Обява

Свий
Няма добавени обяви.

България 1944 - Какво щеше да стане ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Да видим малко чужд опит
    След подобна издънка, Норвегия въвежда правило според което заповед да не се оказва съпротива не може да бъде издадена и/или спазвана.
    По известно като плаката на стената.

    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #62
      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение

      Няма кой да управлява - факт. Затова и се взима те такова никакво решение.
      Тая война не е наша . Не сме я започнали ние и до колкото е било възможно сме участвали минимално в нея . България след освобождението води непрекъснато войни и реално през повечето време е в състояние на гражданска война . Военни преврати и възстания след първата световна колкото искаш . Тъкмо нещата се успокояват и почваме да дърпаме напред когато лудия фюрер решава пак да подпали света и в предвид нашето географско положение се оказваме вкарани в чужда война в която друг взима решенията . Нормално е никой да не иска да воюва за чужди интереси .

      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #63
        За чужди иди дойди (въпреки че Добруджа Македония и Беломорието не са чужди)
        Обаче когато някой идва да ти окупира - това никак не е чужд интерес.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #64
          Дали щяха германците да ни ги оставят ако бяха победили ? Според расовата теория на фюрера и ние спадаме към малоценните раси . Просто Германия изпадна в състоянието на всички империи да няма ресурс да администрира завладените територии .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #65
            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Съвестта е ... оправдание.

            Нека перифразирам положението
            Ти си с женати на дискотека, трима бабаити искат да ти я вземат и да я дадат на единия да я пецка.
            Понеже са повече и силни ти си тръгваш без дори да се опиташ да я защитиш?
            Ако тя, не само не писка, ами и флиртува с мутрите, пак ли ще се биеш?

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            Да видим малко чужд опит
            След подобна издънка, Норвегия въвежда правило според което заповед да не се оказва съпротива не може да бъде издадена и/или спазвана.
            По известно като плаката на стената.
            Те това е съществения проблем за решаване!

            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #66
              Що за теории развивате...
              Какво имаме през 1944-та, дето да е на достатъчно добро ниво, за да удържи нападение дори няколко дни? Сухопътни сили, авиация или може би боен флот? Политическа, социална и икономическа ситуация, която да подсказва, че БГ има ресурси за такова нещо?
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • #67
                Всъщност, нека направим списък кой не сваля гащи пред ркка от източния блок

                - Полша
                - Румъния
                - Унгария
                - Словакия

                Допълвайте
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #68
                  Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
                  Що за поляците по-добре ли са се развили?Аз съм писал, че от цялата Втора Световна Война сме излезли сравнително незасегнати, ама пусто агитакджийство.
                  Хайде, кажи си сега за краставичката, виждам, че не можеш да стискаш вече.
                  Айде бате ,бате една краставичка да си гризеш и разсъждаваш!Поляци ,чехи,унгарци,германци и квито се сетиш от Варшавския блок се движеха поне в него свободно и като идваха тука импсе кефехме на нещата които имаха като стандарт ,а и на парите дето оставяха по курортите!Сърбите пък обикаляха навсякъде и камионите им бяха само Мерцове и Макове !Та каква ни е била изгодната позиция и далаверата от източния блок и от така нареченото освобождение /за мене бърза окупация/?Спрели са настъплението към Берлин ,задържали са полския фронт и са предислоцирали армия към Балканите ,защото американците напреднали бързо в Италия и по целия юг ,било ги е страх да не ги изпреварят на Балканите!Не е имало уговорка кой какво ,специално за Балканите!Икторически факти от History chanell ,скоро имаше цяла поредица точно за тия събития!АнАлизирай го!
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #69
                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Това не е точно така.
                    Първо ще ги спрем на стара планина, от юг се окопаваме преди Сяр.
                    И не могат да на поместят много време.
                    Идеята е друга - Финландия не става нито република, нито развива социализъм, й сега са бая пред нас.
                    И те така те.
                    Може ли едно малко пояснение кои и как щяха да се окопаят преди Сяр през 1944г. точно срещу руснаците!?!
                    Only after the last tree has been cut down,
                    Only after the last river has been poisoned,
                    Only after the last fish has been caught,
                    Only then will you find that money cannot be eaten.

                    Коментар


                    • #70
                      Малко встрани, защото по историческа тема ми е от най-слабите места, заявявам си го че не ми е ясно. Най-малкото защото историята е изкривена до степен на псевдо наука.
                      Тука се размятат някакви твърдения, че можело да се жертват не знам си колко хиляди войника просто защото някой заповядал. Ей тъй някой ми бил заповядал и аз ще легна под танка?
                      Тогава тъй мрели тъй ги ровили. Ако за пра дядо ми е имало понятие "чест" и "родина" (не го помня, не знам какво е мислил) - в ден днешен ако се обяви военно положение предполагам поне 80% ще се разбягаме като пилци.
                      Нито аз мога да разбера тяхното поколение, нито можем да разберем какво им е било под калпака.
                      По история ни учиха че сме посрещали рашките с бъклица и пита, като освободители. После ни "освободиха" с лагери и 10 години опашка за Лада.
                      Ако смятате че е неуместно мнението ми - моля трийте без колебание, всички без изключение сте по-компетентни по темата, просто чета чета и вече не ме свърта. По тия земи до 1944 култ към личността не е имало. Бабата на един приятел е от анексираната северна добруджа, и не съм чул за някакви проблеми че станали румънци.
                      п.с. Той знае и румънски, в момента живее в Букурещ. Прекрасно решение вместо да бие път до София за смислени доходи. Интернационал и пазарна икономика в едно. Никога не съм чул да се оплаква, че са минали в румънско.
                      Последно редактирано от ikirov; 03-12-19, 14:27.

                      Коментар


                      • #71
                        Разположението на силите още в началото на 43-та е такова, че никой не гледа на Балканите като на възможен голям боен театър.
                        А заради конфликтите между балканските държави, имащи тогава 30-годишна давност, всички те са трудно удовлетворими съюзници в евентуални преговори за мир. С БГ такива никой и не води, просто защото участието ни във войната до този момент е пълна бутафория. Когато предлагат на БГ участие в кампанията срещу Югославия, Германия и Италия са съвсем наясно, че ще получат отказ. Заради това и не си дават зор да притискат правителството за друго решение. Изключително грешна е тезата, наложена от соц. историографията за "окупация" на Македония и Тракия. Става дума за области, предоставени за "временно управление". Там не е загинал и един български войник, а статутът на "новите" земи е трябвало да бъде решен чак след войната. Т.е. за никаква окупация, завоюване и анекси не може да става дума. Това е част от кампанията на Германската армия по пътя към Гърция. С напредването на немските части, мобилизираните в армиите на Югославия и Гърция етнически българи дезертират масово.
                        Между другото, онова отношение към Балканите продължава и до ден днешен. Нито една голяма държава няма тук ясно очертани стратегически интереси, което и до сега обрича целия балкански регион на изключително бавно развитие. Раздухваната от тъпи националисти теза, че западът бил виновен за всичките ни нещастия е грешна, защото на практика е точно обратното-никой не е пряко заинтересован от това какво се случва на Балканите. След войната едиснтвено СССР проявява някакъв интерес, като това не е постоянно през годините и продължава до към 60-те. След това и на тях приоритетите им са други. Нещата с Централна Европа са коренно противоположни.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #72


                          Тя историята ясна, много фактори са били против съпротивата в онзи момент, но не ми е ясно сега какво пречи за отхвърляне на влиянието и зависимостите от Русия?!
                          Скоро стана въпрос в друга тема, колко голяма част от българската икономика е зависима от Русия, и голямата част от всичкия бизнес с тях, е с неизгодни за нас сделки, спрямо същите на свободния пазар.
                          Ясно е, че има облагодетелствани където трябва, за да се поддържат нещата така. Но все някъде би трябвало да има смели идеалисти, които да се хвърлят да организират изобличаване на нередностите и да провокират общественото мнение, за да се стигне до протести и отхвърляне на това силно и вредно за икономиката ни влияние.
                          Такива действия биха били доста по-полезни, от това да се питаме защо предците ни не са си направили харакири. И да, няма гаранция, че достатъчно сериозни действия днес, няма да са отново харакири за осмелилите се да ги започнат. Може би днес не с танкове, а примерно с маруля... И не на бойното поле, а тихомълком в личния живот на всеки...

                          Лесно се пише и се хвърлят обвинения...от някакви принципни позиции... Трудното е, когато трябва да рискуваш себе си, семейството си, близките си... И то съвсем реално, не хипотетично.
                          Да го кажа просто - кой от пишещите тук, би рискувал всичко гореописано, само заради възможността, (евентуално) един ден хората останали на тази територия да живеят по-добре?!

                          И още по-просто, плюс малко конспиративно... Имаш сигурна информация за огромни злоупотреби(айде за русофобите нека злоупотребите да са в полза на Русия, руски олигарси, мафия и каквото си изберете) , която може да помогне за прекратяването им и за огромен напредък на страната ни в дългосрочен план. Уловката е, че всички репресивни органи в страната са комбина с тия, срещу които се бориш, и на практика никой никъде не може да ти гарантира чисто физически безопасност, както и на всички твои близки, а на всичкото отгоре, трябва време и достатъчно възможности за да успееш евентуално да постигнеш някакъв резултат с наличната информация и то присъствайки на място(щото Мустака от Сърбия кой ли го слуша, дори и да е прав).

                          Та не ми е ясно, като ще се биете в неравен бой за жена си в дискотеката, ще рискувате ли не само нея, но и доста повече, за да се борите за общото ни светло бъдеще, ако имате възможност?!
                          Дали е съществена разликата между личната и на близките ни безопасност в обозримо бъдеще, и общото евентуално народно благополучие (някога, когато...)?! Кое е по важно за нас, как трябва да степенуваме нещата?!
                          Дали някой ден нашите наследници, няма да обвиняват доста по-основателно нас, за сегашното ни бездействие, отколкото предците ни изправени пред целия свят през 1944г?!
                          Имаме ли право да обвиняваме, ако също нямаме смелост да се опитаме да променим сега нещата?!
                          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                          Коментар


                          • #73
                            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                            Дали някой ден нашите наследници, няма да обвиняват доста по-основателно нас, за сегашното ни бездействие, отколкото предците ни изправени пред целия свят през 1944г?!
                            Имаме ли право да обвиняваме, ако също нямаме смелост да се опитаме да променим сега нещата?!
                            Според мен темата трябва да спре дотук. Цецо много добре го е синтезирал.
                            Ама Петьо все рови ли рови...
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #74
                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение

                              Според мен темата трябва да спре дотук. Цецо много добре го е синтезирал.
                              Ама Петьо все рови ли рови...
                              Няма няма и току се появи някой гений да прецени Историята, че и да съди.
                              Коле, при всичките ми искрени уважения към персоната ти... Такава тема не може да има нито начало нито край.
                              70 години след тогавашната немотия - сега още ѝ бера кахъра. Ни да го събориш, ни да го ремонтираш.

                              Коментар


                              • #75
                                Добре, кажи с какво не си съгласен в цитирания от мен текст.

                                Някой дава ли ни право да съдим тогавашните управници, че са предпочели да не дадат жертви?
                                Сега можем ли ние да започнем да събаряме правителства и президенти, да правим гражданска война, за да оправим положението в България, и да осигурим "светло бъдеще" за децата и внуците си? Можем, даже преди 10-на години се понадигнахме.
                                Обаче засега сме мирни и тихи, защото това ни е дневния ред.
                                Поколенията след 70 години могат да ни се сърдят защо не сме изринали сганта която уж управлява България, а най-много се грижи за своя джоб.
                                Та през '44 такъв е бил дневния ред-така са действали. Аз лично нямам морални сили да съдя тогавашните хора(и двамата ми дядовци са били в разцвета на силите си) заради това, че не са отишли да умрат героично, за да не им се сърди сега Петьо
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X