Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ха познайте магнитуда!

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ха познайте магнитуда!

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Те всички са така и затова вторичните трусове са безкрайно изследвани. Този, първият, е по-интересен.
    Нещо повече - повечето от нещата, които знаем за планетата си като структура в дълбочина, са "изстискани" от данните, записани при земетресения, ядрени опити и т.н. Няма с какво друго да бръкнем толкова на дълбоко.

    ...при това сега е лесно - имаме огромна изчлислителна мощ и данни на разположение. А фундаменталните открития са правени гледайки и интерпретирайки графики върху хартия и фотоленти, и смятайки на ръка. Отделно дето някогашните сеизмични станции са имали някои доста големи недостатъци, сравнени с днешните. Това е огромен и неблагодарен труд, само и само за да се докопаме до следващото малко парченце знания.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Ха познайте магнитуда!

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Нещо повече - повечето от нещата, които знаем за планетата си като структура в дълбочина, са "изстискани" от данните, записани при земетресения, ядрени опити и т.н. Няма с какво друго да бръкнем толкова на дълбоко.

      ...при това сега е лесно - имаме огромна изчлислителна мощ и данни на разположение. А фундаменталните открития са правени гледайки и интерпретирайки графики върху хартия и фотоленти, и смятайки на ръка. Отделно дето някогашните сеизмични станции са имали някои доста големи недостатъци, сравнени с днешните. Това е огромен и неблагодарен труд, само и само за да се докопаме до следващото малко парченце знания.
      И какво е следствието от този труд? На строителните специалности, тези данни им трябват, за да може да се проектират и изпълняват сигурни сгради до определени условия съгласно сеизмичното райониране.Нормите за земетръс последно бяха коригирани преди около 3 месеца.Каква беше реакцията на възложителите-аууу,пак ни набутват с излишна армировка.Отделен е въпроса, че масово , всеки тръгнал да строи нещо , почва да мисли , как да не спази проекта, за да икономиса.Почват безбройните компромиси:
      -Първи-Защо ми е въобще проект.Непременно се пита , как да стане къщата без проект и узаконяване.Разбира, че вече не става и :
      -Е сега , защо толкова пари ми искат тези проектанти.Какво толкова ще рисуват.
      -Що да го изпълнявам точно така този проект,като на дедо ми къщата може и да е понапукана ,но си стои.Я да поразредим железата или да намалим диаметрите.
      -Що ми е взимам фирма,като на бригадира ще му плащам по-малко и ще прави каквото му кажа, а не каквото е на проекта./Разбира се,на бригадира не му дреме за нищо, освен за пачката в джоба.На него няма кой да му прибере несъществуващия лиценз./
      -Що да плащам за разкарването на конструктора/той трябва да приеме първо разкритата земна основа след изкопа,с геолога,както и всички кофражи и армировки,т. да разреши полагането на бетона/
      -Що сега да плащам за изготвяне на строителната документация.
      -И т.н. и т.н.
      Всичко това е от дългогодишни лични наблюдения върху манталитета ни.

      Днес по работа , минах по направлението Перник-Мещица-Брезник-Трън.Нямах време да спирам и гледам обстойно, но ми направи впечатление, че падналите комини са били въобще неизмазани , с компрометирани тухли.Пукнатините и проблемите са по старите сгради, строени преди основно коригираните норми от 1987г./ да бъркам с 1-2 години/.Проблеми имаше и по подпокривните нива ,където едно време въобще не се слагаха ст.б. колони и пояси,т.е. покрива си лежи само върху тухли,най-често неизмазани. По новите сгради, аз поне проблеми не видях.
      И не е съвсем вярно, че хората в Перник са се успокоили.Говорих с двама мои работници от Перник.Все още хората не са се завърнали в града.Вечерно време казват , че блоковете са почти тъмни.Отделно покрай пътя има сформирани нещо като бежански лагери от дървени материали ,черги и прочие.Най-страшното за тях е било бученето, може би от резонанса от галерийте под града.
      Апропо, на един от мостовете на магистрала Люлин движението беше само в едното платно, а в другото имаше хора и техника,който мисля че обследваха носеща колона.Някой да знае нещо?
      Последно редактирано от ALEX_Z; 25-05-12, 00:14.

      Коментар


      • От: Ха познайте магнитуда!

        В тоя ред на мисли само строители и възложители за бой, те па горките как не попаднаха един път на читав проект. То май само конструкторите и проектантите са читави в бранша и студентчетата къде им чертаят за "една торба с пари".
        Съвеста ми е чиста, просто защото не я използвам.

        Коментар


        • От: Ха познайте магнитуда!

          Първоначално публикуван от Tpunep Преглед на мнение
          В тоя ред на мисли само строители и възложители за бой, те па горките как не попаднаха един път на читав проект. То май само конструкторите и проектантите са читави в бранша и студентчетата къде им чертаят за "една торба с пари".
          Не знам какво имаш предвид под читав проект.Не че си нямат ред други кусури, но нещата тук ги разглеждаме от гледна точка осигуреност за земетръс.Т.е. проектите са на ниво от този аспект.Даже в твоята хипотеза е по-вероятно да се получи преоразмеряване при неопитен конструктор,което вече си е набутване за възложителя.Отделно си имат техен контрол,отделно заверка от държавните органи.Т.е. на този етап от строителноинвестиционният процес,вероятноста за издънка е нищожно малка, в сравнение с етапа реално изпълнение.

          Коментар


          • От: Ха познайте магнитуда!

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            И какво е следствието от този труд? На строителните специалности, тези данни им трябват,...
            Повечето от следствията от този труд нямат нищо общо със строителството.

            Коментар


            • От: Ха познайте магнитуда!

              Колкото и да го оплюваме нашето строителство явно не е чак толкова лошо щом се разминахме само с минимални материални щети при тоя трус . И то дори при сгради строени в началото на 20 век и по стари когато критерии за сейзмична устойчивост въобще не е имало .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Ха познайте магнитуда!

                Ново раздрусване в 10.08 . Магнитуд 2,5 ,този път до Радомир.

                Коментар


                • От: Ха познайте магнитуда!

                  2,5 е съвсем слаб трус, в никакъв случай не е раздрусване. Едно от многото затихващи потрепвания, ще ги има и през следващите дни.
                  В интерес на истината аз вчера преживях 3-часов трус по време на изпращане на абитуриентка. Настаниха ни на дървен балкон, точно над оркестъра. Убедена съм, че ако се беше повторил труса от по-миналата нощ - така и нямаше да разберем. Още ми дават заето ушите.

                  Коментар


                  • От: Ха познайте магнитуда!

                    Нямаше да разберете, защото не си била в Перник! Ако беше пернишка абитуриентка ситуацията щеше да е различна.
                    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                    Коментар


                    • От: Ха познайте магнитуда!

                      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                      И какво е следствието от този труд?
                      Следствието и ползата е за тия дето хем имат даденостите, хем желанието да ползват това познание. То насила не става.

                      Резонанс няма впрочем. Бученето е от близостта до епицентъра. В Драгичево например галерии няма, но бученето си е било същото.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Ха познайте магнитуда!

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Следствието и ползата е за тия дето хем имат даденостите, хем желанието да ползват това познание. То насила не става.

                        Резонанс няма впрочем. Бученето е от близостта до епицентъра. В Драгичево например галерии няма, но бученето си е било същото.
                        Аз съм в Панчарево и бучене имаше преди всички трусове, много злокобно предвещаващо наближаващия трус и само се чудиш какъв ли ще е... поне едно 5 до 10 секундно бучене. Вече кола като минава по улицата, се стряскам, чува се подобен звук.
                        The Flat Earth Society has members all around the globe.

                        Коментар


                        • От: Ха познайте магнитуда!

                          Спарки, какво разбираш под близост до епицентъра /за бученето става дума/?
                          LZ1PER

                          Коментар


                          • От: Ха познайте магнитуда!

                            Първоначално публикуван от peppy Преглед на мнение
                            Спарки, какво разбираш под близост до епицентъра /за бученето става дума/?
                            Бученето е от високочестотни вълни, които с увеличаване на разстоянието до източника затихват много по-бързо от нискочестотните. А и пристигат първи (някъде по-горе бях дал документче обясняващо различните видове вълни). Затова на близо първо има бучене, и после клатене, а с отдалечаване от епицентъра бученето е все по-малко, и остава предимно клатенето. Например ако земетресението е усетено в Пловдив, там бучене вероятно изобщо не е имало, а само ги е поразклатило.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Ха познайте магнитуда!

                              Сигурно си прав, но бучене и то много по-силно съм чувал на 300км от епицентъра при трус от 7-ма степен. Говоря за измитското земетресение през 1999г. Да, верно че 5.8 и 7 имат значителна разлика, но и разстоянието не е малко.
                              Абе гадния тътен те предупреждава какво ще стане в следващите няколко секунди и понеже идва плавно и се засилва имаш време да се подготвиш психически. Така стана този път, чух познатия звук и вече знаех, че ще друса. Даже този път звука беше много по-слаб от онзи, който чух през 1999г. Въпреки всичко подсказва какво следва.
                              LZ1PER

                              Коментар


                              • От: Ха познайте магнитуда!

                                7.6 като енергия e точно 1000 пъти по-силно от 5.6. А освен друго има значение и какво има между теб и земетресението. Така или иначе, с увеличаване на разстоянието високочестотната част от спектъра на трептенията намалява по-бързо от нискочестотната, но факторте са много, защото геологията в такива райони (а и между теб и земетресението), не е проста и еднородна. Например в следствие от това може да се окаже че 2 еднакви постройки на 2 различни места, еднакво отдалечени от епицентъра, са понеслни много различни щети.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X