Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ха познайте магнитуда!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ха познайте магнитуда!

    Двете ми деца бяха преместени в просъница в момента на земетресението. На сутринта едното изобщо не си спомняше, че е будено. Другото се сети, че заради някакво земетресение, ама какво точно е земетресение не разбрал.
    www.offnews.bg

    Коментар


    • От: Ха познайте магнитуда!

      Бе, по-добре мама и тате да те събудят, отколкото бетонна плоча...

      Коментар


      • От: Ха познайте магнитуда!

        Ако реши да пада, няма да я изпреварят. Ама хич.
        Знаеш ли как пада стоманобетон !? Няма предварително инфо, тряс - и толкоз.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • От: Ха познайте магнитуда!

          Бе, гледам щерката как спинка и си мисля, че по-добре да я изхвърля от кревата и тя да пищи стреснато, отколкото тряс - и толкоз...

          Коментар


          • От: Ха познайте магнитуда!

            В моя случай едното спеше на 2 етаж на двуетажното легло, а другото около много незакрепени предмети - главно собствените му разхвърляни учебници Затова беше наложително.
            www.offnews.bg

            Коментар


            • От: Ха познайте магнитуда!

              Само да споделя, научете ги. Моите бяха малки и също спяха на двуетажни легла, тогава на 5 етаж в 16 етажен блок. Не помня годината, м/у 2000 и 2004 , друсна осезаемо. Направихме си игра, като викна "тревога" и да са до вратата за 30 секунди. На 6-7мия път влязоха в нормата, но беше без преиграване и всяване на страх, беше игра в която печели по-бързият. Слава богу , не друсна повече и не се наложи в следващите години да прилагат наученото, но помнят и не се страхуват от друсането, а знаят какво да правят, вече подсъзнателно.
              Не беше само това разбира се, имахме си бойна готовност - ранички с разни неща за НЗ и др.
              Ама сега да се пише през половин час - въй друснА ме, усетих го. Смешно става. То под 4 не се усеща. Всичко е предубеждение, че даже и някой се сеща за друсане, чак след като го е прочел във форума явно.

              ПП. Къде е Стефан ?
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • От: Ха познайте магнитуда!

                Моето мнение, е че от първия трус няма спасение, реално и 30 секунди да е, реакцията ни няма да е под минути. Единствено ако почне всичко да се срутва и пада на парчета и отломки от стените, ала бала като по филмите, хукваш да вадиш децата, търчиш там, полугол и се спасяваш... с около 0.00001% КПД. Стои се под трегер, каса на врата, маса дори, това би олеснило спасителните групи! Поне малко и то ако си жив. Пример е майката в Япония спасила бебето си с тялото, своето тяло... намериха ги на магия мноого късно. Детето е живо. Майката естествено е на място, счупен гръбнак. Та и маса помага ми е мисълта, ако падне и ще те ровят... щото друго няма време да се предприеме по време на трус #1. Ако обаче нещата не са толкова зле се преценява по щетите дали може да се остане /при 0 щети в помещенията и постройката/ или е по-добре да се тръгне. Дали само до 1-вото открито място без нещо падащо или направо на село/море/планина, демек 50-100-200 км от мястото се преценява пак по щетите. Следва бързо, стегбато събиране на най-небходимото и децата, най-важното без паника! Добре е да се знае кое и защо се взима и къде е всичко това, по-възможност на 1 място и лесно достъпно. Нещо като излет в планината, но максимално леко и само с нужни неща за оцеляване. Придвижването става основен проблем. С автомобил е силно препоръчително 4х4 с цел моментално напускане на пътното платно и отпердашване извън задръстванията. Инак колата е по-скоро бреме. Гориво е добре да има за поне 50 км, зареждането ако се налага, е добре да стане извън града . Тук си говорим реално за много висока степен от тая човешката... не само паника, но реална патардия. Ние не сме като съседите си, при нас война и сериозни бедствия не е имало от поколения. Всички викат, тичат и се лутат. Адекватните хора ще са тихите, които просто действат. Нямаш и време за много приказки. Ако си пеша по ред обстоятелства, много вероятно, трябва да се внимава за "мародери". Нормални крадци с висок % на мургавост, които не се шокират изобщо от такава ситуация, а напротив. Хората ден за ден, клошарите и повечето дребни хулигани, крадци и наркомани нямат проблем да ви изтупат жилището или вас в "инфарктната" за вас ситуация. За тях това е ежедневие. И понеже доста от тях нямат жилище или не държат особенно на това, което имат, нама и от /и за/ какво да се плашат. Малко се отплеснах де. Идеята ми е, че ако просто всичко се клати, няма причина за притеснение. А място за паника не трябва да има изобщо никога, тя убива и буквално и в преносен смисъл.

                Коментар


                • От: Ха познайте магнитуда!

                  Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                  ...Стои се под трегер, каса на врата, маса дори, това би олеснило спасителните групи! Поне малко и то ако си жив. Пример е майката в Япония спасила бебето си с тялото, своето тяло... намериха ги на магия мноого късно. Детето е живо. Майката естествено е на място, счупен гръбнак. Та и маса помага ми е мисълта, ако падне и ще те ровят... щото друго няма време да се предприеме по време на трус #1...
                  Има и алтернативно виждане по въпроса за стоенето под трегери и маси. Доста от аргументите звучат логично. Същата статия преведена. Заглавието и звучи леко сектантски, но не се подлъгвайте по него...
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • От: Ха познайте магнитуда!

                    To мен ако питаш, каквото и да правиш, първия трус или е слаб и няма грижи, или е силен и не се знае, знае ли се, но всичко става за секудни... Мисълта ми беше, че след труса е по-съществено положението. Иначе идеята за триъгълника на живота е много добра, надявам се да не я изпробвам на живо...

                    Коментар


                    • От: Ха познайте магнитуда!

                      Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                      To мен ако питаш, каквото и да правиш, първия трус или е слаб и няма грижи, или е силен и не се знае, знае ли се, но всичко става за секудни... Мисълта ми беше, че след труса е по-съществено положението. Иначе идеята за триъгълника на живота е много добра, надявам се да не я изпробвам на живо...
                      Само не ми стана ясно защо падащите бетонни отломки си избират да падат точно върху предметите, като маси, чинове и т.н., а избягват да падат до тях. Само си разсъждавам, де. Човека е видял много повече такива ситуации от мене (аз не съм видял нито едно истински разрушително земетресение, слава Богу!). Пък и като си спомня, при сегашното земетресение бях вече до входната врата, когато се събудих, та не съм имал време да обмислям под масата или до нея да легна
                      "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                      Gabriel Garcia Mаrquez

                      Коментар


                      • От: Ха познайте магнитуда!

                        Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
                        Само не ми стана ясно защо падащите бетонни отломки си избират да падат точно върху предметите, като маси, чинове и т.н., а избягват да падат до тях.
                        Преди всичко, защото са големи. Бетонът пада на плочи, а не на отломки като тухлите. Плочите не уплътняват толкова добре.

                        Коментар


                        • От: Ха познайте магнитуда!

                          Да. Панелните сгради се смятат за по-безосни при земетресения и експлозии, понеже се свличат на големи парчета, между които остават големи кухини, в които някой може и да оцелее. А тухлените мигновенно се превръщат в купчина чакъл.

                          Коментар


                          • От: Ха познайте магнитуда!

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Има и алтернативно виждане по въпроса за стоенето под трегери и маси. Доста от аргументите звучат логично. Същата статия преведена. Заглавието и звучи леко сектантски, но не се подлъгвайте по него...
                            Има много алтернативни виждания по въпроса, а всички те са основани главно на различията в строителството по място и време.

                            В частност, в българските панелки е добре да застанеш не под касата на вратата, а под една конкретна каса. Тя си личи по дебелината на стената, а често в нея и няма истинска врата.

                            Коментар


                            • От: Ха познайте магнитуда!

                              За българските панелки съм чувал, че най-сигурното място било вътре в банята, защото тя представлявала цяла кутия, а не отделни панелчета и при земетресение щяла да се срути последна. Не знам до колко е вярно. Дано и да не ми се налага да разбирам.
                              Иначе считам за излишно да излизам от жилището по време на земетресение. Ако е слабо земетресението, нищо няма да се случи. А ако е силно и сградата тръгне да се срутва, няма да мога да изляза преди това. Освен това шансът да пострадам от паникьосани тичащи по стълбите съседи е много по-голям от това да ми се срути панелката на главата.
                              Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                              Коментар


                              • От: Ха познайте магнитуда!

                                Нещо като чета, сте го закъсали с нормативите... Аз на 5-та секунда вече бях при малкият на долният етаж, на 30-тата вече гледах силно притеснен статуса на 9-тбайтовият сторидж... Вярно, разстоянията са два етажа, пък и почти бях буден но все пак...
                                VPetrov.photography

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X