата са нещо съвсем различно, защото те са ирационални, а тук говорим за рационални неща! Няма никой луд, още повече и оторизиран за това, да тръгне да съветва някой, да си рискува живота! Това е въпрос на личен избор и преценка на момента! Никой не се събужда с ясната мисъл, че днес ще отиде на плажа и ще спаси двама-трима, освен ако не му плащат за тази работа...

                                П.П. С Mad Dog сме писали едновременно и някой неща се препокриват...
                                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 12-08-12, 08:34.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X