Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

    И говорейки за разликите при АКМ в сравнение с АК-47, и компенсатора при АК-74, може би АК-103 е най-добрия вариант - съчетава в себе си усм-а от АКМ, дск-то от АК-74, калибър 7,62, и сгъваем приклад.

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    Честно казано принципна разлика в УСМа на 47 и 74 поне визуално не съм видял . Е не съм мерил с шублер детайлите .
    Мисля, че при АК-74 е като на АКМ, със забавител.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Тропчо, разликата в масогабаритните параметри на разните калашници не е особено съществена. А между АКМ (който именно фактически в Русия е заменен от АК 74) и АК 74 е практически никаква, даже АК74 е малко по-тежък (самият той) и малко по-дълъг от АКМ. Същото се отнася и за патроните.
      Не е в това "разковничето".
      Брех, ти да видиш... Първият ми досег с 5,45 беше един сандък. Вярно- разкован, но вътре в мазните хартии си бяха наредени въпросните чудеса. Вадехме ги като наследствени бижута, щото ни казаха, че това е бъдещето на нашето въоръжение, с което ще сразим веднъж и завинаги врага... Таааа, на тия сандъци, с големи букви пишеше АК-74-Е. До ден днешен, бях сигурен, че АК-74 е 5,45. Не съм се задълбавал повече по този въпрос, а и оръжията не са ми особена страст, ползувал съм ги само по принуда. Но, ето че сега, след толкова години, разбирам че съм бил в явна заблуда. Моля да бъда извинен. Това не отменя факта, че освен по- лесното прикриване на "трасака", друго функционално предимство на тоя автомат не открих.
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

        Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
        ...До ден днешен, бях сигурен, че АК-74 е 5,45...
        Точно така си е. Той е малко по-дълъг заради компенсатора и малко по-тежък заради цевта (тя е със същият диаметър, но с по-тесен канал), патроните обаче са малко по-леки и накрая "бруто", пушката тежи практически колкото АКМ.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

          Мерки и теглилки.
          https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...QJhp9ZrUKHoebg

          https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...0m9reMKKk5iJbw

          Коментар


          • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Точно така си е. Той е малко по-дълъг заради компенсатора и малко по-тежък заради цевта (тя е със същият диаметър, но с по-тесен канал), патроните обаче са малко по-леки и накрая "бруто", пушката тежи практически колкото АКМ.
            Такъв не съм виждал. Тия в "моя" сандък бяха по- къси, още на пръв прочит по- безформени и по- леки. Не мога да съм сигурен, но мисля че имаха и различна скорострелност. Както бяхме навикнали да пускаме "по два, на автоматичен" с другата пушка (след 2-3000 патрона, пръстът ти става машина в това отношение) на тия не се получаваше. Някакси ги плюеше прекалено бързо. А да, бяха и по- тегави за чистене. Ако е необходимо, ще се консултирам и с картинките в Гугъл, за да съм по- ясен и да говоря с конкретни модели. За мен, до оня ден, това беше АК-74, а явно не е било.
            А-а-а-а и последният щрих на неприязън към "новата пушка". Задължително беше да се стреля с едно недоразумение, наречено "гилзоуловител". Не знам защо, но по- тъпо изобретение не бях виждал. След стрелба се брояха лентовани патрони и събрани гилзи и ако има разлика, сме търсили 2-3 гилзи по час- час и половина.
            Последно редактирано от Тропчо; 10-02-16, 20:16. Причина: А-а-а-а
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

              Първоначално публикуван от traktorist Преглед на мнение
              Хм! Първия линк ми харесва, с изключение на гадното сгъване на приклада и тая удължена муфа. С това бих пострелял и, вероятно, бих се сприятелил.
              Втория линк... това си е старата пушка, но дулото е срязано под ъгъл. Само съм чувал за тия, нашите си бяха с цилиндрична муфа на резба. Натискаш един щифт и я развиваш. Тоя срез, предполагам, е за да "натисне" цевта надолу, но пък и половината от газа, предназначен за възвратно-буталния механизъм ще отиде на вятъра. Това означава по- голяма вероятност от засечки.
              Може би!
              С такъв "рязан калашник" също никога не съм стрелял.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Хм! Първия линк ми харесва, с изключение на гадното сгъване на приклада и тая удължена муфа. С това бих пострелял и, вероятно, бих се сприятелил.
                Втория линк... това си е старата пушка, но дулото е срязано под ъгъл. Само съм чувал за тия, нашите си бяха с цилиндрична муфа на резба. Натискаш един щифт и я развиваш. Тоя срез, предполагам, е за да "натисне" цевта надолу, но пък и половината от газа, предназначен за възвратно-буталния механизъм ще отиде на вятъра. Това означава по- голяма вероятност от засечки.
                Може би!
                С такъв "рязан калашник" също никога не съм стрелял.
                Колега не знам колко опит имаш с оръжието, но може да си сигурен, че АК със странично сгъващ се приклад е много по удобен за стрелба от най разпространения със сгъващ се отдолу. Това от пред не е муфа, а ДСК-дулен спирач компенсатор с просто устроен, но осъзаемо намалява отката. "Старата пушка" със срязаната под ъгъл цев е АКМ -доста разлики има с първотипния АК47(щампована цевна кутия, забавител на чукчето,дулен компенсатор, който се навива като въпросната муфа). Компенсатора наистина има за цел да "натиска цевта на долу" е вярно, но другото за загубите на изгорелите газове и засечките не го разбрах.
                Последно редактирано от dido uzunov; 10-02-16, 22:56.
                "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                Коментар


                • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                  Какво е щампована цевна кутия?
                  ... да не ровя в гугъла... и какво е предимството ѝ пред нещампованата?
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                    Мда, нищо му няма на дулния срез на акм-а, това е муфа/насадка - компенсатор. На резба е.
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      Какво е щампована цевна кутия?
                      ... да не ровя в гугъла... и какво е предимството ѝ пред нещампованата?
                      Ти нали с в текстила Не е щампована, ми е щанцована кутията, формована на щанца/преса - от ламарина. Другата е фрезована. Щанцованата е по-евтина - много, а и е по-лека, по същество - първа фаза на военновременно производство. Цената и е предимството (в някаква степен и теглото). Всичко останало са недостатъци и съответно предимства на фрезованата.
                      А тази твоя пушка много загадъчна ще излезе. Да не е "укарочения" АК 74, но на него само цевта е къса. И компенсатора, и приклада, и кутията (цевната) - все са си същите. Къде си служил и кога? Гиулзоуловителят не е нещо специално към коя да е пушка и се ползваше редовно на всички, та да се отчитат патроните - да не вземе да се въоръжи населението. Дават ти 10 патрона, дължиш 10 гилзи.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                        Щанцована е вярно-техническа грешка от моя страна. Добре си го обяснил.
                        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                        Коментар


                        • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                          Davs... не знам откъде да започна, но темата е съвсем друга, та ще ти кажа.
                          Според мен, всичко започна от една огнева подготовка (имахме 4-5 в седмица), на която особеното беше, че "тройката" я водеше ротния. Обикновено, водеше взводния. Аз бях левият, а отдясно бяха двама, дето си изкараха службата в "стационара". Тогава ми беше чудно защо са ги изкарали оттам. Та, тия двамата, вдигаха пушилка пред себе си, ама яко. Ротния им вика "по- високо" и трасетата фърчат в баира (за по- лесен контрол от вишката, лентовахме трасаци през едно). По едно време, ротния ми вика- стреляй по техните. С моите 23 патрона свалих всички мишени на полигона без "картечаря" на най- левия и ми останаха 3. Ама, трасетата се виждат... Обираме си гилзите, връщаме се в строя и след 10 минути ротния ми казва- викат те на вишката. Явявам се аз, там са тримата наблюдаващи, комбата и един цивилен, дето после разбрах, че се казвал Димитър Стоянов. Комбата ми натри канчето и ми даде два непоряда, които за нашите войски, по това време си бяха чиста скатавка.
                          След месец, ротния ми казва, че за няколко дни съм на разположение на АВ-склада. Трима души вадим СВД-та от мазните хартии, туряме им оптиките и се почва от стенд, лежешком, прав, корекции, чистене... два месеца редовни занятия и хоп, пак на разположение на АВ-склада. Вадим въпросните АК 74-Е, каквото и да означава това. Същите стенд, лежешком, У1, У2, стрелба в 16 килограмовата жилетка... и чистене, разбира се. После пак на разположение на АВ-склада за едно почти ПК, ама нямаше дръжка за носене. За мен си беше работа, която да свърша, сега разбирам, че е трябвало да снимам с айфона. Е, преди да се уволня ми извадиха знамето и ме снимаха с него, така и не разбрах защо.
                          Ако ще влизаме в конкретика, да търся снимки в Гугъла, за да обяснявам по- ясно.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                            Не се заяждам ама......коя година е било това. Аз като служех нямаше Булфон и Бетком дори, само телефон с поръчка в пощата.

                            П.П. последните наборни войници бяха набор 1986г. т.е. ако не се бъркам до 2004г включително е имало наборни войници.Нашите последни бяха полигонната команда.
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар


                            • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              и един цивилен, дето после разбрах, че се казвал Димитър Стоянов.
                              По татово време министърът на вътрешните работи се казваше Димитър Стоянов. Той ли беше?
                              Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                              Коментар


                              • От: Калашников 5.45 срещу 7.62 - предимства и недостатъци

                                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                                дето после разбрах, че се казвал Димитър Стоянов.
                                Да разбираме, че си служил във ВВ. Ми имаше там АКС 74У (дето споменах "укарочения"). Той наистина е чувствително по-къс, но пък там точност, ергономичност и пр. са много условни. По едно време започнаха да разправят, че в закрито помещение били много ефективни ...защото съвместявали функция на светлинно-шумова граната Тази литера "Е", нищо не ми говори поне на мен, кой знае може да е някаква вътрешна кодификация, много неща може.
                                Ми търси картинка, то почва да става все по-интересно.

                                ПП
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1280728956681.jpg
Прегледи:1
Размер:182.6 КБ
ID:5702467
                                Това е У-то. И гледам, че съм сбъркал - и дулната насадка е различна.
                                Последно редактирано от davc; 11-02-16, 10:38.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X